51

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

wyslij to ci pokaze.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

52

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

lotharek napisał/a:

Pigula -- widzialem znow Cie na liscie...znowu przede mna... i jasna cholera - Ciebie wpisują jak Pan Marcin Prusisz, a mnie jako LOTHAREK ;-)

Lotharek dostali opierd... za lagi i brak kontaktu to wpisują co ja na to poradzę. Samo życie...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

53

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Witam.
Wiem że minęło kilka lat od ostatniego wpisu w tym temacie, ale zbieram się do zrobienia tego rozszerzenia, i chciałem nieśmiało zapytać, czy ma ktoś może gotowy projekt płytki  dla 65XE bez EXP slotu?

54

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

raczej wszytscy teraz uzywaja ultimate..

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

55

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

"nie zaczyna się zdania" E tam to pomówienia oraz tylko domniemywania.
Atari 8bit bez przełączników....

56

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Pozostanę póki co rebelem i zlutuję sobie tego SIMMa. :)

Ostatnio edytowany przez czeci (2018-03-14 07:49:25)

57

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Lutuj lutuj, warto - pod warunkiem, że lubisz zabawę z elektroniką i lutownicą. Pomijając już kwestię kosztów, które są w zaokrągleniu prawie zerowe, to świetna zabawa zbudować sobie coś samemu - pod warunkiem, że się na tym trochę znasz:-)
Atarki mają duży rozstrzał parametrów, więc każdy egzemplarz trzeba traktować indywidualnie. W większości przypadków rozszerzenie zadziała Ci od ręki, czasem jednak możesz się natknąć na problemy.

Poczytaj mój wątek jakie ja miałem u siebie, może przyda Ci się coś z tych opisów jak będziesz uruchamiał swoje rozszerzenie. Nie podam Ci gotowych projektów płytek, bo u mnie wtedy nie powstały (dziś bym już to zrobił inaczej, ale wtedy jeszcze robiłem wszystko na pająkach:-)). Dla odmiany jednak pokażę Ci jak tego nie robić: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14330

Te płytki i kable pokazane w tamtym wątku są źle wykonane - tak robić nie należy. Ostatecznie poprawiłem rozszerzenie wywalając wszystko i poskładałem na jak najkrótszych kablach wszystko. Zrobiłem sobie tylko ręcznie małą płytkę z tymi trzema scalakami. Załączam nieładny obrazek tego jak to dokończyłem, nie jestem zadowolony z tego jak to wygląda, ale przynajmniej działa. Obiecałem sobie, że kiedyś zaprojektuję pod to ładne płytki, wyrzucę wszystko i jeszcze raz poprawię, żeby było super ładnie, bo ten komp, to moja sentymentalna Atarka, w której grzebię od dzieciństwa:-) Muszę go kiedyś doprowadzić z powrotem do stanu idealnego.
Sygnały trzeba w Atari brać z tak wielu miejsc, że i tak nie da się tego zrobić super ładnie i pajęczyny kabli się nie uniknie. Przynajmniej w tym modelu. Ładniej można zrobić rozszerzenie w modelach z pamięciami 4-bitowymi na płytach od 130XE. Tam da się na różne sposoby podstawkami pozałatwiać temat, jest trochę więcej miejsca na umieszczenie jakiejś płytki z rozszerzeniem i sygnały są lepiej podoprowadzane w pobliże siebie.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-03-14 10:00:49)

Post's attachments

nowe.jpg 155.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

58

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Parę lat temu zlutowalem rozszerzenie „320kB” z „Bajtka”, nawet zrobiłem do tego Pcb, ale z jakiegoś powodu starka widzi tylko 192 KB. Postanowiłem więc zabrać sie za 1MB i czekam już tylko na bramki. Tak przy okazji mam pytanie o zasilanie bramek, bo na schemacie jedna jest bez VCC, a druga bez GND?

