Temat: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

No dobrze po kolei.

a) mam 65XE na płycie od 130XE, które po włączeniu zawsze uruchamia Self Test, a w Self Test test pamięci wywala komputer po skończeniu sprawdzania ROM-ów (czyli walnięty jest RAM, doktórego są kopiowane procedurki sprawdzające pamięć).
Po wyjęciu kostek (są w podstawkach) i włożeniu raz czy dwa test szedł gdzieś do 32KB, a potem wywalał się. Czyli jedna kostka byłaby sprawna (są miejsca na 4 kostki RAM ale tylko 2 podstawki).

Ze względu na to uszkodzenie byłbym skłonny oddać ten komputerek komuś do wbudowaniu kilku rzeczy. POKEY stereo, rozszerzenie pamięci, najlepiej wbudowany programowalny z poziomu Atari ROM. To ostatnie widziałem ale nie wiem czy ktoś to standardowo robi i jeszcze kilka rzeczy. Cena do uzgodnienia i nie śpieszy mi się. Raczej sprawy bym finalizował sierpień.

Części do rozszerzeń w większości będę mieć ale lutowanie nie jest ani moim zawodem ani hobby.

Po pierwsze będę mieć za niedługo na głowie przeprowadzkę, a po drugie formalizuję związek. Czyli przed ślubem chciałbym co najwyżej mieć u kogoś zaklepaną sprawę.

b) podłączyłem Atari do tunera TV (Aver z bt848, jak znajdę chwilę i ochotę na grzebanie w szafie sprawdzę na bt878 i jakimś nowszym) i obraz jest kiepski, a dźwięku brak. Pewnikiem wina PAL-DK, którego mój tuner nie obsługuje. Nie o to jednak chodzi. Znalazłem na sieci kilka opisów metod podłączenia Atari przez s-video, z wyprowadzeniem do VGA i z podbijaniem parametrów sygnałów. Czy ktoś mógłby mi polecić jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Samą przejściówkę DIN-5 -> S-VIDEO będę mieć zrobioną bo kabelki DIN-5 mam jakieś po starych klawiaturach, a S-VIDEO mam zamówione. Interesują mnie jednak alternatywy. Czyli przejściówka do VGA (w Atari Lothara wystawionych na Allegro widziałem takie gniazdo wbudowane) i coś o nazwie bodajże SuperVIdeo XE.

c) gdzie można kupić DIN-7? W sklepach elektronicznych nie bywam, a na Allegro nie ma. Jeśli w pierwszym lepszym elektronicznym jest do kupienia to wolę wiedzieć przed szukaniem. Gdzieś mam chyba padnięty zasilacz (uwalony transformator) od mojej pierwszej Atarki o ile go nie dodałem do kompletu sprzedając ale jeśli to możliwe wolałbym go nie ciąć.

Jeszcze jedno pytanie dodam... Mam w domu (niestety nie w Warszawie) antenę ze wzmacniaczem, do którego można podłączyć wyjście tunera z Atari. Czy uzyskam w ten sposób lepszy sygnał czy co najwyżej więcej kabli? Obraz z Atari na tunerze wygląda jakby był zbyt słaby. Jeśli włączę automatyczne wykrywanie sygnału to tuner wręcz uznaje, że zbiera tylko szumy.

Ostatnio edytowany przez ArchieIl (2008-04-17 16:49:47)

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

2

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

atari podpinane do VGA? hmmm... pokalinka

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

ArchieIl napisał/a:

No dobrze po kolei.

a) mam 65XE na płycie od 130XE, które po włączeniu zawsze uruchamia Self Test, a w Self Test test pamięci wywala komputer po skończeniu sprawdzania ROM-ów (czyli walnięty jest RAM, doktórego są kopiowane procedurki sprawdzające pamięć).
Po wyjęciu kostek (są w podstawkach) i włożeniu raz czy dwa test szedł gdzieś do 32KB, a potem wywalał się. Czyli jedna kostka byłaby sprawna (są miejsca na 4 kostki RAM ale tylko 2 podstawki).

Niestety, nie mam wykształcenia i się nie znam, nie to co ty i pewnie wiesz w przeciwieństwie do mnie, że te kości RAM mają organizację 64kilobity*4

4

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Niech zgadnę kto wymyśla oznaczenia używane na kościach (na tych z Atari stawiam, że organizację jeszcze dałoby się odczytać ale nie będę teraz znowu do środka zaglądał tylko po to).

Mówiąc szczerze spodziewałem się raczej, że ktoś się przyczepi tego programowalnego ROM ;-).
Wyjaśnię, że dla mnie bez znaczenia jaka byłaby to metoda programowania. Mógłby być użyty i FLASH tylko musiałaby istnieć możliwość  zablokowania sprzętowego przeprogramowania.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

5

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Taki programowalny ROM istniej od dawna. Kolega czyta SERIOUSy? Tam opisany jest D-ROM czyli dobudowana pamięć SRAM 128k pozwalająca zachować 4 OSy które można wybrać sobie jako BOOT. Jest oprogramowanie do tego. Podtrzymanie jest bateryjne, a potem w kolejnym magazynie opisany jest D_ROM na pamięci EEPROM co jak nazwa wskazuje bateryjki nie wymaga ale za to wolniej sie programuje. To w zasadzie bez znaczenia, bo OS słuzy do odczytywania a nie zapisywania więc raz można poświęcić 2 minuty by się zaprogramowało.
A tu wskaźnik do wymienionych SERIOUSów.
Acha, nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować pojemniejszą pamięc SRAM i wtedy możesz załadować sobie 8 OS ów lub więcej.

http://www.serious-dial.atari.pl/

6

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

male sprostowanie. nie ma mozliwosci bezpśr. podlaczenia atari 8bit do monitora svga. zlacze  ktore widziales to zlacze canon db9 ze sio2pc. super video to mod (przy 800xl daje wymierne efekty) poprawiajacy jakosc obrazu.
i tyle

co do twojej 130 xe to na 100% padnieta pamiec. nie ma to znaczenia przy rozszerzeniu do 1088 kb na simmku bo i tak zostaje 64 podstawowej. w twoim wypadku przypuszczam ze z 4 kosci da sie 2 dobre wybrać, bo najczesciej pada jedna...(ja mam takie szczęście ze to zawsze  ostatnia która wylutowuje).

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

7

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Zenon/Dial napisał/a:

wtedy możesz załadować sobie 8 OS ów lub więcej.

A nawet i swój OS :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

lotharek napisał/a:

male sprostowanie. nie ma mozliwosci bezpśr. podlaczenia atari 8bit do monitora svga. zlacze  ktore widziales to zlacze canon db9 ze sio2pc. super video to mod (przy 800xl daje wymierne efekty) poprawiajacy jakosc obrazu.

hmm...
ok. Mogło mi się pomylić. To było dosyć dawno temu gdy jego zdjęcia widziałem.

co do twojej 130 xe to na 100% padnieta pamiec. nie ma to znaczenia przy rozszerzeniu do 1088 kb na simmku bo i tak zostaje 64 podstawowej. w twoim wypadku przypuszczam ze z 4 kosci da sie 2 dobre wybrać, bo najczesciej pada jedna...(ja mam takie szczęście ze to zawsze  ostatnia która wylutowuje).

130XE jest sprawna. Nie sprawdzałem jeszcze wszystkiego (brakuje mi tego wyjścia do S-VIDEO/audio) ale nie spodziewam się po niej problemów.

Problem mam z 65XE opartą o płytę 130XE. W jej przypadku mimo wszystko stawiam, że jedna kostka jest padnięta ale nie mam tego jak sprawdzić. W 130XE są wlutowane, sumarycznie w tej chwili mam tylko 2 kostki. Może będę za kilka dni miał sprawne RAM-y pasujące do Atari to wtedy potwierdzę przypuszczenia.

Oprócz rozszerzenia opartego o SIMM widziałem też podmianę pamięci na większe. Tyle, że to chyba nie jest standardowo realizowane rozszerzenie. SIMM-y pod rozbudowę mam, a większych kości nie (ani DRAM ani SRAM).

A jaka jest możliwość wbudowania programowalnego ROM?

Opis tego rozszerzenie D-ROM poszukam i przeczytam.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

9

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Możliwość wbudowania programowalnego ROM jest bo to robiłem. Najlepiej wykonać jako moduł, usunąć istniejąca pamięć i w to miejsce na goldpinach wstawia sie gotowy moduł. Potem uruchamia sie oprogramowanie które załatwi resztę. Jak lutownica Ci nie obca to wszystko co trzeba by to wykonać jest we wspomnianym SERIOUSie
A za oprogramowanie do tego dziękuj Jagerowi. Jest nawet DOS obsługujący to łącznie z RAM-DYSKIEM zbudowanym jako RAM-CART 128/256 lub 1MB + nakładka do wyboru modułu jednego z czterech

10

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

tzn moje nie JEGO.

D-ROM to 16 seriousa :-)



ps. ktos moze sobie zyczy do testow ATARI-OS ale z SIO w tybei high speed ? udalo mi sie zmusic sio2sd do pracy z indexem 3 :-)
i moze ktos sprobuje w tym OSe zrobic reverse basic ? chyba to nic dla naszych specy trudnego ?? Drac030 ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

W #16 SERIOUSie jest jak przypominam D-ROM na pamięci EEPROM, we wcześniejszym numerze musi być na pamięci SRAM..
A tak ogólnie... dlaczego nie mam jakiegoś spisu tego co naprodukowałem ? Ktoś wie? Sam szukam i znaleźć nie mogę tego co trzeba.

12

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Powiem tyle, że w tym 65XE ROM jest w podstawce jeśli to może cokolwiek upraszczać.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

13

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Upraszcza, zależy co i jak chcesz mieć wbudowane. Pamięć można bez trudu podmienić, ale i tak resztę elektroniki należy jakoś dobudować. Dlatego proponuję zrobić moduł, i jak poprzednio pisałem w miejsce wylutowanej podstawki wlutować golpiny
A zanim zamontujesz D-ROMa to postaraj sie o zaprogramowaną pamięć z Qmegiem, Masz podstawkę to zero roboty by go zainstalować

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-04-17 21:44:45)

14

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

lotharek napisał/a:

tzn moje nie JEGO.

Nie TWOJE tylko Twojego komputera.

Może zresztą rzeczywiście powinno być to inaczej ujęte. Czyta się dziwnie.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

15

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Pasiu opracował jeszcze ROM Changer o działaniu podobnym do Zenkowego D-ROM-a. Tu jest nieco infa:
http://atariki.krap.pl/index.php/ROM_Changer

Schemat tego ma Pasiu i Zenon (Zenku, popraw mnie, jeśli się mylę, ale chyba Ci kiedyś podsyłaliśmy :) ).

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

16

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Tak podsyłaliście, mam to w dokumentacji.

17

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Mam SRAM-y od cachy w starych płytach PC-towych (są w podstawkach, oznaczenia np. UM61512AK-15). Jeśli więc kosztowo rozbudowa do SRAM nie byłaby bardziej pracochłonna niż SIMM exp to chyba wolałbym w tym komputerze zrobić podmianę DRAM do SRAM z rozszerzeniem jednoczesnym pamięci. Zastanawiam się nad późniejszym zblokowaniem ram refresh antic-a o ile ktoś sprawdzi czy na pin refresh jest sygnalizowany tylko refresh i da się z jego użyciem odcinać ANTIC od magistrali na czas refreshy tylko i wyłącznie.

Dochodzi możliwość podłączenia klawiatury PC (może być DIN albo PS/2 mi to bez różnicy. wolę tańsze rozwiązanie).

Wolałbym podłączenie niezależne od normalnej klawiatury i bez translacji kodów o ile takie coś ktoś ma opracowane i wyjdzie tanio.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

18

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Czytał? http://atariki.krap.pl/index.php/AKI

19

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Czytał?
http://members.aol.com/MacFalkner/atari/aki/index_e.htm

Najchętniej BEZ "sterownika" pośrodku. Jeśli już to wolałbym modyfikować mikrokontroler w klawiaturze. W starych powinno być w miarę łatwo. Tam jest jakiś standardowy intel używany.

Oczywiście jeśli nikt nigdy nie próbował inie chce to AKI jest jak najbardziej wystarczające. Tylko nie widzę sensu kilka razy mapować klawisze po drodze do programu.

Ostatnio edytowany przez ArchieIl (2008-04-18 10:07:14)

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

20

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Oj. kolego... A PCeta kolega ma? Zadowolony z niego? A ile rzeczy po drodze robi nim znaczek na ekranie wyświetli? Wie.... Jakiś pomysł by to zmienić jest?

21

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Gdybym był zadowolony z rozwoju PC-ta nie utrzymywałbym w sobie pamięci o Atari ani nie myślałbym o angażowaniu się w jakikolwiek projekt programistyczny na nim.

Motorola jakiś czas temu F3 wypuściła. Telefonik teoretycznie idealny dla konserwatystów... Ale tak poblokowany, że robienie z nim cokolwiek ma taki mniej więcej sens jak zaprojektowanie własnej komórki. Podobno da się podłączyć do PC-ta jakimś dziwnym łączem pod akumulatorkiem, a może i flash przeprogramować. Tylko stawiam, że jeśli pojawią się amatorzy skorzystania to następny F3+ będzie zalany żywicą.

--
1985? - DA'Fuzz, 1987? - Meritum, 1989? - Atari 130XE, 1992 - PC/AT, 2008 - Atari 130XE + Meritum

22

Odp: Padnięte Atari (chyba pamięć) i podłączenie do tunera.

Pewnie ktoś zrealizował pomysły podobne do Twoich i to się zapętliło, dlatego pozostaw Atari fachowcom a sam pieska wyprowadź i po nim posprzątaj by inni też na trawkę mogli wejść