1

Temat: Pigwa - problemy - free diskspace

Hellou,

Sorry, ze pisze tutaj ale albo nie mam kontaktu do ludzi majacych konta na pigwie, albo udostepnili oni swoje konta osobom trzecim, albo nie sprawdzaja poczty ze znanych mi konto, albo... itedeitepe...
Tak czy inaczej -- pigwa ostatnimi czasy miewa _DUZE_ problemy z wolna przestrzenia dyskowa w zwiazku z czym czasem moze sie obesrac to i owo -- z gory wielkie sorry.
Ale do rzeczy -- mam maly apel do osob, ktore 'chomikuja' stuff na pigwie: sprawdzcie czy cos jest moze wam juz niepotrzebne, jesli tak usuncie to i powiedzcie mi w jakiej lokalizacji to bylo, cobym ewentualne bekapy tez mogl usunac. Oczywiscie bron Boze nie chce abyscie kasowali rzeczy istotne, ale moze macie tam jakies XXXy czy cos...

Jest to tez o tyle istotne, ze o ile szykuje sie nowa pigwa jesli chodzi o mobo/ram/cpus to w kwesti przestrzeni dyskowej jesto o wiele gorzej: bede mogl przeniesc do niej jedynie 12 (w porywach do 17) z 29 dotychczasowych dyskow SCSI...

pozdroszejset
Azbest

2

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Może w takim razie jakaś zrzuteczka na dyski - wszyscy korzystamy, a przydałoby się trochę $ na dyski w takim razie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Pewnie by mozna. Jaka kwota wchodzi do podzialu ??

4

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Hm, nie chcialem zeby moj post zabrzmial jak naklanienie na datki czy cos w tym stylu -- jesli tak to odebraliscie, to sorry. Jesli nie, to dzieki za pomysl i dobre checi. Jesli chcecie jakas zrzutke zrobic, to w nawiazaniu do tego o co kiedys X-Ray pytal: nowa pigwa jest znaczacym krokiem do przodu jesli chodzi o nowoczesnosc sprzetu. Do starej bez problemow wlasciwie mozna bylo wrzucic wylacznie dyski SCSI. Nowa nie powinna miec zadnych klopotow ze SCSI (kontroler U320), IDE (kontroler ATA/100) i bez problemu mozna dolozyc kontoler SATA na PCI (choc port PCI32 jest tylko jeden, reszta - 6 sztuk - to PCI64).
Monsoft: nie bardzo rozumiem Twoje pytanie - jakakolwiek kwota bedzie dobra, reszte jestem w stanie dolozyc ale od tego ile ewentualnie sie uzbiera zalezy to, kiedy rozbuduje pamiec (jestem przez ten i kolejny miesiac splukany doszczetnie)

5

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Azb: z pewnością nikt tak tego nie odebrał, jak opisujesz. Ustal co jest najbardziej potrzebne to się ogłosi ściepę narodową i się kupi.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

najbardziej potrzebne sa dyski. procesory (2x Xeon 2,66), plyte (serwerowa F-S), pamieci (na razie 1GB) juz kupilem i to juz dziala. Proof tutaj: http://82.177.38.226/si2/
Potrzebuje dyskow, duzo dyskow. W tej chwili stara pigwa ma ponad 290GB i jest to jak widze sporo za malo. Najbardziej komfortowo by byly gdyby sprawic jej trzy dyski SCSI po 300GB (RAID5) lub cztery po 147GB (RAID5) ale to drogi gips (odpowiednio ok 3x1100 zl i 4x 800 zl). Dlaczego az tyle? Bo przy takiej ilosci danych robienie bekapow na czymkolwiek jest a) uciazliwe, b) dlugotrwale, c) meczace, d) upierdliwe. W gre wchodzi jedynie RAID.
Taniej bedzie zapodac jakis RAID na kontrolerze ATA - kiedys kupilem i mam dwa kontrolery Adapteca wiec z tym problemu nie ma. Dyski tez sa tansze i starczylyby w zasadzie tylko dwa (w RAID1) po 500GB (lacznie okolo 500zl).
Mozna oczywiscie tez kupic dyski SATA ale wiaze sie to z dwoma problemami. Po pierwsze kontroler zajmie mi jedyne gniazdo PCI32 na plycie, wiec pozniejsza rozbudowa o cokolwiek na PCI32 bedzie niemozliwa. Po drugie: nie mam takowego wiec trzeba by go takze nabyc.

PS. Zeby nie bylo, ze wyciagam od Was kase, pomyslalem sobie, ze moze po prostu sprzedam komus troche gratow moich, np. pofo z podrasowanym procem, przejsciowka cf + karta 32MB, karta 64k z angielska klawiatura (jedyny minus: padla bateria w karcie i wcielo sterownik od CF - trzeba zapodac na nowo).

Ostatnio edytowany przez Azbest (2008-04-17 21:59:26)

7

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Azbest a co tu jest rozumiec. Trzeba cos ustalic i zrobic sciepe. Ja po prostu sie od razu zapytalem co kupujemy i za ile.
3 razy po 300GB przy RAID 5 to dalej 300 GB czyli nie za duzo. W sumie teraz to chyba SATA dyski byly by najtansze bo za 750GB Hitachi SATA 3.0G/s trzeba dac $160 a Seagate nawet po $130

Nie wyszukany kontroler kosztuje $30 Rosewill Silicon Image RC-209-EX PCI External e-SATA x2/ Internal SATA x4 1.5G HDD Controller Card Supports RAID0/1/5/0+1/ or un-RAID modes - Retail

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2008-04-17 22:08:19)

8

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Monsoft: 3x300 GB w raid5 to 600 GB. Powinno na jakis czas starczyc :^) SATA sa owszem - ciutke tansze od ATA ale zal mi tego jednego jedynego slotu PCI32 na plycie...

