26

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Tylko, że konfigurator SIO2SD przecież siedzi przecież w samym urządzeniu i załadowanie odbywa się w mig ;) Pytanie po co to dublować w OS... Tak czy inaczej dobra robota :)

27

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

nosty napisał/a:

...testy faktycznie moga sie przydac...

Jeśli atarka jest uszkodzona tak, ze dochodzi do procedury testu w QMEGu (czyli nie są linie danych czy adresowe gdzieś przywarte, a procesor i ROM są sprawne), to odpali też carta diagnostycznego i to w nim powinny być takie testy, a nie zajmować miejsce na procedury przydatne w codziennym użytkowaniu. Mam problem, zajmuję się naprawami itp. - wtykam cart diagnostyczny.... nie mam problemów - nie potrzebuję testów.

Co do MLM, to nie dalej jak tydzień temu, tylko dzięki niemu zlokalizowałem błąd w kodzie. Jakoś na emulcu mi się nie objawił, więc te wszystkie wspaniałe pecetowe narzędzia na gwizdek mi były.

Kombinacja QMEG 4.04 i Sparta X faktycznie powoduje nieodpalenie się Sparty, ale po czasie uznaję to za zaletę a nie wadę. Na każdym dysku (w zasadzie to raptem dwie partycje po 16MB, bo na pozostałych jest MicroSparta DOS i Sparta X jest zbędna), na którym mam aplikacje działające pod SDX jest wrzucony pliczek INIDOS.SYS, który przywraca Spartę X w czasie bootowania i wszystko działa wtedy normalnie.

Dzieki czemu nie musze pstrykać przełącznikiem od SpartyX jesli jej nie potrzebuję :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

28

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Jacques napisał/a:

Tylko, że konfigurator SIO2SD przecież siedzi przecież w samym urządzeniu i załadowanie odbywa się w mig ;) Pytanie po co to dublować w OS... Tak czy inaczej dobra robota :)

Obawiam, że z następnego wsadu on wyleci. I trafi na kartę SD - każdy będzie mógł sobie dzięki temu wybrać co się ma mu wczytywać - nie tylko konfigurator :)
Zajmuje cenne miejsce na nowe funkcje - tzn. create empty atr itp.

29

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Za "Create empty ATR S/E/D/Q/16MB" stawiają piwo, tak słyszałem :P

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

30

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Dely:
zaznaczam na QMEGu Stefana, na Pajerowym forku nie testowałem.
Do rzeczy.
QMEG i SDX (intSDX 128) włączone. Włączam Atari, odpala się menu qmega. Wciskam reset - śmieci na ekranie. jeszcze jeden reset i dopiero prompt sdx.

Znalazłem teraz swój wątek, założony gdy świeżo odebrałem atarkę od pasia - http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=1831., potwierdza Pecus. To samo kiedyś podczas rozmowy potwierdził Draco, zaś dwa tygodnie temu rozmawiałem z Trubem, też nie zaprzeczył. Więc coś jednak jest na rzeczy

EDIT:


O, gdy pisałem swą odpowiedź, to wspomniany Pecus potwierdził sprawę.
Nosty: popatrz na mnie, ja mam tylko standartowy OS i QMEG 4.04 :P

Ostatnio edytowany przez grzybson (2010-06-03 19:39:05)

grzybson/SSG^NG

31

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Grzybson, u TeBe chodzi. Coś masz nie halo w kompie, acz to tylko domysły.

Dely - chyba się rzucę na to pifo :lol:

Pecus - tylko, że dostępność do carta diagnostycznego jest niewielka. Jak masz schemat i wsady do takowego to się podziel !

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 19:45:19)

32

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

pajero: Cart diagnostyczny to najzwyklejszy cart. Od zwykłego różni się tylko tym, że ma ustawioną odpowiednią flagę w nagłówku. Flagę tę sprawdza OS w czasie procedury zimnego startu (no po co ja to pisze, przerabiasz QMEGa więc to wiesz....) i skacze do programu na tym carcie jeszcze przed testowaniem sprzętu.
Wsad zrobisz w 3 minuty. Skompiluj Twoje procedury testowe pod adres w który wpina sie cart, dodaj odpowiedni nagłówek i masz wsad diagnostyczny z Twoimi testami.
A dostępność.... Taka sama jak Twojego QMEGa :) , jak ktoś sobie wypali to ma :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-03 19:49:52)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

33

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

No masz rację (niby). Jak wiesz, QMEG przejmuje kontrolę nad każdym cartem, bo.....

Tylko, żeby uruchomić takiego carta to musi być sprawna.... pamięć RAM !
Nim wykona się skok do carta przez jego wektor, OSy zapisują/odczytują do paru komórek RAMu określone wartości.
Korzystają także, ze stosu!
Jeśli uwalony jest obszar $0000-$02ff to cart diagnostyczny może polec - bo OS zdechnie najpierw.

A DiagTest nim jakkolwiek skorzysta z RAMu najpierw go przetestuje.

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 20:02:55)

34

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Oj tam..... kszanisz :)
W końcu, kto pisze tego OSa ???? :) :)
Myślę, że spokojnie można dać wykrycie i skok do carta diagnostycznego na samym starcie zimnego startu i z bańki.

I to naprawdę będzie fajna sprawa.
Przydałby się cart diagnostyczny z przyzwoitymi testami. Mialem kiedyś ten oryginalny - badziew straszny ;)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-03 20:02:54)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

35

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

No teraz masz faktycznie rację.

Muszę podumać, i coś można by zmienić jeszcze w OS :)

UPDATE:
podumałem..... i wiesz Pecuś, z mojego punktu widzenia, dla sceny atari wreszcie się do czegoś przydałeś :lol: :lol: :lol:

4.04 niech se przejmuje all cart
RC będzie się starał oddać sterowanie cartowi diagnostycznemu - jako pierwsze co zrobi OS.

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 20:21:25)

36

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Wiesz, co ... jak tak patrze procedurę zimnego startu Atari OS, to ona sprawdza tylko zawartość 3 magicznych komórek w RAM, a potem od razu sprawdza obecność carta diagnostycznego.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

37

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

......RC będzie się starał oddać sterowanie cartowi diagnostycznemu - jako pierwsze co zrobi OS...

bez ingerowania w te "magiczne" komórki RAMu i korzystania ze stosu - bo to może zrobić srututu jak pamięć będzie beeee

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 20:20:28)

38

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

... :) - czyli dla "łatwiejszej" diagnostyki uszkodzonego komputera (np. uszkodzonego ramu) należy do niego najpierw dolutować rom z nowym QMEG'iem celem stwierdzenia, co jest tak po prawdzie zwalone?? ;)- nie wiem, czy nie prościej jednak zdiagnozować to tradycyjną metodą pomiaru temperatury zwalonych układów, które lubują się w oddawaniu nader wysokiej temperatury ;)-

... takie osobiste moje zdanie, choć oczywiście szanuję wybór autora of koz :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2010-06-03 23:37:11)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

39

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Pin - Ty znowu od tyłu. Chcesz statki budować jak powódź jest? W co nowego jest 16pkt. Może Cię coś innego zainteresuje...

40

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Mały off-topic... Pajero, czy mogłbyś udostępnić w postaci pliku wykonywalnego sam konfigurator z Twojej wersji softu SIO2SD (ten lepszy - na niebieskim "basicowym" tle)?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-04 07:49:51)

41

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

NIE - bo ma mały błąd.
Poprawka już jest oraz ogólnie - następna wersja.
Można poruszać się po liście wczytanych wpisów w trakcie .... odczytu, co b.wszystko przyspiesza.
Poczekaj parę dni....bo testuje z QMEGiem RC.

=======================================

No to czas na małe PODSUMOWANIE:

RC nie będzie miał już MLM - to zostawiam Dorndorfowi w jego następnych wersjach (jeśli będą).
UPDATE: naciskali to się złamałem...
Jeśli ktoś wmontuje se do n-OSów moją (finalną) wersję QMEGa to będzie mi po prostu miło.
Ja mam w kompie OS-XL, QMEG 3.8,4.3.4.04, DracOS, i moją RC. I se pstrykam w miarę potrzeb.

Nazwa - 4.04 i RC, co te wersje QMEGów łączy - wybór w menu. Czyli obsługi nie trzeba się uczyć.
Acz czekam na wyniki ankiety z podjęciem decyzji.

