Temat: Pierwszy polski procesor - Warszawa

http://www.gryftechnologia.com/#elektronika
za info z: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2155354.html

Po chwili ...
Na stronie "Firma" doczytałem, że właściciel, pan M.Kwiatkowski to m.in. kolekcjoner 8 i 16-bitowych komputerów ! Pewnie jakiś Amigant lub mydelniczkowiec ;)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-12-07 18:26:54)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

2

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Dlaczego uważasz ze to pierwszy polski procesor? Podejrzewam ze conajmniej z tuzin polskich firm robi swoje ASIC i procesory....

3

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Ponadto zaprojektowanie i zaimplementowanie procesora to dosyć popularny temat prac magisterskich. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

mikey napisał/a:

Dlaczego uważasz ze to pierwszy polski procesor? Podejrzewam ze conajmniej z tuzin polskich firm robi swoje ASIC i procesory....

Bo mój był drugi :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

grafoman jakis
system usmiech, procesor warszawa, a teksty na stronie uderzaja poetyckim zacieciem

przechodze na tumiwisizm

6

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

grzeniu napisał/a:

Bo mój był drugi :)

Blyskotliwe! :)

7

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Polecam "maszynę W" na Politechnice Śląskiej. Pokolenia informatyków projektowały procesory z kilkudziesięcioma komórkami pamięci na mikroprogram i całość programu.

Z drugiej zaś strony to w Bielsku jest firma, która robi procesory na życzenie. O np. 6502: http://www.evatronix-ip.com/microcontrollers/c6502.html

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Może chodzi o to że pierwszy doprowadzony do komercyjnego produktu>

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

GryfTechnologia sp. z o.o.
ul. Jagodna 3 Jagodne
12-200 Pisz
Warmińsko-Mazurskie Polska

Toz to moj matecznik :)
No prosze, nie wiedzialem, ze w tym miescie drwali ;) sa jakiekolwiek firmy z tego zakresu IT.

10

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Specyfikacja procesora Warszawa to:
- Architektura procesora: 32 bitowa
- Zegar systemowy: 700MHz (prototyp 66MHz)
 

to ja poproszę model 700MHz kompatybilny z 68000

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Toż pokazałem skąd taki może być :) http://www.evatronix-ip.com/microcontro … 68000.html

12

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

tutaj raczej nie możan liczyć na

cenę poniżej 100PLN
Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Kwestia ilości....Candle, Zaxon i inni producenci często wyoślają problem zależności budżetu od skali przedsięwzięcia :)

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

ruscy robili clony Z80 polacy pewnie tez ?

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

15

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

ehhh.... ten poziom polskiego dziennikarstwa... ja bym to określił kitem-100 lecia... zresztą nie muszę... dobrze podsumowano to tutaj:

http://elektronikab2b.pl/biznes/15272-p … it-czy-kit

Po przeczytaniu tytułu w pierwszej chwili mogło się wydawać, że cała rzecz dotyczy jakiegoś nowego opracowania firmy Evatronix, DCD lub innego producenta bloków IP, w tym mikrokontrolerów, w chwilę później, że mowa jest o pracy magisterskiej, w której studenci napisali w VHDL-u w ramach ćwiczeń projekt mikrokontrolera. To są realne sytuacje, ale na sensację się nie nadają.

Ostatnio edytowany przez seban (2011-12-09 14:01:40)

16

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Czy przypadkiem autorzy tego krytycznego artykułu trochę się nie zapędzili, sugerując jakoby "pierwszy polski procesor" nie miał sprzętowego wsparcia dla bytekodu javy, w odróżnieniu od ich ulubieńca, Cortex-A5? Producent twierdzi, że "30% instrukcji byte code jest bezpośrednio realizowana na sprzęcie".

Edit: s/M3/A5/

Ostatnio edytowany przez epi (2011-12-09 16:19:59)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

17

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

@epi: jaki producent? napisanie paru linii w HDL dołączenie gotowych bloków IP i wysłanie tego na Tajwan/Chiny, aby z tego ASIC zrobili? Takiego kogoś nazywamy producentem? Ja rozumiem że próbowali swoich sił w VHDL, ale sądzę iż trochę przesadzili opisując swoje zasługi. Nie wiem do czego to porównać... ale to tak jakbyś twierdził że Twój Neo-Tracker wykorzystuje unikanle na skale światową rozwiązania metody odtwarzania sampli ;)

Takie rzeczy o których pisze się w artach opisujących dokonanie firmy gryf dzieją się  w większości firm mających jakikolwiek związek z FPGA. Evatronix w takim razie powinien pisać o sobie jako pierwszym polskim mega producentem np. kontrolerów USB 3.0? nie? ;)

Ostatnio edytowany przez seban (2011-12-09 14:47:19)

18

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

seban: artykul jest stronniczy
epi: a5 != m3, m3 jest do pralek i jest wspominany jako procek za 4zl - po co nie wiem, patrz wyzej

ale i tak strasznie pretensjonalny ten gryf - coz - nazwa firmy zobowiazuje ;)

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

@candle: jak dla mnie to ten art miał na celu utemperowanie megalomańskiej postawy firmy gryf która przekazując prasie swoje informacje dokonała celowo manipulacji tak aby wyglądali na kogoś kim nie są ;) Nie lubię ściemy a informacje na temat "zajebistego pierwszego polskiego procesora" to jeden wielki KIT :) 

Żeby chociaż jeszcze ten krzem w Polsce wyrzeźbili, zoptymalizowali wygenerowany kod, a potem zaprojektowali layout układu, i potem maski do procesu produkcji układu. Ale oni prawdopodobnie wysłali tylko plik to firmy produkujące krzem z dostarczonego HDL-a. Czy naprawdę uważasz takie coś za polski procesor?

