1

Temat: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

No właśnie, wielu by to mogło pomóc: http://petari.000space.com/atari/flashest.php - tam oczywiście prototyp, wygląda to strasznie. Ale... Mamy zdolnych elektroników, więc pytanie techniczne: jaki by był hipotetyczny koszt wykonania tego w cywilizowany sposób?
Dla zachęty ankietka - chciałbym mieć/nie chciałbym mieć możliwości flashowania nowego TOSu z poziomu Atari...

Sikor umarł...

2

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

Fajny pomysł. Byłoby jeszcze fajniej, gdyby dało się zrobić 2 w 1, czyli flasher TOS i rozszerzenie pamięci do 4 MB dla zwykłych ST jako opcja (do STE można by zrobić wersję bez rozszerzenia ramu, bo STE i tak ma ram na simmach)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2010-06-28 16:33:11)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

3

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

super pomysł

4

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

Ja tam specjalista od St nie jestem ale jak sobie wyobrazacie  flashowanie tosa z poziomu ST? Toz jak zaczniecie tosa zapisywac to sie chyba Atari zawiesi ? .Moze sie myle ale St przeciez chyba nie przepisuje calego TOSA do ramu bo i po co?

Ostatnio edytowany przez zaxon (2010-06-28 20:29:35)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

5

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

ST wcale nie przepisuje TOS-u do RAM-u, ale też dlaczego miałoby się nie dać przeflaszować ROM-u? Wyłącza się przerwania, flaszuje się, a potem robi zimny start.

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

zaxon: tak samo jak flashowanie systemu do małego Atari, co to je kiedyś Pasiu zaimplementował. Tak samo jak flashowanie VBXE, czy wreście - tak samo jak flashowanie BIOSu w grzybie (zasadnicze to jest to samo). Po to tam są zworki konfiguracyjne.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2010-06-28 20:51:12)

Sikor umarł...

7

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

zaxon napisał/a:

Ja tam specjalista od St nie jestem ale jak sobie wyobrazacie  flashowanie tosa z poziomu ST? Toz jak zaczniecie tosa zapisywac to sie chyba Atari zawiesi ?

w ramie musi byc kod flaszera, reszter robisz normalnie, wylaczasz przerwania  i flaszujesz.

8

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

no nie do konca, W malym atari flashowanie romu? Jakis link ? Vbxe jest flashowane ale na innych zasadach, Ogolnie w VBXE nie  flashujesz Altery tylko Atmege z ktorej potem core jest przepisywane do ALtery,  bios w grzybie podobnie.

Mowie o sytuacji ze trzeba wgrac flasha czyli  nadpisac dzialajacy program. Ok, lecimy z dyskietki, 3-4 sztuki bo i program do flashowania musi sie zmiescic i sam bios:
Efekt:
W polowie flashowania  zaczyna nadpisywac procedury I/O w tosie , flop sie wywala i mamy niedogranego flasha.  Zwis i trup z ST.

Mozna to zrobic inaczej, dac wieksze kostki flash, zamiast 1 mb dac 4 mb, i flashowac aktualnie nieaktywna czesc plus jakas logika ktora by ustawiala ktory sie ma bootowac ale  dajac flashe 4mb rownie dobrze mozna wypalic na stale 4 tosy i dac 2 wajchy do przelaczania .
Bo tak naprawde to ile tych tosow potrzeba?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

9

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

co do malego atari to zeby sflaszowac rom w atari musisz sprawic zeby w przestrzeni adresowej procka znalazly sie rejestry flasza (2AAA/5555). Jak masz flasza ktory odzywa sie tez pod 2AA i 555 to tym lepiej bo te offsety od $C000 sa dostepne i mozesz je smialo uzywac bez zaprzatania dodatkowego dekodera. Jak juz to masz, to ladujesz flaszer do ramu, wylaczasz przerwania i flaszujesz. Nie ma prawa sie nic 'w trakcie' zmienic (poza zawartoscia romu rzecz jasna)

Ostatnio edytowany przez mikey (2010-06-28 21:32:46)

10

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

acha, hmm,ale jaksie domyslam caly proces musi przejsc za jednym zamachem  bez dogrywania np? Czyli nowy tos musi sie zmiescic w pamieci ST?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

11

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

No a co to za problem, żeby się TOS w RAM-ie ST zmieścił? RAM-u jest co najmniej 512k, ROM-u co najwyżej 256k.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-06-28 21:38:31)

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

niekoniecznie, mozesz napisac handler dyskietki lub inne IO i wtedy mozesz robic co dusza zapragnie bo TOS ci nie jest do niczego potrzebny wtedy w trakcie flaszowania...

