1

Temat: do koderów niekoniecznie atarowskich

Hej,

Mam na studiach na zaliczenie napisać edytor programisty (w zasadzie chodzi o widget do kolorowania składni i edycji). Pomyslalem sobie ze po co pisac cos tylko per academia, skoro mozna cos dla mas :)
I teraz mam pytanie: jakich opcji brakuje wam w tych edytorach ktorych uzywacie, co chcielibyscie miec.
Mam na mysli male wzglednie edytory typu notepad++, scite, itp...
Jesli mi sie uda napisac szybko to czego wymagaja na studia,  to wtedy bede mogl dodac te wishlisty i udostepnic program dla wszystkich.

Czekam na powazne refleksje aktywnych koderow (niekoniecznie atarowskich)
pozdro

2

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Mnie zawsze brakowało podpowiedzi co mam pisać dalej aby kod był porządnie zoptymalizowany już trakcie jego pisania ;)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Przydałby się wybór listy rozkazów (a najlepiej jeszcze dyrektyw asemblera) przy edycji źródła w aśmie. Edytory typu N++ czy PN mają zwykle kolorowanie mnemoników x86, a mi zdarza się robić po trochę kodu np. na 6502 (raz w xaśmie, raz w ca65), AVR czy MicroBlaze w różnych porach dnia i wolę już mieć kolorowanie wyłączone, niż kombinować, żeby mieć zawsze odpowiednie. A jakbyś jeszcze potrafił przebiec po kodzie i obczaić która lista pasuje najlepiej i samemu dopasować, byłoby super.

Powinien też być dużo prostszy w konfiguracji niż np. N++. Scintilla ma za dużo stopni swobody a edytory na niej oparte dorabiają do tego parę schematów w xmlu i chaotyczne, przeładowane GUI do ich dostosowywania. Stopień skomplikowania konfiguracji jest tak duży, że nawet sami autorzy nie dają rady wszystkiego ogarnąć i czasami na ekranie pojawiają się zaskakujące rzeczy.

Ostatnio edytowany przez epi (2011-03-17 00:41:08)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Używam geany i mam tylko jedną uwagę - żeby automagicznie wykrywał, które podświetlanie jest właściwe. Bo (chyba tylko) tego mu brak.
Wybór mnemoników by mnie zapewne irytował, ale wybór etykiet (czasem mi pomocny) - w geany jest.

5

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Używam Context-a i brakuje mi automatycznego ustawiania ilości znaków w TAB (ilości wstawianych spacji) wg typu pliku. Np. dla plików C używam TAB szeroki na 2 spacje a dla plików ASM używam TAB szeroki na 8 spacji i muszę wciąż przełączać w opcjach edytora, powinno być to konfigurowalne dla różnych typów plików.

Oczywiście TAB samoczynnie zamieniany na spacje to wg mnie podstawa.

pomidor

6

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

O! o! I to co mówi electron o szerokości tabów różnej dla różnych języków, to też bym polubił.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

7

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

zwijanie/rozwijanie procedurek

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

8

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Odpal XCode-a na maku i zrób wszystko odwrotnie i będzie idealnie :D

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

9

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Wyszukiwania/zastępowania według wyrażeń regularnych (w MOIM edytorze to jest ;) ale to bardzo przydatna funkcja, więc pomyślałem, że o niej wspomnę).

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

10

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Zdecydowanie problem TABów powinien być priorytetem - przydałaby się autodetekcja formatu TABów dostępna w widocznym miejscu (bo może w edytorach które używam to jest, ale jeszcze nie znalazłem).

W jednym pliku TAB to TAB - w drugim 8 spacji - w trzecim 4 spacje - w czwartym 2 spacje...

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

11

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

To może jeszcze jakieś fajerwerki, np. nie wzgardziłbym wbudowaną grą w nible, jak w fasttrakerze, tylko tutaj trzeba będzie uważać, żeby nie walnąć w kod, który się napisało. ;>

Ostatnio edytowany przez epi (2011-03-17 19:23:18)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

12

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Hmm, nie jestem koderem, ale automatyczna zmiana końca linii PC/MAC/AtariXL (przydatne do gier tekstowych może?)

