1

Temat: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Hej!

Mam do was pytanie... jakiego peceta powinienem mieć gdybym płynnie chciał odtwarzać materiał FullHD?

Obecnie mam Celerona 430 @ 1.8GHz, do tego 4GB RAM, ATI Radeon 2400HD, płyta główna Gigabyte 965P-DS4 (chipset P965). Kartka grafiki podłączona do monitora LCD poprzez DVI, rozdzielczość ekraniu toi 1680x1050... System to Windows XP 32-bit (tak tak, wiem że nie widzi pełnych 4GB)... no i niestety mój "super sprzęt" ;)  się nie wyrabia przy odtwarzaniu materiału Full-HD 1080p. Obciążenie CPU 100%  obciążenie GPU w porywach do 45%, przeważnie na poziomie 25%. 

Kodeki zainstalowane w systemie to FFD SHOW do tego Halli Media Splitter oraz Media Player Classic, tudzież windowsowy media player 11. Materiał FullHD w kontenerze MKV.

Co ciekawe niektóre materiały HD, np. open-movie Big Buck Bunny: ( http://www.bigbuckbunny.org/index.php/download/ )

odtwarzany jest płynnie i bez 100% obciążenie CPU. Rozumiem iż open-source-owa implantacja H.264 po prostu nie wykorzystuje wszystkich możliwości przewidzianych przez standard H.264? Czy jak?

Obciążenie CPU i GPU podczas odtwarzania "Big Buck Bunny" prezentuje się następująco:
http://seban.slight.pl/temp/cpu_load.png http://seban.slight.pl/temp/gpu_load.png

Oświecicie mnie może czy naprawdę potrzeba jakiegoś wyczesanego CPU lub bardziej zaawansowanego GPU aby otworzyć materiał full HD? Ja naprawdę nie potrzebuje w domowym pececie dwu czy 4-rdzeniowej grzałki która pożera koszmarne ilości energii... Celeron którego mam z TDP ~35W w zupełności mi wystarcza... (lub wystarczał ;( )

Próbowałem jeszcze windowsowego portu Linuxowego Mplayer-a ale on niestety w ogóle sobie nie radzi, również XBMC osiąga wydajność kilka FPS.

Zapewne część z was jest lepiej ode mnie zorientowana w temacie i będzie mogła coś doradzić w tej sprawie.

pozdrawiam
Seban

2

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

seban napisał/a:

odtwarzany jest płynnie i bez 100% obciążenie CPU. Rozumiem iż open-source-owa implantacja H.264 po prostu nie wykorzystuje wszystkich możliwości przewidzianych przez standard H.264? Czy jak?

Na to wygląda.

seban napisał/a:

Oświecicie mnie może czy naprawdę potrzeba jakiegoś wyczesanego CPU lub bardziej zaawansowanego GPU aby otworzyć materiał full HD?

Niestety tak.

seban napisał/a:

Próbowałem jeszcze windowsowego portu Linuxowego Mplayer-a ale on niestety w ogóle sobie nie radzi, również XBMC osiąga wydajność kilka FPS.

Sprawdzałeś może dekoder H.264 z najnowszego pakietu DivX 7.0 ?

Zastanawiam się do jakiego stopnia mogłaby pomóc tutaj karta z zaawansowaną obsługą dekodowania video. Być może wymiana jedynie niej wystarczyłaby. Nie znam dokładnych danych w tym temacie, ale sugeruję pogrzebać w internecie, w szczególności na stronach NVidii, która posiada specjalne oprogramowanie do dekodowania video.

[Aktualizacja]
http://www.nvidia.pl/page/purevideo.html

Zrobię u siebie test na 9600GT. Mam również słaby procek, choć trochę mocniejszy od Twojego, więc powinno to dać jakieś rozeznanie. U mnie również występują problemy z płynnym dekodowaniem materiału Full-HD pochodzącego z kontenerów mp4 oraz avi.

Ostatnio edytowany przez Marek Konopka (2009-01-12 21:30:12)

3

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

uuu. to mnie teraz zmartwiles. Ja mam athlona 1700xp + 1Gb RAm + radeon 9000 pro i szarpie na wszystkie strony. Jestem na etapie "modernizacji" sprzetu o jakies kolejne 1-2 GB ramu i zastanawialem sie czy Gigabyte GeForce 6200 256MB DDR2/64bit TV/DVI AGPx8 (Turbo Force) z jakimis dupsami typu Pure video podratuje moja sytuacje ale widze ze chyba to raczej  nie mozliwe.

