Temat: Dziwne ruchy kursora :)

Witam.

Mam komputer Atari 1040 STfm. Do sprzętu była dołączona mysz, z którą mam problem. Otóż chodzi o to, że kursor porusza się strasznie powoli i skokowo, a poza tym nigdy nie wiadomo w którym kierunku (np: czasami gdy ruszę w prawo to kursor mi się przesunie do góry, a innym razem w lewo itp.). Mysz jest nieoryginalna. Myślałem że to mysz od Amigi, więc próbowałem sposobów przerabiania myszy Amiga na st, ale jest chyba jeszcze gorzej. Czy ktoś może by wiedział czym to może być spowodowane? Nie wiem zupełnie od czego ta mysz, ale na spodzie pisze takie coś:

GEOS Mouse
Funkentstort Nach
DBP-Vfg 1046/1984

Proszę o pomoc.

marcin1040stfm

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

2

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

GEOS. To zapewne mysz od C64.

3

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Czyżby taka?

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

4

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

ilr to dokładnie taka sama mysz. Czy da się ją dostosować tak, żeby działała z moim Atari?

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

5

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Szybciej podłączysz PC-tową mysz na COMa niż tą od C64. Tak mnie się zdaje.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

artik-wroc nawet próbowałem zrobić przejściówkę PS/2-Atari z tej strony, ale nigdzie nie mogłem dostać tego układu co jest na tym schemacie i zrezygnowałem :( . Czekam na opinię innych.

Pozdrawiam :)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-05-22 20:12:24)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

7

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

marcin1040stfm:
PIC można dostać w TME:
http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.p … h%3D16f84.
Oprócz PICa będziesz potrzebował programator..

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

8

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Podłącz mysz na COMa + sterownik i wio :) Nie wiem czy zadziała to z przejściówką PS-COM.

W sumie to nie wiem czy ją się podłącza do portu myszki, czy do RS ? Nigdy tego rozwiązania nie używałem.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-05-22 20:53:05)

Było miło :) Do widzenia.

9

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

marcin1040stfm napisał/a:

artik-wroc nawet próbowałem zrobić przejściówkę PS/2-Atari z tej strony, ale nigdzie nie mogłem dostać tego układu co jest na tym schemacie i zrezygnowałem :( .

Układ łatwo dostępny, programator za grosze - ja ten interfejs zrobiłem szybko i bez szczególnych umiejętności. UWAGA - Nie działa on fajnie ze wszystkimi myszkami... dobrałem sobie optyczną która działa fajnie, ale ze 2 odrzuciłem po drodze.

artik-wroc: taka mysz COM na 99% idzie przez złącze RS232 czyli trzeba przejściówkę z 9 pin na 25, na 99% zadziała z przejściówką PS na COM, ale nie będzie działać z wieloma aplikacjami korzystającymi z własnego interfejsu.

Ostatnio edytowany przez krzyc (2009-05-22 20:57:23)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

10

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

krzyc napisał/a:

taka mysz COM raczej na 100% idzie przez złącze RS232 i nie będzie działać z wieloma aplikacjami korzystającymi z własnego interfejsu.

Podałem to ino jako tymczasowe rozwiązanie. Niestety przez RS. Przy okazji tu są wspomniane programy, może komuś się przyda, gdzieś w odległej galaktyce:
http://www.atari.org/hosted/quickfaq/stfaq_3.htm#5
http://homepage.ntlworld.com/derryck123/html/misc.htm

Wrap-Mouse i Genmouse

Było miło :) Do widzenia.

11

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Aha, czy mógłby mi ktoś podać symbol tego programatora?

Ps:Saulot, szukałem tego na tej stronie co podałeś i nie ma tam tego PICa, czy jest może na tej stronie jakiś odpowiednik?

EDIT: Chyba znalazłem tego PICa, to on:PIC16F84A-04/P tak?

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-05-22 21:08:41)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

12

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

marcin1040stfm: powinien się nadać, ważne żeby wytrzymał taktowanie 4mhz i miał wystarczającą ilość pamięci (inne modele z tej strony mogą mieć różne obudowy, więcej pamieci, mogą wytrzymać wyższe taktowanie). Odnośnie programatorów to nie pomogę, bo nie uzywałem żadnego. Najlepiej poprosić jakiegoś znajomego elektronika o zaprogramowanie układu, kupić sobie programator lub samem taki zmontować.

A tak w ogóle to mógłbyś kupić gotowy interfejs ps/2 np amigowy:
http://www.allegro.pl/item637921771_ami … amigi.html

i zamienić dwa kabelki miejscami..

Ostatnio edytowany przez saulot (2009-05-23 00:12:17)

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

13

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Witam,

ja kupiłem w www.laro.com.pl PIC16F84 8-BIT. MIKROKONTROLER PIC16F84A-04/P DIP18 za 7,90 zł, ale chyba podrożał:
http://www.laro.com.pl/index.php5/sklep/proces/2214
Do tego programator JDM za 10 zł od tego sprzedawcy:
http://www.allegro.pl/show_user_auction … id=3337283
Biorąc pod uwagę cenę programatora, to szukanie znajomego może się mijać z celem, bo za benzynę/bilety może wyjść więcej. :)

Gotowy interfejs za 70 zł powinien mieć ten gość - jak co poproś o wystawienie, może jeszcze ma, a może sam robi - nie wiem:
http://www.allegro.pl/item629344988_int … alcon.html

Pozdrawiam.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

14

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

wg mnie ten interfejs za 70pln jest zbyt drogi, wersja amigowa kosztuje 35pln, a po zamianie dwóch sygnałów powinno pójść..

