1

Temat: konwersja Video do VGA

ktoś może napisać czemu wyjście video Atari jest niekompatybilne z pewnymi konwerterami video, konkretnie V2V PRO firmy Geniatech

http://sklepy.allegro.pl/item419372943_ … ywany.html

tutaj gość testował ten konwerter

http://www.classiccmp.org/pipermail/cct … 94794.html

i C64 działa ale Atari 800, 2600, Apple II i parę innych już nie, potwierdzam obraz szarpie i skacze, wygląda to trochę tak jakby były dwa obrazy, pod spodem jest jeden i jest OK, ale jest jeszcze dodatkowy który go przykrywa i posiada dodatkowe wredne efekty w postaci szarpanie obrazu i zasłania ten dobry obraz

jakieś zmiany w standardzie sygnału Video zaszły od lat 80-ych ?

czy przeróbka wyjścia video na s-video coś zmieni w standardzie sygnału ?

Ostatnio edytowany przez tebe (2008-09-20 23:11:24)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

2

Odp: konwersja Video do VGA

nic nie daje..

ostatnio testowałem jakis frmowy z allegro - nie pamiętam nazwy - i zrywał synchronizacje.  mam teraz GADMEIA z ebay.co.uk - wysylka z CHIN - wyszlo mi to ok. 100 zl i co najważniejsze  sprzet dziala :_)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: konwersja Video do VGA

Nie testowałem Chińczyka, i nie wiem czy napis "działa" oznacza, że działa i oferuje dobrą jakość czy tylko działanie, dlatego po raz kolejny przytoczę przykład działania i dobrej jakości ;) Jakość porównywalna do monitora Philipsa (osobna Chroma i Luma), kolega __Dracon miał okazję to widzieć "w praniu".  tutaj jest to urządzonko

4

Odp: konwersja Video do VGA

tebe napisał/a:

czemu wyjście video Atari jest niekompatybilne z pewnymi konwerterami video

To raczej odwrotnie - Atari ma 30 lat, a te konwertery ile mają? To one są niekompatybilne ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: konwersja Video do VGA

Dziala dobrze, pod warunkiem ze nie chcemy przepuszczac pzrez niego sygnal z PC bo tu jest porazka...

TUNER GADEMI

mam to co wyzej ale starszy model :-) obraz po s-video i po composite bez zastrzezen. Tuner sredni. Dziala z lcd

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: konwersja Video do VGA

Małe Atari 8-bit/5200/2600 nadaje obraz nie całkiem zgodny z PAL/NTSC. Wyjaśnię to na przykładzie NTSC, ale w przypadku PAL sytuacja jest analogiczna.

Standardowy obraz NTSC składa się z 525 linii wyświetlanych raz na "ramkę" (ang. frame) czyli 30 razy/sek. Jedna ramka składa się z 2 "pól" (ang. field) składających się z 262 linii, z których jedno jest przesunięte o pół linii w dół, co daje złudzenie obrazu o dwukrotnie wyższej rozdzielczości pionowej, z przeplotem. Nie pamiętam w jaki sposób, ale to właśnie ta 1 dodatkowa linia (262 * 2 + 1 = 525) odpowiada za efekt przesunięcia o pół linii w dół. (Wyczytałem o tym przy okazji informacji o możliwości zmuszenia A2600 do wyświetlania obrazu z przeplotem, teraz tego nie mogę znaleźć, ale znalazłem taki link i jeszcze drugi, może ktoś znajdzie więcej.)

Przeplot jako taki nie jest bardzo widoczny w przypadku normalnego obrazu telewizyjnego, ale zastosowanie tej techniki do obrazu komputerowego zawierającego wiele idealnie poziomych linii powodowałoby, że albo te linie przesuwałyby się w górę i w dół z częstotliwością 30x/sek., albo by mrugały z tą samą częstotliwością. Oba efekty męczą oczy. Z tego też powodu małe Atari, A2600 i parę inny komputerów wyświetla obraz prawie-NTSC składający się z tylko 524 linii na ramkę, co powoduje, że oba pola jednej ramki są wyświetlane na tej samej wysokości, dając w efekcie stabilny obraz składający się z 262 linii 60 razy/sek. Telewizory 30 lat temu tolerowały taką niezgodność, ale dzisiejsze karty telewizyjne (a także niektóre nowe odbiorniki) już nie. Z tego samego powodu rzadko udaje się nagrać obraz z Atarki na magnetowidzie.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2008-09-21 20:59:39)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

7

Odp: konwersja Video do VGA

macgyver napisał/a:

