26

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

W przypadku sprawnego GTIA piksele w hires są jednak - na ile można to ocenić - idealnie równe - widać to na każdym w miarę dobrym (zwłaszcza monochromatycznym) monitorze. Różnica pomiędzy sprawnym a kiepskim GTIA jest dramatyczna.

Simius a sprawdzałeś jak wygląda FO0 i OSC ?  Jakie mają wypełnienia ?

Poza tym - obydwa obrazki z "unity demo" które pokazał Pajero są wadliwe - ten ze zdjęcia Pajero ma za szybko GR15 a ten ze strony Fandala ma jakiś dziwny biały pasek po prawej stronie.
Wniosek - używanie zmian trybów GTIA w środku linii to słaby pomysł ....

pomidor

27

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

FO0 mierzone na poziomie TTL (1,6V) w pełnosprawnym egzemplarzu to 131ns w fazie niskiej i 151ns w fazie wysokiej. OSC jest znacznie gorszy, bo odpowiednio: 120ns i 162ns.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-11 20:03:32)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

28

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Czyli różnica wynosi od 14 (FO0) do 26% (OSC), tymczasem na zdjęciu pajera różnica grubości pomiędzy pionowymi liniami hiresu wynosi na oko z połowę - widać to na tekście wyświetlanym przez SysInfo (listwa na górze, box z lewej, zwłaszcza litery D, M, T, A itp.)

PS. Oczywiście, w tej chwili się czepiam, wynik poprawki i tak jest rewelacyjny, bo po jej zaaplikowaniu wadliwe GTIA jest w ogóle w stanie wyświetlić czytelny obraz, i to w demach, które się nie patyczkują. Nawet jeśli zostają usterki, to są w sumie minimalne w porównaniu do nieskompensowanej wady.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-04-11 20:38:31)

KMK
? HEX$(6670358)

29

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Oko Cię nie zawodzi. Sprawdziłem, że pojedyncze jasne piksele w SysInfo potrafią mieć 75ns i 155ns. Może być tak, że wadliwe GTIA mają wyższy próg przełączania. Można by to spróbować poprawić, zmieniając w odpowiedni sposób wypełnienie OSC. W chwili wolnej sprawdzę, czy w ten sposób coś się da zrobić.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

30

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Simius, dobra robota! Cieszę się, że temat wreszcie ruszył.
Ja również przymierzałem się do podobnych eksperymentów, jednak brak czasu jak dotąd skutecznie mi to uniemożliwiał.

Jeżeli udałoby ci się zdobyć kolejne wadliwe GTIA, to chciałbym poddać pod rozwagę takie eksperymenty:

1. W twoim pierwszym rozwiązaniu dodać opóźnienie w postaci łańcucha dodatkowych bramek (dodatkowy łańcuch oczywiście już nie odwracający). Odwrócenie fazy o 180st, które można rozważać jako wyprzedzanie o 180st to może zbyt wiele. Dodatkowe opóźnienie zredukuje kąt wyprzedzania.

2. W twoim drugim rozwiązaniu dodać przerzutnik również dla sygnału AN2. Być może "rozjeżdżanie się" sygnału AN2 z pozostałymi powoduje niewłaściwe generowanie sygnału synchronizacji.

3. W modelach Atari 130XE pomiędzy linią "D0xx" (nóżka 15 układu 74LS138) a wejściem /CS układu GTIA (nóżka 32) wprowadzono bramkę AND z układu 74LS08 jako bufor opóźniający (zwarte nóżki 9 i 10 jako wejście bufora, nóżka 8 - wyjście). Nie wiem, czy tak jest w każdym przypadku, ale widziałem kilka, gdzie ta modyfikacja jest zrobiona przy pomocy dolutowanych kabelków i oznacza, że nie przwidziano takiego rozwiązania na płycie głównej. To z kolei znaczy, że prawdopodobnie wykryto jakiś problem z GTIA już po zaprojektowaniu płyty głównej. Być może ma to związek z zapisywaniem rejestrów GTIA w trakcie wyświetlania linii obrazu czyli na przykład zmianami trybów GTIA. Modyfikacja ta nie występuje w modelach 800XL, 65XE (przynajmniej części) oraz w 800XE. Proponuję sprawdzić wpływ takiej modyfikacji na wadę GTIA typu 2 samodzielnie oraz w połączeniu z twoim rozwiązaniem 1 i 2.

31

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

No właśnie - AN2.

Czy dać następny 74ls74 - OSC musi być podłączony do CLK? Czy może wystarczy 74ls157 ?

32

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Pavros:
W wolnej chwili zamierzam poeksperymentować zarówno z przesunięciem fazowym, jak i zmianą współczynnika wypełnienia sygnałów zegarowych OSC i FO0. Dwa uniwibratory w LS123 pozwolą regulować płynnie oba parametry. Zatrzaskiwania także AN2 próbowałem, ale bez pozytywnych rezultatów, z tym, że zbiegło się to z uszkodzeniem GTIA, więc jest jeszcze do sprawdzenia. Sprawę bramki wtrąconej w D0xx znam, ale to raczej fałszywy trop. W późniejszych rewizjach to połączenie jest już na płycie. Chyba, żeby właśnie pogarszało sytuację. Sprawdzić to akurat nietrudno.
Ale tu faktycznie przydałoby się parę dodatkowych, wadliwych GTIA, zwłaszcza z serii 91xx, do eksperymentów. Gdyby komuś nie było żal pozbyć się jakiejś posiadanej sztuki, lub choćby zaryzykować wypożyczenie, niech da znać.

Pajero: raczej 74LS175.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-12 21:01:07)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

33

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Ups, teraz Ty mnie złapałeś. Powiedzmy, literówka w cyferkach.

No ale jeśli testowałeś AN2 to ja se odpuszczę.

Mam sztukę ale zostawiam se do testów. Inna leży pod VBXE wlutowanym na stałe. Toteż gorąco dopinguję tematowi.
LUDZIE: przecież wadliwe GTIA zawsze parzyło !

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-04-12 21:28:50)

34

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

No a ja ostatnio chciałem właśnie kupić 800xe z wadliwym GTIA i okazało się, że jest dobre :( Więc nie pomogę. Mogę tylko napisać, że jeśli ktoś chciałby się zamienić to chętnie oddam mu moje dobre 800xe a przyjmę takie z wadliwym GTIA (ale działającym rzecz jasna). A wtedy mogę służyć układem do testów.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

35

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Jak masz czas i chęci, to sprawdź też AN2, bo jak pisałem nie jestem pewny wyniku mojego sprawdzenia.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

36

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

http://www.atariage.com/forums/topic/16 … p__1986721

KMK
? HEX$(6670358)

37

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Panowie i Panie !!!

Bug Fix na 99.99% poprawiony.
Simius udało się z AN2 i 74ls175

Test wypadł pomyślnie na:
1. SysInfo
2. Numen
3. Ilusia
4. Our5oft

Fix łatwy do zrobienia.

Fotki:
1. Przed poprawką.
2. Lutowanko
3. Fix założony i SysInfo jest OK.
4. Schemacik
5. Ilusia ostatni efekt z Magikiem (bez AN2 nie przechodziło).
6. Ilusia pierwszy efekt z Kobitą (bez AN2 nie przechodziło).
7. Our5oft - tu bez zmian.



Ktoś potwierdzi na innym uwalonym GTIA ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2012-11-23 19:12:28)

Post's attachments

GTIA Fix Bug.jpg 619.62 kb, liczba pobrań: 12 (od 2012-11-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

38

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Hires się robi taki rozmyty, czy po prostu zdjęcie niewyraźne wyszło?

KMK
? HEX$(6670358)

39

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

pajero napisał/a:

Bug Fix na 99.99% poprawiony.

Jeśli to prawda to jest to epokowy wynalazek. :)
Jutro postaram się odwiedzić elektroniczny i przetestować.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

40

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Wypada napisać konfig kompa.

65XE kości 4bit
1MB by Pasiu
OS-ROM na EEPROM


============
Fotka w Hiresie słaba (ciemno w domku).
No i mój monitor jest do bani !

Dobre fotki mogę robić tylko za dnia !

http://www.fotoszok.pl/upload/ae9ebcda.jpg


==============================

Aby zobaczyć demko na naprawionym GTIA ....
http://w968.wrzuta.pl/film/7nJYDAtaH2q/mov04763
...i zapłakać na moim monitorkiem :(

Oryginał na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=1w39gQt9v3k

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-04-14 00:09:50)

41

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

pajero napisał/a:

Fotka w Hiresie słaba (ciemno w domku).
No i mój monitor jest do bani !