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

15

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

saulot napisał/a:

wg mnie ten interfejs za 70pln jest zbyt drogi, wersja amigowa kosztuje 35pln, a po zamianie dwóch sygnałów powinno pójść..

No dokładnie - za drogi - dlatego ja sobie zrobiłem sam. :) Podejrzewam, że rozebranie tego ami-interfejsu też wymaga trochę cierpliwości.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

16

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Dzięki za pomoc, ale takie programowanie układów jest ponad moje umiejętności, a nie znam raczej żadnego elektronika co by umiał to zaprogramować. Także uważam, że cena 70 zł jest zbyt wielka za taki interfejs. Zastanowię się nad tym interfejsem amigowym.

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-05-23 12:35:24)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

17

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

marcin1040stfm napisał/a:

Dzięki za pomoc, ale takie programowanie układów jest ponad moje umiejętności

Eeee... to proste jak... drut. To już trudniej to potem polutować, niż zaprogramować.

Tu na forum też chętnie ktoś Ci to wgra w najgorszym wypadku po cenie listu. Albo przyjedź na Grzybsoniadę. :)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

18

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Hmm... Do Grzybsoniady mam trochę za daleko, a poza tym termin nie bardzo pasuje. A mógłbyś napisać w jaki sposób takie coś zaprogramować? Rozumiem, że trzeba włożyć ten układ do wejścia na tym programatorze i podłączyć pod PC-ta i potem zaprogramować jakoś tym programem, do którego był link na tej aukcji, co podałeś. Ale właśnie jak to zaprogramować? Co do sposobu z com-em to też się zastanowię. Rozumiem, z tego co wyczytałem w necie, że można kupić przejściówkę ps-COM w pierwszym lepszym sklepie komputerowym za około 4 zł, ale nie wiem czy to prawda.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!

Marcin1040stfm

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-05-23 17:50:44)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

19

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

marcin1040stfm napisał/a:

Rozumiem, że trzeba włożyć ten układ do wejścia na tym programatorze i podłączyć pod PC-ta i potem zaprogramować jakoś tym programem, do którego był link na tej aukcji, co podałeś.

Dokładnie - wkładamy układ w podstawkę programatora, podłączamy programator do PeCeta przez kabel RS232 (kabel nie dołączony) - uruchamiamy ICProg, wybieramy model układu, wybieramy plik do zaprogramowania i "wypalamy" - i to koniec - parę minut roboty, a jaka satysfakcja z pierwszego zaprogramowanego mikrokontrolera. :)

PS. Nie wiem jak w przypadku komputerów bez złącza COM - przejściówki USB-COM nie dają 100% pewności, np. często nie zdają egzaminu przy programowaniu - więc na pierwszy raz polecam komputer z COMem i (tfu) Windows XP. :)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

20

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Krzyc, dziękuję za odpowiedź :)

A ten plik do wypalenia na układzie to jest dołączony do tego ICProg, czy jest gdzieś po necie oddzielnie?

Pozdrawiam :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

21

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

marcin1040stfm napisał/a:

A ten plik do wypalenia na układzie to jest dołączony do tego ICProg, czy jest gdzieś po necie oddzielnie?

On jest w pliku ZIP na tej stronce co podałeś. Bierzesz wersję skompilowaną, czyli source.HEX.

*EDIT* Ooo... chyba ktoś czyta nasze forum - cena się zmieniła. :)
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=644239846

Ostatnio edytowany przez krzyc (2009-05-24 11:21:55)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

22

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Dzięki! Teraz już wiem jak to zaprogramować. Nie wiem jak pójdzie z lutowaniem.Rzeczywiście, cena gotowego interfejsu spadła, ale to i tak jak dla mnie zbyt duża cena (razem z kosztami przesyłki 64zł). Mam nadzieję że zrobienie tej przejściówki nie przysporzy mi kłopotów.
Pozdrawiam :)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-05-24 13:28:48)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

23

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Witam ponownie!

Mam jeszcze jedno pytanie. Ten schemat na tej stronie co podałem,to czy on jest Amigowy? No bo w opisie pisze że do Atari i Amigi, ale na schemacie jest chyba wersja Amigowa bo jest podłączony 5 pin, który jest w Atari nie podłączony. Proszę o odpowiedź.

EDIT:Sorry za głupie pytanie. Teraz zrozumiałem, że ten rezystor 4 steruje jakie sygnały mają być wysyłane przez PIC. Czy mam rację?

Pozdrawiam :)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-05-27 15:36:12)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

24

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

Witam, to znowu ja :)

Chciałem się podzielić moimi wrażeniami, co do przejściówki ps2-ST, którą zrobiłem. Otóż chyba coś poszło nie tak, bo gdy nadszedł oczekiwany moment pierwszego podłączenia, włączyłem atarkę, no i zaczęła się przez cały czas resetować, tak więc wyłączyłem ją i odkryłem że PIC jest gorący! Chyba go spaliłem :(. No cóż, ta przejściówka przerosła jednak moje możliwości, ale sam pomysł fajny, jednak załamałem się zupełnie na tej przejściówce :(. Najlepszy jest jednak sposób alt+strzałki (szkoda że niektóre gry z tego nie korzystają :( ).A teraz tak z ciekawości: co mogłem zrobić źle z tą przejściówką, że tak się stało?

Pozdrawiam!

marcin1040stfm

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-06-01 19:12:38)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

25

Odp: Dziwne ruchy kursora :)

pica nie jest tak prosto uwalic, byc moze podlaczyles go odwrotnie? sprawdz wszystko jeszcze raz i sie nie zalamuj czy tez poddawaj, bo tak to do niczego madrego sie nie dojdzie... :)

przechodze na tumiwisizm