1

Temat: Silk Worm

Jak kiedyś wspominałem zabrałem się za to jakiś czas temu, no a że "słowo się rzekło, kobyłka u płotu".
Jednakże po czasie doszedłem do wniosku że tryb 4 nie będzie zbyt wydajny.
Więc postanowiłem odświeżyć temat w tym tygodniu i napisać od podstaw w trybie graficznym.
Poniżej wstępny efekt. Wyszło nie najgorzej.
Tłem będą gwiazdki z elementami grafiki na spritach (w ramach rozsądku) na full grafikę nie ma co liczyć przy full rate więc wybrałem tą opcję.
Na razie nie umieszczałem ich żeby mi nie mydliły oczu :)
Do końca tygodnia powinny być dołożone pionowe strzelanie dla helikoptera i jeepa oraz wszystkie kolizje.
W przyszłym tygodniu myślę że z animuje innych przeciwników.
Mogłoby by już ich animować teraz ale wybrałem drogę ekonomiczną dla procesora (ale nie dla siebie)
Z racji że niektóre obiekty mają wysokość od 12 do 21 pikseli zdecydowałem się dla większości zrobić osobne procki żeby oszczędzić cykli.
A potem to już tylko liczniki i ułożenie scen zostaje.

http://www.youtube.com/watch?v=8w5TYFOLY3g

No a teraz ogłoszenie parafialne:
Poszukiwany muzyk (fx by się bardzo przydały)
Dwóch testerów (najlepiej mieszkających pod jednym dachem :D ) ja nie jestem w stanie na dwóch grać samemu żeby wyłapać bugi.
Z założenia grafa miała zostać z komody ale jeśli ktoś miał tyle zaparcia i talentu żeby tchnąć w ten projekt atarowskiego ducha to bardzo chętnie przytulę grafikę.
Nie mówię tutaj o full animowanym intro albo outro ale jakiś ekran tytułowy. Może nową wersje spritów.
Dołączam plik z grafikami dla przykładu. Wszystkich ich nie będę używał z powodu ograniczeń czasowych i pamięciowych (staram się zmieścić w 64KB).
Pozdrawiam
Eagle

ps. mam nadzieję że zrobię synowi prezent na święta i zagramy jak przyjedzie :)

Post's attachments

fullSW.BMP 900.05 kb, liczba pobrań: 80 (od 2011-11-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Silk Worm

Rewelka. Zgłaszam akces do testów - syn mówi, że chętnie zagra :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Silk Worm

SW na atari :-) trzymam kciuki! jesli trzeba bedzie pojedynczego gracza testera to stawie sie.

:D brawo.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: Silk Worm

W mordę jeża.. to jest piękne.

5

Odp: Silk Worm

Czad, będzie Silkworm na na nasze ATARI! :) To była jedna z moich ulubionych gier na A500, w dzieciństwie wiele razy przechodziłem ją w duecie z ojcem ;) Także jeśli będzie trzeba dodatkowego testera trybu 1 playera, służę "doświadczeniem" ;)

6

Odp: Silk Worm

Ładne. W czym to jest lepsze od Zybexa?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

7

Odp: Silk Worm

Ja to pamietam z timexa :)

8

Odp: Silk Worm

Do dziś pamiętam jak pojechałem do gościa przerobić magnet xc12 na turbo :_) Miał też 520ST i grał właśnie w Silk Worm. Szczena opadała do samej ziemi. Z tego gatunku też niezły był P-47.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

9

Odp: Silk Worm

Fajna sprawa, no i super wygląda. Powodzenia w doprowadzeniu projektu do końca! :)

I Ty zostaniesz big endianem...

10

Odp: Silk Worm

epi pyta w czym lepszy od zybexa?

uważam że jest bardziej zróżnicowany, no i na dzisiejsze czasy będzie miał lepszą oprawę niz kultowy zybex a przez to i tzw fun będzie conajmniej taki sam jak nie większy.

teraz tylko czekać aż zabierze się ktoś za Swiv na XL/XE, gra bardzo podobna tylko rzut na akcję z innej perspektywy.

gep/lamers^dial

11

Odp: Silk Worm

Właśnie tak, SIlkworm to świetna i różnorodna gra. Duży rodzaj przeciwników (bossowie, cele naziemne jak i w powietrzu), osłony które mogą chronić lub zestrzelone niszczą wszystko na ekranie, różne premie punktowe (ordery), bogactwo scenerii, możliwość gry jeepem lub śmigłowcem, można by mnożyć. Jest o wiele bardziej wciągająca od kultowego, acz bardziej monotonnego Zybexa.

12

Odp: Silk Worm

Świetna sprawa ! Niestety, pracy jest jeszcze baaaardzo dużo.

@Eagle: napisz coś o technikaliach. Ile spritów jesteś w stanie wyświetlić (bez tła i z tłem) ? Czy to będzie konwersja z jakiejś platformy 1:1 (np. z C-64), czy luźna interpretacja tej gry ?
Szkoda, że nie ma tła, odbiera to grze urok i klimat.

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

13

Odp: Silk Worm

Ja bym prosił o wierną konwersję "ficzerów" i "gejmpleju" :) W końcu to ma być Silkworm :) I faktycznie chociaż minimalistyczne tło, jeśli się da ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-11-17 10:00:28)

14

Odp: Silk Worm

Wyglada swietnie. Kibicuje w calej rozciaglosci.
Jednak bez tla bedzie krucho. Chyba ze gwiazdki beda sie zmieniac, w zaleznosci od poziomu, w cos innego. Zebym w to nie gral na innych platformach to by mi brak tla nie przeszkadzal. Wszystko przez przyzwyczajenie.

15

Odp: Silk Worm

Dokładnie, ogromną atrakcją w Silkworm były różnorodne tła właśnie, fajnie jakby coś się jednak udało... No i animowane śmigło jak na C64 :)

16

Odp: Silk Worm

no i to jest problem wszystkich konwersji, zaczynacie porównywać do oryginału i bezmyślnie poddajecie pomysły nie znając ograniczeń silnika, chłopak stawia na dynamikę a Wy już chcecie wodotryski, wstydzcie się ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

17

Odp: Silk Worm

Przeciez napisalem, ze to jest wlasnie glowny problem.
Skoro jednak moga byc gwiazdki to moga byc tez inne, podobne elementy wiec dlaczego zaraz bezmyslnie?
Poza tym projekt kozak.

18

Odp: Silk Worm

Jedna z moich ulubionych gier na C64 :D

19

Odp: Silk Worm

@mazi: właśnie chodzi o to, że nie może być innych elementów. gwiazdka to postawienie pixela na ekranie (ewentualnie kilku pixeli). :) konkretne tło trzeba już niestety odrysowywać. i to może drastycznie spowalniać grę. :( dlatego zapytałem Autora o technikalia.

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

20

Odp: Silk Worm

Ludzie, troche wyobrazni. Nie mowie o statycznym tle. Toc moze to byc np. nieruchomy deszcz :)
Technikalia, owszem. Przydaly by sie.

21

Odp: Silk Worm

@epi: Nic nie jest i nie będzie lepsze od Zybexa. To będzie miało inny klimat.
@Rastan: To raczej luźna interpretacja, a jak się znajdzie jakiś grafik to kto wie co z tego wyjdzie :)
@mazi : Mam w planach żeby gwiazdki się zmieniały. Wbrew pozorom sprajtami można ciekawie pokryć tło.
@Jacques: Tego nie widać na filmiku bo tak AtariWin zgrał ale śmigła są animowane u wszystkich. Zmieniają się co ramkę jak na komodzie.

Jak tebe zauważył to ma być szybkie. Jak chcecie pooglądać ładną grafikę to polecam przejrzeć rysunki Piesia lub Ooz w ADDA.
To ma śmigać i ma być płynne. Wersje na ZX czy CPC nie mają tła a gra się super.
Atari ma ograniczenia które nie da rady przeskoczyć. Tam gdzie trzeba to stawiam LDA/STA gdzie indziej dokładam ORA a w niektórych przypadkach będzie jeszcze AND.
Już samo dwubuforowanie ekranu zżera 12kb. Na znakach byłaby porażka.
9obiektów*[4xsize*3ysize]+12pociskow+8pociskowprzeciwnikow=128 znaków
Tutaj dopiero tło nie wchodziło w rachubę.
Teraz przy max obiektach 3/4 ramki.
Zobaczymy ile mi kolizje dla 30 obiektów zajmą.
Za grę się zabrałem żeby sobie zrobić przerwę od czego innego.
Tutaj jest same kodowanie czyli sama przyjemność dla mnie.
Nie trzeba układać scen, konwertować co po chwilę grafiki, układać obiektów.
A do tego chciałem przetestować pewien pomysł który kiedyś podsunął mi JBW gdy portowałem jego Sołtysa na Amigę.
A że nie chce robić bałaganu w swoim programie to go testuję tutaj.
Na razie się "zawiesiłem" nad dylematem czy pozwolić programowi zejść na 2 ramki jak w wyjątkowych sytuacjach będzie natłok przeciwników, nawet na komodzie się to zdarza przy dwóch graczach.
Zdjęcie z VBlk głównego programu nie jest problemem ale to co mam na procku musiałbym przepisać pod VBlk.
Albo zostanie tak jak jest czyli gdy VBL jest w granicach 3/4 to nie są allokowane nowe obiekty.
Ale przez to gra może być łatwiejsza przy grze na dwóch bo będzie pojawiać się mniej przeciwników przy pasywnej grze graczy.
Czyli jak nie będą zestrzeliwać obiektów które w tablicy pozwalałyby na pojawienie się nowych.
Musze to dzisiaj gruntownie przemyśleć bo dalsze pisanie rozmija się z celem bo potem niektóre rzeczy bym musiał pisać od nowa.
Ehhh nikt nie mówił że będzie łatwo. :D

Pozdrawiam
Eagle
ps. Dely zarezerwował miejsce testera. Reszta będzie mogła po testować za niedługo, mam zamiar puścić wersję z pierwszym levelem do ogólnych testów.

22

Odp: Silk Worm

Betka czy tam nawet wczesna alpha dla wszystkich to jest to ! Smaruję już mikrostyki w joyu ;)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

23

Odp: Silk Worm

Eagle napisał/a:

@mazi : Mam w planach żeby gwiazdki się zmieniały. Wbrew pozorom sprajtami można ciekawie pokryć tło.

Ewentualnie może np. różne kolory tła zależnie od levelu? Żeby odzwierciedlały mniej więcej ich różny charakter...

24

Odp: Silk Worm

Rozważam wiele opcji. Po to będą beta testy.
Ja muszę przyznać że takie rzeczy jak dobór koloru, wybranie odpowiedniej sinusoidy, czy ustalenie poziomu trudności są dla mnie najtrudniejsze.
Nie mam wyczucia w takich sprawach. Umysł ścisły :) (albo ściśnięty jak to mówi moja żona)

Tak by wyglądało z kolorowym tłem:


http://img855.imageshack.us/img855/6204/silkworm.png

Tylko potem gwiazdki na tle niebieskiego słonecznego dnia mogą dziwnie wyglądać.

Pozdrawiam
Eagle

25

Odp: Silk Worm

zgłaszam się na testera, wygląda rewelacyjnie!