1

Temat: LDW2000 i ciekawy problem

Hej!

Witajcie mam ciekawie uszkodzony egzemplarz LDW2000, może ktoś będzie wiedział co z nią nie tak :) Stacja miała problem z pozycjonowaniem głowicy (zabrudzony czujnik ścieżki 0 oraz zakurzone i suche prowadnice). Po oczyszczeniu czujnika i nasmarowaniu prowadnic stacja działa poprawnie, jednak wciśnięcie przycisku ERROR aby zobaczyć status błędu skutkuje natychmiastowym błędem G5 i od tej pory stacja przestaje poprawnie pracować i sypie cały czas błędami G5... po ponownym wciśnięciu przycisku track stacja o dziwo zaczyna pracować poprawnie... spotkał się ktoś z was z takim uszkodzeniem? Może ktoś powiedzieć co może być nie tak?

pozdrawiam
Seban

2

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

Najbardziej to by wyglądało na uwalony ROM.

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

hej!

też tak myślałem ale byłem przekonany iż ROM LDW2000 sprawda jakoś podczas startu swoją sumę kontrolną :) I coś ew. na wyświetlaczu pisze :D Ale widać byłem w błędzie chyba :) Sprawdzę zawartość EPROM z ROM-em co jest u Jer-a na stronie i zobaczymy czy są jakieś przekłamania.

UPDATE: niestety ROM jest identyczny z tym który zamieścił Jer na swojej stronie (CRC32=0x0CC17265).

Jakieś inne pomysły?

Dodatkowo jeżeli stacja sama faktycznie napotka na jakiś błąd i pokazuje go na wyświetlaczu, to dokładnie od  tego momentu jak na wyświetlaczu widnieje kod błędu stacja robi dokładnie to samo jakbym przycisnął przycisk ERROR. W dodatku widać iż stacja ma w tym momencie problemy z pozycjonowaniem gdyż cofając głowicę słychać stuknięcie tak jakby chciała cofnąć się bardziej niż to możliwe. Podejrzewałbym nadal czujnik scieżki 0 jednak gdy tylko wciśniemy np. "track" lub "drive type" jej dolegliwości natychmiast ustępują :( No i mam zagadkę :(

I jeszcze jedno pytanie... czy gdzieś są dostępne schematy stacji CA-2001 i Indus GT? U Jer-a nie wiedzę albo jestem ślepy :)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-06-09 12:40:58)

4

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

Schemat tu jest przecie: http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/ldw2000s.zip

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

hej!

Tak schemat LDW znalazłem :) Mi chodzi o schematy CA-2001 i Indus GT :) Chciałem porównać sobie różnice :D

pozdrawiam
Seban

6

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

A były jakies??

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

7

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

pojęcia nie mam :) właśnie dlatego chciałem porównać :)

UPDATE: to chyba cały czas jednak problem pozycjonowania lub sterowania silnikiem krokowym. Napisałem mały program co czyta na zmianę pierwszy i ostatni sektor dyskietki. Gdy mamy na wyświetlaczu track wszystko OK, wciskam ERROR i stacja nie jest w stanie odczytać ostatniego sektora. Przesuwam ręką sanki z głowicą o jeden "step" silnika krokowego i sektor zostaje odczytany poprawnie... wygląda na to iż silnik krokowy robi o jeden krok za mało... może mu cały czas za ciężko?

Nie bardzo wiem co dalej mogę robić, napięcia za stabilizatorami stabilne jak drut (+5V, +12V). Prowadnice dobrze oczyszczone i nasmarowane, stacja pracuje cicho...

Mam jeszcze jedno pytanie... stacja po chwili bezczynności dojeżdża do scieżki 39 i zatrzymuje się, jednak pozostawia napięcie na silniku krokowym ponieważ nie jestem w stanie poruszyć sankami głowicy czy tak ma być?

Kable w złączu łączącym napęd z płytą są OK, sprawdziłem ze schematem od Jer-a, kolory się zgadzają.

Ostatnio edytowany przez seban (2008-06-09 14:22:54)

8

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

Schemat Indusa jest tutaj

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

9

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

dzięki ILR!

