Temat: Czas w ST

Witam!
Odpaliłem ostatnio program Sysinfo. W tym programie można oprócz parametrów sprzętu sprawdzić także czas i datę, ale w moim STku chyba się czas rozsynchronizował bo za każdym razem jak go włączę to pokazuje czas 00:00 i datę 22.04.1987. Czy w STku jest jakaś bateria co podtrzymuje czas?

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

2

Odp: Czas w ST

A w jakim ST? W Mega jest RTC z baterią - w zwykłym ustawiasz za każdym razem - było kilka rozwiązań na to zewnętrznych.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

3

Odp: Czas w ST

W zwykłym ST nie ma baterii. Dopiero MegaST jest miejsce na 2 "paluszki".
Jak chcesz mieć aktualny czas musisz szukać dodatkowych rozwiązań typu:
http://www.logicsays.com/atari/fmc/
ja miałem niedawno coś takiego:
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=6664

Było miło :) Do widzenia.

4

Odp: Czas w ST

Czyli oprócz tych dodatkowych rozwiązań raczej nie ma szans zobaczyć dzisiejszą datę i poprawny czas w zwykłym ST (nie Mega)? No cóż, szkoda.

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2009-06-28 13:01:06)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

5

Odp: Czas w ST

Zobaczyć możesz, wystarczy ustawić :) Tak długo jak będzie włączony, będzie O.K. Widziałem gdzieś program który odczytuje datę i czas z pliku :) dokładność żadna, ale przynajmniej rok zbliżony do rzeczywistości :)

Tu jest jakiś opis i soft:
http://cd.textfiles.com/suzybatari2/uti … c/areal36/

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-06-28 17:25:06)

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Czas w ST

A przy okazji - jak wygląda sprawa roku 2000 na Atari ST - problem Y2k jest? Głównie interesuje mnie TOS 1.62 i 2.06.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

7

Odp: Czas w ST

krzyc napisał/a:

...jak wygląda sprawa roku 2000 na Atari ST - problem Y2k jest?

Powinno pomóc:
http://www.bygjohn.fsnet.co.uk/atari/y2k.html

Było miło :) Do widzenia.

8

Odp: Czas w ST

To widziałem. Chodziło mi o praktykę... bo też mam myśli o RTC. :) Chyba trzeba będzie pokombinować.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

9

Odp: Czas w ST

Wrzucasz programik (Y2k fix) do AUTO i zasadniczo szafa gra.

Było miło :) Do widzenia.

10

Odp: Czas w ST

Jest jeszcze coś takiego: http://ppera.07x.net/atari/ikbdbatt.html
Zaznaczam, że nie mam pojęcia, czy to działa, dopiero mam w planach realizację...

11

Odp: Czas w ST

Odgrzewam temat bo linki już nie te... ;-)
Mam RTC w Atari 520ST z wersją TOS 1.00. Ten moduł zegara jest "podlutowany" pod jeden z układów ROM i zasilany z koszyczka dwoma bateriami typu "paluszek". Oczywiście TOS w tak niskiej wersji nie ma pojęcia o istnieniu RTC. Oczywiście zakładam optymistycznie, że jest sprawny.
Ma ktoś może oprogramowanie które pozwoli na korzystanie z tego zegara?

12

Odp: Czas w ST

Pewnie nazwy tego rozwiązania nie znasz. Programy jakie widziałem zawsze były dedykowane konkretnemu rozwiązaniu.

Było miło :) Do widzenia.

13

Odp: Czas w ST

Niestety, nie znam. Zrobiłem fotkę, ale: 1. Nie wiem czy to pomoże w identyfikacji 2. Nie wiem jak wstawić zdjęcie

14

Odp: Czas w ST

marekp napisał/a:

2. Nie wiem jak wstawić zdjęcie

Yyy, nie bardzo rozumiem, nie wiesz jak wstawić zdjęcie na tutejszym forum? Jeśli tak pod przyciskami "Reply" i "Napisz odpowiedz" masz "sekcję" Attachments" i przyciski "Przeglądaj" i "Add file". Użyj ich mocy :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-06-25 12:08:18)

Post's attachments

qwe.JPG 57.13 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

15

Odp: Czas w ST

A... Dzięki :-)
No więc fota 1: Zainstalowany na miejscu.

Ostatnio edytowany przez marekp (2011-06-27 10:53:06)

Post's attachments

zegarek.jpg 845.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

16

Odp: Czas w ST

Fota 2 (niestety z komórki): Elektronika od dołu.

Post's attachments

zegar2.JPG 629.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Czas w ST

Hmm, złącze carta nasuwa myśl, że może to być LogiKhron Clock Module bez obudowy: http://www.atariage.com/forums/topic/87 … ck-module/ - trza by sprawdzić oprogramowanie od tego.

Sikor umarł...

18

Odp: Czas w ST

Dzięki Sikor. Jednak jak wynika z podanego przez Ciebie w linku wątku i dodatkowo po wstępnym przeszukaniu w googlach nie ma zbytnio widoku na znalezienie oprogramowania do tego cudaka :-(
A i bym był zapomniał. Próbowałem (a jakże) wcisnąć to do poru karta i się nie udało - to złącze jest za szerokie. Może to po prostu jakaś płytka z odzysku i tyle?

Ostatnio edytowany przez marekp (2011-06-27 20:09:41)

19

Odp: Czas w ST

A w katalogu programów Paskuda nie ma...??

Ewentualnie próbuj po kolei: ftp://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/www.um … index.html - może coś dopasujesz...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2011-06-27 20:14:51)

Sikor umarł...

20

Odp: Czas w ST

Hmmm... Następne widzenie z moim Atari mam w sobotę. Faktycznie, po prostu wypróbuję wszystkie i się zobaczy :-)

21

Odp: Czas w ST

Istnieje jakiś zamiennik RP5C15 dostępny w sprzedaży?

Ostatnio edytowany przez leniuk (2011-06-30 18:16:31)

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

22

Odp: Czas w ST

Sprawa z w/w prze zemnie zegarem rozstrzygnięta. Jeżeli na tym Atari odpalę TOS 2.06 system sam zegar wykrywa i wykorzystuje do pracy.
Sikor, ten link z "zegarkami" to w zasadzie różne zegarki systemowe. Żaden* z nich nie "wykrywał" modułu RTC w oryginalnej wersji tosa 1.00. W wersji 2.06 zadziałały :-)
*- no nie wszystkie, bo nie miałem czym rozpakować plików *.zoo

23

Odp: Czas w ST

Tu ja wtrącę swoje 3 grosze. STE korzysta z innego układu zegara, o innym sposobie dostępu niż TT a oba siedzą pod tym samym adresem z tego co widziałem. Czy tos 2.06 zadziała z układem 14XXX?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

24

Odp: Czas w ST

Tos 2.06 nie działa na TT.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

25

Odp: Czas w ST

A u mnie w 520STFM, TOS 2.06, ST Clock firmy TOMS program clock pokazuje dobrą datę, a system zamiast 2017 pokazuje 2000.
Dodam, że mam w AUTO zainstalowany Y2KPATH.PRG.