1

Temat: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

.... JAK WYNIKA Z OSTATNIEJ KORESPONDENCJI Z EPIM, SAP PLAYER NA ATARKE POWSTAŁ SOBIE DZISIEJSZEJ NOCY. ZARA JADE NA PIERWSZE TESTY. .. RELACJA NIEBAWEM.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Jak nie bedzie dzialac z twardego dyska i nie bedzie obslugiwal katalogow majdosa to komus trzeba bedzie spalic dziada !

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

jesli sie myle to poprawcie, ale plik SAP to plik z muzyka z ATARI, np. MPT, TMC itp, do tego dolozony player, adres skoku itp.

A player SAP to okrojony emulator, rokazy 6502 + emulacja POKEYA, wiec na true Atari wystarczy tylko odpowiednio wczytac taki plik SAP dzieki znajomosci jego formatu i zagrac, w koncu jest tam kod dla naszego CPU.

Chyba ze EPI napisal emulator dla INTELA, wczytuje skompilowane biblioteki SAPa, dekoduje je, tlumaczy na rozkazy 6502 i to dziala. Wtedy rzeczywiscie jest to emulator emulatora :) To moze mozna juz uruchamiac gry dla PC DOSa ??

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Ja myślę, że Epi napisał emulator Motoroli, na którym odpala emul Intela i w X-Window leci sobie Aranym (czy jak mu tam)... Po co iść od razu na łatwiznę...  :lol:  :lol:  :lol:

Pi-Es: Epi GUDLAK!   :idea:

I Ty zostaniesz big endianem...

5

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Nalezy zauwazyc plusy takiego playera SAP na Atari. Dostajemy potezny zbior prawie wszystkich msx-ow, juz posortowanych i opisanych. Bedzie mozna je odtwarzac ze 100% wiernoscia :)

To byl pewnie podstep zeby zaangazowac ludzi w zbieranie wszystkich msxow zaslaniajac sie tym ze inni chca ich posluchac na PC, Amige itp. Teraz uzytkownicy XE/XL skorzystaja na tym z nawiazka :D

Tak wiec EPI powodzenia ...

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Epi, Pinek: i kto tu mówił, że wszystkie emulatory to *.*uje???  :lol:  :lol:  :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

7

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Wydaje mi sie, ze napisanie odtwarzacza plikow SAP na atari moze wiazac sie z koniecznoscia poprawienia niektorych sapow, bo inaczej sa niewielkie szanse na to, ze beda one, w dotychczasowej postaci, wogole odtwarzane.
W czym rzecz. SAP na PC moze miescic sie w dowolnym obszarze w zakresie 16-to bitowego adresu. Dotyczy to takze adresow pod ROMem atari, a w szczegolnosci fffa-ffff. Zapewne przypadki takiego lokowania danych SAPa sa niezwykle rzadkie, ale na pewno sie zdarzaja (niestety sam kiedys wpadlem na pomysl ulokowania danych wlasnie w tym obszarze i choc SAPy te nie trafily jeszcze do kolekcji ASMA, jest wielce prawdopodobne, ze sie tam znajda).
Trudno przewidziec takze takie kwestie jak, gdzie mozna umiescic kod odtwarzacza playera plikow SAP skoro w kazdym niemal miejscu pamieci moze byc potrzeba rozlokowania danych SAPa. Z tego samego powodu nie wiadomo czy wykorzystywane w playerze na atari komorki strony zerowej nie beda czasem wykorzystywane takze w playerze konkretnego SAPa.

Zdarza sie, ze niektore SAPy - tzw. ripy, moga zawierac rozne "smieci", tzn. odwolania do roznych rejestrow Antica, GTIA i innych, lub ich rejestrow cieni, powodujac tym samym komplikacje w dzialaniu playera na atari.

Trzeba tez pamietac o kilku zasadach, nie zaszkodzi tu je przypomniec, nalezy przed kazdym zaladowaniem nowego pliku SAP wyczyscic pamiec z danych poprzez jej wyzerowanie - to bardzo wazne. Trzeba "uzbroic" atarowski player SAPow w dodatkowy kod specjalnie na okoliczonosc wystapienia roznych typow SAPa (opocz podstawowego - B, C, D), brac pod uwage rozne dodatkowe okreslenia SAPa typu STEREO, FASTPLAY, itd.
Co do SAPow typu C, to chcialbym chwile sie zatrzymac. Definicja adresu muzyczki "MUSIC" musi korespondowac z adresami uzytymi w muzyczce, ale sam player w tym samym SAPie moze odwolywac sie do muzyczki w zupelnie inne miejsce pamieci.

8

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

no cusz...
sapemu, bo tak sie ten shit nazywa, pozwala teoretycznie na odgrywanie każdego sap-a, który korzysta z ram-u do $0400 do $cfff i $db00 do $ff00... 1, 2, 3 lub 4 razy na ramke, max. rozmiar sap-a do 48kB.
korzysta z 64k dodatkowego ramu do przechowywania zawartości pamięci na czas odpalenia sap-a, który dzięki temu może znajdować się właściwie wszędzie... i korzystać ze strony zerowej w zakresie $80-$ff, bo prog korzysta z page0 poniżej $80... wszystko po to, żeby nikt nie strzępił gęby po próżnicy, jak marok  :twisted:
obsługuje komendy author, name, date, fastplay, stereo, songs, defsong [do 9 songów], type [B,C,M,D].
Tylko z niewiadomych przyczyn w niektórych modułkach pokey nie gra tak jak powinien, to znaczy słychać głośnośc... ale bez dźwięku! ;) na 3 i 4 kanale... prawdopodobnie wina może leżeć po stronie mojej zdezelowanej atary... to sie okaże po testach u Pinka...

pokey nam wszystkim
emulator to... ;))

DZIAD!! (to napisałem ja - CZYLI pINEK))

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Tylko z niewiadomych przyczyn w niektórych modułkach pokey nie gra tak jak powinien, to znaczy słychać głośnośc... ale bez dźwięku! ;) na 3 i 4 kanale...

Player SAP zeruje rejestr $D208. Niektore playery w muzyczkach nie ustawiaja tego rejestru prawdopodobnie zostawiajac tam systemowa wartosc $28.

Ze scenariusza do polskiej gry:
"Ten Twój kumple może na żywo komentować, gęsto ci się dzieje."
Co autor miał na myśli ?

10

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

no.
sapemu v0.1
już działa...
tak sobie czyli jest jakaś część utworków które nie chcą grać poprawnie.
na razie nie mam technicznej możliwości wysłania go, bo stacja w grzybie odmawia posłuszeństwa...
także musicie zaczekać... :-)

SoTe: coś w tym jest... hehe i można do takich wniosków dojść "na słuch" ale mimo prób resetowania pokeya przed odgrywaniem modułku i zerowania samego $d208 sprawa dalej stoi w miejscu

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

11

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

:)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Dely,nie nabijaj statsow samymi uśmieszkami.....co jest Kierownikiem jesteś czy jak?

gep/lamers^dial

13

Odp: Emulator emulatora, czyli !!!! SAP PLAYER NA ATARI !!!!

Dely,nie nabijaj statsow samymi uśmieszkami.....co jest Kierownikiem jesteś czy jak?

dely... a bo wiesz... bo ja tu jakiś offtopic widze ;))

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.