1

Temat: Przygotowanie twardego dysu do pracy

I tak o to w moje ręce dostał się USATAN. Tyle że jak na razie wyzwala we mnie piekielne emocje. A dokładniej Atari i próby przygotowania dysków do pracy. Korzystając ze strony:

http://artur.ataritt030.info/dysk.html

HDUTIL  7.51 i biorąc pod uwagę iż mam TOS 1,62 ustawiłem: boot partycję C jako 27MB a pozostałe 8 partycji po ok 470MB.   W Compatybility ustawiłem TOS (pojawił się komunikat iż jetem copatybilny z TOS 1.04 jeśli to istotne). Następnie hdriver.sys wgrałem na partycję C.  No i po resecie widzę dysk C i żadnych dalej partycji. Doczytałem się iż powinna być opcja w TOS pokazująca pozostałe partycje (które w hdutilities widzę te utworzone przeze mnie 8 pozostałych partycji) ale nic takiego w moim niemieckim TOS nie ma. Jest Landwerk anmelden co oznacza zmianę nazwy dysku i est Anwendung Anmelden co podobno oznacza instalowanie programów (zresztą i tak jest nieaktywne). Oprócz tego jest jeszcze Arbeit sichern co kurka wodna wie co oznacza.

Z ciekawszych rzeczy sformatowałem drugą kartę SD w hdutilities jako DOS w całości i od tej chwili HDUtilities przestał ją widzieć. Po sformatowaniu na PC na fat32 nadal jej nie widzi.

Tonę.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

2

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

tu masz gotowce wystarczy wgrać na kartę
http://8bitchip.info/atari/DiskImgPP1.html
do wgrania obrazów na kartę użyj np : USB Image Tool 1.57

Ostatnio edytowany przez RaDeK (2011-08-22 18:50:14)

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

W  Landwerk anmelden zapodaj można też zmienić literkę (jeśli dobrze pamiętam), zapodaj np C.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

@RaDek - ściągam

@Adam - ale co mi da zmiana z C (akurat mam) na D? Widzę dysk bootujący ale nie widzę pozostałych partycji.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

5

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

nie jestem pewien, czy TOS 1.62 widzi partycje o rozmiarze 470MB. Zrób dla jaj startową taką, jak masz - i jakąkolwiek o max rozmiarze 32MB.

Krok następny - wywal TOS 1.62 i wrzuć 2.06UK. Jeśli to problem to pisz do Stryker'a ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Ja obstawiam że 1.62 raczej nie zobaczy 470MB, ale z tym 32 to też przeszadzasz :P Jak miałem 1.62 u siebie to dysk 0.5GB podzieliłem na 5 partycji 100MB i wszystkie były dostępne. Więc obstawiam ( bo już nie pamiętam ) że 1.62 zobaczy do 256MB partycje.

7

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Tutaj

http://www.seimet.de/atari/en/hddriverfaq.html#faq03

i tutaj

http://info-coach.fr/atari/documents/my … 201.1a.pdf

i jeszcze gdzie indziej :) piszą iz 512MB TOS 1,62 ogarnia.

Pytanie dodatkowe i również w temacie: jakim softem rozpakować .img na kartę SD? Przewaliłem już 8 programów, zmieniałem na iso, daemon i alkohol wymiękli a podany w readme disk imager w wersjach ktore znajduje nie chce go łapać.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

8

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

DD?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Usb image tools, próbowałeś tego???

10

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

USATAN ma 2 karty SD. Zakładając iż pierwsza jest stricte ATARI i nie kombinuję z nią dalej to jak nalezy przygotować drugą kartę by można było nagrywać na niej dane na PC i po przeniesieniu odczytywać na Atari? Wybrać w HDUtilities TOS&Windows Combined? I czy będzie wówczas ta SD widziana normalnie przez Atari czy znów na ST powinienem korzystać z jakiegoś softu?

I drugie pytanie: aby korzystać z TOS 2.06 UK bez wymiany kości korzysta się z SELTOSU. Normalnie na dyskietkach tworzy się katalog auto gdzie są automatycznie uruchamiane programy podczas bootowania dyskietki - czy w przypadku HD tez powinienem utworzyć na dysku bootującym  katalog auto gdzie powinien się znaleźć seltos i obraz TOSu?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

1. Będzie widziana normalnie.
2. Tak samo jak na dyskietce.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

A na PC korzysta się z tego softu:

http://atari.8bitchip.info/drimus.php

?

Edit:

Nagrałem SD korzystając z obu softów ale mam wątpliwości co do obrazów kart SD. Z tego co czytałem partycja bootująca powinna być stricte w TOS (GEM) a dopiero kolejne w bigdos. A tutaj pierwsza ma oznaczenie BigDos primary a pozostałe BigDos extended. Poza tym pod windą widzę (i moge na niej nagrywać) tę pierwszą partycję (jak rozumiem bootującą) a pozostałe nie.

Ostatnio edytowany przez conrad (2011-08-23 11:38:40)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

13

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Winda zobaczy pozostałe partycje, tylko musisz wprowadzić odpowiednie zmiany w windowsowym sterowniku. Opis, jak to zrobić znajdziesz tutaj: http://atari.8bitchip.info/multpremxp.html

A u mnie te obrazy kompatybilne z TOSem i z windą nie działają zbyt dobrze. Nie mogę z poziomu Atari kopiować plików i folderów z jednej partycji na drugą. Kiedy usiłuję skopiować jakiś folder z plikami, to albo kopiuje się pusty folder, albo w ogóle nic się nie kopiuje. Pisałem do Pery Putnika, czy nie mógłby czegoś z tym zrobić, ale jak na razie niezbyt mu to wychodzi. Może ktoś z was wie, co to może być? Dodam że ta sama karta sformatowana pod Hddriverem działa bardzo dobrze.

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

14

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

instalowanie programów i tych gier ktore dają się uruchamiać z HD polega w zasadzie tylko na ich przegraniu z dyskietek na do jednego katalogu hd? Np cubase z dyskietek?

Seldos wierzga - tzn uruchamia się ale wyrzuca niekiedy checsum error rom 0 po czym testuje pamiec i uruchamia sie już normalnie.

Ciekawe też jest że sysinfo uruchamiane z dyskietki z wciśniętym altem przechodzi w angielski a uruchamiany z HD mimo altu pozostaje przy niemieckim.

Nie wiem jak sformatować drugą kartę by była jako wymienna. TOS@DOS nie działa. Nie widzi partycji po resecie podczas inicjalizacji.

I jeszcze jedno - pięknie ustawione ikony partycji w wysokiej rozdziałce kaszanią się po przełaczeniu w kolor i niskiej lub med rozdziałce. Czy jest program który wstawiony w auto wykryje jaki monitor jest podłaczony i w zależności od tego ustawi odpowiedni układ ikon na pulpicie?

I na koniec - czy jest program do zarządzania plikami - odpowiednik nortona lub filemastera - na ST? Wystarczy tylko nazwa.

I na koniec Jasia Pytalskiego: przy jednej karcie SD system uruchamia się bardzo szybko. Ale przy dwóch myśli długo na ekranie menu satana - sprawdza przy tym stację dysków. Być może dzieje się dlatego że chcąc pominąć etap partycjonowania drugiej karty co mi nie wychodzi przegrałem na nią ponownie obraz gotowego dysku dzięki czemu pierwsza partycja jest widziana przez peceta.

Ostatnio edytowany przez conrad (2011-08-23 16:52:39)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

15

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

program do zarządzania plikami KOBOLD 3
do "ikonek" WARP9

Ostatnio edytowany przez RaDeK (2011-08-23 18:16:09)

16

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

conrad napisał/a:

Tutaj

http://www.seimet.de/atari/en/hddriverfaq.html#faq03

i tutaj

http://info-coach.fr/atari/documents/my … 201.1a.pdf

i jeszcze gdzie indziej :) piszą iz 512MB TOS 1,62 ogarnia.

Pytanie dodatkowe i również w temacie: jakim softem rozpakować .img na kartę SD? Przewaliłem już 8 programów, zmieniałem na iso, daemon i alkohol wymiękli a podany w readme disk imager w wersjach ktore znajduje nie chce go łapać.

Ten pdf DrCoolZic'a jest fajny. I faktycznie tam jest napisane że 1,62 ogarnie 512MB partycje, ale tylko w przypadku kiedy host adapter i sterownik obsługują "ICD extended commands set". I ja pamiętam że kiedyś absolutnie nie byłem w stanie zmusić swojego STE do partycji wielkości 512, teraz już wiem czemu :) Stąd pytanie, udało się tobie zobaczyć te 470MBowe partycje?

17

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Tak . I ok. 200MB dysk C również. Nie pytaj jak i dlaczego :)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

18

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Hej, zacząłem swoje boje z Ultrasatanem. Świetne urządzenie, na pierwszy ogień poszedł obraz Putnika z jego sterownikiem ACSI, ale to nie działa mi w tandemie ze starym kontrolerem i dyskiem Vortex HDPlus 40, z którego chcę zrzucić stare rzeczy na przygotowaną od podstaw kartę SD dla Ultrasatana.

Karta to 4 GB, sterownik ICDPro widzi zarówno Ultrasatana, jak i uruchamia Vortexa (gdy z niego nie bootuję i nie odpala się przedwieczny sterownik Vortexa), dlatego chciałbym docelową kartę SD dla Ultrasatana przygotować z ICDPro właśnie.

Czy da się zrobić tak z użyciem ICDPro, żeby co najmniej jedna partycja była widoczna również spod PC?
Mam TOS 2.06, jakie ograniczenia wielkości partycji są krytyczne, tudzież zalecane?

Jak to poustawiać w ICDPro (jeśli się da), żeby było np.:

- "systemowa" 32 albo więcej MB dla ATARI & DOS (czytana przez PC)
- 32 MB dla AT-speeda
- 32 MB dla AT-speeda
- parę kilkusetmegowych partycji ATARI

Sorki za pójście na skróty, ale tematów na różnych forach jest wiele, dokument PDF u Jookiego przepaścisty, a ja na szybko chciałbym zrobić j.w. koniecznie z ICDPro, żeby zadziałał mi też ten stary dysk Vortexa.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2014-12-27 16:10:37)

19

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Nie wiem jak to jest z tymi partycjami do 32MB, aby były widoczne na PC (nigdy mi to jakoś nie działało).
O ile wiem ICDPro nie ma opcji kompatybilności z TOS i PC równocześnie. HDDriver ma, ale pozwala tylko na jedną partycję wówczas na karcie.
Też używam UltraBoruty i w drugim slocie mam kartę 256MB przygotowaną jako TOS&Windows, pierwsza zaś jeno Atari. Tak na marginesie linuksowa partycja MiNT jest rozpoznawalna pod Linuksem (niby logiczne), co również pozwala na jakieś tam przenoszenie większych plików pomiędzy Atari i PC.
Reasumując i na temat: z ICDPro to raczej nie zadziała na PC, choć mogę się mylić.

Było miło :) Do widzenia.

20

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Hmm, na ICD chyba nie da się założyć kilku partycji w tym FATowej czy linuxowej widzianych i dla PC i Atari.
Ja pod ICD do celu wymiany danych z PC mam osobną kartę 2 GB na której mam tylko jedną partycję FAT16 32 MB.
Większe rzeczy puszczam przez lokalnego FTPa i Netusbee.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

21

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

A tę jedną partycję FAT16 dla ICD zakładasz pod PC, a potem tylko wystarczy odpalenie sterownika?
Bo na szybko potrzebuję możliwości zgrania z tego starego dysku softu, a on zadziała pod ICD, ale muszę mieć wpiętego na ACSI oprócz niego Ultrasatana z kartą SD pozwalającą na przerzucenie tego na PC w celu archiwizacji.

P.S.
Macie może jakieś "fajne" obrazy SD dla Ultrasatana (najlepiej oparte na ICD lub HDDriver)? Bo na stronie Putnika jest sporo zaadaptowanych gier dla HDD, ale sam jego obraz jest dość stary i zawartość tytułów raczej kiepska ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2014-12-27 18:16:57)

22

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Już nie pamiętam bo to było prawie rok temu i tylko raz to robiłem ale zdaje się, że właśnie tak. O ile dobrze pamiętam to zakładałem na PC, karta po włożeniu do czytnika i po załadowaniu drivera jest widoczna. W pierwszym slocie mam karty ze sterownikiem i wymiennymi systemami jedna karta TOS, druga Magic, itd. a w drugim slocie karta FAT16 do wymiany danych.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

23

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Ten image Pery Putnika może jest stary ale działa ok. Jego pierwsza partycja jest widziana pod Windows i TOS no i ma ponad 230MB (druga podobnie, trzecia koło 500MB). Nie ma więc potrzeby zabawy z ustawieniami ICD czy HDDrivera czy 32MB partycjami.
Co do zawartości, to można ją zawsze usunąć (w sumie to ja tak robię)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

24

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

Czytam ten wątek i czegoś nie rozumiem: mam kartę 8GB podzieloną programem od Putnika na 14 partycji po 511MB każda, wszystkie ustawione jako partycje C16. Podpinam kartę pod laptopa z linuxem i widzę wszystkie 14 partycji, mogę kopiować na każdą z nich. Wy piszecie, że widzicie tylko pierwszą z nich. Jest to zaleta linuxa czy najnowszych driverów PP?

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

25

Odp: Przygotowanie twardego dysu do pracy

TOS widzi wszyskie partycje ale Windows widzi tylko jedną - pierwszą na karcie SD

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org