Temat: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Ave wszystkim !

Mam zamiar wpakować do 800XL 1 MB pamięci.
Mam 2 schematy takowych rozszerzeń :
jedne by Jerzy Sobola
drugie od Satantronic.
obydwa wyglądają bardzo podobnie (chyba nawet tak samo)
Miał ktoś do czynienia w praktyce z tymi rozszerzeniami ???
Czy nie ma z nimi problemu w stylu "tego rozszerzenia program nie obsługuje"
I jeszcze jedna rzecz na schemacie od Satantronic, czy ktoś może wie co znaczy napis
"MMMU in Atari 130XE; But not fully compatible" - pierwsza część do mnie dociera, ale co
w praktyce oznacza not fully compatible (w domysłach oznacza to działa ale tylko z naszym softem)

KS

2

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

A gdzie można znaleźć schematy i jakąś dokumentację rozszerzenia 1M  SIMM made by Pasiu ???
Znalazłem gdzieś na forum link do pliku SIMMext.zip czy cuś ale niestety "martwy" ...  :cry:

3

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Najlepszym rozwiązaniem jest schemat rozbudowy do 1Mb by Pasiu z profesjonalną instrukcja :),  rozszerzyłem sobie jako 'amator' elektronik :) 2 atarki i ostatnio jedną Draconowi. Masz dwa przełaczniki jeden do włączania/wyłączania dodatkowej pamięci a drugi do przełaczania 512/1088 Kb, jedynym problemem może być układ 'GAL' ale można go dostać koszt jakies 6-10 zł i taką kostkę wysyłasz do Pasia(koszt zaprogramowania chyba 6 zł czy jakoś tak) lub ewentualnie robisz sobie programator Gal-i tu masz linka:
www.gdansk-orunia.eu.org/pc/gal.pdf
ps. jezeli chodzi o archiwum ze schematem rozszerzenia pasia to juz dawno zwróciłem uwagę Dely-emu ale jakoś tego niepoprawia, jakby co moge pod wieczór przesłać na maila....
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

To ja tez poprosze !  :D
Webmajsterze na PeCecie, powiedz przecie ; jaki komp najlepszy jest na świecie...  I moze jeszcze WRZUC TEN PLIK PLIIIZZZ  :lol:

5

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

8O
http://www.gdansk-orunia.eu.org/atari/simmexp.zip

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Stryker moze i mnie rozszerzysz pamiec do 1 megasa,bo mam 320kb CS i jak wiesz pare rzeczy nie chodzi...Teraz tylko czekam na szczegoliki techniczne: co i jak.

gep/lamers^dial

7

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

A to rozszerzenie od Pasia to na 100% pewne ????

8

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Ja w chwili obecnej w atarynie mam 1024 kB (1MB) RAM, ale jest to rozwiazane w ten sposob, ze "wsadzilem" 32 scalaki o organizacji 1*256kbit - na plycie od 130 XE z pamieciami o organizacji 1-bitowej sa 2 rzadki na RAM i wszystko sie ladnie miesci - wczesniej mialem to w ... 65XE ! To juz naprawde bylo hardcore-owe - w dwoch ostatnich slupkach znajdowalo sie po 8 scalakow jeden na drugim ;)

9

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Mam 3 kompy z rozszerzeniem 1MB od Pasia i z żadnym NIGDY problemów nie miałem; czyli zawsze działa i wszystko na tym chodzi.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Sluchajcie daje do wierzenia i nie chce slyszec juz pytan typu: "A to rozszerzenie od Pasia to na 100% pewne ????"

NIE BEDZIESZ MIAL INNYCH ELEKTRONIKOW PRZED PASIEM.

11

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Jeżeli chodzi o schematy Pasia to są najlepsze !!!!!!!!!!! + profesjonalnie zrobione z dolaczona profesjanalna instrukcja jezlei chodzi o ten schemat 1MB to jest w 100% sprawdzony, autor testowal go chyba ze 2 lata ??? i dopiero ostatnio udostepnil archiwum ze schematem...
Gepart - co do 1MB pogadamy na sztabie tylko musisz se Gala zalatwic i do Pasia wyslac on ci zaprogramuje i wtedy mozna dzialac :)
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Wiecie ja kombinuje nad swoim rozwiązaniem (od jakiegos czasu). Wpadłem nawet na głupi (a może nie ) pomysł z zastosowaniem pamięci statycznych (albo raczej głupie bo ciągną więcej z zasilania) ale też nie wypalił (a dlatego go chciałem zrobić bo mam ich trochę 32kB i 64kB wyprute z heblowego cache'a - dla tych którzy by nie wiedzieli hebel czyli PC) A co do tych pytań typu czy 100% pewne. Jako elektronik wiem z doświadczenia że 100% PEWNE urządzenia w PEWNYCH warunkach odmawiają współpracy (szczególnie tyczy się to wszelkich sterowników pamięci DRAM na TTLach i tym podobnych). Uruchamiałem już kiedyś kumplowi rozszerzenie, którego autor twierdził że działa na 100%, a ze schematu wynikło że nie ma prawa działać.

A i jeszcze coś Vasco mam przed sobą innych elektroników - SIEBIE :)

Ogólnie rzecz biorąc to dzięki porady (tak w ogóle to mam już doki z rosszerzeniem made by Pasio)

13

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

> A i jeszcze coś Vasco mam przed sobą innych elektroników - SIEBIE 

kwestia czasu jest zrozumienie tej pomylki ;)

14

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Wiesz taką ma już naturę że jestem niezależny i nie lubie zwierzchników :D

15

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

... to jest jakoś tak, jakby iść z drewnem do lasu ... hehehe :D  :D

:: jak przyjdzie mój nowy doPASIONY sprzęt (XEGS/1088kB/Stereo/Covox/new MMU/KMK ide/65c816/AKI/SDX inside (2 wersje)..itd) to wrzuce fotki na AArea - taki mały przykładzik na to, jaki design mają Pasiowe rozwiązania. :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Zawodowcy mają zawsze dobry dizajn :) nawet jak robią to w domowych warunkach :D ....
(sam robię to wiem)

17

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

A to rozszerzenie od Pasia to na 100% pewne ????

Jako beta-tester tegoż rozszerzenia stwierdzam: ABSOLUTNIE!
Casper wymyślił jakiś teoretyczny sposób "ogłupienia: tego typu rozszerzennia (znaczy: z podwójnym znaczeniem bitów), ale tyczy się to w takim razie również np 320 compy shop. A poza tym trzeba się nakombinować.

18

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

No i proszę !
Wreszcie konkretna odpowiedź.

A nie typu "Nie będziesz miał..." itp.

19

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

Ej, no! Przeciez to moje "Nie bedziesz mial..." nie bylo wziete z ksiezyca, tylko stad, ze moje kompy rozszerzaly 3 rozne osoby i zadna z nich nie dorastala Pasiowi do pietki lutownicy!

Mam 2-gi egz. po Jurgim - chcesz obejrzec? Zapraszam na Lasta!

20

Odp: Rozszerzenia pamięci do 1 MB (znowu...)

a propos achematu 1mb od Pasia -- wiem ze temta dawno zapomniany - co mam zrobic z uparciuche, gdy nawet l74ls04 nie pomaga i pamiec losowo sypie bledami ?? a przewody z VCC sa identyczne jak w wiazce kabli zasilacza atx ...moze byc tak ze ram niekombatybilny ??

update: po problemie --- simm byl martwy -- juz jest OK !

Ostatnio edytowany przez lotharek (2005-07-07 21:19:15)