1

Temat: AspeQt 0.6 już dostępny

Fatih właśnie wydał AspeQt 0.6. Dla niezorientowanych: jest to emulator stacji dysków i nie tylko - odpowiednik APE, który mało tego, że jest bezpłatny, to jeszcze działa na wszystkich platformach.

http://sourceforge.net/projects/aspeqt/

Zawiera on polską wersję językową - ponieważ jestem autorem tego tłumaczenia, i zdaję sobie sprawę z jego niedoskonałości, to proszę o uwagi i poprawki. :)

Ostatnio edytowany przez krzyc (2010-02-11 03:28:12)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

2

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Tak, internacjonalizacja dosłowna.

Jak już ktoś powiedział: a poszedł APE w diabły :lol:

3

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Obsluga *.pro bedzie ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Skoro atari800 to obsługuje to pewnie nie jest problemem dodać.
A skąd wziąć takie obrazy .pro? Bo ja tego na oczy nie widziałem. :(

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

5

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Mam 73 pliki PRO - zasłać [*] Ci ? (podaj e-mail)


[*] Hrabia z rana schodzi do recepcji hotelowej.....

- mówi do obsługi: zasłałem łóżko
- obsługa: to świetnie
- hrabia: oj nie bałdzo


;)

albo look'nij tutaj

Tylko, że PRO są dedykowane APE (cytuję: Disk image format used by Ape - Atari emulator). Więc po co nam teraz?

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-02-11 21:36:08)

6

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

tja ;)
z Fatihem musze pogadac, by dodal tez zgrywanie z prawdziwnej sra..stacji dyskow - z ioboardem to jak najbardziej realne ;)

co do niedoskonalosci tlumaczenia:

"szeregowych peryferiow"?

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

krzyc - jak dasz radę, to najbardziej interesują mnie piktszyny z tego pliku:  Sex Demostration Pictures.pro


EDIT:  chyba mało kumaty jestem, acz chwilę trwało pokapowanie się jak swap'ować napędy.....

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-02-13 08:13:08)

8

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Po uruchomieniu Sex Demonstration Pictures wyskakuje ENTER PASSWORD: więc chyba działa. Szkoda, że ten format pro nie ma żadnej dokumentacji poza źródłami atari800 - mam nadzieję, że skończę obsługę formatu przed wydaniem kolejnej wersji.

Czy wiecie co to znaczy zduplikowany sektor i jak działa to zabezpieczenie przed kopiowaniem?

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

9

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Możecie potwierdzić:

1. Podpięty dysk formatu MyDos
2. Na Atarce robię write plików
3. Mogę je czytać bez problemów
4. Potwierdzam zapis ATR na dysk HDD (w aspeQT)

.... i na atarce robią się krzaki w odczytem choć poprzednio szło ładnie.

10

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

W ramach Grzybsons Summer of Code dopisałem obsługę plików PRO do AspeQt. :D

Do ściągnięcia z repozytorium SVN i samodzielnej kompilacji. Ja nie mam środowiska do kompilacji pod Windows.

Macie może jakieś pliki VAPI (*.ATX)? Piszę moduł do obsługi tego i nie mam czym testować.

PS. Właśnie znalazłem trochę VAPI pod:
http://www.atarimania.com/atari-vapi.html

Ostatnio edytowany przez krzyc (2010-05-04 15:04:56)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

11

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

A tak ku mej ciekawości: gdzie być opis tego formatu?

Jak już zassasz ten ATX z atari-maniii to poślij w ZIPie do mnie, ładnie proszę :)

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-05-04 16:59:48)

12

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

pajero napisał/a:

A tak ku mej ciekawości: gdzie być opis tego formatu?

Gdzieś na AA jest szczątkowa specyfikacja ATX/VAPI. Załączam. Niestety autor, jak to określił z braku czasu, nie udostępnił źródeł swojej pracy i autorzy emulatorów walczą z wiatrakami. Kiedy atarowcy odkryją open source?

Na razie udało mi się odtworzyć strukturę pliku z obsługą bad sectorów, czyli to co jest w specyfikacji. Już mi część obrazów działa. Teraz tylko odtworzyć czasy i domyślić się jak autor ATX rozwiązał podwójne sektory i ew. inne rzeczy, których w specyfikacji nie ma. :(

A jeżeli pytasz o format PRO to nie ma specyfikacji żadnej, bo autor trzepie na tym kasę.

pajero napisał/a:

Jak już zassasz ten ATX z atari-maniii to poślij w ZIPie do mnie, ładnie proszę :)

Znaczy podesłać Ci to co ściągnąłem spakowane ZIPem? Prześlij mi adres e-mail.

Ostatnio edytowany przez krzyc (2010-05-04 22:04:29)

Post's attachments

AtxSpecsPrelim.txt 1.57 kb, liczba pobrań: 6 (od 2010-05-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

13

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Jak masz tylko parę ATX to nie trza. Sam se ściągnę. No chyba, że masz wszystko?

Właśnie zassałęm źródła Altirra (bo obsługuje format ATX - wczytałem i gram w oryginal Ballblazer by Epyx)
A tam w DISK.CPP pod procką LoadDiskATX jest wsio :)




UPDATE:
Czyli do postu niżej, wysłałem Ci maila kontaktowego licząc na ATX :)



.

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-05-05 20:19:01)

14

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

pajero napisał/a:

Jak masz tylko parę ATX to nie trza. Sam se ściągnę. No chyba, że masz wszystko?

Ściągnąłem hurtem wszystko (down them all) - w końcu jak mają być testy to na całego. :)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

15

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Z tlumaczen:

[Dysk 5] Zamontowe 'D:/Atari/!ATR/!Dyski duze/GAMES012.ATR' jako '7000 sektorowy dysk twardy pojedynczej gestosci (875k)'.

16

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

krzyc napisał/a:

Czy wiecie co to znaczy zduplikowany sektor i jak działa to zabezpieczenie przed kopiowaniem?

Nie wiem czy pytanie wciąż aktualne, ale odpowiem mimo to.
Na tej samej ścieżce dyskietki dwukrotnie występuje sektor z tym samym adresem (numerem). Sprawdzenie zabezpieczenia polega na ustawieniu głowicy nad konkretną ścieżką i dwukrotnym (lub wielokrotnym) odczytaniu tego samego sektora w pewnym odstępie czasu. Ponieważ dyskietka obraca się z pewną skończona predkością, to raz w momencie żądania odczytu trafia sie na jedną wersję sektora a raz na drugą. Przy korzystaniu z tak zabezpieczonych programów trzeba było wyłączać buforowanie ścieżek w stacjach, które miały taką funkcję.
Zwykły kopier rzecz jasna kopiuje każdy sektor tylko raz, więc skopiowany program nie działa. Do stacji z przeróbką TOMS MultiDrive dodawany był kopier, który potrafił kopiować takie zabezpieczenia. Skwapliwie z tego korzystałem tworząc na wszelki wypadek robocze kopie oryginalnych gier - stacje z przeróbką TOMS-a czasem ni z tego ni z owego uszkadzały dyskietki.
Żeby właściwie emulować takie zabezpieczenie musiała by być emulowana oryginalna prędkość obrotowa stacji dyskietek. Procedura zabezpieczająca niekoniecznie musi chcieć dwóch różnych zawartości przy kolejnych odczytach, może np. oczekiwać 2 razy tych samych danych a za trzecim innych, dokonując odczytów w odpowiednich odstępach czasu. Układ sektorów na ścieżce też powinien być zachowany, czyli np. 1,2,1,3,4,5... nie zadziała, a 1,2,3,4,5,6,1... zadziała.

Jeszcze inne zabezpieczenie (które również można było skopiować oprogramowaniem dołączonym do TOMS MultiDrive) to "słabe" sektory. To polega na tym, że część wybranego sektora jest zapisana na dyskietce z osłabionym sygnałem podawanym na głowicę. Powstaje więc sektor, który przy prawie każdym odczycie ma inną zawartość, sprawdzenie polega na kilkukrotnym odczycie i porównaniu zawartości, która w pierwszej części sektora powinna być zawsze taka sama, a w pozostałej części za każdym (lub prawie każdym) razem inna. W tym przypadku buforowanie ścieżek też musi byc wyłączone. Zasymulowanie czegoś takiego jest chyba prostsze niż wielokrotnych sektorów (raczej nie ma zależności czasowych), to trochę tak jak z sektorami z błędnym CRC, tylko dodatkowo z częścią o zmieniającej się zawartości.

17

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Jak najprościej skopiować programy z ATR na PC /krok po kroku/.Mam Atari 130,CA-2001, SIO2PC,Aspeqt,APE,dosy atr.Wiedza moja w tym temacie jest zbyt mała.

18

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Ale skopiować do czy z ATR? Lepiej trzymać wszystko w ATRach, łatwiej jest zrobić sobie kopię (nawet gdzieś na sieci). Stację dysków schowaj, przyda się dla "przyszłych pokoleń". ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

19

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Chcę skopiować z dyskietek atari \planety ROBBO\  do komputera PC.Wykonałem przy pomocy 'ROBBO KONSTRUKTORA' około 200 planet i chcę je mieć na PC. Na PC mam zainstalowany joystick cyfrowy.

20

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Pewnie dawno nie korzystałeś z kabelka Sio2PC.

Wtedy wystarczyło by kopiowanie:  STACJA - ATARI - SIO2PC - PC
1. Dyskietka w stacji, wczytany DOS II/D
2. Do stacji podłączony Sio2PC a on do PC do złącza COM !!!!
3. W PC Aspeqt, podmapujesz pod D2: nową dyskietkę (czyli ATR), najlepiej 180kB Double
4. D1:COP *.MAP,D2:=    (zakładam, że mapy mają nazwę z rozszerzeniem "MAP")
5. goto 3.

Można zamiast SIO2PC użyć SIO2SD, jeśli brak w PC złącza COM, tudzież chcesz na później więcej wycisnąć z Atarki.

Ciekawe czy Zaxon dokończył swoją wersję Sio2PC, tzn. Sio2USB (we wtyczce SIO układ FT232 jak w IOboard).
Uwaga: potrzebne sterowniki dla PC do USB emulujące złącze COM dla programu Aspeqt czy APE. Dostępne wraz z instrukcją instalowania na stronie FT


Jak coś nie wiesz, korzystaj z ATARIKI www.atariki.krap.pl
No i witamy po latach.

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-13 12:28:42)

21

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

Mam problem nie moge odpalic w/w programu na  win98se .... pokazuje to co na foto ...
http://stryker.pigwa.net/atari/aspeqt_win98se.jpg
Czym to jest spowodowane ? Proc to P II 266 ... za słaby ? ;)
Czy ten plik kernel32.dll jakis za stary ?

ps. co z obslugą obrazów w *.pro ?

Ostatnio edytowany przez stryker (2010-10-17 18:39:55)

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

http://msdn.microsoft.com/en-us/library … S.85).aspx

msdn napisał/a:

Minimum supported client    Windows 2000 Professional

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

23

Odp: AspeQt 0.6 już dostępny

wlasnie ;/ bedzie trzeba sobie dodatkowy system zainstalowac....

"wszystko się kiedyś kończy......."