51

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dzięki Pecuś za poświęcony czas! Niestety jeszcze dobrze nie jest

Uruchomiłem tę nową wersję jak zawsze, czyli: SIO2SD (Ultraspeed ON) oraz boot ATR-a podmontowanego w D2 ustawionego jako pierwszy napęd (poprzez QMEGa), ATR to format SDX oraz ustawiony plik MSDOS.COM do uruchamiania (w SDX poleceniem "BOOT MSDOS.COM"). Po starcie MSDOS.COM się zaczyna ładować, ale potem zaczyna "pierdzieć" (nieładne słowo, ale dobrze obrazuje) i pojawia się ERROR - $90. Nie listuje zawartości dysku, to samo po spacji, itp.
Właśnie sprawdziłem, otóż on nadal próbował na siłę listować fizyczne D1 (w którym akurat nie miałem podmontowanego ATR-a, stąd w/w ERROR. Tym nie mniej program nie listuje domyślnie nadal napędu z którego został odpalony (a co działało w 2.3.)

52

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Ten problem, może nie być związany z poprawką, którą zrobiłem, a właśnie z tym, że Top-Drive bruździ.....
TUTAJ masz wersje sprzed tej ostatniej poprawki, jeśli w tym przypadku skończy się na "pierdzeniu", to czas wywalić Top-Drive definitywnie i skupić się nad normalnymi turbami ;), może przed rozpoczynającym się w środę urlopem się wyrobie. Potrzebuję tylko potwierdzenia, że mam racje.

Choć.... przestawiłeś zawartość napędów w QMEGu, a pamiętaj, ze MSDOS ma własne procedury SIO dla UltraSpeed, które "olewają" mapowanie QMEGOwe...

Ostatnio edytowany przez Pecus (2009-09-27 20:49:33)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

53

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Faktycznie... Jak odpalę ostatnią wersję z D2 z linii poleceń SDX to już domyślnie odczytuje bieżący dysk.
Ale faktycznie gdy pod QMEGIEM zmapuję sobię D2->1 i z niego zabootuję bezpośrednip MSDOS, to on próbuje listować fizyczny D1 a nie D2 (choć zmapowany jako 1), spod którego się bootuje. Wersja 2.3 pod tym względem zachowywała się pod tym względem inaczej i domyślnie wyświetlała zawartość dyskietki z której się bootowało od razu MSDOS.COM, pomimo mapowania.

54

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Odpal MSDOS z wciśniętym Shiftem - to wyłącza wszystkie turba i przechodzi na systemowe SIO. Obsługę UltraSpeed robi Ci i tak QMEG, wiec nie zauważysz różnicy. Procedura obsługi US w programie musi całkowicie zastępować systemowe SIO, więc nie ma mowy o zachowaniu mapowania napędów z QMEGa... chyba żeby dodatkowo na starcie sprawdzać czy jest QMEG i wyłączać dopalacze wbudowane w program...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

55

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Fakt, z shiftem działa dokładnie tak jak napisałeś, supeł :) I wielkie dzięki za poprawkę!

56

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Proszę o przypomnienie za dwa tygodnie.
Jak wrócę z urlopu to dodam sprawdzanie QMEGa i w przypadku wykrycia go - odwrotna reakcje na wciśnięcie Shift w czasie odpalania MSDOSa... :)
To chyba zadowoli wszystkich, nie pozbawiając jednocześnie programu własnej obsługi dopalaczy.
Taką mam koncepcję.

P.-S. Przy okazji jak odpalasz MSDOSa z Shiftem, to MEMLO w spada o $100 a dalej masz obsługę trybu US (z QMEGa), w sumie więc faktycznie warto w przypadku QMEGa domyślnie przechodzić na systemowe SIO.

No dobra...... mówisz-MASZ. Działa tak jak opisałem powyżej (przynajmniej w teorii, bo znowu całkowicie nietestowane :) - możesz protestować z QMEGiem i bez).
Czyli raz jeszcze ... w przypadku wykrycia QMEGA MSDOS domyślnie przełącza się na systemowe SIO (czyli procedury QMEGa), chyba że wciśnie się Shift w czasie ładowania. W przypadku innych OSów jest odwrotnie, czyli MSDOS domyślnie stara się wykryć turbo i wybrać jedną ze swoich wewnętrznych procedur, a Shift przełącza na SIO systemowe.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2009-09-28 21:16:03)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

57

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Dzięki za dodatkowe informacje! :) Świetnie, nastawiam zatem przypomnienie na "za 2 tyg." :)

58

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Możesz skasować to przypomnienie ;)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

59

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Wow, to się nazywa  natychmiastowy support techniczny! :) OK, przetestowałem i rzeczywiście BEZ SHIFTU korzysta teraz z procedur QMEGa, ponieważ po bootowaniu z D2 zmapowanego na D1 wyświetla zawartość fizycznego D2 (we wcześniejszej wersji musiałem wciskać SHIFT by to uzyskać), czyli tak jak piszesz, super. Jednak uruchomienie Z SHIFT nie powoduje użycia wewnętrznych procedur i nadal korzysta z procedur QMEGA i zachowuje się tak jak BEZ SHIFT.

P.S.
"Przypomnienie" wyłączyłem ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-09-28 22:30:55)

60

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Czyli cus spsulem.... Ale to juz po urlopie jednak.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

61

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Przypomnienie pourlopowe ;)
I jak tam, jest szansa na tę ostatnią poprawkę?

62

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Przypomnienie A.D. 2010... Pecuś? ;)

63

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Poczekajcie do łykenda :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

64

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Czekamy :)

65

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Robi sie. Na razie jest wersja wyczyszczona ze smieci i znalezionych błędów (drobiazgi).
W tej chwili trwa przystosowanie do sektorów innych niż 128b i 256b, a na koniec zostala implementacja nowej metody ładowania.
Jak chcesz to podeślę Ci te czysta do testów, bo wczoraj drobny błąd (o jeden bajt za daleko ;) ) zmarnował mi pół dnia :)

Założenie nowej wersji jest proste.
Stabilność i niskie MEMLO kosztem bajerów. Obsługuje więc natywnie tylko turbo w standardzie US/Happy. Wykrywa QMEGa i wtedy wyłącza turbo (zawsze). Shift tylko odłącza procedury turbo (trzymany w czasie BOOTowania całkowicie).

W zasadzie to teraz akurat dłubię w atarce, bo kiedyś wyciachalem guzik do mapowania D9 na D1 w SIO2IDE (nie mieścił się), ale dziś go zmieszczę :) Wlaśnie konstuuję przycisk, który jest o 2/3 mniejszy w środku kompa, a z zewnątrz wygląda tak samo :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-05-16 15:10:43)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

66

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No i posiedzieliśmy z Pirxem trochę w weekend, zmieniliśmy z lekka koncepcje i jest pierwsza "publiczna beta" nowej wersji.
A co w niej.
- zmiana koncepcji czytania pliku i zaoszczędzenie miejsca na jeden z buforów (teraz loader ma bufor tylko na jeden sektor)
- dynamiczne MEMLO (w zależności od rozlokowania na dysku wczytywanego pliku), bez turbo dla sektorów 256b jest to około $0930, czyli niziutko (w wersji końcowej będzie jeszcze jakieś 60-80 bajtów niżej)
- wyświetlanie MEMLO przed załadowaniem pliku
- rozpoznawanie QMEGA (wyłączana jest wtedy wewnętrzna obsługa trybu UltraSpeed), Basica, oraz dostępności trybu US i wyświetlanie tego na ekranie.
- po błędzie loader czyta katalog dysku z którego został wczytany a nie D1: (wkurzające to było bo jak sie pod D1: miało dysk w innym formacie to program się zapętlał)
- wstępna implementacja sektorów wiekszych niż 512b (jeszcze trochę pracy wymaga, wiec beta nie obsługuje ich jeszcze)

Wersja jest w trakcie testów, więc mogą być jakieś bugi, ale jak i wy potestujecie, to końcowy program bedzie szybciej :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-05-18 00:19:57)

Post's attachments

msdos42b.obx 3.03 kb, liczba pobrań: 5 (od 2010-05-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

67

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Ja tylko z boku patrzyłem i pomogłem przejść na MADSa, oj kupę z tym roboty było, ale się opłaciło.