4

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

powiadaja, ze coreAVC radzi sobie duzo lepiej od ffdshow w takich sytuacjach. co zawadzi sprobowac...

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

5

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Sebek, jeśli masz Radeona to ogólnie google://Avivo i google://UVD - problem jest w tym, że Radeony z serii 24xx to niestety lowend od samego początku i cudów nie należy się spodziewać, szczególnie w zestawieniu z X264. Trzeba sporo się nacierpieć i nakombinować aby uzyskać jakikolwiek zysk z GPU przy dekodowaniu.

Ten model GB, który masz jest na LGA775 więc wejdź w posiadanie najtańszego Allendale, np. E2140 - podgonisz go jeszcze jeśli będziesz chciał. Co prawda TDP to już 65W, ale EIST zbije Ci mnożnik solidnie, na rachunkach za prąd różnicy nie zobaczysz wcale.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

AXE/SSG napisał/a:

powiadaja, ze coreAVC radzi sobie duzo lepiej od ffdshow w takich sytuacjach. co zawadzi sprobowac...

CoreAVC to najlepszy pod względem jakości oraz funkcjonalności programowy dekoder, ale potrzebuje dużo papu, tzn mocy procesora.

Btw, Zrobiłem test tego video "Big Buck Bunny" w Full-HD dla wersji AVI z kodekiem FMP4 (to nie jest H.264) i daje radę. Przez większość czasu procesor (Celeron C325J) śpi.

Ostatnio edytowany przez Marek Konopka (2009-01-12 22:21:09)

7

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

wymagania AVC:

CoreAVC? for Windows @ 1080p video at 24-30 frames per second

    * 2.8 GHz Pentium 4 or faster processor
    * At least 1GB of RAM
    * 256MB or greater video card
    * Windows 98, 2000 or XP

wg. Passmark CPU Mark:
- Intel Pentium 4 2.80GHz - 417
- Intel Celeron 430 @ 1.80GHz - 532

nie znalazlem innych benchmarkow, w ktorych oba procesory wystepuja razem, ale tu sebanowy C430 jest szybszy. moze jednak da rade?

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

8

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

AXE/SSG napisał/a:

moze jednak da rade?

Nic nie zaszkodzi spróbować, ale poważnie wątpię czy da radę. Dostępny jest trial: http://www.coreavc.com/index.php?option … ;Itemid=59 .

Ostatnio edytowany przez Marek Konopka (2009-01-12 23:39:57)

9

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Porownywalem rozne dekodery.
Core jest bardzo wydajny, ale najwydajniejszy jest ........ CyberLink PowerDVD 8.
Mozna sobie jego kodeki podlaczyc pod MPC i nie uzywac przebajerowanego interface uzytkownika (nie zapomnijcie wlaczyc wspomagania sprzetowego - tylko jesli uzywacie kodeka poza samym programem - dziala nawet na kartach GeForce 7600 i pomaga sporo).

A najlepiej kupic sobie Popcorna i miec spokoj, a na komputerze zajmowac sie czyms innym ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

10

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Czy komus udalo sie w praktyce uruchomic dekodowanie UVD na kartach HD... Radeona? Chodzi mi o sprzetowe wspomaganie HD. Wlasnie do mnie taka karta jedzie (HD2600XT). Dotad uzywalem nVidii (6600GT) i cale to Purevideo mozna sobie w d... wsadzic.
Juz nie mowie, ze driver do tego trzeba dodatkowo kupic (!) chociaz bVidia nie chwali sie tym na pudelku karty, ale czy to na wersji testowej czy scrackowanej wpieralo mi praktycznie tylko jeden format hd (juz nie pamietam ktory, ale najmniej mi potrzebny) i to po dlugich walkach z mnostwem driverow i dekoderow. Za diabla nie moglem zmusic tego wspomagania do dekodowania mvk na czym mi najbardziej zalezalo.
No i wpiera dekodowanie dvd - nie wiem po co, skoro i bez tego zuzycie procka przy dvd to pare %. Wiekszosc artykulow i poradnikow to byly przedruki i screeny z reklam producenta - autorzy nawet nie probowali uruchamiac tej technologii. Zalosne. Poniewaz inni userzy tez mieli podobne problemy, uznalem to za "technologie marketingowa".
Jak jest z UVD?

