1

Temat: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Witam,

Jako ze nigdy nie mialem mozliwosci bawic sie jakakolwiek stacja dyskow z jakimkolwiek turbo - musze sie was poradzic.
Otoz mam kabelek SIO2PC  i zrzucam sobie kasety z Blizzarda na PC-ta. Na PC pod linuxem mam bardzo fajny programik "AtariSIO", ktory obsluguje transmisje 57600 ale tylko ze sparta DOS-em.
Pytanie - czy sa jakies inicjalizery do wyzszych predkosci - ale dla MyDOS 4.53?
Chodzi mi o jakas binarke, ktora moznaby odpalic po uruchomieniu MyDOS-a tak zeby nie trzeba bylo sie meczyc z 19200.

2

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Toms init. Dedykowany dla mydos-a i toms nawigatora...

Działa w ultraspedzie i toms turbo.
Czyli 70k czegoś tam bądź jak inne źródłą podają 67k czegoś tam.
Pięknie na nim działa 720kb, nawet z 95% programów gier się spokojnie z pod niego odpali...

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-07-23 21:47:49)

3

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Ok, a moze jakis link?
Na atarionline.pl jakos jeszcze mi sie nie udalo tego znalezc.

4

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Sprawdź AspeQT.

I Ty zostaniesz big endianem...

5

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

miker napisał/a:

Sprawdź AspeQT.

Sprawdzilem ten programik, ale jak na razie nie rozwiazal problemu odpalenia high speed pod MyDOS-em. Z tego co widze to aspeqt ma swoj wlasny boot ktorym moze ladowac tylko binarki (xex) w high speedzie, ale szukalem inicjalizera dla  MyDOS-a.
Mam kopier do Blizzarda, ktory wymaga odpalenia z DOS-a bo sam w sobie ma tylko handler T: i DOS wlasnie jest mu potrzebny dla dostepu do handlera D:

A moze po prostu czegos nie zrozumialem  albo pokrecilem - jesli tak - napisz jakbys to rozwiazal.

Ostatnio edytowany przez dss (2010-07-24 08:28:34)

6

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Zaproponowałem AspeQTa, bo ludziki sobie go chwalą (sam go nie używałem jeszcze, przyznam bez bicia).

Osobiście proponuję założenie w kompie QMEGa 4.04, który ma swoje turbo i działa, nielależnie od DOSa. Wtedy żadne dodatkowe loadery i cudawianki nie są potrzebne. A, sztuczka z QMEGiem na pewno działa z APE.

I Ty zostaniesz big endianem...

7

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

tylko skąd wziąść takiego qmeg-a?

8

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

miker napisał/a:

Zaproponowałem AspeQTa, bo ludziki sobie go chwalą (sam go nie używałem jeszcze, przyznam bez bicia).

Osobiście proponuję założenie w kompie QMEGa 4.04, który ma swoje turbo i działa, nielależnie od DOSa. Wtedy żadne dodatkowe loadery i cudawianki nie są potrzebne. A, sztuczka z QMEGiem na pewno działa z APE.

Ok, przerzucilem sie na sparte 3.2g - tam turbo jest inicjalizowane przy starcie - ale traktuje to jako tymczasowe rozwiazanie.

Swoja droga dzieki za podanie namiarow na AspeQT, bo pod AspeQT sparta pozwolila mi formatowac dysk z 80 sciezkami a AtarSIO cos sie buntowal przy takich parametrach.

A tak z innej beczki - czy mi sie zdaje czy MyDOS ma ograniczenie do 63 wpisow w katalogu? Kopiuje sobie i kopiuje z Blizzarda na dysk MyDOS-owy i nagle dostaje: err 169.

9

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Dokładnie 64 pliki. Tutaj więcej info o MyDOS: http://atariki.krap.pl/index.php/MyDOS

W ogóle polecam lekturę Atariki.

I Ty zostaniesz big endianem...

10

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Zdecydowanie powinieneś pozostać przy Sparcie. To inna klasa (sama w sobie), w zasadzie nie ma żadnego z ograniczeń wprowadzanych przez inne dosy.
Ale jeśli Sparta, to w wersji "X" oczywiście.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

11

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

A jeśli "X", to w wersji 4.4 oczywiście ;)

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Pecus napisał/a:

Zdecydowanie powinieneś pozostać przy Sparcie. To inna klasa (sama w sobie), w zasadzie nie ma żadnego z ograniczeń wprowadzanych przez inne dosy.
Ale jeśli Sparta, to w wersji "X" oczywiście.

To ze Sparta DOS X jest debesciak to wiem - juz za czasow Atari Magazynu o tym pisano :)
Wiem, ze standardowo jest dostepna na cartridge. Mnie interesowalaby natomiast wersja do odpalenia w postaci pliku ".atr" poprzez SIO2PC w programach:  AtariSIO albo AspeQT.

Zalezy mi w zasadzie tylko na obsludze wieeeelkich formatow dyskow. Jak do tej pory na zwyklej sparcie uzyskalem dysk .atr o wielkosci 360kB, a to troche malo jesli mam do przekopiowania duuuza liczbe kaset z Blizzardem.
Jest taka mozliwosc ze cos robie zle i da sie uzyskac na zwykle sparcie wiecej niz 360kB?

Wydaje mi sie ze kiedys mialem jakas wersje sparty w pliku atr, ktora chyba w nazwie miala FTe a numerek 4.x(?)
Ale to bylo dosyc dawno temu i moglem cos pokrecic.
Jest jakas wersja SDX-a dla stacji dyskow?

13

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Dla stacji dysków ostatnia to zdaje się 3.2g (ale nie dam sobie nic uciąć), możesz też stosować BW-DOS, czyli DOS zgodny ze Spartą napisany przez Jiříego Bernáška (czy jak to się tam pisze :) ). SDX dla stacji dysków nie istnieje..

Sparta (także dyskowa) powinna spokojnie obsłużyć partycję 16MB (czyli w Twoim przypadku takiego ATRa), plik musisz jednak stworzyć na pececie, a na atari go tylko sformatować.
Jeśli potrzebny Ci taki plik to masz go np tutaj (sporo starych gier zainicjowanych MSDOSEM 4.6): http://pecus.pigwa.net/pliki/Atari/hdd3test.ATR
Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach wersji dyskowej, szczególnie jeśli chodzi o zajętość pamięci, ale także brak wielu funkcji i mechanizmów systemowych, które dostępne są na carcie.

No a jako loader do dyskietek w formacie Sparty będę polecał Micro SpartaDOS oczywiście :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-07-27 22:43:45)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Pecus napisał/a:

Dla stacji dysków ostatnia to zdaje się 3.2g (ale nie dam sobie nic uciąć), możesz też stosować BW-DOS, czyli DOS zgodny ze Spartą napisany przez Jiříego Bernáška (czy jak to się tam pisze :) ). SDX dla stacji dysków nie istnieje..

ok, czyli zle sie zasugerowalem tym ze skoro w nazwie tego sparta dosu bylo FTe to mogl to byc SDX na dysku.

Pecus napisał/a:

Sparta (także dyskowa) powinna spokojnie obsłużyć partycję 16MB (czyli w Twoim przypadku takiego ATRa), plik musisz jednak stworzyć na pececie, a na atari go tylko sformatować.
Jeśli potrzebny Ci taki plik to masz go np tutaj (sporo starych gier zainicjowanych MSDOSEM 4.6): http://pecus.pigwa.net/pliki/Atari/hdd3test.ATR
Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach wersji dyskowej, szczególnie jeśli chodzi o zajętość pamięci, ale także brak wielu funkcji i mechanizmów systemowych, które dostępne są na carcie.

A wlasnie - co do ograniczen - gdzies wyczytalem ze implementacja filesystemu sparty w wersji dyskowej ma ograniczenie do 126 plikow w katalogu. Tzn. podobno sam filesystem nie ma takiego ograniczenia - tylko wersja dyskowa sparty cos takiego narzuca.
A moze BWDOS-em da sie obejsc te ograniczenie 126 plikow ? :)

15

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Istotnie, w filesystemie nie ma takiego ograniczenia, pojemność katalogu to w teorii ~729 tys. plików. Sparta 3.x faktycznie narzuca ograniczenie do 126 wpisów w katalogu (w rzeczywistości 127). Jak jest w BW-DOS nie wiem, bo go nigdy nie używałem.

Myślę, że najbardziej opłaci się załatwić sobie (flaszowalny) kartridż na SpartaDOS X 4.42 - jeśli nie chcesz montować tego do środka, bo taka możliwość też jest.