Na razie wymógł na mnie z pozytywnym skutkiem co do zmian tylko PECUS (DiagTest właściwie wyleci).
Może wyleci 65816, a wróci handler P:  czy Cas-simulator
Ale to zależy od nacisków.

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-04 17:25:43)

42

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Ja to bym nazwał tą wersję 4.25PL:
- bo robione na podstawie wersji 4
- 25 bo dużo zmian
- PL bo Polacy nie gęsi .....

5.xx niech zostanie dla Dorndorfa jako baza jego nowej wersji.

43

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Dziś rozmawiałem z paroma osobami ze sceny.
Mocno naciskali na pozostawienie MLM.
Cóż, mogę ulec.
Może faktycznie powstaną dwie linie: standard i dla kartSD.

Jednak wciąż nie mam choć słowa czy znajdą się osoby chętne do testów TURBO ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-04 17:25:07)

44

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

To ja jeszcze z jedną uwagą :)
Nawet jeśli zmienisz nazwę, to pozostaw na początku ROMu napis QMEG :)
Nie tylko MSDOS używa go do wykrycia że QMEG jest włączony (widziałem już kilka innych programów które to robią), a potrzebne jest to po to by wiedzieć że nie ma sensu samodzielnie obsługiwać turba dyskowego, bo zajmuje się tym QMEG.

Co do przyspieszaczy, to moge przetestować jedynie tryb Ultra Speed, bo mam tylko SIO2IDE pod ręką.
A tak ogólnie to jakie obsługujesz i co najważniejsze jak je rozpoznajesz, bo pisząc MSDOSa z obsługą 4rech przyspieszaczy, pojawił się problem jednoznacznego i szybkiego rozpoznawania ich na starcie. W efekcie pozostał tylko tryb US/Happy - czyli właściwie jedyny, który da się kulturalnie i bez tricków rozpoznać (no dobra jest jeszcze HDI, ale czy u nas ktoś widział coś co działa w tym trybie??).

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-04 18:27:48)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

45

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Napis zostanie.

Najbardziej zależy mi na testach XF-551 i synchromesha. Nie mam jak tego testować.
QMEG robi w US/Happy - Poll $3F, TopDrive1050 - CAUX2+$80, no i niesprawdzone Synchromesh - CCOMND+$80.

Opis leży na atariki, a że miałem wzór z Qmega 4.04 to łatwo szło.

46

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Jeśli masz przynajmniej dwa komputery, w tym jeden z IDE KMK/JZ, możesz te wszystkie trzy przyspieszacze przetestować przy pomocy SIMDRV.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-06-04 19:01:28)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

47

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Nie no ja wiem jak te turba działają :)
Ale np. TopDrive nie da się kulturalnie rozpoznać, trzeba wysłać jakiś rozkaz w tym standardzie i sprawdzić czy zadziała (co stwarza problemy z MyIDE np. - tak na atari age pisali). Dlatego zrezygnowałem z tego badziewnego turba.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

48

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Ja bym chętnie potestował na XF551 i SN360 z firmware Mikeya, ale nie mam flashowalnej kości.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

49

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Racja, do Mikeya muszę pisać - przeca obiecał mi testnąć.
Gdybym miał programator to bym Ci wysłał :|

Simius napisał/a:

Jeśli masz przynajmniej dwa komputery, w tym jeden z IDE KMK/JZ, możesz te wszystkie trzy przyspieszacze przetestować przy pomocy SIMDRV.

googlując znalazłem info, że potrzeba przelotki Sio2SIO z 7474/7414 i tony softu.

A ja tam wolę na real hardware.
Się mi przypomniało, że Rocky ma w szafie XF-551. Właśnie odpisał, że pożyczy. Jakby coś nie było halo ze stacją- to znowu Wam pomarudzę....

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-04 20:02:30)

50

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Pecus napisał/a:

Do tego brak obsługi drukarki to jakiś żart chyba. Większość analiz kodu itp. zrobiłem przy pomocy drukarki - kiedyś fizycznie podpiętej do atari, a potem przez przechwytywanie wydruku do pliku z APE.

Proszę opisać, o jakie wydruki chodziło. Czy MLM pozwala Listingi drukować (ma Print Screen) ?