Temat: Windows 95-brak kursora

Witam!

Niedawno otrzymałem PC z Windowsem 95. Gdy system się włączył okazało się, że nie ma kursora. Czy ktoś wie co to może być? Chciałem mieć właśnie takiego peceta do pogrywania w klasyczne gierki pod DOS, ale posługiwanie się nim bez myszy jest delikatnie mówiąc uciążliwe :) Mam nadzieję że ktoś pomoże mi uporać się z tym problemem, bo wiem że sporo osób tu na forum bardzo dobrze zna się na pecetach.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2010-08-22 18:58:54)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

2

Odp: Windows 95-brak kursora

Mysz na PS/2 lub DIN podłączona i sprawna?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Windows 95-brak kursora

Mysz na Coma podłączona i sprawna. Tylko pod tym Windowsem 95 nie działa bo nie ma kursora.

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

4

Odp: Windows 95-brak kursora

Moim zdaniem włączony jest sprzętowy kursor, a karta graficzna go nie wspiera. http://support.microsoft.com/kb/127139

Z linka powyżej:

"  1. W oknie Panel sterowania kliknij dwukrotnie ikonę System.
   2. Kliknij kartę Wydajność, a następnie kliknij przycisk Grafika.
   3. Zauważ, że suwak Przyspieszanie sprzętowe ma cztery ustawienia (Pełne, Większe, Podstawowe i Brak). Każde z tych ustawień opisano poniżej.

Pełne
Ustawienie domyślne, które umożliwia korzystanie z pełnego przyspieszania sprzętowego.
Większe
Po zastosowaniu tego ustawienia dodawane są następujące elementy: SWCursor=1 w sekcji [Display] w pliku System.ini.

Ustawienie SWCursor na 1 powoduje wyłączenie kursora sprzętowego. "

Ostatnio edytowany przez mały (2010-08-22 19:58:45)

5

Odp: Windows 95-brak kursora

mały: Próbowałem już tego sposobu i nie działa niestety :(

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

6

Odp: Windows 95-brak kursora

W Windows 95 tak samo jak w DOS 6.22 bez zainstalowania dosowego sterownika w config.sys myszy mysz była niedostępna.

//EDIT: oczywiście "pod dos-em"

Ostatnio edytowany przez maw (2010-08-22 21:17:11)

___
Press play on tape...

7

Odp: Windows 95-brak kursora

Usuń mysz w Device Managerze i reboot. Jeśli to nie pomoże to wyłącz w BIOS gniazda PS/2. Jeśli i to nie pomoże to sprawdź czy przypadkiem nie ma jakiegoś konfliktu IRQ portów szeregowych z jakąś kartą czy czymś innym. Ostateczne rozwiązanie to nabycie za 10 zeta myszy PS/2.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Windows 95-brak kursora

W Windows 95 kursor jest normalnie widoczny nawet gdy mysz nie jest podłączona - pozostaje przez cały czas na środku ekranu.

Sprawdź, czy po odłączeniu myszy i restarcie kursor się pojawia. Powinno też wyskoczyć ostrzeżenie o braku myszy.

Sprawdź też ustawienia kursora we właściwościach myszy - może ktoś Ci zrobił głupi dowcip.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

Odp: Windows 95-brak kursora

Mnie się też wydaje, że jak nie podłączyłeś myszy, to strzałki nie było...

10

Odp: Windows 95-brak kursora

Krótki: Po odłączeniu myszy nic się nie dzieje. Nie ma kursora ani żadnego komunikatu. Zauważyłem też, że jeśli włączę system w trybie awaryjnym, to pojawia się kursor i można spokojnie nim sterować za pomocą myszy. Ustawienia kursora są w porządku.

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

11

Odp: Windows 95-brak kursora

marcin1040stfm - a jaki tam masz proc ? ... Moze lepiej do starych gierek wgrać win98se ... ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: Windows 95-brak kursora

Ten procesor to jakiś AMD o częstotliwości 90 mhz :P Więc raczej 98 nie pójdzie ;) W ogóle to ten pc jest jakiś dziwny. Nie ma nawet złącz PS2. Klawiatura jest na DIN, a mysz na COM. Wydaje mi się to dziwne, bo mój pierwszy pc (IBM PS/1) pochodził z 1992 roku, a miał już złącza PS2

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2010-08-23 12:56:22)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

13

Odp: Windows 95-brak kursora

No to jest akurat normalne że nie ma tych łącz. Standard PS/2 upowszechnił się dopiero jak weszły płyty ATX, czyli tak koło Pentium II.  Do tego momentu klawiatura zwykle miała DIN-5 a myszki COM. Wydaje mi się że najpewniej to masz coś skopane w sterownikach i dlatego jej nie widać. Jak wchodzi do trybu awaryjnego to korzysta ze zwykłych sterów. Może ktoś miał jakąś specyficzną myszkę.