W którymś z MT (z lat osiemdziesiątych) był opis robienia fotki ekranu telewizora/monitora - ciemność akurat mocno pomagała (podobnie jak wyłączenie lampy błyskowej, ustawienie ździebko dłuższego czasu i co za tem idzie unikanie robienia fotki z ręki).



ps. powyższe rady z powodzeniem wykorzystałem dokumentując(za pomocą ersatz aparaciku fotograficznego) efekty prac nad projektorem-samodziełką ;)

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2010-04-14 01:51:03)

wszystkie trzy strony świata

42

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Brawo Panowie! Efekt jest powalający.
Mam dwie uwagi.
1. Czy pasek po prawej stronie zdjęcia w demku OurSoftu pojawia się/znika w zależności od nagrzania GTIA? Czy może bramka na linii D0xx, o której wspominałem, coś tu zmienia?
2. Hires rzeczywiście wygląda niezbyt dobrze z uwagi na niesymetrię szerokości pikseli parzystych i nieparzystych. Czy ten problem pojawia się po dodaniu fixa czy jest niezależny? Jak napisał Simius, koniecznie trzebaby jeszcze poeksperymentować z regulacją współczynnkika wypełnienia sygnału OSC.

43

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Bardzo ładnie. Wobec tego zostaje tylko ten nieszczęsny hires. Ze 100% pewnością można by to zrobić na sposób Bewesoft, czyli tak:
http://img232.imageshack.us/img232/9757/lumlatch.jpg
Jednak trzeba do tego dwóch dodatkowych scalaków, układ się komplikuje, a ubocznym efektem jest dodatkowe przesunięcie luminancji względem koloru (na szczęście najwyżej o pół cyklu).

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

44

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Simius:
Nie jestem pewien, czy ten układ cokolwiek pomoże. Impulsy na wejściu CLK przerzutników pojawiają się w rytm zboczy narastających i opadających sygnału Fo0 więc nieregularność związana ze współczynnikiem wypełnienia Fo0 innym niż 50% jest wciąż zachowana. Chyba że opierasz się na tym, że wsp. wyp. Fo0 jest znacznie lepszy niż OSC i to wystarcza.

45

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Różnica w szerokościach linii na ekranie jest znacznie większa niżby wynikało to z wypełnienia FO0, więc poprawa powinna być znaczna. Choć oczywiście lepiej byłoby tak:
http://img52.imageshack.us/img52/525/lumlatch1.jpg
Fazę trzeba by dobrać przy uruchamianiu.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

46

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

szacun. po 25 latach - fix na gtia za zlotofkie :)

47

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Simius:
Teraz to lepiej wygląda, tyle że ten układ "leczy" objawy a nie przyczyny. Może wystarczyłoby wytworzyć lepszą wersję OSC z sygnału 14MHz przy pomocy tego co tu proponujesz?

48

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Wygląda na to, że na grafikę HIRES nie ma wpływu współczynnik wypełnienia sygnału FO0. Regulacja w granicach 10...72% nie powodowała zmian w proporcji szerokości pikseli. Powyżej 72% zaczyna się zrywanie synchronizacji poziomej. Natomiast współczynnik wypełnienia OSC ma bezpośredni wpływ na tę proporcję. Niestety, nie jest to tylko wina kiepskiego kształtu samego OSC, więc proste przepuszczenie go przez bramkę Schmitta nic nie daje. Wewnątrz GTIA musi być znacząca różnica między czasem propagacji zboczy opadających i narastających. Sygnał OSC na wejściu GTIA powinien mieć wypełnienie ok. 42% - wówczas dopiero piksele są równe. Synchronicznie, korzystając z dostępnych sygnałów, takiego wypełnienia uzyskać się nie da. Poniżej trzy przykłady, jak można to zrobić:

http://img227.imageshack.us/img227/3699/gtiahiresfix.jpg

Wartości elementów RC rzeczywiste, sprawdzone w układzie. Przykład z bramkami HCT132 sprawdzony tylko wirtualnie - na symulatorze. Czas propagacji przez bramki można określić tylko w przybliżeniu, więc może dobrze chodzić, ale nie musi.
Pozostaje sprawdzenie obu modyfikacji razem, a w kolejce czeka już FGTIA. Może uda się odtworzyć brakujący bit luminancji?


Specjalne podziękowania dla KMK za przygotowanie na cito testu GTIA do uruchomienia z kartridża.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-18 09:57:37)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

49

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Mnie akurat starcza ls175, działa i daje super rezultaty. Zwłaszcza, że pomoże odratować GTIA z wadą drugą zakryty przez nalutowany na stałe VBXE :)

50

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Wszystko razem do kupy:

http://img248.imageshack.us/img248/6813/sysinfogtiatest.jpg

Układ dopasowania wypełnienia z dwoma inwerterami i diodą, GTIA z datą produkcji 9119.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-17 00:12:44)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.