1

Temat: XF551 Error: No Dos

Witam.
Próba odczytania dyskietki 5,25 w stacji, kończy się na pierwszym sektorze, i komunikatem:
Error: No Dos
Sam napęd jest sprawny, działa w drugiej XF551 bez problemu. Natomiast ta sprawna inaczej ma wstawiony inny eprom(w podstawce), zamiast przylutowanej taśmy fdd na stałe jest złącze igłowe, co by sugerowało, że stacja jest przystosowana do obsługi napędów 3,5. Po podłączeniu małej stacji, reaguje ona na włączenie komputera ? zaczyna się kręcić, ale nie słychać pracy głowicy(dioda nie świeci się ? taśma podłączona prawidłowo). Próba sformatowania dyskietki 3,5 w sparta (3.2 ? xinit) wywala natychmiast komunikat:
Error #8c ? formatowanie przerwane...
Mechanika jest na 100% sprawna.
Co może powodować takie błędy? Na co zwrócić uwagę?

2

Odp: XF551 Error: No Dos

"Error: No DOS" znaczy to, co jest napisane: na dyskietce nie ma DOS-u. Natomiast $8C = 140, http://atariki.krap.pl/index.php/Kody_błędów_Atari_OS

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: XF551 Error: No Dos

Dyskietka jest ze spartą i ładuje się na sprawnej stacji, próbowałem kilka innych dyskietek, zawsze to samo. Prawdopodobnie najłatwiej było by przełożyć romy (bo to różni stacje), ale nie bardzo mi się widzi ruszanie czegokolwiek na pcb sprawnej XF'ki, jakość płytki pozwala odsysaczowi wciągać czasem kawałek ścieżki ;)
W sieci znalazłem informację, że można wstawić np. eprom 27c64 ? cena jak sprawdzałem to ok 6zł ? jak rozumiem, można go zaprogramować również oryginalnym pliczkiem, tylko skąd go wziąć?

4

Odp: XF551 Error: No Dos

A dyskietka jest w jakiej gęstości?

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: XF551 Error: No Dos

Tu masz ROM XF551 http://www.dereatari.republika.pl/schematy.htm
A jeżeli to nie ten to ja mam.

6

Odp: XF551 Error: No Dos

drac030 napisał/a:

A dyskietka jest w jakiej gęstości?

*dyskietki, różnie, przeważnie ED nagrywane na 1050.
@Zenon/Dial No tak, pod samym nosem, wielkie dzięki :)

7

Odp: XF551 Error: No Dos

5eba napisał/a:

zamiast przylutowanej taśmy fdd na stałe jest złącze igłowe, co by sugerowało, że stacja jest przystosowana do obsługi napędów 3,5

Te stacje tak mają z powodu, który podałeś. Były dwa modele XF-ek: 5,25" i 3,5". Był również model "złóż se". ;) Stąd budowa "modułowa". Podobnie z EPROM-em.

5eba napisał/a:

Próba sformatowania dyskietki 3,5 w sparta (3.2 ? xinit) wywala natychmiast komunikat:
Error #8c ? formatowanie przerwane...

A ile ścieżek ustawiłeś? Jeśli stacja pierwotnie posiadała napęd 5,25", to jej ROM nie obsłuży więcej niż 40 ścieżek na stronę. Pomaga wymiana ROM-u na wyciągnięty z 3,5". ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.