14

Odp: Windows 95-brak kursora

Pójdzie pójdzie - Win98 wcale nie jest bardzo wolniejszy od 95-tki. Tylko zajmuje więcej miejsca na dysku. Ale do starych gier zmiana systemu nie jest potrzebna.

Twój komputer to standardowy PC/AT z lat 90-tych. Porty PS/2 pojawiły się w IBM PS/2 już w 1987, ale zaczęły być popularne w architekturze AT (której nb. PS/1 przedstawicielem nie jest) dopiero w połowie lat 90.

W takiej sytuacji zrobiłbym to co sugerował Dely - zobacz co ma do powiedzenia na temat myszy Menedżer urządzeń. Ale przedtem sprawdź jeszcze czy w autoexec.bat albo config.sys nie są ładowane sterowniki myszy. Jak są to je wywal.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2010-08-23 14:14:34)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

15

Odp: Windows 95-brak kursora

Zrobiłeś to: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 81#p113281 ?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: Windows 95-brak kursora

Tak jak stryker polecam win98se - chodzi bez najmniejszego problemu na 486.

Nawet sporą część DivXów odwarza płynnie - tym bardziej pójdzie GemMini czy inny openGEM  ;)

wszystkie trzy strony świata

17

Odp: Windows 95-brak kursora

A w BIOSie sprawdzałeś, czy COM od myszy nie jest zablokowany? Czy Windows widzi porty COM?

18

Odp: Windows 95-brak kursora

dely: Tak, zrobiłem to.

macgyver: Porty COM w biosie są ustawione na Auto. Windows widzi porty COM

Co do porad z instalacją 98, to chyba nie da rady, bo ten PC nie ma stacji CD, a nie wiem czy jest sens inwestować. Wolałbym zostać przy 95, tylko jak rozwiązać ten problem z myszą? :/

EDIT: Zobaczę jeszcze te pliki Autoexec.bat i Config.sys o których wspominał Krótki

EDIT2: Zauważyłem, że czasami jak się zatwierdzi jakieś ustawienie, to kursor na chwilę się pojawia, ale zaraz znika. Teraz to już zupełnie nie wiem, co to może być :)

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2010-08-23 20:21:24)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

19

Odp: Windows 95-brak kursora

marcin1040stfm napisał/a:

Co do porad z instalacją 98, to chyba nie da rady, bo ten PC nie ma stacji CD, a nie wiem czy jest sens inwestować. Wolałbym zostać przy 95, tylko jak rozwiązać ten problem z myszą? :/

Wystarczy wyjac dysk i wgrac na innym kompie na niego instalke.... najlepiej na druga partycje.... pozniej odpalic dystkietke startowa i z niej dzialac....aby ja wlaczyc... druga sprawa to jaki tam jest dysk :p ?
Szkoda ze nie jestes z 3city .... mam(mialem) jakies czesci gdzie byl procek 300 Mhz :-) ....
Zresztą sa u mnie w Gdansku zbiorki "rzeczy niebezpiecznych" gdzie ludzie oddaja jeszcze bardziej wypasione "kompy" :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: Windows 95-brak kursora

stryker: Dysk jest o pojemności 1 GB i jest na nim tylko jedna partycja. Podłączyłem też drugi dysk od IBM-a o pojemności... 80 MB :P

A wracając do problemu z kursorem, to ku mojemu zdziwieniu problem sam się rozwiązał :) Po prostu włączam komputer, a tu nagle kursor :) Także problem uważam za rozwiązany :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

21

Odp: Windows 95-brak kursora

Ja obstawiam "problemy emocjonalne" myszki. Ze starości źle interpretuje lub nie zawsze odpowiada na zapytanie z komputera. Win95 nie dostaje oczekiwanego potwierdzenia podłączenia, to unieruchamia kursor i zadaje pytanie
"czy mysz jest podłączona ? podłącz do COM lub PS/2.."

22

Odp: Windows 95-brak kursora

marcin1040stfm napisał/a:

Chciałem mieć właśnie takiego peceta do pogrywania w klasyczne gierki pod DOS

Pewnie większośc wie, ale dla porządku dodam od siebie, że jest coś takiego jak DosBox :). Piszę, bo idea trzymania starego PC tylko dla dosowych gierek wydała mi się trochę dziwna. Chyba, że ktoś ma sentyment do starych pieców :).

23

Odp: Windows 95-brak kursora

gl.h napisał/a:

dodam od siebie, że jest coś takiego jak DosBox :)

Z którego(i jemu podobnych) korzystanie jest cokolwiek nieprzyjemne...

Na dodatek koszt "staruszka" jest kilkukrotnie mniejszy niż replikatora portów (o stacji dokującej nie wspominając...) do współczesnego pieca (to tak na wypadek gdyby zechciało się np. COVOXa* podepiąć).



*a nie znam emulatora który by potrafił oddać brzmienie takiego sklepanego na kolanie z 20% rezystorów :P

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2010-08-28 12:18:15)

wszystkie trzy strony świata