1

Temat: CAS2SD, XCAS

W głowie jednej z osób kojarzonej z szeroko rozumianą "lutosceną" narodził się pomysł zbudowania urządzenia dla prawdziwych hardkorowców - CAS2SD. Urządzenie to ma służyć do pełnej emulacji magnetofonu na podobnej zasadzie jak znane i lubiane SIO2SD, czyli podłączenie przez SIO i obrazy taśm składowane na tanich i łatwo dostępnych karta Secure Digital.

Dodatkowo planowany jest nowy format obrazu taśmy, w szczególności przydatny do taśm z niestandardowym zapisem oraz zabezpieczonych przed kopiowaniem.

Jako, że w tej chwili trwa faza planowania, w imieniu głównodowodzącego projektem zapraszam do dyskusji oraz wyszczególniania własnych pomysłów w formie listy pobożnych życzeń.

Piszemy na temat. Bo jak nie...

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: CAS2SD, XCAS

czyli pajero ma za duzo czasu? :) moze karty perforowane?

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: CAS2SD, XCAS

Candle, to nie tak....

Dely i ja mamy sentyment do tapeciaków.
To tylko zbieżność tematów....

No i Kiero nic nie wie o bonusie jaki chciałem dodać do internalSIO2SD (czyli w  AOSD).
A że walczę obecnie z przeszłością, to temat ucieka....

-------------------------------

Dely - popieram.... i 3mam kciuki.

4

Odp: CAS2SD, XCAS

to bedzie nowy program do zaladowania w sio2sd?

lista zyczen:
- podlaczony beeper na lini motor control

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: CAS2SD, XCAS

Chcę obsługę IRON TURBO.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: CAS2SD, XCAS

ale czy IronTurbo to nie był tylko speedup do 700,800 lub 900 bodów? do tego nie potrzeba nic więcej niż format cas ;)

7

Odp: CAS2SD, XCAS

Coś w ten deseń...

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: CAS2SD, XCAS

I ja nic o tym nie wiem ? ;/ ;/
ehh.....

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: CAS2SD, XCAS

To ja poproszę aby nowy format plików działał na zasadzie obrazu kasety 1:1, z wszystkimi cudami w loaderach i zabezpieczeniach. Dobrą sprawą byłaby także możliwość zaimplementowania w emu magnetu opcji record. Emulacja różnych rodzajów turbo też by się przydała.

10

Odp: CAS2SD, XCAS

Macie za dużo czasu.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

11

Odp: CAS2SD, XCAS

może obudowa w formie kasety?  z logiem atari :)

gep/lamers^dial

12

Odp: CAS2SD, XCAS

"lutoscena"...wczesniej "kolekcjoscena", "cartoscena", "pudelkowfoliiscena"..."AOLscena"

Kieras, robisz sie uszczypliwszy czy mi sie wydaje ??



wracajac do tematu : ale po co ?? chyba tylko zeby udowodnic ze sie da...

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: CAS2SD, XCAS

Lodziu, post został napisany w sposób żartobliwy, a autor przyszłego projektu na razie nie chce się ujawniać. Nie ma co się bulwersować, a uszczypliwy to ja byłem przecież zawsze. Zakończmy to odgałęzienie głównego wątku, dobrze?

Co do projektu - ja osobiście, jako fan magnetofonu oraz sporego zbioru fajnych kaset, przyklasnąłem od razu i bardzo bym chciał coś takiego mieć - ponieważ uwielbiam "bziiiu, bziiu", tak samo jak Ty lutownicę, a nosty z horrorusem przyjemny pisk folii pod palcami i przegródki na carty. Tak się przy okazji składa, że autor projektu podziela mój fetysz więc - czemu nie?

XCAS jako udoskonalony format opisu obrazów taśm też się bardzo przyda, czego miałem podczas zrzucania kasetek do TPP sposobność doświadczyć - wiele niestandardowych kaset po prostu nie nadaje się do zrzucenia do CAS.

Osobiście moim marzeniem byłoby, aby CAS2SD pozwalało na odtwarzanie dźwięku towarzyszącego (Polskie Logo, Sammy the Sea Serpent czy też Yoomp!).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: CAS2SD, XCAS

coby format byl kompatybilny z wszelkimi rodzajami turbo, na tej karcie pliki chyba musza byc trzymane jako bezstratne audio, np. flac, czy inny mpc.
oczywiscie biezecie rowniez pod uwage mozliwosc zapisu do pliku, a nie tylko odczytywanie?
moze warto od razu pomyslec o jakims api dostepnym po sio do wybierania obrazu podpinanego jako tasma?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: CAS2SD, XCAS

hamuj, bo to zaraz sie okaze via epia ze slotem na karte sd

przechodze na tumiwisizm

16

Odp: CAS2SD, XCAS

Do turbo nie trzeba plików audio. Natomiast do ścieżki towarzyszącej to już jak najbardziej :) Ale nie musi to być przecież 320 kbps. Myślę, że 64 kbps mono to aż nadto. Przy obecnych cenach kart SDHC wejdą na nią wszelkie (z dziesięć pewnie ich było - strzelam) gry, które takowe ścieżki miały.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

17

Odp: CAS2SD, XCAS

Kuna mać! Od 2 lat siedzę w tym temacie. Zaplanowałem sobie że rozszerzę format CAS na obsługę wszystkich możliwych kaset zapisanych w normalu - także tych zabezpieczonych przed kopiowaniem (czyli bez turbo). Początkowo szło mi nieźle - zaimplementowałem bibliotekę, która potrafiła skonwertować do (rozszerzonego) formatu CAS wave'y z kaset zabezpieczonych przed kopiowaniem. Skonwertowałem do CAS Robbo, Misję, Freda, Lasermanię i Robbo Konstruktora - wsystkie te kasety mają niestandardowe rekordy których stary format CAS nie obsługiwał. Udało mi się moją bibliotekę podpiąć do Atari800, dodałem też do emulatora odgrywanie dźwięku z kasety! Wszystko było zajebiście.

Potem przyszła sesja egzaminacyjna.

Potem padł mi dysk :(

Udało mi się odtworzyć większość tego, co wcześniej miałem, ale zapał mi trochę opadł, czasu wolnego zrobiło się mniej i nie dokończyłem sprawy (chociaż plany mam nadal dalekosiężne). W każdym razie osiągnąłem stan następujący:
- jest biblioteka która potrafi konwertować formaty CAS (rozszerzony), WAV, HEX - z każdego formatu na każdy. Biblioteka w locie konwertuje plik wejściowy do formy sygnałów FSK, które można później zapisać do innego formatu, albo wykorzystać w emulatorze. Jeden haczyk: nie odtworzyłem jeszcze funkcji odczytu z WAV. Tej najważniejszej i najtrudniejszej :(
- jest program który tą bibliotekę wykorzystuje - taki nowy WAV2CAS, CAS2WAV - chociaż z powodu wymienionego wyżej nie potrafi jeszcze wczytywać WAVów
- jest modyfikacja do Atari800 wykorzystująca tę bibliotekę do wczytywania plików CAS. Nie wspiera jescze zapisu. Nie przywróciłem też jeszcze odgrywania dźwięku z taśmy.
- ostały mi się CASy owych pięciu skonwertowanych gier, więc mogę sobie usiąść prze emulatorem i je wczytać, łkając nad swoją niedolą :(

Jakoś od ponad roku nie mam czasu bardziej pociągnąć tematu, więc nawet spodziewałem się, że ktoś inny mnie w tym uprzedzi. W każdym razie, gdybyście byli zainteresowani, to mógłbym Wam podrzucić swój work-in-progress, może się przyda.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2009-10-27 13:26:42)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

18

Odp: CAS2SD, XCAS

Nie wiem, czy się przyda - ale autor (opensource'owego) emulatora Altirra chwali się m.in. w obsługą przez emulator niestandardowych bloków, niestandardowych prędkości transmisji i dźwięków synchronizacji przy wczytywaniu programów z plików WAV.
Programy, których nie daje się zgrać do CAS-a wczytują się poprawnie w Altirze (z WAVE-ów). Nie wiem, jak z obsługą Turbo.
Do tego emulator wczytuje (przy wyłączonym SIO Patchu) programy w "real time", można posłuchać kultowych pisków (nawet z plików CAS). Jeśli mamy plik WAV z audio na drugim kanale to też to potrafi odtworzyć :)