Sikor umarł...

13

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Wzoruj się na SciTE:
- przenośność Win/Linux
- szybkość uruchamiania i działania
- konfiguracja w plikach tekstowych
- obsługiwany raczej klawiaturą niż myszą
- kolorowanie wielu języków
- konfigurowalne skróty do narzędzi
- przydaje się funkcja kursora w wielu wierszach
Jeśli czegoś mi tam do szczęścia brakuje, to przeciągania plików między oknami jak karty w Chrome.

Z bajerów można zrobić, aby odwołania do funkcji, zmiennych, etykiet itp. były linkami do ich definicji. Na studiach z 10 lat temu napisałem to dla ANSI C (plus kolorowanie i przeformatowywanie).

Z nietypowych pomysłów: http://moonedit.com/

Co do wykrywania podświetlania, to nie rozumiem wypowiedzi moich poprzedników. Każdy sensowny edytor programisty umożliwia skonfigurowanie listy słów kluczowych wg rozszerzenia nazwy, czasami też pierwszej linii pliku.

electron napisał/a:

Oczywiście TAB samoczynnie zamieniany na spacje to wg mnie podstawa.

To jest właśnie kompletna porażka - pomijając to, że pliki robią się sporo większe, to trzeba częściej wciskać klawisze strzałek i zwykle jest coś krzywo - tu spacja za dużo, tu za mało - przy tabach to od razu widać. A o samoczynnej zamianie istniejących tabów na spacje aż boję się myśleć.

epi napisał/a:

O! o! I to co mówi electron o szerokości tabów różnej dla różnych języków, to też bym polubił.

W SciTE to jest.

xxl napisał/a:

zwijanie/rozwijanie procedurek

W SciTE jest. Ale nie używam. :)

Cosi napisał/a:

Wyszukiwania/zastępowania według wyrażeń regularnych

Przydaje się, ale dość rzadko.

epi napisał/a:

To może jeszcze jakieś fajerwerki, np. nie wzgardziłbym wbudowaną grą w nible, jak w fasttrakerze, tylko tutaj trzeba będzie uważać, żeby nie walnąć w kod, który się napisało. ;>

Mówimy o edytorach. Jak chcesz system operacyjny, to zainstaluj emacsa.

Ostatnio edytowany przez Fox (2011-03-17 20:38:23)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

14

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

mikey jeszcze na studiach? to ile on ma lat?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

15

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Fox napisał/a:
electron napisał/a:

Oczywiście TAB samoczynnie zamieniany na spacje to wg mnie podstawa.

To jest właśnie kompletna porażka - pomijając to, że pliki robią się sporo większe, to trzeba częściej wciskać klawisze strzałek i zwykle jest coś krzywo - tu spacja za dużo, tu za mało - przy tabach to od razu widać. A o samoczynnej zamianie istniejących tabów na spacje aż boję się myśleć.

To, że pliki są większe nie ma praktycznie znaczenia na PC, wciskanie częściej klawiszy - zleży od inteligencji edytora (w Context jest smart TAB, który trochę pomaga, ale ja akurat nie włączam tego).
Wiesz jak wygląda 10-letni program pisany przez trzech w różnym stopniu "zdyscyplinowanych" programistów, którzy używają "Hard TAB" o różnych szerokościach ? Po takim czasie jest to taka sieczka że głowa boli. A spacja to spacja - zawsze wygląda tak samo niezależnie od edytora i programisty.

pomidor

16

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

heh, flame edytorotextowy się szykuje :).
z tą zamianą tab->spacja, to conajmniej jako opcja musi być. i na pewno nie jako domyślne.
są języki, gdzie akurat jest ważne czy to spacja czy tab (chyba python, a makefile to na pewno).

tak po mojemu, tam gdzie to obojętne (spacja/tab) - to raczej kwestia gustu - więc problem nierozwiązywalny.

17

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Ja uzywam ConTEXT'a bo "jest dobry i tani". Generalnie malo potrzebuję. Ale bardzo fajnie udalo mi sie go skonfigurowac do edycji asm:
F9 kompiluje mi kod do XEX'a. a dole mam wyswietlane podsumowanie i ewentualne bledy a klikniecie w blad przenosi do blednej linii.
F10 odpala mi wygenerowanego XEX'a w emulatorze.

Z fajnych funkcji jakie niedawno uzywalem i ktora moze byc przydatna Atarowcom: w xvi32 (darmowy edytor hex), mozna zdefiniowac tablicę konwersji znakow a potem jednym ruchem zmieniac np. wszystkie polskie znaki w pliku z windows na Atari.

18

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Hej!


Skoro nosty poruszył temat edytora HEX, to owszem xvi32 jest OK, ale jeżeli twój edytor będzie miał "karty/zakładki/taby", to super byłaby możliwość otworzenia jakiegoś pliku binarnego i edytowania go w hex (również wpisanie wartości w BIN też byłoby fajnym ułatwieniem). Np. w pierwszej karcie mam źródło w którym mam ins './data/zulugula.bin' a w drugiej karcie mam możliwość otwarcia tego pliku formie hex.

A gdyby hex-editor mógł jeszcze robić podgląd atarowskimi fontami to byłby odlot :)

fajną funkcję byłoby również możliwość podglądu struktury atarowskiego pliku binarnego (taki file tracer, czy chkxex)

ps) ja używam scite i fox-owego xasm-a.

Ostatnio edytowany przez seban (2011-03-19 02:52:45)

19

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

prosilbym tez o mozliwosc otwarcia dwoch zakladek jednoczesnie do podgladu (cygnus na amidze tak mial) z podzialem pionowym lub poziomym ekranu edycji

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

20

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

@xxl: jeżeli nie znasz to rzuć okiem może na http://winmerge.org/ może Ci będzie pomocny dopóki Mikey swojego edytora nie zrobi :)

21

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Bober napisał/a:

są języki, gdzie akurat jest ważne czy to spacja czy tab (chyba python, a makefile to na pewno).

FORTRAN! :)

Bober napisał/a:

tak po mojemu, tam gdzie to obojętne (spacja/tab) - to raczej kwestia gustu - więc problem nierozwiązywalny.

Chyba większość edytorów to ma jako opcję (ale niektóre globalną, a nie per format pliku). Pomijając osobiste upodobania i ich argumentację, ta opcja jest przydatna jeśli chcesz poprawiać czyjeś źródła i nie zepsuć formatowania.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

22

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Mi brakuje w wielu edytorach lokalnej historii z pełnym diffem (w sensie każda wersja pliku z co większą różnicą jest zachowana gdzieś lokalnie, z jakimiś sensownymi limitami, i można się do niej dostać i zrobić kolorowy diff). Bodajże IntelliJ Idea to miała.

Poza tym, edytorów jest mnóstwo - czego mi trochę brakuje, to dobrych narzędzi do:
- przeglądania kodu - a'la Doxygen, ale bardziej. Np pop-upy z opisem funkcji albo instrukcji (przydatne np przy analizie kodu w asmach które się słabo zna).
- reviewowania kodu - tu jest np. reviewboard, ale można by tam sporo dodać.

: 404. Stopka not found

23

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Dziękuję wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi :)
Postaram się coś z tego wybrać :)

Tebe: uniwersytet trzeciego wieku conie :P

24

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

Pociągnę jeszcze flejma taby vs spacje. Aż dziwne, że jeszcze nie było vi vs emacs, albo chociaż qa vs mac65. ;)

electron napisał/a:

A spacja to spacja - zawsze wygląda tak samo niezależnie od edytora i programisty.

Wyrównanie spacjami w przypadku czcionki proporcjonalnej:
foo    equ 1
iiiiii equ 2
wwwww  equ 3

Ostatnio edytowany przez Fox (2011-03-21 13:49:27)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

Odp: do koderów niekoniecznie atarowskich

eru: nakładki Tortoise(CVS,SVN,GIT) mają to fajnie rozwiązane.
fox: ilu znasz koderów/programistów używających w edytorze do programowania czcionki nieproporcjonalnej?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio