1

Temat: Myszka

Czy ktoś może mi powiedzieć na czym polegają różnice w wysyłanym sygnale z myszki od ST a myszki od XL/XE?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

2

Odp: Myszka

A co to jest myszka od XL/XE? ;)

3

Odp: Myszka

co masz na myśli mówiąc o myszy "Atari XL/XE"? - Zobian Rat?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Myszka

Mama namyśli urządzenie które współpracuje z komputerem i paroma programami napisanymi do obsługi jej. Ostatnio nawet na allegro były oryginale  tracballe do małego Atari. Postawie więc pytanie konkretniej- czy jest jakiś standard myszki do małego Atari? Chodzi mi o kodowanie ruchu.

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

5

Odp: Myszka

* Trak-Ball - to urządzenie, które działa albo jak mysz do ST (tak widzi je oprogramowanie na XL/XE, ale nie widzi go ST), albo jak Joystick - czyli tak, jak Zobian Rat i Geos Mouse od C64. Tryb przełącza słicz: JS/TB

* ST-Mouse - to mysz od st rozpoznawana i próbkowana jak normalna mysz

* Amiga Mouse - j.w. z tym, że ma zamienione między sobą 2 sygnały i albo trzeba to "odmienić" lutownicą, albo softem od strony małego Atari.

ostatecznie - są więc dwa standardy - ST mouse i Amiga mouse. ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-07-03 22:05:37)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Myszka

Pin napisał/a:

* Trak-Ball - to urządzenie, które działa albo jak mysz do ST (tak widzi je oprogramowanie na XL/XE, ale nie widzi go ST), albo jak Joystick - czyli tak, jak Zobian Rat i Geos Mouse od C64. Tryb przełącza słicz: JS/TB

-


Czyli prezesów w odpowiednia pozycje to seria impulsów tylko w tym kierunku? Nie do końcu rozumiem, to oprogramowanie Atari korzysta ze standardu swojego czy też z ST? Czy może ktoś mi narysować przebiegi impulsów z trybu myszki a z trybu joystick?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

7

Odp: Myszka

Pin napisał/a:

Trak-Ball - to urządzenie, które działa albo jak mysz do ST

Nieprawda, mysz od ST nadaje nieco inny sygnał. Część programów napisanych po Trak-Balla działa z myszą ST, ale to przez przypadek.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

8

Odp: Myszka

Joystick - 1 bit na każdy z czterech kierunków
Mysz ST - 2 bity kodu Graya pozycji poziomej, 2 bity kodu Graya pozycji pionowej
Mysz Amiga - j.w. tylko inne przypisanie bitów
Trak-ball - 1 bit oznacza czy ruch jest w lewo czy w prawo, 1 bit pozycji poziomej, 1 bit oznacza czy ruch jest w górę czy w dół, 1 bit pozycji pionowej

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

9

Odp: Myszka

No widzisz masz odpowiedź. Prosty dekoder Graya zrobisz na przerzutnikach. Wtedy mysz ST będzie można podłączyć bezpośrednio do XL/XE.

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2011-07-04 20:22:56)

Post's attachments

SCH1.JPG 17.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: Myszka

Podłączyć chciałem myszkę od PC tak naprawdę :)

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

11

Odp: Myszka

Sukkor_benoth napisał/a:

No widzisz masz odpowiedź. Prosty dekoder Graya zrobisz na przerzutnikach. Wtedy mysz ST będzie można podłączyć bezpośrednio do XL/XE.

... tylko po co, jeśli działa to bez tego ;)-

Leniuk - nie wiem, czy przypadkiem gotowe rozwiązanie nie istnieje, zapytaj Mono i chyba XXL - bo coś takiego u niego właśnie widziałem z czego pamięć mnie nie myli.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Myszka

Pin napisał/a:

Leniuk - nie wiem, czy przypadkiem gotowe rozwiązanie nie istnieje, zapytaj Mono i chyba XXL - bo coś takiego u niego właśnie widziałem z czego pamięć mnie nie myli.

To nie tak :) Jak bym kupił to bym zrezygnował z fajne zabawy z tworzeniem tego :)

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

13

Odp: Myszka

aaa - to przepraszam w takim razie :) - każdy powinien traktować sprawę w kategoriach dobrej zabawy i po to właśnie wszyscy tutaj jesteśmy :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info