1

Temat: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

Witam

Mam od pewnego czasu Falcona 030. Bawiłem się z montażem dysku twardego i CD ROMu no i coś chyba się zepsuło :(
Otóż komp się włącza, zielona diodka pali, niby, że wszędzie jest zasilanie, bo nawet na złączy dysku twardego (widac po diodce w przejsciowce z 2,5 na 3,5) tylko, że na tv wyświetla się kilka pasów czarnych na białym tle i nic więcej...
Ktoś może wie co sie stało? Może jest tu Ktoś kto potrafi to naprawić ? Bo sam pewnie nie podołam :\ Chyba, ze to coś prostego...

Pozdrawiam serdecznie!

2

Odp: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

próbowaleś poodłączać wszystkie urządzenia i odpalić ponownie?
Odnośnie naprawy sprzętu to jest z tym raczej ciężko (nie napisałeś z jakiego rejonu Polski jesteś oraz co takiego z tym falconem zrobiłeś, z opisu to raczej nic nie wynika co mogło paść i nie naisałeś "przebiegu" zabawy z podłączaniem cd romu/dysków). 
Jeżeli zrobiłeś coś naprawdę złego to bardzo możliwe, że będziesz musiał wysłać płytę główną do Francji i odpowiednio zapłacić ... W Polsce może pomógłby Paskud (nie daję gwarancji, że się tego podejmie). Reszta osób, które mogłyby ten sprzęt naprawić albo wycofała się z tego biznesu albo nie żyje ;)...

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

3

Odp: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

Wow - nie zyje?? Poczulem sie strasznie staro :D
Tak powaznie zas to odpowiadajac na pytanie co robilem - podlaczalem na jednym kablu ide dysk twardy i cd rom slim, zeby to ladnie upchnac do obudowy. Jak w A1200. Pozniej przeszedlem z HD na adapter kart CF. Niby, ze zawsze podlaczalem wszystko przy wylaczonym zasilaniu a tu o ....
Nic wiecej nie robilem :( Zwyczajnie - raz sie wlaczyl a za chwile drugi raz juz nie :(
Za wysylke do Francji i naprawe plyty to moze nabede kolejnego Falcona? Teraz jest na Allegro....dosc drogo ale w sumie ja za swojego dalem 3 lata temu 1300 wiec ....

4

Odp: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

Zanim podejmiesz drastyczne kroki, zresetuj NVRAM. Jeśli jakimś cudem ustawił się tam niemożliwy do zrealizowania defaultowy tryb graficzny, to efekt będzie zbliżony.

Można to zrobić na dwa sposoby: 1) podpiąć monitor mono (wtedy Falcon olewa ustawienia NVRAM-u), 2) zabootować dyskietkę z odp. programikiem w bootbloku (powinien być gdzieś na sieci, może inni podpowiedzą/podrzucą).

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

odnośnie resetowania nvram to jest kombos klawiszowy, który to robi:
Left Alt+Control+Right Shift+Undo

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

6

Odp: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

Hyh, nawet nie wiedziałem. Człowiek uczy się całe życie.

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

Dzieki za rady - kombinowalem z tymi klawiszami i niestety nic :( Z dyskietki nie moge zbootowac bo nie czyta mi z dyskietek - stacja nie dziala. To jedyne co mu nie podnosi sie :( Powyciagalem wszystko z podstawek, powkladalem od nowa i wciaz to samo :(
Skonczylo sie na tym, ze odpalilem ZXSpectrum +2 i nostalgia mnie wziela jak zobaczylem paski od wczytywania programu z kasety :D

8

Odp: Falcon 030 - chyba potrzebny serwis :(

To poszukaj jakiejs stacji 1.44 od PC, przestaw ja na D0 (zwora lub znajdz miejsce lutownicze na plycie stacji i tam przelutuj) i podlacz do Falcona.