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Nosty:
1. Nvidia nie może pochwalić się niczym na pudełku bo nie jest producentem kart
2. Sterowniki sprzedawane przez Nvidie nie są ci potrzebne aby używać Purevideo (http://en.wikipedia.org/wiki/Purevideo)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

HD2600 to lowend i pierwsza generacja UVD, która poza demami ATi nie wspomaga chyba niczego :) To raczej marketing niż coś, co może się przydać w codzienności. Kup trzecią generację HD3xxx :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

dely napisał/a:

HD2600 to lowend i pierwsza generacja UVD, która poza demami ATi nie wspomaga chyba niczego :) To raczej marketing niż coś, co może się przydać w codzienności. Kup trzecią generację HD3xxx :)

Testy, jak zwykle mowia cos innego: http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=426
Ale tez nie liczylem na cud w kwestii dekodowania HD po rozczarowaniu nVidia. Jesli cos bedzie sie wspomagac, to bedzie raczej dodatkowy bonus. Zmienilem karte, bo wg testow ta (na DDR3) powinna byc 2-3 razy szybsza niz moja 6600GT.

Ja mialem _bardzo_ ograniczony wybor: mam AGP w komputerze barebone z zasilaczem 250W i miejscem na karte o szerokosci 1 slotu.
Dlatego nie zaryzykowalem HD3850, a HD3650 maja praktycznie taka sama wydajnosc jak HD2600. A z powyzszymi ograniczeniami ciezko bylo cos znalezc w sensownej cenie.

Adam Klobukowski napisał/a:

1. Nvidia nie może pochwalić się niczym na pudełku bo nie jest producentem kart

Niech bedzie: to producenci kart pisali o PureVideo i wspieraniu dekodowania nie zająknąwszy sie, ze trzeba za to doplacic.

Adam Klobukowski napisał/a:

2. Sterowniki sprzedawane przez Nvidie nie są ci potrzebne aby używać Purevideo (http://en.wikipedia.org/wiki/Purevideo)

Moze teraz tak jest. Widze, ze sporo sie zmienilo, odkad badalem ten problem jakis rok-poltora temu. Wtedy musialem sciagac wersje trial PureVideo dekodera, czy jakos podobnie. I jeszcze odpowiednie sterowniki w wersji beta. I jeszcze odpowiednie poprawki do WMP! Koszmar dla zwyklego usera, chcacego tanio zlozyc sobie kino domowe na PC, jak zachwalaly artytuly reklamujace PureVideo.

Teraz jest podzial na PureVideo i PureVideoHD i w przypadku tego ostatniego nie ma nic do sciagniecia ze strony nVidii.
Tyle, ze choc przytoczona przez Ciebie strona z wiki mowi o wspieraniu kart z serii 6, to juz specyfikacja na stronie nVidii podaje ze wspolpracuja tylko karty od serii 8 w gore.

ALE pod linkiem: http://www.nvidia.com/docs/CP/11036/Pur … arison.pdf
mozna sprawdzic, ze karta 6600 powinna wpierac (w ograniczonym zakresie) dekodowanie HD takze na zwyklym PureVideo!

I wlasnie niemoznosc osiagniecia tego bylo przyczyna moich stresow (a takze tysiecy innych uzytkownikow - starczy przejrzec fora np. z 2006 roku). Jak pisalem - wspomaganie dla HD udalo mi sie uzyskac raz w jednym z formatow - wylacznie na demach. A i tak jakosc mnie nie zachwycila.

Wszystko to: dekodery, drivery, poprawki, milion formatow HD jest totalnie niejasne i zamieszane. Jakis rok temu wymieklem (a jestem raczej zaawansowanym userem) i odpuscilem sobie temat dekodowania sprzetowego. Jak dostane karte ATI to znow pewnie powalcze :)

Ostatnio edytowany przez nosty (2009-01-13 09:48:11)

14

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Hej!

Panowie dziękuję za rzeczową dyskusję i rady :) Dziś sprawdzę jak na moim low-end sprzęcie radzą sobie testowe wersje "core AVC" oraz PowerDVD 8. Jeżeli one nie rozwiążą moich problemów to czeka mnie wymiana karty graficznej ja jakiegoś Radeona HD3xxx (jeżeli UVC faktycznie działa ;] ) i ew. CPU czego wolałbym uniknąć. Mocniejszego CPU i tak bym nie wykorzystał w domu... i nawet nie chodzi o oszczędności energii ale o generowane ciepło i hałas... teraz mam zimny i cichy komputer nawet w upalne gorące dni... nawet nie wiecie jaką grzałkę miałem poprzednio :) To był jakiś Celeron 3GHz (taki bazujący na rdzeniu P4).

Powiem szczerze iż bardzo mi się marzy aby jednak UVC o którym wspomniał Dely zechciało działać :) Niby piszą tutaj ( http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Video_Decoder ) że Radek HD2400 ma jakieś wsparcie dla UVC, ale jak sugeruje Dely to chyba nie działa... przynajmniej nie jestem w stanie tego stwierdzić w przypadku używania FFD Show. Tzn. niby dekodowanie materiału H264 w jakimś stopniu obciąża GPU, ale sądząc po obciążeniu CPU to raczej nie daje jakichś wymiernych korzyści :)

Co do pomysłu Pecusia z "Popcornem" to urządzenie wygląda zachęcająco jednak nie posiadam żadnego innego urządzenia wyświetlającego niż monitor LG M228WA, więc dokupowanie dodatkowego urządzenia nie mając żadnego wyświetlacza Full-HD mija się chyba z celem w moim przypadku.

Jak tylko zrobię testy CoreAVC i PowerDVD 8 dam wam znać jak to wyszło w przypadku mojego hardware-u :)

O właśnie jeszcze jedno... ta karta którą mam (ATI Radeon 2400HD, pasywnie chłodzony, PCIe x16) nie potrzebuje żadnych dodatkowych wtyczek z zasilacza. Czy karty Radeon HD3xxx wymagają jakiegoś dodatkowego zasilania? Bo przyznam iż zasilacz mój nie posiada tych wtyczek 6 pin-owych do zasilania kart graficznych :(


pozdrawiam i dzięki
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-13 11:36:43)

15

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Seban napisał/a:

Czy karty Radeon HD3xxx wymagają jakiegoś dodatkowego zasilania? Bo przyznam iż zasilacz mój nie posiada tych wtyczek 6 pin-owych do zasilania kart graficznych

Tak, wymaga 1x6 PEG. Ale to żadne specjalne napięcia - w pudełku z kartą zawsze jest przejściówka ze zwykłych moleksów 4 pin.

nosty napisał/a:

Testy, jak zwykle mowia cos innego: http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=426

A zauważyłeś przy jakim procesorze jest to 5-10%? :) No i co testowano - film bluray zakodowany wzorcowym kodekiem i odtwarzano odtwarzaczem, który co nieco kosztuje. Przy darmowych rozwiązaniach i filmach zdartych z sieci akceleracji nie uświadczysz, albo uzyskasz po wyrwaniu sobie wszystkich włosów z głowy i godzinach spędzonych na forach :) Po czym dojdziesz do wniosku, że lepiej zmienić proca. Marketing panie, na razie zero używalności.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

istnieje tanie rozwiazanie ktore uzywam : WD TV box
http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=572
90 eur box , odpala wszystkie formaty w Full HD wystarczy podlaczyc zwykly HD z filmami do boxa przez usb

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

17

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Core AVC (14 days trial): niestety na moim sprzęcie zachowuje się gorzej niż FFD Show, jak się zaczyna przytykać to na amen, totalny paraliż komputera. W dodatku utylizacja GPU spadła do 10%-15%.

PowerDVD8: małe problemy... próba odtworzenie "Big Buck Bunny" kończy się pokazaniem ikonki FFD Show. Po dodaniu kodeka do H264 z Power DVD do Media Player Classic niestety obciążanie CPU 100%. Czyli niestety moje CPU i GPU nie dają rady choćby nie wiem co. Wygląda na to iż modernizacja sprzętu jest konieczna. Oczywiście w PowerDVD zaznaczona opcja "Enable Hardware Acceleration (ATI AVIVO support)"

dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-13 21:59:13)

18

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

wszystkie nurtujące Was zagadnienia znajdują się pod adresem:

http://hdtvpolska.com/index.php?showforum=124

trza się zarejestrować, ale b. ciekawe to forum.

na marginesie: CoreAVC Pro daje radę, tyle że ma status "the pirate bay":) Onegdaj udało mi się na Athlonie 1,4 ztcp odpalic filmidło 720p z udziałem tego stuffu.

errata: przypomniało mi się że po zainstalowaniu CoreAVC, musiałem przestawić  FFDShow-a (zakładka ^codecs; zjeżdzamy na  h.XXX  i robimy wszędzie disabled). Po tej operacji miałem ze 3-razy więcej klatek:)

Ostatnio edytowany przez gepard (2009-01-14 11:46:58)

gep/lamers^dial

19

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

A czy po dodaniu kodekow z PowerDVD do MPC wlaczyles w nich sprzerowe wspomaganie (po dwukliknieciu na kodeku pojawi sie odpowiednie okno)? Dodajesz oczywiscie oba kodeki HD z Powera... mozna tez dodac ogolny MPEG z niego.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

20

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Hej!

Hmmm... dwa kodeki? Do H264 widzę tylko tylko jeden (CL264dec.ax):

http://seban.slight.pl/temp/PDVD8_filt.png

http://seban.slight.pl/temp/PDVD8_h264.png

Co do opcji akceleracji w ustawieniach kodeka via MPC to nie widzę za bardzo możliwości (chyba że to te tajemnicze "Use DxVA"):

http://seban.slight.pl/temp/PDVD8_set.png

dopiero w ustawieniach PowerDVD mam niby włączone:

http://seban.slight.pl/temp/PDVD8_avivo.png

Być może coś źle robię. Wersja PowerDVD którą mam zainstalowaną to "PowerDVD 8 version 8.0.2217.00" Trial.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-14 20:26:53)

21

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

By miec pewnosc co do wszelkich materialow HD, powinienes jeszcze dodac VC-1 decoder i ewentualnie Video/SP decoder (w przypadku materialow zakodowanych MPEGIem drugim - sa takie).
A wspomaganie sprzetowe to oczywiscie owo tajemnicze "Use DxVA", ustawienia w samym PowerDVD nie sa brane pod uwage.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

22

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Hej!

Co do testowego materiału to znajduje się on w kontenerze .MKV i w środku stream H264... niestety żadne DxVA nie działa w przypadku mojego ATI. Sprawdziłem również "Media Player Home Cinema" on ma możliwość użycia DXVA. Ustawiłem jak chcieli (http://mpc-hc.sourceforge.net/DXVASupport.html), wywaliłem wszystkie ffdshow, core avc oraz PowerDVD 8  i nastąpiło 100% obciążenie CPU i zero obrazu... Wydaje mi się iż po prostu moje ATI HD2400 nie wspomaga streama H264... być może musi to być jakiś specyficzny stream przygotowany przez ATi ;) Sprawdzę jakiś materiał HD w formacie WMV / HD DVD.

Tutaj http://ati.amd.com/products/radeonhd2400/index.html ... bredzą niby:

ATI Avivo? HD Video & Media
Combine advanced HD video processing with cool, quiet, and energy efficient operation that will delight a home theater enthusiast. ATI Avivo? HD technology provides hardware based H.264/VC-1 decoding of Blu-ray and HD DVD movies and built-in 5.1 surround audio designed for an easy HDMI connection to big-screen TVs.

ale to chyba tylko marketingowy kit co zresztą sugerował Dely... chyba już się pogodziłem z faktem że super UVC w przypadku mojej karty to fikcja. Sprawdzę jeszcze tylko jakiś materiał HD w formacie WMV. Do tego wszystkiego zaczynam się obawiać zmiana na Radeona HD serii 3xxx cokolwiek polepszy.

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-14 23:20:06)

23

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

seban napisał/a:

Do tego wszystkiego zaczynam się obawiać zmiana na Radeona HD serii 3xxx cokolwiek polepszy.

No to zalatw sobie Radka HD4850 - jest idealny jesli chodzi o stosunek ceny do mozliwosci (na plus) a do tego to kolejna "generacja" kart z ATi.
Pisze, bo mam i polecam. :)

24

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

Ja zupełnie nie gram w gry... nie zajmuje się jakimś 3D, nic a nic... jedyne do czego mógłbym to wykorzystać moc tego potwora to liczenie SETI albo Folding@home ;)
Więc nie wydam tyle kasy na kartę graficzną :D Do tego czekałaby mnie wymiana zasilacza i pewnie systemu chłodzenia w komputerze :) Także nie skuszę się na tę chwilę na tak drastyczny upgrade :)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2009-01-14 23:54:02)

25

Odp: wymogi sprzętu do odtwarzania fimów full HD

bo do gier to są KONSOLE. Grzyb to kupa. Czy z NVidią czy z ATI, to nadal kupa.:)

gep/lamers^dial