1

Temat: Poszukiwania FGTIA

Dziś dostałem trzy negatywne odpowiedzi od trzech różnych firm, handlujących wycofanymi z produkcji elementami, w których ofertach google znalazło oznaczenie C020120.
Kiedyś, pamiętam, ktoś gdzieś podawał namiary na jakichś gości oferujących scalaki do Atari, ale nie udało mi się tego odkopać. Jakby ktoś sobie coś przypomniał, niech łaskawie da znać.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: Poszukiwania FGTIA

Simius napisał/a:

Kiedyś, pamiętam, ktoś gdzieś podawał namiary na jakichś gości oferujących scalaki do Atari, ale nie udało mi się tego odkopać. Jakby ktoś sobie coś przypomniał, niech łaskawie da znać.

http://www.best-electronics-ca.com/ - drogo, ale mają prawie wszystko. Nie korzystałem, więc nie wiem na ile sprawnie im to idzie.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

3

Odp: Poszukiwania FGTIA

Dzięki. Niestety, "mają prawie wszystko" w tym przypadku oznacza akcent na "prawie". :-)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: Poszukiwania FGTIA

Ja ostatnio korzystałem z Best-Electronics. Dostawa błyskawiczna i dobry kontakt. Kupiłem 4 Fredki i 3 linie opóźniające.

Jeśli chodzi o FGTIA to poszukaj CO20120. Ja chyba gdzieś mam coś takiego. To GTIA SECAMowska.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Poszukiwania FGTIA

Proszą, że, jeśli czegoś nie ma w katalogu, to żeby pytać. Spytać w końcu nic nie kosztuje.
Jeśli masz gdzieś coś takiego i nie jesteś z tym związany nierozerwalnymi więzami przyjaźni, to oceń swój żal z utraty eksponatu. :-)

PS. Pytałem i o CO, i o C0.  Z tym samym skutkiem.

Ostatnio edytowany przez Simius (2009-10-21 21:52:57)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

6

Odp: Poszukiwania FGTIA

Tak, trzeba pytać. :) Może tu?
http://sales1632.myzen.co.uk/cgi-bin/mf … N=SHOWFORM

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

7

Odp: Poszukiwania FGTIA

Sikor kisi w szafie Atari z FGTIA, o ile dobrze pamiętam.

http://atariki.krap.pl/index.php/130XE_SECAM

Ostatnio edytowany przez drac030 (2009-10-22 11:41:33)

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: Poszukiwania FGTIA

drac030: szfy to to Atari u mnie nie widziało (prawie), ale i tak nie oddam ;/

Sikor umarł...

9

Odp: Poszukiwania FGTIA

To się chwali, wobec tego może odpalisz na nim SysInfo (bieżąca wersja u mnie na stronie) i powiesz mi, czy rozpoznaje SECAM czy nie :)

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Poszukiwania FGTIA

Pamiętam, że Sikor wspominał, że ma i nie odda. Trzeba było wcześniej powiedzieć o Sysinfo, to sam bym sprawdził. Jak będę miał chwilę czasu, żeby popodłączać sprzęt, to odpalę. Chwilowo nie mam połączenia z PC. Od której wersji ma rozpoznawać SECAM, bo jakieś starsze mam?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

11

Odp: Poszukiwania FGTIA

Zła wiadomość. Ściągnąłem SysInfo w wersji 2.20 ze strony Draco, rozpakowałem, przerzuciłem na secamowską atarkę i kiszka:
Video & P/MG chip type: GTIA/PAL
Jest jednak pewna różnica. Atarka w wersji SECAM podaje liczbę linii 312, a w wersji PAL - 314.

Ostatnio edytowany przez Simius (2009-10-22 21:48:57)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

12

Odp: Poszukiwania FGTIA

To dziwne, bo to akurat w PAL-u powinno być 312. Natomiast co do wykrywania SECAM-u oparłem się na informacji Sikora: http://atariki.krap.pl/index.php/Dyskusja:FGTIA Poproszę w związku z tym o weryfikację.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Poszukiwania FGTIA

Peek($d014)=1

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

14

Odp: Poszukiwania FGTIA

Przy okazji jeszcze jedna właściwość FGTIA, którą można wywnioskować ze specyfikacji - wszystkich możliwych kolorów jest nie 128 tylko 120. Wynika to z tego, że kolor 1x jest identyczny z Fx. Za jakiś czas na wszelki wypadek sprawdzę, jak jest w rzeczywistości, bo to mi wygląda na jakąś niedoróbę. Bitów sprzętowych, kodujących kolor, jest sześć, a więc duży nadmiar. Po co jedna z piętnastu kombinacji się powtarza, przy 49 niewykorzystanych?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

15

Odp: Poszukiwania FGTIA

Simius napisał/a:

Peek($d014)=1

Dzięki.