9

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Ano tak N-1 dyskow

10

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Chętnie oddam na ten cel 2 dyski: 250GB Segate i 80GB  WD Caviar  - oba ATA/100.
tak to leżą tylko i sie kurzą.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

11

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Iksie! Wielkie dzieki - rozwiaze to sporo problemow. Nie bedzie to wprawdzie RAID ale poradze sobie (bede rsyncowal w inna lokalizacje). Jak juz sie zdecydujesz na bank - daj znac.

12

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

azb: lvm twoim przyjacielem - dorzucic jeszcze mozna po jednym 80G i jednym 250G (obecnie sa relatywnie tanie) - i bedzie pelen mirror. sata jest sporo tanszym rozwiazaniem (o ile ma sie do tego odpowiedni kontroler, ktory jest obslugiwany przez linux device mapper - wychodzi wtedy zarowno cholernie fajnie tanio, jak i dosc bezpiecznie).
btw. podaj nr konta - stoweksa chetnie dorzuce, mimo ze konta tam nie mam, ale nie raz zassalem jakies wspanialosci z tego jednego z najlepszych polskich mirrorow atarkowych...

gdyby nie pigwa i krapowisko nie mielibysmy nic (wiem, pani krysia z kazowni sie moze nie zgadzac...).

Ostatnio edytowany przez jellonek (2008-04-17 22:51:21)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

13

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

pigwa to szlachetny projekt. wrzuc jakis numer konta to podesle troche biletow narodowego banku polskiego. pewnie nie ja jeden...

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

14

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

jellonek: poki co mam wieksze zaufanie do sprzetowych rozwiazan ale kto wie... moze kiedys. tak czy inaczej, jakos sobie poradze. dzieki za wsparcie, numer konta 39 1050 1940 1000 0022 6752 1066. a co do kaza to...

stiwo:hq(~)$ du -hs /vol/ftp/stuff/collections/rohar/
17G     /vol/ftp/stuff/collections/rohar/

:^)

niby 17GB to nie duzo ale takich kazow jest wiecej (z brzegu: stryker 26GB, iks 13GB, itp...) i w sumie daje to calkiem pokazne rozmiary. nie to ze narzekam - wrecz przeciwnie, ciesze sie wrecz, ze cos na atari sie robi.

axe: dzieki!

Ostatnio edytowany przez Azbest (2008-04-17 22:59:06)

15

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

cholera, shackowali mi lukasbank i nie moge sie zalogowac z zadnego komputera :|
"Wystąpił błąd wewnętrzny aplikacji. Szczegółowy opis błędu jest niedostępny."
sprobuje jutro...

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

16

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

azbest: np. w takich hp dl 140 (sporo ostatnio mi sie przewija tegototo) - "sprzetowy" raid, konfigurowany z uzciem dodatku biosowego, pod linuksem obslugiwany jest przy uzyciu device mappera i dziala wysmienicie (na taniutkich sataII dyskach). tak na prawde to wiekszosc takich pseudosprzetowych kontrolerow (wlasciwie kazdy obecny, nie bedacy zewnetrznym kontrolerem macierzy) w ten sposob dziala (tj. czesc rzeczy przenoszona jest na procesor serwera).

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

17

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Azbest: Ja myśle, że nie ma co szczególnie opisywać jak byś chciał i o co rozszerzyć. Każdy Ci tu wierzy, że zrobisz to najlepiej jak będziesz mógł. Nr konta mamy. Zaczekaj miesiąc (żeby każdy dotrwał do VBLku "wypłata") i zobaczysz, że się troszkę uzbiera. :)

18

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Jak do serwerowej płyty i dysków sata to ten kontroler będzie w sam raz:
http://www.allegro.pl/item347548774_now … ci_x_.html

19

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

O, nawet nie wiedzialem ze to jest takie tanie. W takim wypadku dyski SATA sa tak samo mile widzane jak ATA.

20

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

A paypalem mozna troche drobnych podrzucic?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

21

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Zaxon: Nie mam konta paypal i prawde mowiac nie mam do tego zaufania. Jesli dogadasz sie z kims, kto ma i kto zechce posredniczyc to mozna. Mysle ze jest przynajmniej kilku na forum z paypalem.

22

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

AXE: dzieki wielkie za $$$! Megawypasny szacun. Dam znac na co kasa pojdzie jak juz cos zdecyduje i wydam.

23

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

spox, akurat mialem lepszy okres ;)
jak dla mnie, nie musisz sie z niczego tlumaczyc, bo i tak wlozyles w to wiecej czasu, pracy i pieniedzy niz my wszyscy razem wzieci.
sam napewno znajdziesz najlepsza droge dla dalszego rozwoju pigwy.
pozdrawiam i ciesze sie ze moglem pomoc.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

24

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

axe: dla ogolnej czystosci i przejrzystosci wolalbym sie jednak takimi informacjami podzielic... :^)  Zeby nie bylo ze wydalem na dziwki :^)
jell: dzieki za $$$. Wielki szacun. Ciebie oczywiscie tez poinformuje na co poszla kasa.

25

Odp: Pigwa - problemy - free diskspace

Azb: jak juz wspomnial Vasco - mamy "uf, uf" do Ciebie...
poczekaj pare dni - moze po wyplatach jeszcze pare osob cos dorzuci (a moze i ja sie jeszcze spreze, chociaz juz i tak niezle pod depetowa kreske sie wpi* ;) )

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep