1

Temat: lamerskie pytanie do elektronikow

Hej,

Jest sobie plytka uruchomieniowa do 8051 :) ma wyprowadzone porty i przez maxa 232 rowniez tx/rx. Sam 51 jest w wersji z romem 'online' ale moge go programowac programatorem.

Teraz powstala taka idea, zeby jeden z portow tego 8051 byl widziany przez atari, tzn przez 1 port i/o doruchany do atari (na 574 i 245) pisalbym lub czytal z tego portu 8051. Da sie cos takiego zrobic czy nie warto sobie glowy zawracac.

Wyobrazam to sobie tak ze po stronie atari jest mala plytka z 138, 574 i 245 co stworzy dekodowalny gdzies port dwukierunkowy. Po stronie 8051 nic chyba nie byloby potrzebne poza jakims synchro RW/RD. (to sie tez da z atari wyprowadzic z fi2 i rw)

Pytanie jest proste, czy to moze miec rece i nogi, ewentualnie poprosze o jakis inny pomysl :)

(ps. nie robie koprocesora ;P)

pozdro

ps. jestem elektronicznym lamerem, ale zafascynowanym na tyle ze jestem w stanie zniesc kazda obelge pod adresem mojego pomyslu, choc wolalbym jakies sensowne uwagi :)

2

Odp: lamerskie pytanie do elektronikow

potrzebujesz jakiejs arbitracji
zapisac tak zapiszesz, odczytac odczytasz (najlepiej jak 245 bedzie podpiete pod inny port 51 w ten sposob sobie zaoszczedzisz jednego zonka) no i coz - 51 za szybkie nie jest, ale jak bedziesz mial jakas arbitracje to bedzie ok
np w sound boardzie jest tak, ze jesli atarka zapisze cos do portu, to hardware ustawia flage (do odczytu przez atarke) ze jest pending zapis i ze trzeba wait, wiec atari sobie to moze czytac az flaga zgasnie
flage resetuje harduer jak avr laskawie odczyta ten port

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: lamerskie pytanie do elektronikow

okej, a jak mozna zrealizowac ta flage? jednym bitem tego portu, czy moze dokladac jeszcze jeden port do atari?

4

Odp: lamerskie pytanie do elektronikow

mozesz po zapisie robic read na drugim porcie az cos sie ustawi
zada - zostaje ci 7 bitow na jakas komunikacje
albo - dodac jakis s/r flip flop z buforem

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: lamerskie pytanie do elektronikow

Przeczytaj starannie specyfikację PIA. Do tego służą linie przerwań CAx i CBx. Układ sam z siebie, przy odczycie portu, generuje impuls potwierdzający odebranie danych, potrafi też odebrać taki sygnał z zewnątrz i zgłosić przerwanie IRQ. Trzeba tylko go odpowiednio zaprogramować.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.