1

Temat: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Jako, ze moje Atari ma lekko zwalony modulator to podlaczam go do TV uzywajac sygnaly CV z wyjscia monitorowego.
Konkretnie znalazlem jakis stary kabel EuroScart <-> cinch z cinchami podpisanymi jako "video" i "audio". Zmienilem cinche na wtyk din5 i podlaczylem kabel od cincha ''video'' do sygnalu CV (oprocz tego oczywiscie jeszcze Audio i GND).
Wszystko dziala tyle ze mam drobne zastrzezenia co do jakosci. Tzn wystepuje cos w rodzaju "cieni" na ekranie.
Na przyklad jesli mam litere wyswietlona w BASICU to wokol jej bialego ksztaltu mam dookola taki ciemniejszy obrys itp.
Pytanie:
- czy tez tak macie uzywajac wyjscia monitorowego?
- czy moj sposob wyprowadzenia uzywajac tylko CV jest bledny i jest tego powodem? (problem moze byc tez w samym kablu... nie wiem w sumie jako dokladnie podlaczone sa te kabelki video i audio do wtyku euro)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

2

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Winny jest sygnał Composite. Chrominancja i luminancja zakłócają się wzajemnie.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

3

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Generalnie cała seria XE ma wyjątkowo dziadowski obraz na wyjściu Video. Jak masz gdzie podłączyć to spraw sobie kabel S-Video, poprawa zdecydowana.

4

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

No niestety nie mam wejscia S-Video w moim TV. Czyli rozumiem, ze takie "cienie" na sygnale CV to norma.
Znalazlem jeszcze takie schemat podlaczenia do EuroScart: http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm#monitor
Uzywa on nie tylko CV jak u mnie, ale takze Luminancji. Czy jest szansa ze takie podlaczenie da lepsza jakosc? Czy po prostu musi tak byc?

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

5

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

skoco masz scart, to masz na 90% rozdzielenie luma/chroma, a svideo to luma/chroma/sync/masa.
kup cos takiego i po sprawie.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

6

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

@maciekm: ten sygnał luminancji na schemacie, który zapodałeś, służy tylko i wyłącznie do aktywowania wejścia Scart. Nic z obrazem nie ma wspólnego.

@jellonek: większość obecnie produkowanych urządzeń ze Scart nie ma s-video..... nad czym ubolewam.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

7

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Duddie <-- a czy Twoje Ultravideo może już zostało zachowane w formie nieulotnej i upublicznione dla potomności i uciesze tych, którzy chcieliby spróbować zrobić?
Wiem że masz teraz sprawy na głowie, ale może akurat?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Nie zostało, niestety. W wolnej chwili ( :) ) zrobię pdfa. Zamierzam też opracować coś poprawiającego obraz na bardziej współczesnych wyświetlaczach, skoro s-video umiera....

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

9

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Duddie napisał/a:

@maciekm: ten sygnał luminancji na schemacie, który zapodałeś, służy tylko i wyłącznie do aktywowania wejścia Scart. Nic z obrazem nie ma wspólnego.

Dzieki za wyjasnienie, czyli nie tedy droga.

Pozostaje jeszcze pomysl jellonka z wyprowadzeniem luma/chroma jako svideo i uzycie adaptera na scart. Ktos probowal czegos takiego? Ciekawi mnie czy jest realna szansa na wyzsza jakosc obrazu czy adapter nie sprowadzi tego do poziomu ktory mam aktualnie...
No chyba, ze znajde kogos kto mi naprawi modulator. Bo rozumiem, ze obraz z niego powinien byc najlepszy?

Tak czy inaczej dramatu nie ma - obraz nie jest super, ale jest;)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

10

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Przeciwnie wprost - z modulatora obraz jest najgorszy.
"Adapter" S-Video na SCART po prostu łączy odpowiednie wyjścia z odpowiednimi wejściami. Teoretycznie S-Video daje lepszy obraz, gdyż luma i chroma mają osobne kanały, ale doświadczenie pokazuje, że w przypadku Atari bywa z tym różnie. Po prostu wyjście wizyjne nie jest najlepiej zaprojektowane.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

11

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Powiedzmy sobie szczerze. Atari ma zj***bany tor wideo. Bez dwoch zdan. Brak jest slow aby opisac jak bardzo to zepsuli.
Dlatego najlepsza realna szansa na lepsza jakosc obrazu to cos w rodzaju VBXE. Albo sie z tym pogodzic.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

12

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

maciekm: ja tego probowalem i obraz byl jak na atarke bardzo dobry. tyle ze chyba wtyk do atarki mi sie powalil i chroma "nieco" znikla...
od strony atari, din5 ze zlacza monitorowego, z tego wyprowadzasz svideo + chinch pod audio, to podpinasz pod adapter za 9,90 i po sprawie.

duddie: a czy maciekm pisal ze ten scart to w nowoczesnym lcd? jesli podpina pod jakis stary tv to bardzo duze szanse ze jednak svideo zadziala. sam po to do wawy przywiozlem (fpyte ciezki) kineskopowy 29" majacy z 15 lat...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

13

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Dzieki, mysle ze sprawdze rozwiazanie Jellonka... koszt jest relatywnie niski wiec moge zaryzykowac i zobaczyc czy jakosc sie poprawi w stosunku do tego co mam teraz.

PS. Odnosnie modulatora to widze ze w takim razie nie musze sie w ogole przejmowac jego awaria;)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

14

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

Ja odkad podlaczylem atari przez svideo do lcd to dziwie sie sam sobie jak moglem uzywac Atari kiedys przez modulator. Z tego co widzialem u innych to przy okazji modyfikacji modulator zwykle jest usuniety.

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

O svideo mogę powiedzieć tyle, że na SV2K11 stała sobie mniej więcej na środku sali Atarka, gdzie właściciel (?) grał sobie w różne gry, głównie w Montezumę. No i tak się przypatrywałem i coś mi nie pasowało.. w końcu załapałem - jaki zajebisty obraz. To była Atarka podłączona na svideo właśnie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

no i co tam? zacząłeś wątek to go zakończ...

moim zdaniem nie ma to wielkiego znaczenia, a te smugi to wina telewizora...

ale chętnie poznam fakty.

17

Odp: Podlaczenie do TV przez EuroScart - jakosc obrazu

@bezrobotny tym razem mnie nieźle rozbawiłeś...

Zrobiłem sobie swego czasu kabelek svideo, mam kabelek też pod euro ale nie svideo (pasuje też notabene do C64 bez modyfikacji) i tego najczęściej używam i oczywiście przez modulator - i jest różnica w obrazie na tym samym tv, także twoja teoria się k... nie trzyma.

Ja czekam z niecierpliwością na opis modyfikacji dla svideo ultra hiper mega wypas mod aby obraz był czyściutki i wypasiony w wersji duddiego.