Tak na szybko w kwestii INDUS GT vs LDW2000:  Indus GT jednak znacznie różni się od LDW2000. Np. napęd dyskietki  jest zrealizowany inaczej (bardziej to podobne do rozwiązania z 1050 niż do LDW2000)

Co do tej felernej LDW to zauważyłem jeszcze jedną ciekawostkę...

1) słychać różnicę w sterowaniu silnika krokowego przy wyświetlaniu przez stację track oraz error. Przy wyświetlaniu kodu błędu silnik krokowy jakby pracował głośniej :) Ciekawostka :)

2) Po lekkim dociśnięciu osi silnika krokowego z góry silnik zaczyna pracować ciszej oraz  co ciekawe stacja zaczyna pracować poprawnie nawet gdy na wyświetlaczu pokazywany jest kod błędu... to chyba dobrze mi nie wróży... być może to po prostu uszkodzenie silnika krokowego sterującego położeniem głowicy... przyjrzę się jeszcze może sterowaniu czy aby jest sprawne... może ULN2003 jest jakiś trefny :(

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-06-09 15:04:57)

10

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

To znaczy tak:

1) silnik rzeczywiście pracuje głośniej, kiedy wyświetlany jest kod błędu, nie wiem z czego to wynika, ale tak jest (wiem na przykładzie mojej, niegdyś nie przerobionej, stacji CA-2001)

2) kod błędu jest wyświetlany nie tylko bezpośrednio po jego wystąpieniu, ale dopóki go nie skasujesz (kombinacją ERROR + TRACK).

Reszty nie wiem niestety. Btw. ciekawe uszkodzenie...

I Ty zostaniesz big endianem...

11

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

Schemat CA2001 już jest na stronie dereatari. Na serwerze był od 2007r, ale zapomniałem dodać ją w htmlu.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

miker napisał/a:

1) silnik rzeczywiście pracuje głośniej, kiedy wyświetlany jest kod błędu, nie wiem z czego to wynika, ale tak jest (wiem na przykładzie mojej, niegdyś nie przerobionej, stacji CA-2001)

Nie analizowałem kodu ROM-u stacji LDW, ale sprawa pewnie wynika z tego iż procedura sterowania silnikiem krokowym wykonuje się niejako po drodze między wykonaniem innych procedur, być może gdy nie jest na wyświetlaczu pokazywany nr scieżki to czas wykonania procedury jest dłuższy i np. procedura sterująca silnikiem jest wykonywana w dłuższych odstępach czasu.

miker napisał/a:

2) kod błędu jest wyświetlany nie tylko bezpośrednio po jego wystąpieniu, ale dopóki go nie skasujesz (kombinacją ERROR + TRACK).

Tak, tak... wiedziałem o tym. Chodziło mi tylko o to że gdy na wyświetlaczu jest error code to stacja nie działa poprawnie.

jer napisał/a:

Schemat CA2001 już jest na stronie dereatari. Na serwerze był od 2007r, ale zapomniałem dodać ją w htmlu.

Dzięki WILEKIE Jer! A nie spotkałeś się może Jer z podobnym uszkodzeniem LDW2000?

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-06-09 18:28:53)

13

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

Cześć. Miałem (mam) podobny problem ze stacją CA2001. Jak wyświetlacz jest ustawiony na wyświetlanie nr ścieżki na której jest głowica stacja wyrzuca około 36 ścieżki wykazuje błąd (nie pamiętam już jaki, dawno nie używałem stacji) a w trybie błędu, czy nr stacji jest wszystko ok.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

14

Odp: LDW2000 i ciekawy problem

Prędkość liniowa nośnika względem głowicy maleje w miarę zbliżania się głowicy do środka dyskietki, czyli wzrostu numeru  ścieżki. Maleje też amplituda sygnału z głowicy. Jeżeli na to nałoży się lekkie niedostrojenie głowicy do ścieżki, to na wewnętrznych ścieżkach jest większa możliwość błędnego odczytu sektora. Zdejmij więc pokrywę stacji i spróbuj DELIKATNIE!!! naciskać wózek głowicy do środka dyskietki lub na zewnątrz w czasie odczytu ostatnich ścieżek. Jeśli błąd będzie występował nadal - prawdopodobnie masz nieco za małe obroty dyskietki. Przeczytaj opis regulacji napędu stacji dyskietek 1050 na stronie  dereatari (stopka) w dziale serwis.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware