1

Temat: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Otóż radośnie zabawiając się od kilku dni SIC!'em nasuwają mi się pewne pytania, czy niejasności w temacie oprogramowania wspomnianego urządzenia.

Testy początkowo przeprowadzałem na XEGS, który jak wiadomo przez większość postrzegany jest jako ikona standaryzacji i braku odstępstw od oryginału :D ... początkowo stwierdziłem, że może coś z kompem jest nie tak, lecz szybko okazało się, iż ORYGINALNE 65XE, czy 600XL (64k) zachowuje się dokładnie tak, jak XEGS, więc :) ... hmmm - różnicy nie widzę.

Pytania:

1. ATARI - czy spotkał się ktoś z problemem nierozpoznawania typu pamięci siccarta pod sicflash.com?
2. ATARI - czy komuś udało się zaprogramować SDX? (flasdisk.com) i w jakiej konfiguracji sprzętowo programowej od strony Atari
3. ATARI - czy komuś się może sicflash.com zawiesza?
4. PC - pod SicGen zdarza się, że nie można dodać pliku do listy mimo, iż miejsce jest a nazwa nie zawiera znaków niedozwolonych?
5. PC - pod SicGen raz miałem sytuację w której dodany plik (i dodany jako pierwszy) znalazł się na pozycji bodaj 254 :)
6. ATARI - czy udało się komukolwiek z was "zflaszować" carta z dysku twardego? (pytanie dotyczy wyłącznie PBI)

:) - czy ktokolwiek oprócz autorów i jednej może osoby używa tego cartridge'a? ;)- ... czy reszta leży może we foliach i pudełkach :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-05-27 13:30:21)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Ze wszystkich problemów napotkałem tylko na 4. Da się to obejść tylko wkurza trochę. Dodaj inny plik, a potem prawy klawisz i "Change". Wybierasz ten właściwy i teraz już jest na liście.

3

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

z jakiego urządzenia na Atari i jakiego konkretnie dosa, lub inita uruchamiasz program do flaszowania carta?

... w moim przypadku - mając HDD nie mogę zgrać np. 30 przygotowanych obrazów cartów i za każdym razem do zaprogramowania urządzenia muszę mieć ze sobą PC. Jest to ultra-nie-wygodne, np na party na które pieceta nie zabieram ... lub zapisane obrazy muszę zrzucać na XF551/351 (720k).

.. hehhh - właśnie wymyśliłem co należy zrobić, by nie używać PC w momencie, jeśli mamy przygotowane obrazy cartów. Wystarczy drugie Atari i SimDrive do KMK ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-05-27 15:11:56)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Pin - 1,2,3 - poka fotki :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

zbieram się na Grzybsoniade, więc nie zdążę przed wyjazdem bo właśnie jestem na etapie odłączania Atarki :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Ja nie używam KMK tylko SIO2SD, dlatego napisałem że wiem tylko o problemie 4.

7

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Ja posiadam SIC Carta, używam go jednak nie testowałem aż tak bardzo aby mieć wyżej opisane problemy.

8

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Pewne problemy udalo sie rozwiazac na grzybsonadzie ....
Pin jak wytrzeźwieje to napisze co i jak...
No i Pin napisz co poprawic w loaderze... ;>
Co to miało być ? Czyszczenie pamięci ? Wylaczanei Basica ? reseta "chyba" niedarady zrobic w prosty sposób ... tak jak to dziala w tym neimeickim carcie... moze w wersji "SIC Carta II" to sie pojawi ;D
Wypisz te liste dem,intr,gier ktore nie działają ... thx

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Spoptkalem sie z problemem nr 4.
Cart testowalem z dziesiecioma rodzajami pamieci flash 1 i 2Mbit, nie dalo sie zaprogramowac tylko dwoch.

Problem byl taki ze sicdump zgrywal zawartosc pamieci, ale sicflash zawieszal  sie podczas programowania.

Obraz cartow flashuje z SDrive.

Ostatnio edytowany przez axg (2011-05-31 14:53:26)

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

10

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

axg - podaj modele tych dwoch pamieci flash :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

11

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

muszę podłączyć Atari, bo jeszcze po party klamotów nie rozpakowałem. Najpóźniej w okolicy weekendu, mając realnie na względzie życie zawodowe i nie tylko ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

stryker napisał/a:

axg - podaj modele tych dwoch pamieci flash :-)

AE29F2008
zgrywa zawartosc, przy flashowaniu zwis i smieci na ekranie

i flash od plyty 586 dosyc stary wiec moze dla tego nie dzialac
H.T. M11557
objawy jak wyzej

testowalem W29EE011, 39SF020A, W29C020C - dzialaja ok

mam do przetestowania jeszcze :
W49F002U, AT49F002NT, EN29F002N

aha i jeszcze jedno, przy zgrywaniu zwatosci flash 1Mbit jesli podam ilosc bankow 16 to i tak zgra