20

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

seban, ja uwazam za polski procesor mcy7880
a to cos - coz ;)
nazywa sie warszawa - szkoda ze nie syrenka
firma nazywa sie gryf
projekt nazywa sie usmiech
a wlasnosc pisza przez $
jak myslisz, za co ja ich uwazam? ;)
skora fura i komora?
byznesmen jak sie paczy...

przechodze na tumiwisizm

21

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Za Wiki:
Symbolika przypisywała gryfom wiele cnót, m.in. szybkość (orzeł), siłę (lew) i czujność (ośle uszy).... Jednocześnie przypisywano im także cechy negatywne, jak zachłanność czy pycha :).

22

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

seban: Chwila, prawie każdemu współczesnemu gadżetowi odpowiadają ze dwie fabryki na świecie, gdzie różne firmy, umownie zwane producentami, zamawiają wykonanie swojego dizajnu, który rzadko składa się z samych świeżych pomysłów. Rozumiem Twój punkt widzenia i zgadzam się z nim, więc Twoje uwagi do mnie są nieuzasadnione - ja jedynie zwróciłem uwagę, że autorzy artykułu wprowadzają czytelnika w błąd, bo "Warszawa" najwyraźniej ma sprzętowe wsparcie dla bajtkodu - niezależnie od tego skąd się tam wzięło.

candle: Racja, tym razem to ja wprowadziłem czytelnika w błąd. Poprawiam.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

23

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

@epi: ok, ok... no ja może niepotrzebnie się "wzbudziłem"... ale ci inni producenci np. układów tacy jak np. Texas Instruments, podpisują np. umowę z ARM, dostają dokumentację, implementacją danego rdzenia, potem sami rzeźbią układ, optymalizują, wykonują cały proces produkcji (w przypadku TI będzie to np. Freising w Niemczech). I zgadzam się są również producenci typu "fabless", oni to przygotowują wszystko u siebie i zlecają wykonanie produktu np. w TSMC, ale oni przekazują już projekt nie w postaci układu opisanego dowolnym Hardware Description Language a gotowy projekt w postaci projektu układu w danym procesie produkcyjnym (np. CMOS). Są również tacy którzy przekazują projekt HDL do fabryki aby tam przystosowano go do produkcji jako ASIC. Tak na przykład robi wspominany Evatronix czy parę innych polskich firm. Jednak nikt nie krzyczy że wyprodukowali pierwszy polski "super-coś", wszyscy by ich wyśmiali :-).

Co do stronniczego artu dyskredytującego firmę Gryf i jej produkt są dwie możliwości. Albo autorzy zapytali u źródła i wiedzą coś więcej bo piszą o sprawach w których żaden z artów pochwalających firmę Gryf nie wspomniał. Albo postanowili po nich pojechać dla przykładu... sam nie wiem która wersja może być prawdziwa. Ale to tylko moje spekulacje, nie mam pewności co może być prawdą :)

24

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

Firmy walczą zaciekle i zrobią wszystko aby dokopać innym i udowodnić, że to ich produkt jest najlepszy. Zwłaszcza jeśli wokół "nowego" produktu zaczyna robić się głośno. Bez znaczenia dla tego produktu jakim nakładem pracy, technologiami, siłami został on wykonany. Po prostu robi się syf z premedytacją. Ot taka chora konkurencja.
Nie zapomnę jak dawno temu pewnien człowiek z firmy która podchodziła do przetargu mówił, że produkt YYY konkurencji jest cholernie egzotyczny i nie warto w to wchodzić.... lepszy będzie ZZZ który on oferuje :) Po kilku latach pracował już dla tamtej firmy od YYY i przechwalał się produktem nie używając już słów egzotyka :) Life is brutal.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

25

Odp: Pierwszy polski procesor - Warszawa

@grzeniu: ale jest jeden problem. firma gryf nie ma faktycznie nic ciekawego do zaoferowania. Nie w takiej cenie :) I nie za rozwiązanie które jest jakby produktem niszowym. W dodatku za chwilę może się okazać iż Warszawa 150 jest:

- end of life, deprecated,  not recomended for new designs, obsolote :)

Projektując obecnie urządzenie które ma mieć jakikolwiek czas życia na rynku tak się dobiera elementy aby nie zostać z ręką w nocniku gdy producent krzemu powie ci po pól roku produkcji "tere-fere", ten układ jest już "obsolete" ;) kup se pan nowy :) ... aaa.. że niezgodny... to weź se pan przeprojektuj :) Serwis? Jaki serwis... niech pana klient kupi nowe ;P Albo trzeba było kupić kontener i trzymać na magazynie :)

O konkurencji nie za bardzo można mówić bo nie są konkurencją dla nikogo ;) Uwierz mi chciałbym aby w końcu w Polsce dało się coś zrobić. Ale nie z takim podejściem jakie zaprezentowała firma Gryf. Mówię np. o próbie jawnej manipulacji mediami.

Tak jak napisali w owym stronniczym artykule... co innego gdyby robili jako doświadczenie naukowo/akademickie i próbę wykształcenia ludzi w danym kierunku... OK. Nikt by słowa nie powiedział. Ale oni się prawie ogłosili mistrzem polski w projektowaniu i wykonaniu Super-Zajebistego-CPU :P

a i jeszcze jedno za 100zł czyli na chwilę obecną ~30$ kupisz sobie ARM Dual-Cofre Cortex-A15 wraz z wywalonym w kosmos akcelertorem grafiki 2d/3d (również multi-core) i kupą, naprawdę kupą peryferiów wszelakiego rodzaju.

Ostatnio edytowany przez seban (2011-12-09 19:02:56)