Nie testowałem Chińczyka, i nie wiem czy napis "działa" oznacza, że działa i oferuje dobrą jakość czy tylko działanie, dlatego po raz kolejny przytoczę przykład działania i dobrej jakości ;) Jakość porównywalna do monitora Philipsa (osobna Chroma i Luma), kolega __Dracon miał okazję to widzieć "w praniu".  tutaj jest to urządzonko

tak, przyjąłem do wiadomości Macgyver, szukałem po prostu tańszej alternatywy, ale za jakość trzeba płacić więcej

cena tego konwertera, który kupiłem na Allegro była atrakcyjna, niestety sygnał Video Atari okazał się trochę "inny"

ciekawiło mnie co jest nie tak z tym sygnałem obrazu Atarki, najwidoczniej tak jak piszecie problem stanowi 1 dodatkowa linia, której nie przewiduje każdy konwerter video, czyli trzeba być ostrożnym przy zakupie tego typu urządzeń i zdać się na doświadczenie innych właścicieli takiego konwertera

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: konwersja Video do VGA

tebe napisał/a:

najwidoczniej tak jak piszecie problem stanowi 1 dodatkowa linia

Gwoli ścicłości, chyba raczej chodzi o brak tej linii.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2008-09-21 22:16:06)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

9

Odp: konwersja Video do VGA

Pytanie do tych, którzy mówią, że "działa": czy od strony wizualnej nie spsuły się subtelne szczegóły związane z zależnościami czasowymi - tj. czy wszystkie linie są jednakowej wysokości? Czy widać wszystkie 240 linii? Czy widocznych jest co najmniej 168 cykli koloru (42 znaki) w poziomie? Czy animacje synchronizowane z ramką są płynne? Jak wyglądają obrazki z przeplotem - CIN, TIP itd.? I czy zerwanie synchronizacji następuje w tych samych okolicznościach co na "normalnym" monitorze i czy tak samo się objawia?

Ostatnio edytowany przez epi (2008-09-22 01:09:12)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

10

Odp: konwersja Video do VGA

Powoli tanieją (650zł) LCD 19" z wejściem S-Video i SCART LG  M198WA-BZ. Szkoda, że to panorama i matryca TN.

http://www.domonet.pl//WebApp/BusinessLogic/newbdkmodule/kernel/getProductPhoto.php?product_id=44939&width=200&height=200

...1440 x 900 z tunerem telewizyjnym, wyposażony w pilot, złącza DVI-D (HDCP), D-sub, S-video, Scart, Composite.


Tu o rodzajach matryc TFT ....  oraz tabelka EDIT: dane z AD.2005 - niewyluknełem tego - dzięki Dely

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-10-13 20:01:23)

11

Odp: konwersja Video do VGA

Ta tabelka to chyba trochę stara :) Teraz już średniej jakości matryce TN mają akceptowalne kąty. No chyba, że ktoś jest ultrasem i potrzebny mu jest kontrast 180 stopni w każdym kierunku (bo nikt nie pracuje przy takich kątach).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: konwersja Video do VGA

Tutaj inna propozycja:

http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1038

i opis producenta:

http://www.avtech.com.tw/english/cctv_doc.aspx?ID=VGA02

13

Odp: konwersja Video do VGA

BartoszP: jakbyś zakupił to urządzonko, to zrób jakieś screeny obrazujące jakość obrazu z atarki.

14

Odp: konwersja Video do VGA

macgyver napisał/a:

Nie testowałem Chińczyka, i nie wiem czy napis "działa" oznacza, że działa i oferuje dobrą jakość czy tylko działanie, dlatego po raz kolejny przytoczę przykład działania i dobrej jakości ;) Jakość porównywalna do monitora Philipsa (osobna Chroma i Luma), kolega __Dracon miał okazję to widzieć "w praniu".  tutaj jest to urządzonko

Słuchaj a jakie wejścia ma to urządzonko? Bo ja szukam czegoś co może mieć co prawda i kompozyt i svhsa , ale interesuje mnie takowe zeby miało wejście RGB w jakikolwiek sposób podane, łapiące 15.6... jak SCART. Bo małe atari sobie chciałbym podłączyć , ale i duże i amigę... A stamtąd to najlepiej po RGB. Ten chińczyk ma jakoweś VGA IN ale wątpię żeby złapał tam 15 khz i podał na wyjście skonwertowane

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: konwersja Video do VGA

Szczegóły masz tutaj - niestety nie ma wejścia RGB, z 15kHz masz tylko Composite i S-VHS, a wejście VGA traktuje konwerter "przeźroczyście".

16

Odp: konwersja Video do VGA

macgyver napisał/a:

Szczegóły masz tutaj - niestety nie ma wejścia RGB, z 15kHz masz tylko Composite i S-VHS, a wejście VGA traktuje konwerter "przeźroczyście".

To pewnie w V2V Pro jest tak samo (mimo że tam wejście VGA to mini-DIN), liczyłem po cichu lecz bez specjalnej nadziei na to :( Szkoda, bo prawdziwy ScanDoubler jest dość drogi. Nie mogę tego zrozumieć - przecież konwersja z RGB jest znacznie prostsza, nie trzeba dekomponować sygnału. Dlaczego nie mogę znaleźć konwertera (w rozsądnej cenie) ani karty TV z wejściem SCART?? W amidze uzyskanie kompozytu wymaga zastosowania modulatora A520 (standardowo jest tylko monochrom na chinchu) ch....ej jakości.

W chwili rozpaczy rozkręciłem stary tuner na usb PixelView PV-SP506+ i czytam w sieci specyfikacje kości które tam są :) Niestety, nie znalazłem miejsca gdzie mógłbym się podpiąć z RGB, używa do dekodowania kości Phillipsa która na dzień dobry prosi o kompozyt albo luma + chroma. Poza tym jest dość wiekowy więc częstotliwość buforowania jest niezadowalająca. A może ktoś z was słyszał o sensownym rozwiązaniu, w sensie urządzeniu (w normalnej cenie, bo 100$ przy obecnym kursie to więcej niż to Twoje już o V2V Pro nie wspominając...

Jakby ktoś miał schemat PRAWDZIWEGO ScanDoublera ( a nie po prostu podwajacza HSYNC ;) ) to też byłoby fajnie - pewnie budowa wyjdzie znacznie taniej

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

17

Odp: konwersja Video do VGA

jest sobie taki na stronach Pana Chan'a (do wygooglania Chan Elm), ale kostki tam uzyte sa raczej niekupywalne
zwykle te nowsze kostki sa na dwoch scalakach - jeden grzecznie przyjmuje ramke i podwaja czestotliwosc, drugi przyjmuje wejscie i podaje w postaci cyfrowej do pierwszego
musial bys wywalic pierwszy i wstawic tam przetwornik a/d ktory poda odpowieni format danych dla tego drugiego
to raczej nie jest reczna robotka na 5 minut transformatorowa lutownica
a czemu tak robia? a bo taki jest rynek...

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: konwersja Video do VGA

Kiedyś znalazłem coś takiego: http://mz-800.xf.cz/mz2vga.htm Czy jest możliwość zastosowanie tego ustrojstwa dla naszych atarek?

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

19

Odp: konwersja Video do VGA

no wlasnie jest to jeden z tych dwoch scalakow, problem w tym, ze wejscie ma cyfrowe...

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: konwersja Video do VGA

Candle napisał/a:

no wlasnie jest to jeden z tych dwoch scalakow, problem w tym, ze wejscie ma cyfrowe...

Fakt . I to YUV nie RGB... Ale kupowalny jest - 10$
http://www.semiconductorstore.com/cart/ … oduct=3747

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

21

Odp: konwersja Video do VGA

yuv to nie jest jakis kosmiczny problem

przechodze na tumiwisizm

22

Odp: konwersja Video do VGA

Candle napisał/a:

yuv to nie jest jakis kosmiczny problem

Tzn? Chodzi mi o jakość obrazu. Z osobnego luma i chroma (s-video) wychodzi znacznie lepiej niż z kompozytu - obraz jest ostrzejszy, no ale to jest oczywiste. Ja myślałem o użyciu czystego RGB. Może i YUV nie jest kosmicznym problemem ale wydaje mi się, że coś się na tym straci...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

23

Odp: konwersja Video do VGA

Wczoraj właśnie naprawiałem monitorek SVGA MultiQ 122 Executive (TFT 12"). Na wejściu ma AD9883 pracujący w zakresie SH 15-110kHz. Scalak ma wejścia RGB i YUV. Może brać synchro także z Gsync i composite.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: konwersja Video do VGA

wieczor:http://www.semiconductorstore.com/pdf/newsite/averlogic/al251pb.pdf
kozystajac z twojego linka...
i co czytamy?
Ano ze uklad przyjmuje albo sygnal RGB w formacie 565 albo YUV w 422
ale wciaz jest to sygnal cyfrowy

przechodze na tumiwisizm

25

Odp: konwersja Video do VGA

do vbxe by pasował właściwie ... :)

pomidor