1

Temat: LAN dla Atarki ?

Moze pare osob mnie wysmieje ale siedziac porankiem przegladalem sobie z nudow rozne strony i znalazlem sobie cos takiego: http://www.propox.com/mmlan2_page_pl.htm

Jest to maly kontroler LAN i jestem ciekawy czy jakos daloby sie to wykorzystac w Atarce ?

Skoro USB sie dalo, IDE sie dalo to czemu nie np. LAN ?

Fajnie by bylo jakby sie wypowiedzieli na ten temat nasi czolowi specjalisci od podlaczania reaktorów atomowych :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: LAN dla Atarki ?

Ladnie to wyglada - 32-bajtowy obszar adresowania, 8-bit linia danych az sie prosi o wrzucenie tego na cartrigde, ale nie cieszmy sie przedwczesnie.

IMHO najtrudniejszym do przeskoczenia problemem jest linia INT - jest to linia przewan - biorac pod uwage fakt, ze uklad pracuje z Ethernet-em 10 Mbit/s przerwanie jest generowane dosc czesto i to z taka czestotliwoscia, ze atarynka raczej nie wyrobi z obsluga :/ Pomijam fakt, ze nalezaloby odpowiednio przerobic system, aby np. polaczyc linie INT z linia IRQ i zeby system (sterowniki) rozpoznawal owe urzadzenie, pomijam fakt potrzeby stworzenia softu, ktory obslugiwalby ramke Ethernetowa, gdyz pierwszy z podanych przeze mnie argumentow i tak dyskwalifikuje mozliwosc wykorzystania tego w atarce. Ow uklad wymaga przepustowosci rzedu 1,2 MB/s, a takiej nie posiadaja nawet RAM-dyski na atarce. Po prostu 1,77 MHz to za malo.

3

Odp: LAN dla Atarki ?

(lame mode on)

A nie mozna po prostu zamiast 10Mbit dac o tyle wolniej zeby Atarka sie wyrobila ? Przeciez USB 1.0 w SIO2IDE tez nie pracuje z pelna szybkoscia - na tyle ile pozwala USB ?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: LAN dla Atarki ?

Tutaj trzebaby bylo zaglebic sie w manuala do Ethernetu odnosnie transmisji ramek - jezeli pozwala na to, zeby byly duze opoznienia w odbieraniu ramek, to moze miec to racje bytu. Ktos musialby sie zajac napisaniem jakiegos sterownika do przesylania danych via Ethernet. Potem jeszcze znalezc kogos, kto stworzy na bazie tego stos IP i witaj atarko w swiecie internetu ;) Jezeli juz to bedzie, to moge sie pokusic o napisanie klienta IRC-owego ;)

5

Odp: LAN dla Atarki ?

Mysle ze to by bylo super dla duzego atari! Jak mi wpadnie jakas kasa to sobie kupie i pobawie sie...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: LAN dla Atarki ?

hm ... moje 2 grosze:

Sama transmisja ramek oczywiscie moze sie odbywac z mniejsza predkoscia - zaden problem. To warstwa sprzetu.

Posiadanie implementacji Ethernet nie rozwiazuje sprawy bo:
- nie mamy implementacji interfejsu socketow ...
- stos tcp na maszynie bez sprzetowej ochrony pamieci to porazka. 

Co prawda sa jakies swiatelka w tunelu - vide mikrokontroler Ethernet jako new-device na stronie Dunkelsa (tego od kontiki) Jakies mikroskopijne stosy tcp tez juz powstaly - IMO jednak jest to sztuka dla sztuki a nie nawet polprodukcyjne zastosowanie.

ps. Mac, jak chcesz pisac klienta irc bez socketow? Chcesz sie komunikowac bezposrednio z warstwa ramki. ? ? ? Zycze powodzenia ....

7

Odp: LAN dla Atarki ?

Ja bym sie tutaj zgodzil z opinia mikey'a. Predkosc mozna regulowac w dol, ale inne wspomniane przez mikey'a zeczy sa chyba wazniejsze. Na tym kontrolerze jest bodajrze parta obecnie sprzedawana wszedzie karta sieciowa. Ja ostanio kupilem takie dwie za 19 zl/szt.

8

Odp: LAN dla Atarki ?

Mac, jak chcesz pisac klienta irc bez socketow? Chcesz sie komunikowac bezposrednio z warstwa ramki. ? ? ? Zycze powodzenia ....

Widze, ze nie zrozumiales pewnych aluzji ukrytych w mojej wypowiedzi - zwroc uwage na znaczek ;) (przymruzenie oka) i konstrukcje wypowiedzi: jesli bedzie (tutaj przymruzenie oka, ze kiedykolwiek bedzie), to napisze (drugie przymruzenie oka, oznaczajace, ze musialby to byc podwojny cud).

A powaznie - oczywiscie bylbym za rozwinieciem tego projektu, ale dotychczasowe doswiedczenia z roznymi projektami niestety nie wroza niczego dobrego. Poczekamy i zobaczymy co przyniesie przyszlosc.

9

Odp: LAN dla Atarki ?

ojoj - znowu bedzie ze sie buracze :(
az sobie skrola napisze ;)

10

Odp: LAN dla Atarki ?

Mikey bo znow przybierzesz jakis malo konstruktywny pseudonim...co za swiat ta Polska A.D.2k3 ze jak chcesz napisac cos "opozycyjnego" to mocno andergrandowy nick trzeba przybrac;)

gep/lamers^dial

11

Odp: LAN dla Atarki ?

Ojoj ... jednak nie wytrzymales ....

12

Odp: LAN dla Atarki ?

Na temat bo urlopy przyznam.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: LAN dla Atarki ?

jakby ktos sie wział za ten projekt to mogę dać kilka kart sieciowych na ISA chyba sprawnych. W tej chwili znalazlem 2 x RTL8019A , 1 x UMC UM9007AF...., 2 x DL2518) poszukam moze bedzie wiecej....

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: LAN dla Atarki ?

A może to komuś w czymś pomoże:

http://www.6502.org/users/andre/osa/index.html

15

Odp: LAN dla Atarki ?

cos pisza o podlaczeniu tej sieciowki do komtrolerow atmega ... a jakby tak za pomoca atmega (na ktorego ponoc jest stos tcp/ip) atarka komunikowala sie z internetem? lub chociazby lanem...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: LAN dla Atarki ?

Właściwie jeżeli o to chodzi to na 8051 robi się serwery sieciowe z wykorzystaniem kart opartych o Realtek 8019. To dlaczego na atarce nie można by też ????
Zjrzyjcie tu
www.hw-server.com - tutaj oczywiście wersja z 8051.
Można coś stąd wykombinować

17

Odp: LAN dla Atarki ?

nie przesadzacie troszeczke?
jakos dalo sie zaimplementowac stos tcp/ip na xt, ktory wybitnie nie ma mozliwosci dzialania w protected mode, wiec dlaczego nie moglo by sie dac na atarce, ktora w porywach ma wiecej ramu niz xt, szybkosc rownierz nie jest tu problemem - '51 moze co prawda pracowac z zegarem 33mhz, ale pomijajac kilka specjalnych wersii te 33mhz nalezy podzielic przez 12 - cykl maszynowy '51 trwa 12 taktow zegara i tam sie dalo, a na atarce ma sie nie dac?!
ja nie mowie tu o bog wie czym, ale telnecik, jakis prosty web browser, czy gupie gg czemu nie?

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: LAN dla Atarki ?

Candle chciałeś chyba powiedzieć prosty web serwer a nie web browser. Bo takie cuś na 51 też sie robi :)

19

Odp: LAN dla Atarki ?

akurat napisanie webserwera jest latwiejsze niz napisanie przegladarki ....

20

Odp: LAN dla Atarki ?

Właśnie to miałem na myśli :)

21

Odp: LAN dla Atarki ?

Huh ? Przeciez od 5 lat jest na atarke przegladarka HTML, prosta ale skuteczna, bez obslugi obrazkow i linkow, czyli bez nawigacji tabelki tez olewa ;) Napisal ja nasz sasiad z poludnia - Marco / GMG. Dorzucem ja do bazy jakby ktos chcial :)

ALE JEST !

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: LAN dla Atarki ?

A dla sceptyków dodam jeszcze, że klasyczny 8051 ma 128 bajtów pamięci RAM na dane i całe 4kB na program.
(8052 256 bajtów) a w atari w najgorszym przypadku jest aż 64kB ! Pomimo to że nie całe 64k jest wolne to i tak zostaje dużo pamięci na dane i program.

23

Odp: LAN dla Atarki ?

:o
No tak ja tu sie mecze a gotowca miałem pod ręką.
Ciesze sie ze jeszcze dely coś przegląda spadło mi to
jak z nieba przyspieszy projekt lanu do atarka.

oldzik (oldpiotr)

24

Odp: LAN dla Atarki ?

przybliz projekcik przynajmniej w slowach :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

25

Odp: LAN dla Atarki ?

Is there anyone who is making an ethernet cartridge for the XL/XE ?

There is already a nice small tcp/ip stack for the XL/XE:
http://www.dunkels.com/adam/uip/

Ethernet cartridge for the C64:
http://www.jschoenfeld.de/news/news88_e.htm

And a multi-tasking OS with web-browser/e-mail/web-server running with uip on the C64. Would be nice to have this with an ethernet cartridge.
http://dunkels.com/adam/contiki/index.html