Ostatnio edytowany przez mikey (2010-06-28 21:41:10)

13

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

No tak, doczytalem co Drac030 ,Mikey Pera Putnik pisze i faktycznie, to dziala, nadal pozostaje pytanie po co? Oczywisty argument bo bylo by fajnie miec i "bo sie da"  jak najbardziej za mna przemawia ale jakies inne? Pytam jako grzebiacy w St ale nabierajacy doswiadczenia, najszybciej sie tu dowiem.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

To jest dobra rzecz jak ktoś chce z EmuTOSem na przykład poeksperymentować.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

marcin1040stfm napisał/a:

Fajny pomysł. Byłoby jeszcze fajniej, gdyby dało się zrobić 2 w 1, czyli flasher TOS i rozszerzenie pamięci do 4 MB dla zwykłych ST jako opcja

Jeśli coś szłoby razem z 4Mb ST Ramu, to kupiłbym nawet, gdyby było to depilator.

Tak więc flasher to niekoniecznie, ale jeśli z 4Mb RAMu dla ST, to brałbym na 100%.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

16

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

No właśnie! Rozszerzenie pamięci dla zwykłych ST do 4 MB RAM jest także moim zdaniem najważniejsze, bo z 1 MB to niezbyt wiele można zrobić (na początek wystarcza, ale potem wiadowo jak jest :)). Ja się do mojego krzyżackiego TOSa już przyzwyczaiłem i nie trzeba go koniecznie wymieniać, ale jak by było takie 2 w 1, czyli rozszerzenie ramu i flasher TOS to by było super :)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2010-06-29 11:47:50)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

17

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

Są programiki przerzucające TOS do pamięci, co teoretycznie przyspiesza działanie systemu.
ROMSPEED - copies the ROM to the Fast-RAM and accelerates the system.
http://www.seimet.de/atari/files/romspd31.zip

Co do flasher-a, miałoby to sens, gdyby pojawiały się nowe wersje TOS-u :) A tak, jak już raz zrobisz wymianę, to masz.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2010-06-29 15:05:10)

Było miło :) Do widzenia.

18

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

jeśli masz fast-ram to tak...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

19

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

Jest też GEMRAM, ale to już nie cały TOS, a tylko GEM.

GEMRAM installs a copy of GEM in RAM. This is necessary if you

use patch programs like WINX, ARROWFIX or SHBUF.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2010-06-29 15:26:54)

Było miło :) Do widzenia.

20

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

sqward napisał/a:

jeśli masz fast-ram to tak...

hmm, jakoś mi się tak kojarzy że gdzieś czytałem że w ST dostęp do ROMu jest wolniejszy niż do RAMu więc
właśnie przerzucenie TOSa do RAMu przyspiesza działanie sytemu, ale za nic nie przypomnę sobie gdzie to
czytałem, więc nie podeprę się linkiem :) a może to była tylko moja fantazja, hehehe

21

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

artik-wroc napisał/a:

Co do flasher-a, miałoby to sens, gdyby pojawiały się nowe wersje TOS-u :) A tak, jak już raz zrobisz wymianę, to masz.

Pojawiają się nowe wersje EmuTOSa, patche są przeważnie ze dwa razy w roku. Już się robi sensowniej?

Sikor umarł...

22

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

Sikor napisał/a:

Pojawiają się nowe wersje EmuTOSa, patche są przeważnie ze dwa razy w roku. Już się robi sensowniej?

A z jakim sprzętem to działa poza Mega STE ? ("running on some real hardware, like the Atari Mega STE").

Było miło :) Do widzenia.

23

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

Ze zwykłym STE - jak ostatnio pisali, na zwykłym STE (nie mega) poprawili zapis na fd, bo coś wcześniej skrzaczyli...

Sikor umarł...

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

jury napisał/a:
sqward napisał/a:

jeśli masz fast-ram to tak...

hmm, jakoś mi się tak kojarzy że gdzieś czytałem że w ST dostęp do ROMu jest wolniejszy niż do RAMu więc
właśnie przerzucenie TOSa do RAMu przyspiesza działanie sytemu, ale za nic nie przypomnę sobie gdzie to
czytałem, więc nie podeprę się linkiem :) a może to była tylko moja fantazja, hehehe

Też coś takiego kojarzę, ale różnica jest rzędu 1% IIRC.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

25

Odp: Tos na kości flash - ktoś to zrobi ładniej?

To można jeszcze wsadzić 68010 i już będzie 2% szybciej ;)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.