Cytat:
"Altirra's WAV input path is modeled after the way that the 410 recorder actually works, which is a pair of bandpass filters through a comparator that pipes onto the SIO bus. It's designed to be more robust than decoding by zero-crossing (WAV2CAS method), and it works on the one fairly old and distorted tape that I have. "

wersja z dzisiaj
http://www.virtualdub.org/beta/Altirra-1.4pre14.zip

19

Odp: CAS2SD, XCAS

taak, zapowiada sie sympatycznie,fajnie ze Jurek wrocil do akcji.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

20

Odp: CAS2SD, XCAS

galu napisał/a:

Nie wiem, czy się przyda - ale autor (opensource'owego) emulatora Altirra (...)

Ta, wiem. Zamierzałem wykorzystać jego bandpass filtery u siebie. Moje rozwiązanie mimo wszystko ma zalety nad tym jego:
- nie jest windows-only
- jest osobną biblioteką (wspólny kod dla programu konwertującego i dla emulatora)
- umożliwia nie tylko odczyt, ale też zapis (zatem pozwala na konwersję między formatami)
- phaeron nie wziął na tapetę rozszerzania formatu CAS.

Coby nie gadać po próżnicy: Dely, gdybyście potrzebowali kogoś do oprogramowania obsługi XCAS, gdy specyfikacja już powstanie (na turbach się nie znam, więc co do specyfikacji się nie będę udzielał) to z przyjemnością chciałbym w tym brać udział. Już raz to zrobiłem ;) i uważam że wiem jak to powinno wyglądać.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

21

Odp: CAS2SD, XCAS

Dodam zatem od siebie, co planuję - skoro Zaxon mnie wydał :)   Oczywiście zapis jak najbardziej jedt brany pod uwagę. Chciałbym osiągnąć (prawie) 100% emulację magnetofonu. Np. tworzymy pusty plik .CAS (.XCAS), zapisujemy prosto z komputera na kartę SD i gotowe. Nie rozważałem jeszcze w jaki sposób rozszerzyć format .CAS tak, aby możliwe było stosowanie zabezpieczeń zapisu. Może faktycznie będzie to zapis surowych impulsów, chociaż to zajmie więcej miejsca. Do niezabezpieczonych programów może być zwykły .CAS. Odtwarzanie muzyki, która znajduje się na prawej ścieżce? Czemu nie, podłączenie urządzenia do Audio In nie stanowi problemu. Tylko pytanie, jak je przenieść na kartę SD. Bezpośrednio z Atari to się nie uda, kompresja .mp3 odbywałaby się na PC, ale.... jak to później zsynchronizować z lewą ścieżką?
Całość na pewno sprzętowo będzie dość podobna do SIO2SD. Krótki, czekam w takim razie na Twoje uwagi odnośnie nowego formatu - i oczywiście trzymam Cię za słowo, że zajmiesz się oprogramowaniem tegoż.... :)
Dorobienie Turbo może być problematyczne, ale tym zajmę się jak już całość (przynajmniej jako prototyp) będzie działać. Oczywiście czekam na uwagi, wskazówki i pomysły!

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

22

Odp: CAS2SD, XCAS

OK, odezwe się jeszcze w niedzielę, bo teraz mam urwanie głowy.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

23

Odp: CAS2SD, XCAS

No i z niedzieli zrobił się wtorek. W każdym razie,

Duddie napisał/a:

Nie rozważałem jeszcze w jaki sposób rozszerzyć format .CAS tak, aby możliwe było stosowanie zabezpieczeń zapisu. Może faktycznie będzie to zapis surowych impulsów, chociaż to zajmie więcej miejsca.

Właśnie takie rozwiązanie przyjąłem - do formatu CAS dodałem nowy typ rekordu (obok istniejących 'data' i 'baud'): 'fsk ', który zawiera długości kolejnych impulsów w milisekundach (16 bitów na każdy impuls). Podczas kodowania do CAS  każdy blok którego nie uda się rozpoznać jako 'data', jest zapisywany w formie 'fsk '.

Takie rozwiązanie w zupełności wystarczało w przypadku zabezpieczeń, na które się natknąłem - a natknąłem się tylko na jeden typ: gdy pomiędzy normalnymi rekordami na taśmie znajduje się sekunda albo dwie ciągłego sygnału '0'. Taki sygnał zapisuję w bloku 'fsk ' jak poniżej:

66 73 6B 20 ; nagłówek 'fsk '
02 00 ; długość bloku, 2 bajty
00 00 ; pomijane - każdy nagłówek w CAS ma 8 bajtów
5F 06 ; 1631 milisekund sygnału '0'

Być może to rozwiązanie nie wystarczy dla bardziej zmyślnych zabezpieczeń (rozdzielczość w milisekundach może być za mała), ale jeszcze takich nie widziałem.

Zapis surowych impulsów oczywiście zajmuje więcej miejsca, ale ma tę zaletę, że da się to prosto oprogramować. Praktycznie bowiem nie ma 100% skutecznej metody rozpoznawania typu rekordu ('data' czy jakiegokolwiek innego) - gdy napotkasz na jakiś nietypowy rekord, warto mieć w zanadrzu możliwość zapisania go w formie czystych impulsów.

Zresztą ten wzrost zajmowanego miejsca nie jest tak tragiczny. Np. taka "Misja" Avalonu ma ponad 300 rekordów, po konwersji do CAS zajmuje ok. 40 KB. Ale plik ten zawiera ok. 200000 impulsów, czyli gdyby zakodować go w formie "surowej" po 2 bajty na impuls, to mielibyśmy ok. 400 KB, więc wzrost rozmiaru jest raptem 10x. I ciągle jest to mniej niż choćby nagranie mp3.

Duddie napisał/a:

Do niezabezpieczonych programów może być zwykły .CAS. Odtwarzanie muzyki, która znajduje się na prawej ścieżce? Czemu nie, podłączenie urządzenia do Audio In nie stanowi problemu. Tylko pytanie, jak je przenieść na kartę SD. Bezpośrednio z Atari to się nie uda, kompresja .mp3 odbywałaby się na PC, ale.... jak to później zsynchronizować z lewą ścieżką?

Zastanawiałem się nad tym kiedyś, ale dobrego rozwiązania jeszcze nie mam. Może trzymać w pliku CAS jakieś dodatkowe bloki, informujące o tym ile sampli należy przeczytać, zanim skończy się następny rekord 'data'? Wtedy gdy podczas odtwarzania okaże się, że rekord się "skończył" zanim wszystkie sample zostały odczytane, można by po prostu wstawić dłuższą przerwę IRG. Alternatywnie, gdyby wcześniej skończyły się sample, można by zapewnić, że następny rekord będzie odczytany z prędkością powiedzmy 1.05x szybszą niż oryginalna; albo wstrzymać na chwilę odtwarzanie WAV-a.

Duddie napisał/a:

Całość na pewno sprzętowo będzie dość podobna do SIO2SD. Krótki, czekam w takim razie na Twoje uwagi odnośnie nowego formatu - i oczywiście trzymam Cię za słowo, że zajmiesz się oprogramowaniem tegoż.... :)

Żeby nie było nieporozumień - jestem w stanie przygotować bibliotekę, które będzie odczytywać z formatu CAS/XCAS/Wav pojedyncze impulsy oraz zakodowywać owe impulsy do ww. formatów, ale to jak Ty ten mój kod wciśniesz na płytkę drukowaną to jest osobna sprawa, na tym się zupełnie nie znam.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

24

Odp: CAS2SD, XCAS

mysle ze zajmowany rozmiar na dysku jest sprawa drugozedna, nikt i tak nie bedzie uzywal kart sd o zawrotnych wielkosciach 16mb, a nawet na takiej miesci sie circa 30 "obrazow"
niech ktos bedzie madry i upcha 30 kaset na miejscu zajmowanym przez karte sd

przechodze na tumiwisizm

25

Odp: CAS2SD, XCAS

Duddie napisał/a:

Bezpośrednio z Atari to się nie uda, kompresja .mp3 odbywałaby się na PC

WAV? Karty SD są prawie z gumy...

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1