1

Temat: Sprzęcior do DOS-a

Chciałbym sobie złożyć peceta do starych klasycznych gierek i programów pod DOS. Nie jestem zdecydowany co w takim zestawie miało by być, więc proszę Was o napisanie jaką Wy byście widzieli konfigurację dla takiego sprzętu. A może ma ktoś coś takiego klasyka na chodzie i chce się pozbyć?

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

2

Odp: Sprzęcior do DOS-a

DosBox - bardzo fajny programowy emulator MS-DOS-a pod windowsa/linux. Emuluje Sound Blastery/Gravisa - IMHO lepsze, niż stary PC, co zajmuje miejsce. Aczkolwiek mam starego PC z MS-DOS-em ;)

3

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Wiem że mogę używać DoSBox-a i czasami go odpalam, ale ja lubię być w tamtym klimacie bawiąc się na sprzęcie z tamtych lat.
Mac napisałeś że DosBox emuluje SB, ja nie muszę go emulować bo go mam w postaci karty SBPro, a SB16 nawet w BOX-ie, tak jak i Gravisa Ultrasound MAX :). Mam też troszkę płyt głównych od XT do 486DX4 100, grafik herkules, EGA, VGA, SVGA, kontrolerów HDD i FDD, FDD 5,25", a nawet FDD 3,5" 2,88MB :), kart I/O, obudów AT, monitorów i klawiatur bez klawisza "windy". A na biurku zrobiłem miejsce na jeszcze jeden komputer. A ostatnio na allegro wylicytowałem oryginalny MS-DOS 6.22, MS Windows 3.11PL i Norton Commander 5.0PL, a teraz potrzebuję do niego złożyć jakiś sprzęt i dlatego czekam na propozycje z konfiguracją.

Ostatnio edytowany przez Gzynio (2008-12-27 00:06:06)

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

4

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Osobiście do staroci (głównie do demek, użytków dosowych typu fast tracker czy Sea) używam Pentium MMX 166MHz, 32 MB RAM. Do tego karta PCI - S3Virge 2MB RAM (zgodna ze standardem VESA 2.0), do tego Gravis 1MB. W komputerze tym siedzą flopy: 1,44MB i 1,2 MB, do tego dysk 4GB, a do wygodnego przerzucania danych MS-Client, który umożliwia wykorzystanie dysków sieciowych (w komputerze siedzi karta sieciowe Realtek 8029). Oczywiście dla DOS-a jest zrobiony multiconfig - zarówno pamięć XMS, jak i EMS, dodatkowo wersja z obsługą sieci. Z menedżerów oczywiście Dos Navigator.

Dodatkowo siedzi tam Windows 3.11 PL, wraz z obsługą sieci, do tego cały Word 6 i Excel 5.0 oraz przeglądarki Internet Explorer 3.0 i Netscape 4.0 - jak się człowiek nudzi czasem, to odpala dla zabawy ;)

5

Odp: Sprzęcior do DOS-a

A ten windows to legalny? I Word i Excel?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

6

Odp: Sprzęcior do DOS-a

epi: oczywiście ;)

7

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Dokładnie ten sam pomysł chodzi mi po głowie, zwłaszcza że mam sporą kolekcję starych dosowych abandonów. Jak wspomniał Mac, problemem jest zajmowane miejsce (grzyby były, są i pewnie będą ogromne), dlatego brałem pod uwagę komputer Carry (kojarzycie takie maleństwo? opis był bodajże w Bajtku 10/91). Kumpel kiedyś nosił taki w plecaku ze stelażem i miał komputer przenośny :D Niestety nie udało mi się nigdy trafić na ten komputerek na żadnej aukcji...
Alternatywą jest stary laptop, np. Hyundai z prockiem 386, ale tutaj problemem jest matryca - nie dość że czarno-biała i bez podświetlenia, to jeszcze duża bezwładność; do gier raczej odpada :/
Mam nadzieję, że wątek się rozwinie i znajdę jakiś ciekawy pomysł.

Ostatnio edytowany przez Cosi (2008-12-27 13:45:27)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

8

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Ja mam notebook fujitsu z pentium MMX133, 1024x768 z emulem ustawionym w win.ini zamiast shella. Teraz win98SE, wcześniej 3.11 + dos 6.22 + stare gierki. Malutkie, poręczne - a i jak trzeba było do klienta wziąć, żeby preview pokazać, to też dawał rady. Niestety, nie ma usb i hdd1.2GB w pewnym momencie okazało się niewystarczające do prezentacji.

//EDIT:natywna 800x600, 1024x768 interpolowana

Ostatnio edytowany przez maw (2008-12-28 10:15:19)

___
Press play on tape...

9

Odp: Sprzęcior do DOS-a

abandoniarze...:);)

gep/lamers^dial

10

Odp: Sprzęcior do DOS-a

no sie taki staruszek przydaje ,chocby auta diagnozowac ,

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

11

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Ja mam od ośmiu lat  AMD K6-2 450, 64M, karta 3DFX 16M, FDD 360k i 1,44M, HDD 20G i 6G, zamieniane w zależności od potrzebnego systemu (Win98/MS-DOS). Dos do OrCADa, APE i paru ulubionych gierek na które wykupiłem kiedyś licencje nawet (np. Thor's Hammer, Xargon, Hocus). Winda do obsługi sieci, skanera i paru drobiazgów.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Do większości nowszych klasyków:
Pentium 166 MMX
32-64M RAM (bywaly juz na DIMM)
SB16/GUS MAX (ten GUS to do demek)
Dysk.. 4G?
3dfx
CD-ROM 16x
FDD
Win98SE

do trochę starszych klasyków (pójdzie DN3D, Quake1, MK3 i wiele innych):
Pentium 100
16M RAM
SB Pro + GUS Ace
Dysk 512M-1G
CD-ROM 4x
FDD
Win95 OSR2


do całkiem klasyków:
486 DX2 66
16M RAM SIMM
SB Pro
Dysk ~300M
Dos 6.22

13

Odp: Sprzęcior do DOS-a

xan: nort&south na tym ostatnim tylko z uzyciem "moslo" da sie uzywac ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: Sprzęcior do DOS-a

jellonek napisał/a:

xan: nort&south na tym ostatnim tylko z uzyciem "moslo" da sie uzywac ;)

ok, do bardziej niż całkiem klasycznych klasyków:

PC AT
2MB RAM
Sound Blaster 2.0+COVOX
VGA ew. Hercules z emulacją CGA
HDD 40MB
FDD 3.5, 5.25
DOS 5.0

15

Odp: Sprzęcior do DOS-a

a jest coś jeszcze poniżej???? czy juz tylko muł i skorupiaki przydenne??;)

gep/lamers^dial

16

Odp: Sprzęcior do DOS-a

XT (8086) @ 4,77 MHz lub np. Atari Portfolio ;)

17

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Z PoFo jest to nieszczęście, że ono jest słabo kompatybilne z typowym PC/XT pod względem procedur niskopoziomowych. Dlatego ztcw mało która _gra_ z XT'ka będzie chodziła. Trochę było gier pisanych specjalnie dla Portfolio, ale to już nie są "gry na peceta" ;)
To już bardziej zgodny z XT+CGA był HP 95LX. Cholera, jak bym znalazł na allegore, to bym od ręki kupił...

Ostatnio edytowany przez Cosi (2008-12-29 19:44:59)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

18

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Dzięki za podpowiedzi, zwłaszcza Tobie Xan. Z Twoich konfiguracji najbardziej odpowiada mi "do całkiem klasyków" z modyfikacjami. Z tego co poczytałem jeszcze w gazetkach i z moich doświadczeń i marzeń z tamtego okresu(PC posiadam od 12.91) wymyśliłem następującą konfigurację:

i486DX50 (najszybszy proc bez mnożnika FSB)
8MB RAM
SVGA Trident 8900/9000 1MB
FDD 5,25" 1,2MB i 3,5" 1,44MB
GUS MAX 1MB
HDD dla wygody 2x2,1GB bo takie widzi DOS6,22(choć mam kilka dysków od 80 do ponad 400 MB)
karta sieciowa 3COM combo
2xCOVOX (aby było stereo)
obudowa desktop z zasilaczem 200W z przyciskiem i kontrolką TURBO do połowy wys. otwierana jak maska w samochodzie
klawiatura AT bez klawiszy "windy"
myszka na COM-a
drukarka igłowa Star FR-15(moja pierwsza z 1991 w BOX-ie)

DOS 6,22
MS Windows 3,11PL
Norton Commander 5,0PL


I co o tym sądzicie?

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

19

Odp: Sprzęcior do DOS-a

A tak a propos iglaków: czy do drukarek igłowych są jakieś standardowe taśmy, dostępne ciągle w sklepach? Miałem taki zamysł, żeby kupić jakiegoś Stara tudzież Epsona z ESC/P2, ale mnie powstrzymuje właśnie ta kwestia. Jeżeli by się dało, to by był fajny sprzęt i do Atarki, i do lapka. A eksploatacja niedroga, można by jakieś wydruki robić czy coś... ;)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

20

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Pentium 166MMX (Socket 7)
Płyta z chipsetem i430
S3 TRIO64V2/DX (PCI)
SoundBlaster 16 VIBRA (ISA)

Volkov Commander ;)

21

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Cosi napisał/a:

A tak a propos iglaków: czy do drukarek igłowych są jakieś standardowe taśmy, dostępne ciągle w sklepach? Miałem taki zamysł, żeby kupić jakiegoś Stara tudzież Epsona z ESC/P2, ale mnie powstrzymuje właśnie ta kwestia. Jeżeli by się dało, to by był fajny sprzęt i do Atarki, i do lapka. A eksploatacja niedroga, można by jakieś wydruki robić czy coś... ;)

Co chodzi o taśmy to do dziś dnia mogę kupić ją do mojego Stara FR-15 choć ma już prawie 20 lat. Najlepiej będzie jak wejdziesz na allegro i popatrzysz do czego możesz dostać nowe lub regenerowane taśmy i poszukać sobie takiej drukarki.

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

22

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Dzięki. Widzę, że nawet do Starów są taśmy, więc nie powinno być problemów z używaniem takiego zabytku. Może się szarpnę i za jakieś trzy dychy kupię sobię iglaka :)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

23

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Są nawet do Atari 1029
http://e-sklep-laser-sinex.home.pl/Kase … mb-12.html

24

Odp: Sprzęcior do DOS-a

Heh, teraz tylko kupić Atari 1029 i w First XLEncie redagować atarowskiego zina... :D

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio