51

Odp: SlightSid żyje ;]

Zaxon, http://allegro.pl/stare-komputery-commodore-77930 . Przecież to nie tak daleko. Jakaś dobra dusza może odebrać i wysłać Ci paczuszkę. Ja na allegro zakupy robię, a przywiozę sobie wszystko zbiorczo w listopadzie, albo jakby co to mi przywiozą island expressem - tylko tam to musi się trochę uzbierać żeby się opłacało

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

52

Odp: SlightSid żyje ;]

Zresztą komody psuć nei bedziesz SID'y są w podstawkach wiec jak cie wezmie na pogranie na niej mozesz w kazdej chwili zrobić "podmianke"

"wszystko się kiedyś kończy......."

53

Odp: SlightSid żyje ;]

w1k napisał/a:

hm, what is it, eprom burner?:)

nope, it is a sid sound chip burner ;)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

54

Odp: SlightSid żyje ;]

Jest wiele wersji SIDa (pinologia ta sama ? zmieniona budowa wewnętrzna ? flitry ?). Pytam bo nie znam szczegółów technicznych. Czy SlightSID współpracuje ze wszystkimi ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

55

Odp: SlightSid żyje ;]

Są dwie główne wersje: 6581 i 8580. Różnią się napięciem zasilania, pierwszy potrzebuje +12V, drugi +9V. Brzmią trochę inaczej, ale różnice nie są wielkie. Pierwszy był stosowany w C-64-I (brązowe klawisze), drugi - w pozostałych C-64 i C-128. Oprócz tego, wyróżnia się rewizje: 6581R1 do 6581R4 i specjalna 6581R4AR (Advanced Resonance). 8580 istniał chyba tylko w rewizji R5. Jeśli się mylę, poprawcie mnie.
Specjaliści od C= podobno potrafią rozróżnić poszczególne rewizje po brzmieniu. Mnie się to nie udało.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

56

Odp: SlightSid żyje ;]

Za to wyraźnie słychać różnice pomiędzy 6581 a 8580, np. w tytułowej muzyce w grze Myth, polecam test np. na emulatorze C64. No i jest jeszcze kwestia cichych, w sumie niesłyszalnych sampli na nowszej wersji SIDa.

57

Odp: SlightSid żyje ;]

Tak, zapomniałem o tych samplach. Ale to można skorygować zmieniając elementy układu wokół SIDa.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

58

Odp: SlightSid żyje ;]

O... Jakieś szczegóły? Mam C64 "Aldi" z nowszym SIDem i wbudowanym SD2IEC i chętnie przywróciłbym samplom właściwą głośność :)

59

Odp: SlightSid żyje ;]

Z tego co pamiętam demo Mathematica wykrywało chip.

EDIT: Sprawdziłem na emu (WinVICE) z Mathematica by Reflex i faktycznie tak jest. Różnicę słychać. Z tym, że w emu są tryby (procedury?) emulacji ReSID(-fp), FastSID no i od groma rewizji chipów. Masakra. Nie ma to jak Pokey ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-10-09 11:35:04)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

60

Odp: SlightSid żyje ;]

@Jacques: między nóżką 14 a 26 SIDa trzeba wlutować rezystor ok. 470 kohm, możesz dać potencjometr 1Mohm i dostroić głośność według upodobań.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

61

Odp: SlightSid żyje ;]

A to podgłośni same sample czy ogólnie dźwięk i pozostanie dysproporcja głośności pomiędzy samplami i niesamplami? ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-10-09 18:04:35)

62

Odp: SlightSid żyje ;]

Podgłośni sample.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

63

Odp: SlightSid żyje ;]

A będzie działać z tym: http://www.nightfallcrew.com/05/04/2011 … pressions/ ?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

64

Odp: SlightSid żyje ;]

Powinno jeżeli zgodne z SID-em. Ale jak ostatnio słuchałem SwinSID-a (a było to dość dawno temu). To z brzmieniem prawdziwego SID-a to nie miało wiele wspólnego. Coś się zmieniło na lepsze?

Prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem po co emulować oryginał. Zaletą SID-a jest jego specyficzne brzmienie. Do tej pory żaden emulator nie brzmi dla mnie dobrze. Żaden nie potrafi oddać brzmienia filtrów SID-a. Nie po to coś jest analogowe żeby to psuć cyfrowym odpowiednikiem :) Ale to tylko moja prywatna opinia :)

Ps) właśnie posłuchałem jak brzmi mega-swinSID oparty już o 32-bitowego cortex-M3. Oj... mam nadzieję iż to początek prac i uda się dostępną mocą obliczeniową osiągnąć więcej i lepiej :)

Ostatnio edytowany przez seban (2011-10-21 10:52:39)

65

Odp: SlightSid żyje ;]

No i mam właśnie słucham na xegsie ;-)
Filmik: http://www.youtube.com/watch?v=7XJJcXG8LlI

"wszystko się kiedyś kończy......."

66

Odp: SlightSid żyje ;]

A powstanie może wersja przystosowana do wbudowania w kompie? Bo ludziska korzystają z SIDE, SDX, które blokują gniazdo carta a chciałoby się móc to pogodzić i np. ładować SIDy z... SIDE :D

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-11-08 21:04:51)

67

Odp: SlightSid żyje ;]

cos pieknego. NARESZCIE!

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

68

Odp: SlightSid żyje ;]

ze wzgledow ekonomicznych, projekt idzie w odstawke (tak tak - brak chetnych)

przechodze na tumiwisizm

69

Odp: SlightSid żyje ;]

Znajduję tu analogię do propozycji implantowania ludziom narządu mowy pochodzącego od szympansa. W takiej sytuacji brak chętnych nie powinien dziwić. ;>

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

70

Odp: SlightSid żyje ;]

seban napisał/a:

Hej!

SID jest taktowany dokładnie z taką samą częstotliwością jak w C64 czyli 1,08MHz.

Ale to chyba koło NTSC będzie. PAL jest 0.985

Jezeli nie bedzie mozna tego przelaczac, wszystkie "europejskie" .sid beda graly szybciej i na wyzszym tonie. Byla to swego czasu porazka pierwszych HardSID'ów na ISA dla pieca.

seban napisał/a:

Prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem po co emulować oryginał. Zaletą SID-a jest jego specyficzne brzmienie. Do tej pory żaden emulator nie brzmi dla mnie dobrze. Żaden nie potrafi oddać brzmienia filtrów SID-a. Nie po to coś jest analogowe żeby to psuć cyfrowym odpowiednikiem :) Ale to tylko moja prywatna opinia :)

Nie tylko Twoja opinia.

Co do oddania brzmienia filtrów jednak, to resid-fp jest dziełem przełomowym. Aczkowliek dalej nie brzmi dokładnie jak SID, w stosunku do poprzednich technologi zapewne jest to ogromy krok w przód. Byłem mocno zdziwony, kiedy ślęcząc ponad tydzień nad kawałkiem pod Vice, przy odpaleniu na C64 z SIDem tego samego rev brzmiał... dokładnie tak samo. Jeden bug resida-fp znalazlem dla 8580, dolne częstotliwość highpasu sa na realnym SIDzie niżej.

ps. no gratuluje ukończenia projektu!

Ostatnio edytowany przez booker (2011-11-09 12:16:53)

71

Odp: SlightSid żyje ;]

Hej!

booker napisał/a:

Ale to chyba koło NTSC będzie. PAL jest 0.985

To już poprawiono... Candle mi na to zwrócił uwagę, teraz wszystkie wersje mają  taktowanie... 17.734475MHz/18 czyli 0.985Mhz

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2011-11-09 12:16:03)

72

Odp: SlightSid żyje ;]

A jest szansa na produkcyjną wersję, którą można by zamontować w środku Atarki?

73

Odp: SlightSid żyje ;]

na wszystko jest szansa tylko chętnych mało. Cała operacja wiąże się z wydaniem pieniędzy na kolejne prototypowe płytki, komponenty. itd. Taką wersję wewnętrzną trzeba by pewnie od razu ze POKEY-stereo+covox integrować bo najwygodniej byłoby aby SID-y siedziały w przestrzeni adresowej powyżej POKEY-ów.

74

Odp: SlightSid żyje ;]

Może by tak zamówić same PCB. Przecież to dosłownie groszowa sprawa. Resztę komponentów każdy chętny kupi sobie we własnym zakresie. Nie wnikam kto i jak sobie polutuje czy wrzuci wsad do procków. Na pewno SID dotrze w taki sposób do szerszego grona. Autor udostępni wsad do mcu amoże i nawet źródła i sprawa załatwiona ;)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

75

Odp: SlightSid żyje ;]

No dobrze, ale ile kosztowałby SlightSID przy obecnej ilości chętnych? Zauważ, że sytuacja jest taka, że NIKT tego miał nie będzie, choćby i może go było stać...

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje