Temat: SpartaDOS X 4.43

Witam

Dostępna jest nowa wersja SpartaDOS X: 4.43

http://sdx.atari8.info

Nie dodaliśmy żadnych zabijających nowości, generalnie są to poprawki błędów oraz mniej lub bardziej istotne ulepszenia, częściowo zaś wewnętrzne zmiany dające możliwość przyszłego, że tak powiem, rozwoju.

Produkcja nowej wersji zajęła 837 dni, a CVS melduje, że zrobiliśmy w tym czasie 443 (!) uaktualnienia źródła. Czyli średnio raz na dwa dni była jakaś zmiana.

Niestety, nie zdołaliśmy wykonać planu, toteż zostało to i owo jeszcze do zrobienia. Będziemy to naprawiać stopniowo w następnych wersjach. Podjęliśmy także decyzję, żeby z wypuszczeniem nowej wersji nie zwlekać tak długo, ale wypuszczać uaktualnienia najrzadziej co pół roku.

Dokładna lista zmian jest tutaj (po angielsku):

http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.43/whatsnew.txt

Jest to lista zmian w stosunku do SpartaDOS X 4.42. Plik ma niecałe 17 KB.

Chcielibyśmy tu podziękować wszystkim, którzy przyłożyli ręki do tej wersji SpartaDOS, tj.: współpracującym koderom za kodowanie i pomysły, beta-testerom za raporty o błędach i sugestie, sprzętowcom za pomoc, autorom oprogramowania narzędziowego za pracę nad tymże, oraz użytkownikom za odzew.

Specjalne podziękowania dla GoodByteXL za ciężką i cierpliwą pracę nad angielskim User's Manualem (uwaga: na stronie na razie nie ma ostatecznej wersji tego dokumentu, jest beta z 16 lutego).

== Najważniejsze zmiany w SpartaDOS X 4.43 ==

* "Toolkit" - plik ATR z dodatkowym oprogramowaniem
* Ulepszona kompatybilność sprzętowa: zgodność z Atari działającymi w SECAM-ie (tymi z FGTIA)
* Ulepszona kompatybilność wsteczna ze SpartaDOS 3.2 i AtariDOS
* Ulepszona współpraca ze starym OS-em (od 400/800)
* Usprawnienia w dostępie do dysków sformatowanych pd AtariDOS i MyDOS
* Ulepszona współpraca z kartridżem MAC/65
* Ulepszona obsługa standardowych (nieprzerobionych na TOMS itp.) stacji CA-2001 (dzięki użytkownikowi sup8pdct z AAge).
* Ulepszone procedury SIO, powinny pozwalać na transfery z większą szybkością.
* Formatter może formatować w gęstości "High"
* Wsparcie dla VBXE: można włączyć kolorowanie katalogów w trybie 80-kolumnowym. Poza tym formatter używa sterownika VBXE to czasowego wyłączenia ekranu 80-kolumnowego.
* Usunięto sporo błędów.

Rozszerzenia funkcji biblioteki I/O:

* U_GETKEY pozwala na odczyt kombinacji klawiszy z Shift/Ctrl oraz klawisza Help
* MALLOC może automatycznie wyrównywać alokowane bloki do granicy stron
* U_LOAD może automatycznie ładować bloki binarne na granicy stron (jest do tego nowa flaga w nagłówku)
* Nowy kod błędu: 183 Environment full (pomaga na to załadowanie ENV.SYS)

Dobrej zabawy.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-04-10 15:57:01)

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: SpartaDOS X 4.43

Bomba, edytor CAR: tez sie znajdzie? Bo widze ze  z CAR: zniknal myide.sys ,ze tak powiem troszke potrzebny......

Ostatnio edytowany przez zaxon (2011-04-10 16:14:44)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

3

Odp: SpartaDOS X 4.43

SDX Imager też już jest na stronie.

4

Odp: SpartaDOS X 4.43

No to podwojna bomba i to nie taka jak na ST sie dzisaj naogladalem, dzieki wielkie.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

5

Odp: SpartaDOS X 4.43

co się stało z wersją dla kartridża AtraX? będzie dostępna, czy wkradła się tu polityka?

6

Odp: SpartaDOS X 4.43

Wersja dla Atraxa tutaj.

7

Odp: SpartaDOS X 4.43

Imager fajna sprawa, ale jak on działa? Pod windows to znaczy edytuje obraz flasha, którym możemy później flashować? czy może działa na żywym organizmie to znaczy z poziomu uruchomionego atari?

8

Odp: SpartaDOS X 4.43

Edytuje się obraz pod Windows a potem flaszuje.

9

Odp: SpartaDOS X 4.43

dzięki, fajna sprawa, bardzo fajna.

10

Odp: SpartaDOS X 4.43

czy ja dobrze rozumie - ze moge wywalic czego czego nie bede uzywac pod ATARI (mnt.com ?) i wsadzic sobie Atari commandera ? albo mod playera ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: SpartaDOS X 4.43

Odpalales program ? Z tego co widze to tak.... no i zalezy czy miejsca ci nie zabraknie :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: SpartaDOS X 4.43

@lotharek: masz do prawie wolnego zagospodarowania 1 bank kartridża (nr 15), czyli 8 KB. Możesz z niego wywalić wszystko, co w nim jest, za wyjątkiem pliku CONFIG.SYS (który jednakże możesz nadpisać nową zawartością).

Buildy większe niż 128k mają do dyspozycji użytkownika wszystkie banki oprócz 0-14.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: SpartaDOS X 4.43

Draco, zapytam wprost - a dlaczego tylko jeden bank ? wiele userkow nie uzywa softu z reszty full carta czy tez nie potrzebuej wszystkich driverow  - sam naprawde nie siedze gleboko w sparcie, a dodanie kilku progsow w wolne miejsce byloby super.

ps. brak miejsca na dodanie AC..chlip..

chyba czas wersje 256 poskładać sobie.

Ostatnio edytowany przez lotharek (2011-04-10 20:15:06)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

14

Odp: SpartaDOS X 4.43

Po pierwsze, CAR: jest tak skonstruowane, że i tak nie zmieścisz tam pliku dłuższego niż (oidp) 8176 bajtów, choćbyś miał do dyspozycji sto banków.

Po drugie, chcieliśmy uniknąć sytuacji, kiedy użytkownikowi coś "nie działa", bo usunął z CAR: plik, który wydawał mu się niepotrzebny.

Po trzecie, jak nadmieniłem, to nie jest "jeden bank", tylko wszystkie powyżej banku o nrze 14. Np. w Maxflaszu 8 masz 113 banków użytkownika.

Po czwarte, zamiast się martwić, że nie możesz namieszać we wszystkich bankach, ciesz się, że możesz mieszać w jednym :P

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: SpartaDOS X 4.43

Draco, ciesze sie jak dziecko :-)

experymenty czas zaczac :-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

16

Odp: SpartaDOS X 4.43

o co chodzi z tym config.sys? czyżby to było wysłuchanie naszych błagań i sparta inicjuje się z configa w romie? a jeśli nie to jak to działa?

17

Odp: SpartaDOS X 4.43

Jakich błagań? ;) U mnie np. korzysta z bardzo fajnego  (mojego własnego ;) ) config.sys, który trzymam na "dysku" :P

18

Odp: SpartaDOS X 4.43

Eee, Imager to super sprawa. A co z wersja  do kmk2? czy 128 int  podejdzie?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

19

Odp: SpartaDOS X 4.43

Tak, obsługuje wszystkie ROMy (oprócz Atraxa ;))

20

Odp: SpartaDOS X 4.43

Hmm, chodzilo mi o sflashowanie sparty w kmk2 , atr z 128 int zdx wywalil mi ja i nie mam sparty w kmk2 teraz, pewnie spierniczylem jak to ja, a co do  na Imagera to czekalem z utesknieniem.

Ostatnio edytowany przez zaxon (2011-04-11 19:08:13)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

21

Odp: SpartaDOS X 4.43

zaxon: do IDE+ trza mieć special version, oto ona: (skasowałem)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-04-11 20:39:53)

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: SpartaDOS X 4.43

Yes,yes,yes, flashuje, Dzieki Draco  bo juz sie sklalem od idiotow co nowe zabawki w 20 minut od rozpakowania psuja. A do zegarka tez cos jest specjalnego? Firmware moze poczekac,

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

23

Odp: SpartaDOS X 4.43

No właśnie firmware ma całą obsługę zegara :] Chwilowo nic innego nie ma.

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: SpartaDOS X 4.43

oki, i tak mam zabawe do rana, :)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

25

Odp: SpartaDOS X 4.43

hmm a co sie stalo z DEVICE SIO /A  ??? Mam spatchowany os i jak do tej pory smigalo mi to ladnie z takim ustawieniem przy indexie zero w ASPEQT. Po flashu na 4.43 to nie dziala. z 4.43 rc2 jeszcze dzialalo.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993