Temat: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Jak w temacie - z chęcią przygarnę w rozsądnej cenie jakiś obiektyw z gwintem M42. Nie musi być to żaden high-end, zadowolę się i MIRem 1B 2,8/37 (który wg obiegowej opinii charakteryzuje się silnym winietowaniem)- nie jestem nie wiadomo jakim fotoamatorem, raczej tylko "amatorem".

Po co mi to szkło?
Cóż, zawiedziony jakością cyfrówek (co prawda z niższej półki), których dotychczas używałem i które padły, a także z chęci rozwoju swych umiejętności z małą domieszką nostalgii, zacząłem katować Zenita E. Eksperymentalnie założyłem jedną rolkę przed weekendową imprezą, no i spodobało mi się :)

Mój obecny foto zestaw:
- Zenit E (rocznik '74, czyszczony i regulowany w Kijowie w 2005),
- Helios 44-2 ('74) 2/58,
- Jupiter 37A ('85) 3.5/135,
- tubusy do makro.

Przydałby się jakiś obiektyw szerokokątny, na jakieś landszafty, czy wszelakie sytuacje, gdzie nie mam jak zrobić krok w tył ;)

grzybson/SSG^NG

2

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Analog jest ciekawy ale wbrew pozorom drogi (wywołanie filmów + odbitki)
Chyba że filmy skanujesz.... Dla mnie mam jeszcze jedną wadę:
nie moge sobie ot tak wybrać iso jak w cyfrze:)
Ale cała reszta maskruje pozytwnie w analogu

Jeśli jesteś zawiedziony jakością cyfry to zapewnie jestem zawiedziony jakościom obiektywów..
Zazwyczaj z body dostaniesz obiektyw kitowy, który później należy postawić na półce z napisem kit :)
Spraw sobie nie zajechanego np. c350d i do tego szkło klasy L zdjęcia będą masakrować.

p.s. przez ostanie kilka lat przewaliłem trochę L-ek canon-a.
Jak coś to pisz, opiszę kilka szkiełem które przerobiłem...!
I niestety nie wszystko jest super co kosztuje tryliony k pln...

http://allegro.pl/flektogon-20-2-8-mc-z … 48355.html

z szerokich taki mi się podoba pod m42, czytałem tu i tam że daje mocno radę, a po delikatnym przymknięciu jest jak skalpel, chociaż i jego max. otwór jest w pełni użyteczny i ostry!

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-12-02 15:09:49)

3

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Musze uściślić -  z cyfrówek dotąd bawiłem się jedynie niezbyt drogimi pudełeczkami :)
Jednak w pewnym momencie poczułem pewien niedosyt, ot chciałem coś więcej się nauczyć. Z drugiej strony nie lubię jak coś się marnuje i zacząłem swoją przygodę z Zenitem, który od jakiegoś czasu się kurzył.

Odkąd masowo przeszliśmy na cyfrę zabawa w analog nie jest tania, to fakt - ostatnio płaciłem 5,50 za wywołanie i 0,58pln za każda odbitkę. Ale to mi się właśnie podoba - chcę mieć zdjęcia -> muszę wywołać. Zauważyłem, że częściej sięgam po te stare zdjęcia z Zenita, niż po płytki z tymi nowszymi. No i muszę się się liczyć z każdym zdjęciem - mam max 36 klatek na rolce, a nie dwugigową kartę :)

Ostatnio edytowany przez grzybson (2010-12-02 16:20:14)

grzybson/SSG^NG

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Brawo grzybson, popieram pomysł.Mój Zenit co prawda leży na półce ale może się od Ciebie "zarażę"? :)
A jaki klimat mają stare albumy ze zdjęciami które sam robiłeś i wklejałeś ,czysta nostalgia.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

5

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

To widzę, że wśród atarowców są kolejni miłośnicy Zenitów :) Popieram. Na fotografii zna się wer. Może jego podpytaj odnośnie obiektywu?

oto koło :r przyp "pole 3,142857 * :r * :r przyp "l 2 * 3,142857 * :r przyp "i l / 360 powtórz 360 [np :i lw 1] już

6

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

wracając do tematu:

polecam tego caisa:
http://allegro.pl/flektogon-20-2-8-mc-z … 48355.html

fakt że nie kosztuje 50pln, ale to sprzęt na lata i w przypadku odsprzedaży cena na aukcji będzie podobna.

Tutaj na optycznych jest ciekawy temat o m42:
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php? … hlight=m42


a tutaj sporo m42 wraz z opiniami:
http://optyczne.pl/index.html?producent … j=Wyszukaj

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-12-02 20:35:09)

7

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Dzięki AS, poczytam :)
Nie przeczę, cena za tego Flektogona w tej chwili trochę ponad moją kieszeń :)  Jakiegoś Pentacon-a, to już prędzej...

grzybson/SSG^NG

8

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

AS... napisał/a:

Zazwyczaj z body dostaniesz obiektyw kitowy, który później należy postawić na półce z napisem kit :)
Spraw sobie nie zajechanego np. c350d i do tego szkło klasy L zdjęcia będą masakrować.

p.s. przez ostanie kilka lat przewaliłem trochę L-ek canon-a.

ASior, przestan wciskac Grzybsonowi takie teksty, bo brzmisz jak facet ze sklepu foto, ktory kiedys tez mi chcial
wcisnac super-drogi obiektyw z serii "L"!  To sa szkla dla zawodowcow - reporterow, itd. i kosztuja krocie!!! :>
A jak widzisz z kontekstu posta, Grzybson fortuny nie odziedziczyl...
Fotoamator tylko na tym przeplaci i tyle, a i tak raczej nie wykorzysta wszystkich mozliwosci.... 
Zamiast tego sugerowalbym zainteresowanie sie propozycjami firm SIGMA i TAMRON, ktore za ludzkie pieniadze oferuja
calkiem dobre (i jasne) obiektywy.

Ostatnio edytowany przez Dracon (2010-12-03 09:41:08)

9

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Draconiasty.
to pokaz  mi dobry i tani obiektyw firmy sigma bądź tamron dla Canon-a.
Czekam na odpowiedź.

NAWIĄZYWAŁEM DO TEGO ŻE GRZYBKOWI NIE PODOBA SIĘ JAKOŚ CYFRY, DOMYŚLAŁĘM SIĘ TYLKO DLACZEGO...

Lki wcale nie kosztują fortuny, wiesz ile kosztuje wyczyszczenie soczewek w canonie 17-55 f2.8 is którym zrobiłem może z 5k zdjęć i od zawsze miał uv, nigdy nie używany w trudnych warunkach....
Zakup jego + czyszczenie = 16-35L który nie żre pyłków jest pancerny itd.
A o tym że jak padnie is  w 17-55 f2.8 is to dochodzi jeszcze 700-800pln bo dość często w nim pada is. mi na szczęście padł na gwarancji(!) Czyli już jestem z 1k pln do przodu jak bym kupił 16-35L

Ludzie w naszym kraju kupują body za 2-3k pln i do tego mają obiektyw za 300pln.
Dla mnie rozwiązanie totalnie bez sensu. Af też nie musi w nim działać jak karabin maszynowy i mieć trylion punktów krzyżakowych, nawet jak je ma to i tak obiektyw kitowy za 200bądź300 ich nie umie odpalić do jest za ciemny..
Ja proponuję rozwiązanie odwrotne, po co mi tryliony megapixeli w aparacie skoro to szumi pow iso 400....

p.s. Ja się tylko bawię bardzo amotorsko w fotografię, ale jak ma się dobre szkło nawet z kiblem typu 350d to aż chce się robić zdjęcia.

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-12-03 10:02:54)

10

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

grzybson napisał/a:

Zauważyłem, że częściej sięgam po te stare zdjęcia z Zenita, niż po płytki z tymi nowszymi.

Jak zaczniesz robić odbitki z cyfry, to ten argument zniknie :)

11

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Tak, tylko wrodzone lenistwo - z cyfry nie muszę robić odbitek, a z Zenita - MUSZĘ iść do fotolabu jak chcę zobaczyć zdjęcia ;)

grzybson/SSG^NG

12

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Nie musisz :) Następny level frajdy to własny "lab" w zaciemnionej łazience - pamiętam jak byłem gnojkiem przesiadywałem z ojcem godzinami, jak wywoływał fotki. To było coś magicznego...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

13

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Wujek jeszcze powiększalnik ma na strychu :)

grzybson/SSG^NG

14

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

A mój dziadek kałacha i cały wór amunicji ;>.
Offtop: Grzybson - mam od Jada dla Ciebie całe pudło rzeczy do Pofo - brać na SV?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

AS... napisał/a:

to pokaz  mi dobry i tani obiektyw firmy sigma bądź tamron dla Canon-a. Czekam na odpowiedź.

Prosze bardzo:
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sigma-18- … sp-if.html

...i poczytaj komentarz usera albo inne opinie w necie. :)

Uzywa go moj dobry kolega (ma Canon 350 wlasnie), uzywam ja (w Pentaxie, bo zdecydowalem sie ze moja pierwsza lustrzanka bedzie w systemie mniej "masowym" a bardziej ergonomicznym, dopracowanym, itp., itd.).
Ta Sigma to bardzo dobry wybor jak na amatorskie zastosowania...  A tu masz malutki "bonus", jak niezle
wyglada filmowanie owym obiektywem:
http://www.youtube.com/watch?v=bqsvmI1uW98&feature=related
- niejaki IRWIN filmowany sprzetem dokladnie takim, jaki akurat mam. ;]


Co do cen i reperacji, mi sie to nie zdarzylo ale pewniej mniej pstykam od Ciebie (tez unikam ekstremalnych miejsc, choc akurat sprzet mam dobrze przed nimi zabezpieczony firmowo :)).  W sumie sporo od Canonierów zdzieraja za naprawe....

Pewnie, ze bez sensu jest miec slaby obiektyw do super korpusu, ale z kolei ja widze, ze wielu ludzi stara sie przemyslec decyzje i nie zawsze marza o "topowym" sprzecie, wiec biora slabsze zestawy (vide MEDIA MARKT i ich stale zmieniajaca sie oferta), wazniejszy jest dla nich tzw. fun niz snobistyczne poczucie wyzszosci z nabytego sprzetu.  Jak to sie mowi - dobry fotograf nawet g...m zrobi swietna fotke, na odwrot to (prawie) niemozliwe.... ;)


NAWIĄZYWAŁEM DO TEGO ŻE GRZYBKOWI NIE PODOBA SIĘ JAKOŚ CYFRY, DOMYŚLAŁĘM SIĘ TYLKO DLACZEGO...

Spoko, spoko... bo juz wyczuwam jak sie denerwujesz...   :P 
Ja z kolei nawiazalem do tego fragmentu Twojej wypowiedzi, ktory mnie ruszyl, bo chetnie zawalcze z owym "mitem" eLek
(co nieco o tym wiedzialem, jak sie wybieralem system i sprzet dla siebie).


Lki wcale nie kosztują fortuny,

Jak dla mnie jest pewna zauwazalna roznica cenowa
np. http://www.cyfrowe.pl/aparaty/canon-17- … f-usm.html

Ja proponuję rozwiązanie odwrotne, po co mi tryliony megapixeli w aparacie skoro to szumi pow iso 400....

No wlasnie o to idzie, dlatego nie podoba mi sie polityka firmy Canon, ktora "sciga sie" na megapiksele (teraz juz jej popularne lustrzanki maja po 18 mpix czy jeszcze wiecej?!), bo chyba nie tedy droga... :|

p.s. Ja się tylko bawię bardzo amotorsko w fotografię, ale jak ma się dobre szkło nawet z kiblem typu 350d to aż chce się robić zdjęcia.

Dlaczego zaraz "kibel" ?? ;o  Juz ja bym pokazal Ci jakie to mozna robic ciekawe foty na tym sprzecie i bez tej "kultowej" eLki. Tzn. nie ja je robilem ale wspominany juz kolega.  Tylko to moze juz ew. na privie, bo zrobi(l) sie spory offtopic, jak mniemam... :D

Ostatnio edytowany przez Dracon (2010-12-03 22:25:42)

16

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

szanowni koledzy; przestańcie sie "onanizować" aparatami fotograficznymi ;) widzisz Grzybson co narobiłeś? ;)

gep/lamers^dial

17

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Dracon,
wiedziałem że Ciebie sprowokuję:)

a tak poważnie..
Sigma i tamron to są tanie zamienniki.
Mają cholerny problem z af bf/ff to u nich std. co gorsza aby trafić właściwą sztukę trzeba poprzebierać w nich jak w jabłkach na bazarze.

Przewaliłem sigmę 18-50 i dla mnie jest to syf, który mydli na f2.8 i ma bardzo mało pewny af, przewaliłem naprawdę dużo szkieł typu 17-40L 17-55 t17-50 70-200L f4 70-200L f2,8 t50-135f2,8 s70-200 itd....

dawaj na optyczne bo tutaj nie będę marudził o obiektywach, sytem canon-a jest niestety najlepszy.
NIkt nie ma takich szkieł jak 24L 85L 135L 100-400L i mógł bym tak do rana.
NIkon nawet nie dawno wprowadził odpowiednik 24L .... Jeszcze z 30lat i będzie miał takie same szkła jak canon.

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-12-03 22:52:44)

18

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

AS: gadasz jak stary wyjadacz, a z tego co pamiętam Twoje fotki z party były bardziej niż słabe :P

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

19

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Bo robiłem bez lampy (światło zastane) a ciężko się trzyma czasy 1/10 mając w sobie 0,5 redlabla i kilka browarów:)
Mimi że obiektyw ma stabilizację na poziomie 3v i stałe f2.8
Ja jestem tylko amatorem.

dobre zdjecia to robi np. Gosia Janiks...

http://www.flickr.com/photos/gosiajanik/

Jak widzę jej zdjęcia to zawsze mam opad szczęski, fakt że dużo tam cs5, ale ff(pełna klatka) w połączeniu z 50L u niej rządzi

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-12-04 09:26:19)

20

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Oj się uśmiałem :)

AS: Tylko amatorzy piszą, że Canon jest lepszy od Nikona i na odwrót ;) Profesjonalista Ci tego nie napisze, bo na ogół używa sprzętu obydwu firm :P Odnośnie poruszonego tematu Sigmy i Tamrona... tutaj akurat zgodzę się z Tobą, bo miałem możliwość porównania kilku obiektywów do mojej puszki (d80) i wolałem dołożyć do Nikkor'a, co nie zmienia faktu, że Canon jak i Nikon i inne firmy czasami wypuszczają straszne gnioty. A tłumaczenie, że zdjęcia wyszły tak a nie inaczej, bo nie miałem lampy... znam wiele osób, które robią naprawdę świetne fotki (i to w różnych warunkach!) i lampy nie potrzebują;) Sama lampa przymocowana do body pięknej fotki Ci nie da, bo trzeba umieć ją obsługiwać, a przy bardziej profesjonalnych lampach brak wiedzy skutkuje totalnym zepsuciem fotki.

Grzybson: masz dobre podejście jeżeli chodzi o Zenit'a, bo:

Po pierwsze nie wydasz kupy kasy na szkła, osprzęt, itp.
Po drugie pobawisz się mówiąc wprost na manual'u - co będzie skutkowało (o ile złapiesz bakcyla) w przyszłości.
Po trzecie jeżeli będziesz chciał zainwestować w dobrą lustrzankę będziesz wiedział czego tak naprawdę potrzebujesz (body, szkła, osprzęt).

Reasumując: Lustrzanka to niestety studnia bez dna - chyba, że ktoś jedzie tylko na "auto" :)

s.

21

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Ale ja mam lampę i to nawet całkiem dobrą, do niedawna miałem 2 lampy jedna jako master 2ga jako Slaves....:)
Wiem że amatorzy piszą że nikom bądź canon coś tam.
Ja jestem amator ale ciężko się robi zdjęcia na party nocą w ośfietleniu zastanym..( ekspozycja przy f2.8 i iso1600 = 1/10)
I jak wiadomo o tej godzinie to już ma się kilka promili %%% w sobie.. hi hi...
tak sobie ubzdurałem że światło zastane...
A na  sv2k10 pojadę zdjęcia z  lampą:)

Dobra nie roztrząsajmy się.
Wiadomo lustrznka to studnia bez dna.

Ale można w końcu dojść to tego jakie chce się mieć szkła i jak ich używać:)

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-12-04 15:10:36)

22

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

Posiadam w swoich zbiorach ZENITA TTL+HELIOS 44-5 i SMIENE SYMBOL  oraz lampę błyskową (nie wiem jaką, bo muszę ją najpierw znaleźc). Jeżeli ktoś chciałby stac się ich posiadaczem to proszę o kaontakt na priva.

Ostatnio edytowany przez Slipec (2010-12-04 22:57:28)

Thanks for use a real machine!
Stardust Memories _ kocham to !!!

23

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

AS napisał/a:

Sigma i tamron to są tanie zamienniki.

Zauwazylem to jeszcze przed Twoja odpowiedzia :P

Mają cholerny problem z af bf/ff to u nich std. co gorsza aby trafić właściwą sztukę trzeba poprzebierać w nich jak w jabłkach na bazarze.

Nie wiem, nie zauwazylem, jakos mnie nie drazni. Widocznie jestem szczesciarzem ; to jeszcze bardziej nie kaze mi z nich zrezygnowac. :]

Przewaliłem sigmę 18-50 i dla mnie jest to syf, który mydli na f2.8 i ma bardzo mało pewny af, przewaliłem naprawdę dużo szkieł typu 17-40L 17-55 t17-50 70-200L f4 70-200L f2,8 t50-135f2,8 s70-200 itd....

Tu widze, ze sie nie dogadamy, zreszta nie chodzi chyba o to by sie "poklepywac". Po prostu fotoamatorzy dziela sie na takich, ktorym starcza to co maja i nieraz potrafia zrobic z tego dobry uzytek oraz z poszukiwaczy "idealu", "swietego graala", czy jak by to jeszcze nazwac. Ty chyba nalezysz do tych drugich - rozumiem. I kazdy z nich powie Ci, ze jego system jest najlepszy.  A ja uwazam, ze moj, bo mi pasuje i tyle! :D


dawaj na optyczne bo tutaj nie będę marudził o obiektywach, sytem canon-a jest niestety najlepszy.

Serwis Optyczne.pl znam i zagladam czasem. Opinie niektorych tamtejszych userow oczywiscie potrafia zadziwic....

Ta Gosia robi naprawde fajne prace, ale mam nadzieje, ze nie uwierzyles przy okazji, iz  posiadanie "pelnej-klatki" samo z siebie zagwarantuje sukces... :P

A poza tym zgodzilbym sie ze Sqwardem, ze skiepsciles nieco fotki  - te z ostatniego 3miejskiego sztabu. Greyowi wyszly "zdeko" lepiej a pewnie tez co nieco mial  "wchloniete"... ;)

No i tyle ode mnie, bo to faktycznie "studniaaaaa...."
:)

24

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

A ja wam napiszę, że dobry fotograf może nie znać "topowych" marek, bo on weźmie do ręki aparat Smiena 8M, założy film Orwo i zrobi piękne fotografie, na których może i twarze nie będą gładkie jak pupcia niemowlęcia, może i winietowanie będzie duże, a ziarno widoczne za wyraźnie.
Ale będą one miały jakąś wartość, może artystyczną może inną....

Jak ktoś napisał: "Świat jest pełen niezwykle ostrych, technicznie doskonałych lecz gówno wartych zdjęć".

Więc grzybsonie, nie słuchaj ludzi - rób swoje.

P.-S. Mam kolegę "Canonowca", który drugi raz zmienił obiektyw na lepszy i zastanawia się nad zmianą puszki na nowocześniejszą, bo ciągle swoje fotki uważa za słabsze niż te, które robi moja żona, która o sprzęcie foto nie ma pojęcia. A używa ona Olympusa, którego ja jej wybrałem, a po której to marce "profesjonaliści" jeżdżą ze względu na szumy na wysokich ISO (zresztą wcale nie tak mocno odbiegające od konkurencji). A moja żona nie wie, że jest coś takiego jak wysokie ISO :) i to załatwia problem szumów....

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-12-05 01:07:36)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: Zanabędę obiektyw szerokokątny z gwintem M42

http://viewitem.eim.ebay.ru/Lens_Jupite … 25000/item
http://viewitem.eim.ebay.ru/MIR1B_1_wid … 45335/item
a na Ukrainie masz jakieś kontakty  ? :)

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2010-12-05 08:34:50)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.