BTW - dlaczego w MADSie nie ma

SBW #$FFFF aaaa bbbb

bo na przykład

SBW aaaa #$FFFF bbbb

jest?

http://www.5oft.pl/

68

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

bo nie można na pierwszej pozycji umieścić wartości absolutnej #, procka realizująca te operacje wyłożyłaby się

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

69

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Procka kompilatora jak rozumiem :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

70

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Supeł, potestuję dziś po pracy :)

71

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

OK, po pierwszych testach. QMEG 4.04 + SDX 4.42 + SIO2SD.
Mam ATR-a z grami i ustawione BOOT MSDOS42.COM na tym ATR spod SDX. Bootuję bezpośrednio spod QMEGa, wczytuje się MSDOS (QMEG:ON / BAS:OFF/US:OFF i wyświetla listę gier.

Po wybraniu gry ładowanie nie startuje w ogóle a po około 3 sekundach na ekranie migają krzaki na zielonym tle. Także jeszcze coś nie do końca hula...

Film z tego zachowania:

http://yfrog.com/08mvi1970z

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-05-18 17:38:39)

72

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

No tez to mialem, gdzies (pewnie przez pomylke klawiszowa, bo tej czesci kodu jeszcze nieruszalismy) cos skrzanilem :)

Jeszcze jakbys podal ktora gre wybrales... bo miejsce na liscie moze miec znaczenie.
Gra nawet nie zaczyna sie wtedy ladować, wiec nie ma znaczenia jaka ma strukture.... blad jest gdzies w kodzie MSDOSa.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-05-18 18:25:04)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

73

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

U mnie nie miało znaczenia... na filmiku było "A", ale to samo przy "J", "R", itp ;) ATR 16 MB w formacie SDX.

74

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

O.K.
Znalazlem błąd powodujący zwisy..... niestety MADS nie uznaje konstrukcji (.adr blok.etykieta) jako parametru w makrorozkazie ..... skompilowalo sie z adresem $00. No i tak się składało ze jak w komórce $0000 było $00 to dzialalo, a jak inna wartość (ale nie z kazda sie objawial blad) to byla sieczka na ekranie.... a QMEG przy restarcie zostawia zawartość komórki $0000 niezmieniona, wiec jak juz sie popsulo, to nic sie nie wczytywało....
No ale teraz już adres jest prawidlowy.... jeszcze tylko trzeba sprawdzić dlaczego Bootloader Sparty zle to wczytyje, podobno jak sie najnowsza sparta zainicjuje - jest O.K.

Podmieniłem plik - drobiazg powodował złą obsługę sektorów 128b..... teraz już wszystko jest O.K.
Za parę dni można liczyć na wersję finalną z obsługą sektorów 512b i większych ...

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-05-18 22:04:51)

Post's attachments

msdos42c.obx 3.03 kb, liczba pobrań: 4 (od 2010-05-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

75

Odp: Micro Sparta DOS (poprawki dla KMK)

Sprawdziłem, wczytywanie programów już działa (i pokazuje MEMLO, ale to pewnie tylko w wersji przejściowej) :) I MSDOS także bootuje się po ustawieniu go przez BOOT spod SDX 4.42. Sam wykrywa i uruchamia procedury QMEGa domyślnie (działa bez problemu zarówno z trybem F jak i N).
Wbudowanych w MSDOS procedur US nie przetestowałem, bo przytrzymany SHIFT nie wyłącza tych domyślnych QMEGowych (ale samo w sobie, że domyślnie one są używane jest super).

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-05-18 21:30:28)