Temat: Wymagania czasowe na pamięć A8

Jaki jest minimalny czas dostępu pamięci przeznaczonych dla Atari? A jaki maksymalny?
Z tego co wiem, Atari montowało 150ns, a być może i 120ns.

Ale czy pamięć 55 ns będzie działała? A jeśli nie, to czy można opóźnić sygnał odczytu/zapisu szeregiem bramek, i zadziała?

I czy pamięć 250 ns (eprom) będzie działać?

Teoretycznie cykl Atari ma nieco ponad 500 ns, a połowa nieco ponad 250 ns, więc najprawdopodobniej eprom 250 ns może zbyt późno wystawić daną. Z drugiej strony jest to czas maksymalny, więc co, będzie działać?

Ja wiem, że można to sprawdzić, ale wymaga to sporo zachodu i jest ryzykowne, a na pewno ktoś już to testował.

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

W ST 60 ns, ale nie wiem czy o to Ci chodziło ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

Czas dostępu to czas, który upłynie między żądaniem danych (adres, !RAS, !CAS) a pojawieniem się na wyjściu poprawnych danych. Im krótszy - tym lepsza pamięć. 55ns będzie działać, o ile to nie EDO. W Atarynce pracowały nawet 200ns. Epro 250ns też działa.

Ostatnio edytowany przez jer (2012-04-05 09:14:45)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

qba: pomysl o cartach - co by bylo gdyby epromki nie dzialaly? ;)
"za szybka" pamiec szybciej wystawi dane, co atarce (przy mojej wiedzy) nie moze przeszkadzac.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

To ja zapodam co na odwrot :)
Za szybki flasz w 800XL powodowal bledy w ROM, po wlozeniu 816. Ale szczegolow nie znam, bo candle wlozyl mi jakis wolniejszy i od tamtej pory mnie to nie interesowalo.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

6

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

tylko ze twoj flasz byl zwyczajnie uwalony, a nie szybszy czy wolniejszy
w vbxe i soundboardzie pamiec ma 10ns czasu dostepu
w ultimate 55ns
jesli sterowanie jest ce+oe i we to przy czasie dostepu na poziomie 200ns calosc moze juz sie rypnac, bo od ce do oe minelo 0ns, a uklad potrzebuje 200ns zeby wystawic dana - teoretycznie mamy na to 280ns, wiec moze wystarczy, gozej jak czasami wystarczy, lub cpu wczesniej zaczelo odliczac te 280ns (przesuniecia w fazie, np na 74ls08)
przy ce=0 na stale i sterowaniu tylko oe i we zazwyczaj jest lepiej

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

qbahusak napisał/a:

Jaki jest minimalny czas dostępu pamięci przeznaczonych dla Atari? A jaki maksymalny?
Z tego co wiem, Atari montowało 150ns, a być może i 120ns.

Ale czy pamięć 55 ns będzie działała? A jeśli nie, to czy można opóźnić sygnał odczytu/zapisu szeregiem bramek, i zadziała?

I czy pamięć 250 ns (eprom) będzie działać?

Teoretycznie cykl Atari ma nieco ponad 500 ns, a połowa nieco ponad 250 ns, więc najprawdopodobniej eprom 250 ns może zbyt późno wystawić daną. Z drugiej strony jest to czas maksymalny, więc co, będzie działać?

Ja wiem, że można to sprawdzić, ale wymaga to sporo zachodu i jest ryzykowne, a na pewno ktoś już to testował.

Nie ma określonego, niezbędnego minimalnego czasu dostępu pamięci. 55ns będzie działać. Maksymalny dla pamięci DRAM wynosi ok. 250ns dla XL z linią opóźniającą i ok. 200ns dla komputerów z układem FREDDIE. Jeśli chodzi o EPROM, to czasy dostepu podawane przez producenta są maksymalne, uzyskiwane w całym zakresie dopuszczalnych warunków pracy. W rzeczywistości, w warunkach normalnych te czasy są zazwyczaj znacznie mniejsze. Na przykład nominalnie 100ns nowoczesne EPROM-y typu 27C4001 czy 27C801 mają w normalnych warunkach czasy dostępu rzędu 20-25ns. Tak samo zresztą, jak szybsze wersje (45-55ns). Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno OS ROM jak i BASIC jest sterowany samym adresem, bez bramkowania sygnałem FI2, od okresu zegara (560ns) trzeba odjąć czas ustalania adresu przez CPU/ANTIC (ok. 60-70ns po rozpoczęciu cyklu), czas propagacji przez MMU (chyba ze 20ns) i czas DATA SETUP (max. 50ns). W praktyce jakieś 400 ns. Kupa czasu. Trudno byłoby chyba znaleźć EPROM, który by się nie wyrobił.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

8

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

Candle napisał/a:

tylko ze twoj flasz byl zwyczajnie uwalony, a nie szybszy czy wolniejszy

Przeciez dzialal doskonale dopoki nie wlozylem 816.
Po wyjeciu 816 dzialal nadal dobrze.
Ale niewazne. Jebie mnie to ;)

Ostatnio edytowany przez syscall (2012-04-06 15:19:50)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

9

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

syscall napisał/a:

Ale niewazne. Jebie mnie to ;)

@syscall staramy sie tu utrzymywac jaki taki poziom wiec panuj troche nad słownictwem plis.
Mogles uzyc slowa "nieistotne" lub "pomijalne"...
;)

10

Odp: Wymagania czasowe na pamięć A8

No tak, wlasnie podniosles merytoryczny poziom tego watku przypieprzajac sie do slownictwa :) Way to go...

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021