Ogólnie: http://sdx.atari8.info

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

BW-DOS jest blizszy SDX niż Sparta DOS 3.2. Cytuję fragment instrukcji:
"BW-DOS directories may contain up to 1424 files or directories, but it is recommended to keep this number less than 100, because the access to long directories is slow. Besides of this, while working with SpartaDOS, only SpartaDOS X (version 4.x) is able to use BW-DOS directories in full - other versions will work only with the first 126 files (the rest will be invisible)."

BW-DOS ogólnie jest też wolniejszy od Sparty, głównie dlatego, że nawet wiele podstawowych komend Command Procesora to komendy zewnętrzne. Dzięki temu udało się zapewne utrzymać zajętość pamięci w normie, ale za to cały czas coś się doczytuje z dysku, co przy urządzeniach działających szeregowo jest niezbyt przyjemne.

BW-DOS masz tutaj: http://pecus.pigwa.net/pliki/Atari/BW-DOS.ATR (pliki tekstowe manuala są na dysku), sorry za 16MB ATRa, ale wrzuciłem akurat moją drugą partycję - sam DOS zajmuje na niej bardzo mało :)

Czyli BW-DOS to raczej rozwiązanie przejściowe zanim zdobędziesz SDX :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-07-28 20:33:00)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

17

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

Pecus napisał/a:

BW-DOS jest blizszy SDX niż Sparta DOS 3.2. Cytuję fragment instrukcji:
"BW-DOS directories may contain up to 1424 files or directories, but it is recommended to keep this number less than 100, because the access to long directories is slow. Besides of this, while working with SpartaDOS, only SpartaDOS X (version 4.x) is able to use BW-DOS directories in full - other versions will work only with the first 126 files (the rest will be invisible)."
(...)
BW-DOS masz tutaj: http://pecus.pigwa.net/pliki/Atari/BW-DOS.ATR (pliki tekstowe manuala są na dysku), sorry za 16MB ATRa, ale wrzuciłem akurat moją drugą partycję - sam DOS zajmuje na niej bardzo mało :)

Czyli BW-DOS to raczej rozwiązanie przejściowe zanim zdobędziesz SDX :)

Ok, dzieki na linka i info. Jest tylko jeszcze jedna sprawa - jak z obsluga systemow turbo w BW-DOS-ie? Odpalilem kilka wersji BW-DOS-a pod "AtariSIO" i "AspeQT" ale kazda z tych wersji dzialala w normal speedzie.

Sparta juz w trakcie ladowania sama inicjuje wyzsze predkosci - a jak to jest w BW-DOS? Moze cos gdzies mam zle skonfigurowane?

18

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

drac030 napisał/a:

Istotnie, w filesystemie nie ma takiego ograniczenia, pojemność katalogu to w teorii ~729 tys. plików. Sparta 3.x faktycznie narzuca ograniczenie do 126 wpisów w katalogu (w rzeczywistości 127). Jak jest w BW-DOS nie wiem, bo go nigdy nie używałem.

Myślę, że najbardziej opłaci się załatwić sobie (flaszowalny) kartridż na SpartaDOS X 4.42 - jeśli nie chcesz montować tego do środka, bo taka możliwość też jest.

Ogólnie: http://sdx.atari8.info

A jakis oficjalny cennik? Ile taka flashowalna wersja kosztuje?

19

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

No to zależy. Z tego, że pytanie padło, rozumiem, że nie jesteś w stanie sobie tego zbudować sam wg instrukcji zamieszczonej na tej stronie. W takim układzie jest kilka opcji:

1) zwrócić się do jakiegoś zdolnego elektronika, żeby taki kartridż zbudował. Zdolnych elektroników są na forum całe kopy. Cena pewnie do uzgodnienia. Nalegaj żeby kartridż był flaszowalny z poziomu Atari, bo SDX ma to do siebie, że się ciągle rozwija (od czasu do czasu jest nowa wersja).

2) kupić sobie Turbo Freezer 2005 http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_ … XL/XE_2005 - niestety, to może być droga impreza, a poza tym urządzenie jest trudne do zdobycia.

3) kupić sobie Maxflasha, od tego pana http://www.atarimax.com/

4) poczekać, aż Candle ogłosi dostępność i cenę swojego superkartridża, nad którym obecnie podobno pracuje, podobno z dużym sukcesem. I nabyć takowy.

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Inicjalizacja turbo w MyDOS

2 - 'trudne do zdobycia' to taki eufemizm na 'nie ma bata zeby to zdobyc' raczej.

--
= krap.pl =