Ostatnio edytowany przez axg (2011-06-01 17:34:17)

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

13

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

H.T. M11557 - to cos to pewnei jakis prom wiec sflashowac sie raczej nie da....
AE29F2008 - testowalem u siebie i działał ... moze poprostu twoja kosta jest trefna :-)

Co do sicdumpa pogadam z Draco zeby dal na poczatku wybór wsadzonej pamięci ... (1 , 2 , 4 Mbit) poto zeby takei sytuacje sie nie pojawialy ...

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

... jestem za opcją napisania sicfleszera, który po prostu zadziała spod Command Procesora - wraz z parametrami określającymi plik źródłowy i parametry. Bez zbędnych dupereli, bez zbędnej grafiki :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Pin ... porozsyłam carty ... wtedy lud zadecyduje ... co mu do szczęścia potrzebne :-). Bo jak narazie to mało ludków marudzi ;/

"wszystko się kiedyś kończy......."

16

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Mało marudzi, bo oprócz autorów mało kto się tym pobawił.

Jak dla mnie, to sytuacja wygląda coraz gorzej, bo po podłączeniu do Atari 600XL (64k) KMK2, przy boocie i wyłączonym SIC'u system zawiesza się w czasie odczytu domyślnej konfiguracji nowego Sparta DOS. Pojęcia nie mam jakim sposobem SIC działa u Draco wraz z KMK2. ... chyba, że Draco podłącza to poprzez ECI i w tym przypadku korzysta ze złącza dla carta umieszczonego w KMK2 - a być może ta lokalizacja nie jest z jakiegoś tam względu kłopotliwa w sytuacji w której jak i SIC tak i Sparta siedzi z rejestrami na jednej i tej samej stronie ($D5xx). W 600XL korzystam oczywiście ze złącza carta wbudowanego w kompa, bo nie mam doprowadzonych do KMK2 dodatkowych sygnałów carta nie występujących w PBI.

Pytanie takie jeszcze mam. W SIC'u jest zworka. Do czego ona służy? (chyba, że nie doczytałem tego w instrukcji ;) )

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-03 12:15:27)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Pin napisał/a:

W 600XL korzystam oczywiście ze złącza carta wbudowanego w kompa, bo nie mam doprowadzonych do KMK2 dodatkowych sygnałów carta nie występujących w PBI.

Ja się, jak wiadomo, na sprzęcie nie znam, ale to właśnie może być problem, tzn. konflikt pomiędzy SDX siedzącym w IDE+ a kartem wsadzonym z zewnątrz. Na XE tego konfliktu nie ma, ale na XL może powstać, jeśli nie doprowadzi się tych sygnałów (tu przydałaby się jakaś instrukcja, simius?).

Ogólnie natomiast to nie wiem czy pamiętasz, ale na Foreverze wsadziliśmy do Twojego 600XL IDE+ do PBI a SIC do gniazda karta i poszło (tzn. Sparta poszła z SIC-a).

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Pin - zworka ta jest  do niektórych pamieci 2Mbit .. gdzie na nodze 1 jest "RESET"

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

... no i podłączyłem IDE+ po ECI do zwykłej 65XE ... no i oczywiście o ile Sparta z KMK2 wstała, program do sica wstał, tak ten wywala mi błąd w czasie odczytu i na tym się sprawa zasadniczo kończy :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