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Poszukiwania FGTIA

Hm, ale to oznacza, że nie da się rogramowo odróżnić GTIA PAL od GTIA NTSC, chyba że coś przeoczyłem... Po drugie, co z tymi 314 liniami? U mnie SI uporczywie podaje, że jest 312 i nie chce być inaczej. Francuski ANTIC zlicza dwie linie więcej?

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: Poszukiwania FGTIA

W bezpośredni sposób chyba się nie da. Trzeba by może poszukać jakichś kruczków.
To nie wersja SECAM podawała liczbę 314 tylko wersja PAL. Dziś jednak odpaliłem SysInfo jeszcze raz na tym samym komputerze (PAL) i ze zdziwieniem zobaczyłem, że tym razem podaje 310 linii na SysInfo 2.00 i 2.03, a 312 linii na 2.20. Mnie raczej nic nie odbiło, więc sądzę, że jeśli już, to jemu.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

18

Odp: Poszukiwania FGTIA

Simius napisał/a:

tym razem podaje 310 linii na SysInfo 2.00 i 2.03, a 312 linii na 2.20

Błędy mogą być, ale wyniki podawane przez stare wersje się nie liczą, jeśli aktualna wersja podaje taki wynik, jaki trzeba. Chwilowo jednak nie mam wyobrażenia, w jaki sposób procedura zliczająca stany VCOUNT może zliczyć ich więcej niż jest w rzeczywistości.

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Poszukiwania FGTIA

drac030 napisał/a:

Hm, ale to oznacza, że nie da się rogramowo odróżnić GTIA PAL od GTIA NTSC, chyba że coś przeoczyłem...

NTSC?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

20

Odp: Poszukiwania FGTIA

Nie NTSC, tylko SECAM, oczywiście miało być "od GTIA SECAM".

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Poszukiwania FGTIA

drac030 napisał/a:
Simius napisał/a:

tym razem podaje 310 linii na SysInfo 2.00 i 2.03, a 312 linii na 2.20

Błędy mogą być, ale wyniki podawane przez stare wersje się nie liczą, jeśli aktualna wersja podaje taki wynik, jaki trzeba. Chwilowo jednak nie mam wyobrażenia, w jaki sposób procedura zliczająca stany VCOUNT może zliczyć ich więcej niż jest w rzeczywistości.

Trzeba byłoby dokładnie znać konstrukcję licznika linii. 155 nie jest liczbą "okrągłą" dwójkowo, więc jeśli liczenie i kasowanie nie jest synchroniczne, na pewien czas (zbliżony do czasu propagacji sygnału przez licznik) pojawi się stan 156. Po dołożeniu jedynki na stan zero i pomnożeniu przez dwa da to właśnie 314. Krótka procedura jest w stanie wykazać, że taka sytuacja ma miejsce:

loop: LDA VCOUNT
CMP #$9C
BNE loop
RTS

Ostatnio edytowany przez Simius (2009-10-28 11:41:00)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

22

Odp: Poszukiwania FGTIA

Zrobiłem przed chwilą jeszcze jedną rzecz. Dodałem jeden rozkaz:

loop: LDA VCOUNT
LDX VCOUNT
CMP #$9C
BNE loop
RTS

Zgodnie z przewidywaniami, X wraca zawsze z wartością 0, co oznacza,  że stan 156 pojawia się na czas krótszy niż 4 cykle zegara.

Ostatnio edytowany przez Simius (2009-10-28 11:41:09)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

23

Odp: Poszukiwania FGTIA

No rewelacja. Ciekawe, czy na NTSC też tak jest.

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Poszukiwania FGTIA

Ja NTSC nie posiadam, ale jak ktoś ma, niech sprawdzi.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

25

Odp: Poszukiwania FGTIA

Czy ktoś widział w ogóle FGTIA na własne oczy?

"Jerry Jessop explains why French Ataris produce fewer colors:
  I will tell you why it only has monochrome out, because it's SECAM and a
  SECAM GTIA was never produced. The PAL GTIA is used in France and the Lum
  outputs are run into an onboard encoder to produce a "pseudo" color depending
  on the Luminance output, composite only. This is why a SECAM VCS or 800 has
  nowhere near the same number of colors (16) availible as a PAL or NTSC unit
  (256).

  The FGTIA was never completed as the market size did not warrant the
  expense.  The largest SECAM market is not France but the Soviet Union
  (former) and in 80-84 sales of these items there were not possible."

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...