1

Temat: Sparta DOS X, HDD i pisanie programow

Ilekroc pisalem kod tak aby dzialal na SDX, znalazl sie konfig badz komputer na ktorym nie dzialal on jak nalezy.
Czy ktos moglby wylozyc prosto i jasno wszystkie reguly jakie musi spelniac kod aby na pewno odpalil sie bez problemu na tzw 'kompie pinokia' :)
na szybko przychodzi mi do glowy:

- nieuzywanie banku ktorego uzywa sparta
- nieuzywanie obszaru new-dev i fp
- nieuzywanie NMI podczas I/0 (tego nie jestem pewien ale spartowe DEVICE=SIO.SYS chyba tego wymaga)

Sa jakies jeszcze rzeczy warte uwagi?
Moze ktos (draco/trub/bober?) pokusil by sie o opisanie tego w formie artykulu w atariki? Tam juz jest sporo o SDX (jesli chodzi o programowanie)
ale sa to informacje porozrzucane, mozna by sprokurowac z tego jeden artykul pt 'jak pisac programy pod SDX zeby dzialaly u Pinokia ;)'

Dzieki z gory :)

ps. pinokio - no offence za porownanie:)

2

Odp: Sparta DOS X, HDD i pisanie programow

dobrze jest, gdy pamiec ekranu jest poza obszarem $4000-$7fff. na spartach 4.20 moga sie pojawic smieci na ekranie w trakcie i/o.
acha - i/o w tym kontekscie, to takze wyswietlanie tekstu poprzez printf.

3

Odp: Sparta DOS X, HDD i pisanie programow

allle occczooo chodzi ;) - Któraś tam wersja Bash'a działa przecież na "kompie pinokia" :D

.. z czego wiem, obszaru pod FP (NewDev) można spokojnie używać, tyle że nie wczasie I/O (choć jest driver, który potrafi to "załatać" - PBI.SYS)

MemLo nie zaszkodzi sprawdzić, oraz - jest jakiś "ficzer" jeśli chodzi o zarządzanie ext ramem. Sparta w tym temacie nie do końca toleruje pewne zachowania, lecz w temacie niechaj wypowiedzą się ludzie rozwijający wspomnianego DOS'a ;)- Zauważyłem po prostu, że niekiedy program nie korzysta z banku w którym siedzi SDX, lecz na rozszerzeniu się wykłada. Draco, Trub - jakieś pomysły? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Sparta DOS X, HDD i pisanie programow

pin: no ale ten "niekiedy program" to konkretnie który?

mikey: nmi można używać podczas transmisji, byle się handler przerwania nie znalazł w obszarze przełączania banków pamięci.

Ogólnie mógłbyś sprecyzować, z czym są trudności. SDX ładuje się w różne obszary pamięci zależnie od tego, ile komputer ma ogólnie pamięci (zakładając, że user nie ułożył własnego configu), ale twoja procka w atariki to sprawdza. BTW. Ogólnie to coś się tam w niej zmieniło razem z wypuszczeniem SDX 4.42, może w tem jest problem.

KMK
? HEX$(6670358)