Temat: tworzenie ATR

Za pomocą Atari 800Win Plus 4.0 stworzyłam czysty ATR - nawet pamiętałam jak to zrobić:).
Jak go teraz sformatować i przerzucić na niego dosa i np jakiś programik użytkowy? Wiem, że używa się Total Commandera,ale czy trzeba do niego jakieś wtyczki?

8 bit rulez!!!

2

Odp: tworzenie ATR

tak, do total commandera trzeba miec cos takiego:

http://madteam.atari8.info/uzytki/atrwcx.7z

lub mozna skorzystac z programu makeAtr:

http://serious-dial.atari.pl/makeATR/

3

Odp: tworzenie ATR

Dzieki Kamilu za cenne wskazówki.
a co z formatowaniem dyskietki?Czy też pod Total Commander?
Na C64 używamy Star Commander i jest tam opcja Format.

8 bit rulez!!!

4

Odp: tworzenie ATR

MakeATR to potrafi.
W Total Commanderze z tym pluginem też możesz utworzyć sformatowanego ATRa.
A jeśli już tworzysz ATR w emulatorze, to po prostu uruchom w tym emulatorze ulubiony DOS i tam formatuj. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

5

Odp: tworzenie ATR

Czyli epi mial na mysli:
- stworz ATR [done]
- odpal z innego ATR jakiegos DOSa
- podepnij pod np. D2: czy inna stacje ten czysty ATR
- zrob w emulatorze w odpalonym dosie format/init na tym czystym ATR (jako poprostu dyskietka w innej stacji)

W przypadku DOSa 6.1/6.4 II/SD byloby jakos wpisywane po kolei po odpaleniu tego DOSa 2 komendy:

FD# 2: [sformatuje ATRa w stacji D2:]
IN# 2: [zainstaluje dos w ATR w stacji D2:]

6

Odp: tworzenie ATR

Nawiasem mówiąc: plugin dla Total Commandera potrafi założyć sformatowanego i zainicjowanego dosem ATR.... wszystko myszką klikając "wybierz" pod PC

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-08-06 22:54:36)

7

Odp: tworzenie ATR

DZIĘKI!!! Już zrobione. Pozdrawiam serdecznie.

8 bit rulez!!!

8

Odp: tworzenie ATR

MakeATR kuca pluginowi wincmd/totalcmd, który jest o niebo lepszy :). Kuca do miecza, rzecz jasna :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: tworzenie ATR

A ja (tak dla podrażdienia rozgowora) miałem ciekawy problem z franny. Mianowicie franny, jeśli plik kopiowany na ATR zawierał bajt o wartości 13 ($0D), robiło z jego - tego pliku - zawartości w zasadzie bigos. Czy ktoś się spotkał z takim zjawiskiem?

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: tworzenie ATR

A ja dla zupełnego już OT dopowiem, że miałem ostatnio problem by stworzyć ATR z pliku boot'owalnego (zainicjować ATR plikiem z nagłowkiem boot'able). Wreście zrobiłem to ręcznie w HEXedytorze. Zdaję się, że plugina warto by tego nauczyć. A może istnieje już taki soft na grzyba ?

11

Odp: tworzenie ATR

(pyr pyr pyr słychać odgłos odgrzewania)

grzyba.. grzyba...
A linux to nie łaska?
OpenSource rządzi, masz źródła masz też wersję na maka.

Powinno być narzędzie command line:

makeatr -s 720 -d double -t ataridos -b file1 file2 file3 ...

Potrzebuję tego na maka ... Jest ofcors opcja zrob.se, ale może jest cóś łatwiej?

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-03-04 22:08:52)

12

Odp: tworzenie ATR

Samo mkatr masz w sio2bsd, ale on Ci nie sformatuje zrobionego atra :/ Trzeba odpalić na tym emulator z odpowiednim DOS-em. Franny może zrobić atra, założyć odpowiedni fs i kopiować pliki.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

13

Odp: tworzenie ATR

Zapytaj Hiasa, czy udostępni źródła z pakietu Atari Tools for Win32. Jest tam fajne narzędzie dir2atr, które co nieco potrafi.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

14

Odp: tworzenie ATR

Dzięki.
Znalazłem 2 rzeczy: pakiet atr2unix/unix2atr oraz franny bob_er'a. Jak czytałem post draco030, nie zrozumiałem, że franny to chyba  to, czego szukam. Sprawdzę też tego buga z bajtem o wartosci 13.

W każdym razie zarówno franny, jak i atr2unix/unix2atr kompilują się na moim leciwym OSX 10.6.8.

Potestuję i zobaczę.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-03-04 23:54:46)