O.K. Wreszcie znalazłem chwilkę na pierwsze testy. Moje 5 groszy (plik w załączeniu, generowany SICMENU 0,56):
1. Czy w wywołaniu muzyki potrzebne są jakieś parametry (chodzi o cmc dokładnie) - dodałem plik z muzyką i nie gra?
2. Tworzenie carta łatwe i przyjemne - co prawda wyrąbałem sobie logo, ale to nic - sflaszuję se potem
3. Problemy z działaniem - niektóre rzeczy się pierdzielą:
a) moon patrol - problem z grafą, xex standardowy chodzi bez problemu
b) Das Omen - wogle nie raczył wystartować
c) TZ2 - zgubił conajmniej fonty (lokalizacja fontów $9C00, przed pierwszym uruchomieniem są przepisywane niektóre dane z ekranu niżej - proszę spojrzeć na źródła z grzybsoniady)
4. Systemy: carta uruchomiłem pod Qmegiem 4,04, Qmegiem 3,0, standardowym OS-em Atari XL/XE, OS-em z Atari 400/800. Wszędzie ruszył (oczywiście nie wszędzie się wgrało, ale to jest logiczne akurat). Komp: 65XE na płycie 130, 320RAM.
=============
Jak sklecę kabelek (muszę mieć natchnienie do lutowania) postaram się sprawdzić na Atari 600XL (16KB RAM - tryb uruchamiania), Atari 800 i być może Atari 400 (o ile coś mnie zmusi do dostrojenia TV).
=============
Uwaga natury technicznej - przełącznik on/off mógłby być deko dłuższy, ale wiem - czepiam się
Poza tym - póki co więcej kłopotów nie stwierdziłem. ROM może też ktoś inny sprawdzić dla pewności (załączam do postu)
=============
Pomysły na sprawdzenie:
1. Systemy TURBO - nie mam magnetofonów, ale może Dely by sprawdził (z tych dostępnych jako "xex") możliwości uruchomienia z SIC-a?
2. Może ktoś by spreparował (jest taki na niemiaszkowym karcie Pin-a) TB z MyDOSem w pliku, Action! z MyDOSem w pliku itp? Chętnie bym potestował?
3. Czy działają programy, które się zatrzymują podczas doczytywania, mimo, że to pojedyńczy XEX (inity szkodzą? - tu w przykładzie DasOmen)
=============
@Pin, może spróbujesz zgrać ROM niemiaszkowego carta? Ciekawe, czy SicDump-em by sie nie udało?

Post's attachments

cart.7z 184.61 kb, liczba pobrań: 9 (od 2011-06-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Sikor umarł...

21

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Daj linka do tego pliku cmc
Pr0be ma zrobić poprawke ze Basic ma byc wylaczony, prosilem go tez o te czysczenie pamieci.
Ma tez luknac czemu np. nie dziala intro Fafik...itd... Pinek ma zrobic liste.
Odnosnie przełącznika mozesz wgrac sicflashera do listy na carta... i zniego odpalac i flashowac...(nie trzeba wachlować przelacznikiem).


Trub obiecał ze w lipcu zrobi GUI do sicmenu wiec powinno byc lepiej.
Za to w sierpniu podłubie w romach turbo i tez moze uda sie takowy zestaw zrobic na Sic!cart'cie ..

Ostatnio edytowany przez stryker (2011-06-06 20:44:48)

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

... no, niemiaszkowy kart raczył się otworzyć na Grzybsoniadzie, co prawda z użyciem przymusu bezpośredniego, lecz nic się nie połamało. Może uda mi się tego dokonać po raz drugi ;)- ... lecz najpierw sprawdzę, czy uda mi się normalnie odpalić sicdumpa. Składam w tym momencie 130XE (lutuje ram do 65XE :) ), więc jak mi komp wstanie to zabieram się za testy. Ewentualnie wcześniej zawadzę o monopolowy :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

@Stryjek: i dodać gaszenie ekranu na czas transmisji SIC!<->RAM, ew. sprawdzać, czy ekran już nie jest wyłączony i tylko przywracać do stanu "poprzedniego". :)

I Ty zostaniesz big endianem...

24

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

Witam,
Cart doszedł. Dziękuję.
Miałem czas dzisiaj go przetestować na 800xl, pal + 320 RAM.
Występuje dziwny problem z zaprogramowaniem  (4Mb) z atr-a stworzonego z sicgen. Efekt jest następujący:
po przełączeniu zworki i naciśnięciu dowolnego kalwisza pojawia się informacja, że pamięć nie jest rozpoznana i mam do wyboru kilka rodzajów 256k. Po wybraniu jednej z nich można jedynie pamięć wykasować. Kolejne próby nic nie dają.

Pomaga jedynie ponowne wgranie atr-a SDX-a (256k) dołąconego do pakietu.

Po kilku próbach udało sie wgrać atr-a stworzonego w sicgen. Ale ponowny test wgrania innego pliku zawiódł. Za każdym razem pamięć nie jest rozpoznana.
Można natomiast wgrać SDX-a (tutaj rozpoznaje pamięć)
Testy były przeprowadzone za pomocą AspeQt, Sio2SD, SdDrive

25

Odp: SIC! - problemy, pytania i (być może) odpowiedzi :)

HoH - z jaka data masz sicflashera ? Co pokazuje przy nie wykrytej pamieci w nawiasie ...
Luknij atra z zamieszczonego pliku ....
Kazdy cart byl testowany dwa razy na dwoch atarkach... ;/

Ostatnio edytowany przez stryker (2011-06-09 19:17:20)

Post's attachments

examples.zip 562.45 kb, liczba pobrań: 18 (od 2011-06-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"wszystko się kiedyś kończy......."