1

Temat: atari magnet XL12 ??

http://images49.fotosik.pl/677/aba6c31407288801m.jpg




Ot znajomy mi fotke podeslal swojego, pierwsze widze na oczy?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

2

Odp: atari magnet XL12 ??

E tam, było trochę "tanich" podróbek XC12, XL12 do nich należy. Inne (znane bardziej):
XCA12 - czyli model California Access na częściach oryginalnego XC12
CA12 - jak wyżej, ale już wszystko CA
Phonemark - nie pamiętam modelu, tu poszli dalej i wypuścili conajmniej dwa modele kolorystyczne (jedne XE, drugie XL)
Data Decker - jakiś niemiaszkowy klon
I kilka innych, ale nazw nie pomnę. Wspomniany XL12 to właśnie jeden z takich klonów.

Sikor umarł...

3

Odp: atari magnet XL12 ??

A jak tak to tak, to chyba bylo na hiszpanski rynek robione. Tak mnie zaciekawilo bo nigdy nie widzialem.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

4

Odp: atari magnet XL12 ??

Spoko. Tu masz link do opisu Phonemarka w Atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/PM4401A

Sikor umarł...

5

Odp: atari magnet XL12 ??

A phonemarka to znam bo komus kiedys przez GG naprawialem zdalnie, to chyba znowu szlo niemiecki rynek. Ten xl12, ma inna klapke.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

6

Odp: atari magnet XL12 ??

Ciekawe, czy ktoś z naszych ma, bo przydało by się w atariki:
http://www.flickr.com/photos/impeccabletiming/30479358/ - zdjęcie COMPUDECK JT1115, wyglądem przypomina 410, ale dostosowany wzorniczo do serii XL

Sikor umarł...

7

Odp: atari magnet XL12 ??

Sikor napisał/a:

XCA12 - czyli model California Access na częściach oryginalnego XC12
CA12 - jak wyżej, ale już wszystko CA

Taka jest "powszechna wiedza" (sam o tym słyszałem jak kupiliśmy komputer w 1989). Tyle że staram się od jakiegoś czasu odnaleźć w prasie z "wówczas" jakieś potwierdzenie informacji, że XCA12 było produktem LDW, że na częściach pochodzących z Atari itp. ale nigdzie nie mogę znaleźć. Czy ktoś wie skąd te informacje pochodzą?

A przy okazji, ktoś pamięta, czy XCA12 był objęty serwisem gwarancyjnym w Karenie, tak jak oficjalne produkty Atari? A czy CA12 też był nim objęty?

zaxon napisał/a:

A jak tak to tak, to chyba bylo na hiszpanski rynek robione. Tak mnie zaciekawilo bo nigdy nie widzialem.

Chyba raczej na chileańskichilijski (thx Voy) rynek. Dostałem od Michaela Currenta instrukcję do magnetofonów XL12 i XC12 sprzedawanych przez COELSA w Chile. COELSA było oficjalnym dystrybutorem Atari na Chile. Jest podejrzenie, że XL12 był tak-jakby-pół-oficjalnym produktem COELSA, podobnie jak XCA12 był produktem LDW w Polsce.

Parę linków do aukcji z XL12 w Chile:
http://articulo.mercadolibre.cl/MLC-326 … a-xl12-_JM
http://articulo.mercadolibre.cl/MLC-320 … -65-xe-_JM

ChileańskiChilijski filmik o XL12. Ciekawe, ten egzemplarz ma obudowę identyczną jak XC12:
http://estamosconectados.canal13.cl/cgi … ita/358181

Pudełko od XL12. Myk podobny jak w przypadku XCA12 - brak logo Atari, wszędzie tylko napisane "For Atari":
http://www.old-computers.com/museum/pho … 2&st=1

Parę stron o klonach magnetofonu do Commodore'a. Co ciekawe, niektóre mają obudowy identyczne jak XC12, a inne - takie jak XL12:
http://richardlagendijk.nl/cip/datassette/index/-/en
http://sleepingelephant.com/denial/wiki … =Datasette

Ostatnio edytowany przez Krótki (2011-03-08 12:26:18)

Post's attachments

Atari XL12-XC12.pdf 1.1 mb, liczba pobrań: 17 (od 2011-03-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

8

Odp: atari magnet XL12 ??

Czy XCA12 był objęty gwarancją - nie wiem.
Pamiętam jednak, że po zakupie Atari (właśnie z XCA) - magnetofon nie działał. Nic nic wgrywał.
Brat na następny dzień pojechał do sklepu (bodajże Skarbek w Katowicach) - i wymienił na inny egzemplarz XCA.
Ten był nie lepszy :/
Tak więc po dwóch dniach posiadania Atari byłem posiadaczem trzeciego magnetofonu - CA12. Ten działał bez zarzutu (służył mi do końca używania magnetofonu).