59

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Tam nie ma żadnych bramek. 74157 to multipleksery, a 74175 to przerzutniki D. Reszta logiki jest w GAL-u. Na schemacie nie ma zasilania żadnych scalaków, bo się takich oznaczeń nie stosuje. Praktycznie wszystkie TTL-e zasila się w taki sam sposób - zajrzyj do datasheet  któregokolwiek. VCC i GND, które widzisz na schemacie podłączone do scalaków nie służy na tych nogach do ich zasilania.
Hmm... nie chcę Cię zniechęcać, ale po takich pytaniach widać, że nie jesteś elektronikiem, nie masz też doświadczenia. Osobiście uważam, że rozszerzenie SIMMexp jest dość wymagające jeżeli chodzi o jego uruchomienie (no chyba, że ma się szczęście i zadziała w danym egzemplarzu od razu bez problemu). Dlatego jednak doradził bym Ci kupić gotowe rozszerzenie, albo w pierwszej kolejności uruchomić to 320kB, które masz. Rozszerzenie 320kB będzie w większości przypadków wystarczające i prawie wszystko się na nim uruchomi, więc po co chcesz je zmieniać na 1MB? Jeśli masz je gotowe, a tylko "z jakiegoś powodu" nie widzi całej pamięci, to należało by postawić je na nogi. To rozszerzenie jest bardzo proste i jego diagnoza mając płytę na biurku powinna być dość łatwa. Trzeba sprawdzić dokładnie wszystkie połączenia, ewentualnie porównać z innymi schematami i tyle. Jeśli widzi 192kB, to prawdopodobnie coś jest nie tak z liniami PORTB. Same kości są sprawne skoro wstaje i widzi 192kB. Ale to już jak tam chcesz/wolisz.

Edit: na schemacie oprócz zasilania nie ma też oczywiście kondensatorów 100n przy każdym scalaku, które należy tam dać koniecznie jak najbliżej ich zasilania.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-03-14 11:06:32)

60

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Poczułem sie jakbym zadał niewłaściwe pytanie na „elektrodzie” :rolleyes: Nie, nie jestem elektronikiem, ale rozszerzenie chcę zbudować dla własnej satysfakcji. I nie, nie zepsuję.. :)  Zapytałem o pcb z lenistwa, a do specyfikacji układów 74xxx jeszcze nie zaglądałem - dla tego nazwałem je bramkami i wyszedłem na lamusa :P
Dzięki za podpowiedzi odnośnie mojego 320.. sprawdzę to. Ale jak ruszy, to pewnie i tak bede chciał zbudować 1MB ;)   Ostatecznie posiedzę nad Eaglem.

61

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Tak jak napisałem: nie chciałem Cię zniechęcać.
Jeśli chcesz, to buduj, bo to fajne rozszerzenie i zrobienie tego samemu daje satysfakcję.
Tylko po prostu myślę, że skoro masz już rozszerzenie 320kB, to lepiej je usprawnić, żeby działało i zostawić, a 1MB zrobić do następnej płyty. Na płytach od 130XE z pamięciami 4-bit jest to dużo fajniej zrobić. Z resztą widać to w schematach i nawet po ogólnym rzucie okiem na płytę.
Wiem też, że na tych płytach osoby, z którymi rozmawiałem a rozszerzenie robiły nie miały z nim żadnych problemów podczas uruchamiania. Na płycie bez expansion natomiast ja miałem swoje opisane problemy, a kiedy się na nie natknąłem i zacząłem ryć internet, to okazało się, że inni też mieli podobne problemy niestety i temat jest powtarzalny.
Powiem też tak: na 320kB chodzi zasadniczo już wszystko ze współczesnych produkcji, a na płycie 65XE bez expansion jest to dużo łatwiej zrobić i lepiej wygląda, więc gdybym drugi raz do tematu podchodził, to zrobił bym 320kB a nie 1MB.

To wszystko tylko moje zdanie, może inni powiedzą inaczej, ale ja tak uważam.

PS. Żeby nie było, to odpowiem też na Twoje pytania: zasilanie do układów 74157 i 74175 podpinamy VCC do nóg 16, a GND do nóg 8. Do GAL-a zasilanie VCC -noga 24, a GND noga 12. Zawsze w układach cyfrowych warto dać kondensatory 100nF przy każdym scalaku jak najbliżej nóg zasilania (między zasilanie a masę). Reszta jest na schemacie.

62

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

lotharek napisał/a:

raczej wszytscy teraz uzywaja ultimate..

Nie wszyscy :P Ja dalej mam 1MB na SIMMie, robione własnoręcznie przez Pasia. Rozszerzenie działa stabilnie, wszystko odpala, więc po co mam je ruszać.
Natomiast Ultimate wygrany na Derenegeracji w 2015 leży cały czas w pudełku w szufladzie, bo nie mogę się zdecydować, do której Atarki go wsadzić :D

grzybson/SSG^NG

63

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

A ja mam skompletowane scalaki 4464 i będę robił "piramidkami" 512kB (płyta od 130XE). Zaletą będą krótkie przewody i niewielka przestrzeń, którą zajmie rozszerzenie (jedynie okolice pamięci), dzięki czemu nie będzie problemów z miejscem na inne rozszerzenia (np. Rapidus).

No i "pobankowana pamięć rozszerzona" daje możliwość instalacji tego rozwiązania - w wypadku Ultimate lub 1MB z GAL-em od Pasia raczej byłoby to problematyczne.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2018-03-15 06:41:04)

64

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Po otwarciu atarki trochę się zlękłem. To rozszerzenie montowałem w czasie, kiedy nie zwracałem zbytnio uwagi na estetykę. Wstawiłem tam również TTP znalezione na stronie Pasia. Wszystko wyglada smutno, a po doczytaniu dokładnie artykułu o moim rozszerzeniu, wydało się że w 65XE będzie 256kB  i tyle jest faktycznie - po sprawdzeniu utilsami z Pasia strony.

http://i3.fmix.pl/fmi565/ca8294ca00179a295aaa16be

Ostatnio edytowany przez czeci (2018-03-15 07:56:41)

65

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Oj tam zaraz smutno. Wg mnie wygląda normalnie:-) Jak rozszerzenia na płycie bez exp. Tak jak pisałem tutaj sygnały są potrzebne z tak wielu miejsc, że nie bardzo da się to zrobić estetyczniej. I tak będzie góra kabli. Ja co prawda z mojego też pod tym względem jestem bardzo niezadowolony, ale zwróć uwagę, że moje zdjęcie z 1MB wygląda bardzo podobnie:-)
Rozważ czy nie robić tego na innej płycie jednak jeszcze z innego powodu. Rozbieranie starych rozszerzeń i budowanie w ich miejsce nowych, to podwójna robota:-)

@macgyver: czy rozwiązanie freezera, które wspomniałeś jest gdzieś opisane/rozrysowane?

66

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Wyciągnąłem z pudełeczka następną 65-kę i okazało sie że jednak nie była dziewicą, w środku jest płyta od 130, więc tam trafi simm :)

Troche sie pogubiłem w wersjach płyt - nie mam pewności czy iść drogą 800xe czy 130?
Znalazłem foto takiej samej płyty:  http://spiflash.org/files/vbxe20/Guide/ … XE4bit.jpg

Ostatnio edytowany przez czeci (2018-03-15 09:46:00)

67

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

Powinieneś skorzystać z opisu: Atari 65XE z gniazdem 'Expansion' ponieważ nie masz dodatkowych pamięci oraz układu U34 (w jego miejsce masz zworki).

68

Odp: 1 MB kit dla 800 XL / XLF / 65 XE bez Exp slotu - Dzieki TDC !!

@mq: najczęściej ogranicza się na podmianie sygnałów CAS pamięci dodatkowej i podstawowej np. za pomocą multipleksera 74157. Schemat zależy od typu komputera i rozszerzenia pamięci.