Po latach sobie myślę, że może wystarczyło by tylko głowicą pokręcić w tych XCA? Ale wtedy tej wiedzy nie miałem (ani nikt w otoczeniu).

9

Odp: atari magnet XL12 ??

Krótki napisał/a:

A przy okazji, ktoś pamięta, czy XCA12 był objęty serwisem gwarancyjnym w Karenie, tak jak oficjalne produkty Atari? A czy CA12 też był nim objęty?

Tak, były. Co więcej - przeca KAREN to była spółka-córka CA.

Krótki napisał/a:

Pudełko od XL12. Myk podobny jak w przypadku XCA12 - brak logo Atari, wszędzie tylko napisane "For Atari":
http://www.old-computers.com/museum/pho … 2&st=1

I kolory jak Phonemark na pudełku. Ciekawe...

Krótki napisał/a:

Parę stron o klonach magnetofonu do Commodore'a. Co ciekawe, niektóre mają obudowy identyczne jak XC12, a inne - takie jak XL12:
http://richardlagendijk.nl/cip/datassette/index/-/en
http://sleepingelephant.com/denial/wiki … =Datasette

A ja gdzieś spotkałem odwrotną sytuację - jakiś klon magnetofonu z wyglądu jak do C64, ale z SIO i do Atarki. Ale modelu nie pomnę - dawno to było, chyba na jakiejś aukcji, ale szczegółów nie pamiętam...

Sikor umarł...

10

Odp: atari magnet XL12 ??

Jeśli dobrze pamiętam, to właśnie od Phonemarka Atarki podkupiło (już nie powiem, czy dosłownie, czy tez w przenośni) pomysł na kształt obudowy.

@Krótki: chilijski, a nie chileański, na miłość boską. :D

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

11

Odp: atari magnet XL12 ??

Sikor napisał/a:
Krótki napisał/a:

A przy okazji, ktoś pamięta, czy XCA12 był objęty serwisem gwarancyjnym w Karenie, tak jak oficjalne produkty Atari? A czy CA12 też był nim objęty?

Tak, były. Co więcej - przeca KAREN to była spółka-córka CA.

No tak. (Ściśle rzecz biroąc, Karen był podspółką LDW - CA to tylko marka.) Ale skąd właściwie wiadomo, że XCA12 jest produkcji LDW? Na pudle ani w instrukcji nie ma o tym słowa; instrukcja nawet używa zwrotu "magnetofon ATARI XCA12".

Widzę że wykryłeś oznaczenie PM4401 we wnętrzu XC12 (mógłbyś dodać foty do Atariki?). To bardzo uprawdopodabnia historyjkę, którą sobie ułożyłem żeby wyjaśnić pochodzenie XC12 i XCA12:

1. Po pojawienu się w 1980 roku Commodore'a VIC-20 wraz z magnetofonem Datasette 1530, na rynku pojawia się zatrzęsienie tanich podróbek 1530-tki produkcji tajwańskiej, chińskiej, Bóg wie jakiej jeszcze. Podróbki używają mechanizmu bardzo podobnego do oryginału.

2. Jedna z tych podróbek, znana pod marką Phonemark (a także jako np. Commander), jest produkowana w 2 wersjach: do Commodore'a (PM4401-C) i do Atari (PM4401-A).

3. Firma Atari Corp. (które na zimowym CES w 1986 ogłosiło produkcję XC11), zauważa okazję do oszczędności i sama postanawia produkować magnetofon do Atari oparty na mechanizmie 1530-tki (jak wiadomo mechanizm z XC12 można przełożyć do 1530-tki i na odwrót). W jakiś sposób dogadują się z Phonemarkiem, przerabiają ich mechanizm żeby zamiast zewnętrznego zasilacza wykorzystywał napięcie z gniazda SIO i zaczynają produkcję XC12-tki. (XC12 rozpoczął produkcję chyba ok. 1987 roku, na to wskazuje copyright w angielskojęzycznej instrukcji.) Zapewne w tym samym czasie zaprzestają produkcji XC11.

4. Niektórzy Azjaci zauważają i zaczynają produkować magnetofony do Atari bardzo przypominające oficjalny produkt, np. Datamark XG12.

5. Atari podpisuje z Wenclem umowę na wyłączną dystrybucję Atari na polskę. Chcąc ciąć koszty jeszcze bardziej, rezygnuje całkowicie z produkcji XC12-tki i przekazuje ją dystrybutorowi. Wencel zaczyna produkować XCA12.

6. Podobnie w Chile - Atari w umowie z COELSA przekazuje im produkcję magnetofonu, który oni nazywają XL12.

7. Umowa LDW z Atari się kończy, ale z racji ciągłego popytu na magnetofony Wencel produkuje je nadal - tym razem jako CA12 w pudle z logo California Access.

A teraz - ktoś jest w stanie to potwierdzić źródłami? :)

Ostatnio edytowany przez Krótki (2011-03-07 20:43:32)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

12

Odp: atari magnet XL12 ??

Krótki napisał/a:

Widzę że wykryłeś oznaczenie PM4401 we wnętrzu XC12 (mógłbyś dodać foty do Atariki?). To bardzo uprawdopodabnia historyjkę, którą sobie ułożyłem żeby wyjaśnić pochodzenie XC12 i XCA12..

Tak jak napisałem w Atariki. CA12 ma nowszą rewizję (wersja płyty 5), w dodatku conajmniej 2 wersje (dodatkowe REVB). Jak zdjęcia płytek wystarczą robione komórką - jak najbardziej mogę dołożyć jakoś koło weekendu. Może też znajdę zdjęcie pudełka z XC12 od mojego modelu (jeszcze te czerwone, potem były takie z samym napisem - chyba niebieskim - na białym pudełku).
Zwróciłem przy płytkach też uwagę na jedną rzecz. CA12 ma węższe i lepiej wytrasowane ścieżki, chyba robione już w jakimś programie do trasowania (czyli rewizja 5 płytki). XC12 ma płytkę trasowaną najprawdopodobniej ręcznie i robioną później metodą fotokopii - ścieżki są dużo szersze, nierównej wielkości.
Co do zasilania w PM4401A - z linku, który zapodałem w Atariki wynika, że najprawdopodobniej bez zewnętrznego zasilania też działa. Ale nigdy nie miałem PM, więc trudno mi to zweryfikować.
Co do XCA12 - postaram się przegrzebać regał, powinienem jakiś egzemplarz znaleźć. Jak się uda - sprawdzę, jaka tam siedzi płytka i jaki silnik (produkcja - bo parametry na bank te same).
Co do XCA12 - na produkcję LDW wskazuje charakterystyczny kolor pudełka (pomarancz jak w CA2001), ale w tej chwili nie mam dostępu do oryginalnego pudełka (chyba), więc nie mogę na 100% sprawdzić.
===>dodano
Póki co znalazłem pudełko od CA12 - tam już jest logo California Access. Co ciekawe, mimo, że to tylko marka - jest napis: "California Access. All rights reserved." - na pudełku nie ma nic o LDW ;P Kolejną ciekawostką jest oznaczenie modelu na pudełku: CA-12 (tak, z myślnikiem), mimo, że na magnetofonach już jest bez (na zdjęciu z pudełka także). Oryginalnej instrukcji nie posiadam do CA12, więc tam dalej nic nie sprawdzę.Jak potrzeba - dodam zdjątko (zrobione komórką) do Atariki.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2011-03-07 21:20:41)

Sikor umarł...

13

Odp: atari magnet XL12 ??

@Krótki, pytałem w Best Electronic. Tam niestety nie mają potrzebnej dla nas wiedzy na temat XC12 i klonów. Poszukiwania więc trwają.

Sikor umarł...

14

Odp: atari magnet XL12 ??

Sikor napisał/a:

Może też znajdę zdjęcie pudełka z XC12 od mojego modelu (jeszcze te czerwone, potem były takie z samym napisem - chyba niebieskim - na białym pudełku).

Te późniejsze są podobne do tych od 800XE. Anyway, po co Ci to zdjęcie? Wątpię żeby coś tam wspominali o Phonemarku.

Sikor napisał/a:

Co do XCA12 - na produkcję LDW wskazuje charakterystyczny kolor pudełka (pomarancz jak w CA2001)

Bez przesady. Idąc tym tropem okazuje się, że XL12 jest produkcji Atari.

Sikor napisał/a:

ale w tej chwili nie mam dostępu do oryginalnego pudełka (chyba),

Mam je przed nosem. Poza "Made in Taiwan" nie ma nic co by wskazywało producenta.

Sikor napisał/a:

Póki co znalazłem pudełko od CA12 - tam już jest logo California Access. Co ciekawe, mimo, że to tylko marka - jest napis: "California Access. All rights reserved." - na pudełku nie ma nic o LDW ;P

Sam Wencel mówił, że to jest marka LDW. (Później dysponował nią Karen, produkując laptopy z logiem CA.) W instrukcji do CA-2001 też się nie chwalą, że są producentem. Takie widać były czasy.

Sikor napisał/a:

Kolejną ciekawostką jest oznaczenie modelu na pudełku: CA-12 (tak, z myślnikiem), mimo, że na magnetofonach już jest bez (na zdjęciu z pudełka także). Oryginalnej instrukcji nie posiadam do CA12, więc tam dalej nic nie sprawdzę.Jak potrzeba - dodam zdjątko (zrobione komórką) do Atariki.

No, zdjęcie magnetofonu na tle pudełka by się przydało, zamiast tego które tam aktualnie jest.

Sikor napisał/a:

@Krótki, pytałem w Best Electronic.

Zupełnie niepotrzebnie. Przecież to zwykli sprzedawcy, i to z USA, gdzie magnetofonów praktycznie nie sprzedawano.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2011-03-08 12:12:43)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

15

Odp: atari magnet XL12 ??

Moje XC12, zakupione w 1986, zapakowane było w białe pudło z czerwonymi napisami

Często bywam leniwy, ale za to intensywnie sypiam

16

Odp: atari magnet XL12 ??

Krótki napisał/a:

Sikor napisał/a:

@Krótki, pytałem w Best Electronic.

Zupełnie niepotrzebnie. Przecież to zwykli sprzedawcy, i to z USA, gdzie magnetofonów praktycznie nie sprzedawano.

I tu się deko pomyliłeś. Odpowiedział mi jeden z byłych pracowników Atari, niejaki Bradley K. (nie wiem, czy jestem upoważniony do podawania danych). Zapytałem przez ciekawość, nie licząc nawet zbytnio na odpowiedź. Dostałem zasadniczo odpowiedź typu: niestety, magnetofonami się nie zajmujemy. Modelu XC12 i późniejszych nie znam, bo jak odchodziłem z Atari na początku produkcji XE - jeszcze ich nie było, poza tym, magnetofony są mało popularne."
Więc - nie tylko zwykli sprzedawcy stricte-facto, choć fakt - z magnetofonami sprawy nie popchnęło.
@Harry: większość (o ile nie wszystkie) XC12 miało właśnie takie pudełko.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2011-03-08 14:54:16)

Sikor umarł...

17

Odp: atari magnet XL12 ??

Jakbyś mógł wkleić tutaj całość korespondencji (oczywiście bez nazwisk) łącznie ze swoimi pytaniami to byłbym wdzięczny.

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

18

Odp: atari magnet XL12 ??

Sikor, bzdury pleciesz, Brad Koda nie jest byłym pracownikiem Atari. http://andymanone.dyndns.org/atariarchive/be_en.htm

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

19

Odp: atari magnet XL12 ??

Pytanie miałem tylko do magnetofonów i produkcji, jedno. Nic ponadto. Ale powiem szczerze - bardzo miły kontakt.

Sikor umarł...

20

Odp: atari magnet XL12 ??

Harry, ale jesteś pewien że to było w 1986, a nie później?

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

21

Odp: atari magnet XL12 ??

@Krótki
Tak, w wakacje 1986 roku dostałem od rodziców Atarynkę przywiezioną z Niemiec, a miesiąc później XC12 (kupione w Peweksie).

@Sikor
Napisałeś nieco wcześniej o białych pudełkach z napisami w kolorze niebieskim (i faktycznie, widuję takie czasem na eBayu), dlatego postanowiłem dołożyć swoje trzy grosze :-)

Często bywam leniwy, ale za to intensywnie sypiam

22

Odp: atari magnet XL12 ??

W tych kartonach w tej hali (na zdjęciu z linka) to są nowe Atarki!?

23

Odp: atari magnet XL12 ??

@Krótki, mea culpa - maila przeglądałem rano i jakoś źle spojrzałem. Zasadniczo jest tam stwierdzenie: "when we cleared Atari engineering headquoters..." - więc mój błąd, w rozpedzie źle spojrzałem. Nie zmienia to faktu, że to nie popycha sprawy.  Reszta się zgadza z tym, co napisałem. Btw, ciekawy wywiad
@Harry: tak, ale to końcówka produkcji XC12. Potem już były XCA12 i CA12.

Sikor umarł...

24

Odp: atari magnet XL12 ??

Tak, Vasco, to jest nowy, nierozpakowany sprzęt.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

25

Odp: atari magnet XL12 ??

Sikorze, i co będzie z tymi zdjęciami? Twoja komórka ma wystarczającą jakość żeby było na nich coś widać?

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari