1

Temat: Dekoder DVBT

hej!

sytuacja jest taka - nie mam zadnej kablowki (za daleko od 'skupisk' ludzkich) ani satelity (szkoda mi pieniedzy na p*.*). mam 5 programow z analogowki (tvp1/2/info, polsat, tvn). ostatnio jeden (tvpinfo) mam w wiekszosci czarno-bialy a polsat rozmyty. w zasiegu mam mux2 i mux3 ale moj tv nie ma tunera dbvt.
pytanie wiec takie - jaki dekoder stb byscie polecili? nie ukrywam, ze nie znam sie specjalnie na dvbt - wiem tyle ile wyczytam a info w necie sa naprawde rozne.
chcialbym kupic dekoder mozliwie tani i taki, ktory bylby w pelni kompatybilny z dvbt uzywanym w polsce - oznacza to m.in. z tego co wyczytalem, ze ma miec obsluge ac3 i e-ac3. a z tym jest podobno roznie.
dalej - fajnie zeby byl to dekoder 'hd', choc jestem swiadom ze w mux2 i mux3 poki co nie ma programow w hd.

no i pytanie do was takie - czy ktos ma jakiegos stb godnego polecenia? cos moze polecic lub odradzic? a moze ktos slyszal cos dobrego/niedobrego o czyms takim http://allegro.pl/tuner-dekoder-dvb-t-c … 84648.html ?

2

Odp: Dekoder DVBT

Azbest, kuknij tutaj, żeby nie robić dwóch wątków o tym samym: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9113
:)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Odp: Dekoder DVBT

Voy, dzieki za odpowiedz. Przeczytalem. Cenowo ten LV6TBOXHD miesci sie granicach rozsadku jakie sobie zalozylem (wlasnie do 150zeta). Mozesz mi odpowiedziec na kilka pytan?

- czy 'kuma' hd czy tylko sd?
- co z ac3 i e-ac3? obsluguje? jesli tak to czy nie ma ograniczen, ze np puszcza tylko przez euro?
- czy dzwiek zawsze idzie przez hdmi?
- jak z pilotem? nie wymaga super-dokladnego sterowania?
- czy obsluge skuma totalnie nietechniczna osoba po 70-tce?
- czy faktycznie kuma wszystkie wymienione formaty video?

Moze cos jeszcze od siebie dorzucisz? Plusy, minusy, uwagi? :)

4

Odp: Dekoder DVBT

Wykorzystanie E-AC3 przewidywane jest dopiero w przyszłości na kanałach TVP, z kolei AC-3 posiadają na razie jedynie TVN i TVN Siedem (plus ścieżki MP2); reszta ma dźwięk tylko w MP2 (chodzi mi o kanały w MUX2). Nie słyszałem o tunerze, który namierzyłeś na Allegro, więc nie mam o nim zdania.

A jeśli chodzi o LV6TBOXHD, to zdam sprawozdanie jutro, gdy odbiorę go ze sklepu i nieco obadam. :) Producent udostępnia PDF-a ze specyfikacją, z której wynika że obsługuje AC-3, E-AC3, AAC i HE-AAC, więc nie powinno być problemów, brak jest obsługi DTS, więc jeśli masz filmy w .mkv z audio w tym formacie, to trzeba będzie je przekodować na AC-3. Obsługiwane formaty też jutro sprawdzę. Aha, na oficjalnym forum EmiTela są wątki o obu tunerach: Canva CN-DVB-T261 i LV6TBOXHD.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

5

Odp: Dekoder DVBT

Dzieki! W ulotce jest info, ze E-AC3 Optional. Jak mam to rozumiec? Boje sie, ze jak wprowadza E-AC3 to zostane bez fonii lub nie bedzie ona szla w HDMI (pozostale pseudo-rozwiazania nie sa przeze mnie mile widziane). Ten tuner z Allegro - jesli tylko wypowiesz sie szerzej na temat swojego - sobie odpuszcze :)

6

Odp: Dekoder DVBT

Optional może oznaczać, że po aktualizacji firmware się pojawi. Dolby daje licencję za free na DD+ jak jest DD kupiona, ale ktoś to musi zakodować.
Może tu już też zrobili.
(Napisałem też wypracowanie w tym drugim wątku.)

Ostatnio edytowany przez lemiel (2011-08-22 20:46:31)

7

Odp: Dekoder DVBT

Azbest napisał/a:

Voy, dzieki za odpowiedz. Przeczytalem. Cenowo ten LV6TBOXHD miesci sie granicach rozsadku jakie sobie zalozylem (wlasnie do 150zeta). Mozesz mi odpowiedziec na kilka pytan?

- czy 'kuma' hd czy tylko sd?
- co z ac3 i e-ac3? obsluguje? jesli tak to czy nie ma ograniczen, ze np puszcza tylko przez euro?
- czy dzwiek zawsze idzie przez hdmi?
- jak z pilotem? nie wymaga super-dokladnego sterowania?
- czy obsluge skuma totalnie nietechniczna osoba po 70-tce?
- czy faktycznie kuma wszystkie wymienione formaty video?

Moze cos jeszcze od siebie dorzucisz? Plusy, minusy, uwagi? :)

Jako że posiadam Not Only TV LV6TBOXHD i już jakiś czas go używam, mogę odpowiedzieć na twoje pytania:

-z tego co mi wiadomo obsługuje HD, ale nie sprawdzałem, bo mam TV CRT, na którym HD raczej nie obejrzę :)
-o ile mi wiadomo obsługuje ac3 i ma wsparcie dla e-ac3, tzn. że robi downmix do stereo. Na razie nikt nie nadaje w e-ac3, i nie wiadomo, kiedy będzie, a w ac3 nadaje jak na razie tylko tvn i tvn7
-Nie zawsze. Idzie też przez EURO.
-Pilot w miarę wygodny w obsłudze, tylko trochę za mały.
-Dla starszych mogą być zbyt małe przyciski na pilocie.
-Nie wiem, czy działa ze wszystkimi formatami video. Z większością na pewno.

Ogólnie tuner jest całkiem w porządku. Daje niezłą jakość obrazu nawet w rozdzielczości SD. Trzeba tylko pamiętać o aktualizacji firmware do najnowszej wersji, ponieważ standardowe oprogramowanie ma sporo błędów. No chyba że tuner będzie miał już wgrane najnowsze firmware (najnowsza wersja jest bodajże z maja).

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2011-08-22 22:03:09)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

8

Odp: Dekoder DVBT

Pytajac o HD glownie mam na mysli to, czy jesli pojawia sie programy nadawane w HD (mial byc ten cholerny TVP HD a nie jest) to czy do telewizora pojdzie obraz hd z tego kanalu czy sd?
Co do dzwieki, to spotkalem sie z opisami przy roznych dekoderach, ze czasem w roznych softach i w roznych cudacznych 'opcjach' owszem, dzwiek sie pojawia, ale wlasnie np nie przez HDMI. Tzn przez HDMI leci tylko i wylacznie obraz. Dzwiek trzeba sobie 'zakombinowac'. Takie rozwiazanie jest jak dla mnie nie do przyjecia.
Jesli jest downmix do stereo via HDMI to dla mnie jest gites. Jesli chodzi o dzwiek to nic wiecej ponad stereo nie oczekuje :)

Swoja droga - moze ktos ma jakies przecieki czy w ktorym kolwiek muxie bedzie jakikolwiek kanal w HD?

9

Odp: Dekoder DVBT

Może, w mux1, na czas Euro 2012. Ale na stałe w pierwszych trzech bym się nie spodziewał, bo jeden HD zajmie miejsce kilku (nie wiem dokładnie ilu) kanałów SD, ponadto dopóki 3 multipleksy nie ruszą w pełni i KRRiTV nie zatwierdzi chęci TVP do posiadania miejsc w 1 muxie po okresie przejściowym, to wszystko to czysta spekulacja. W Warszawie jest Polsat HD testowo.
Teoretycznie jak tuner ma MPEG4 (a musi, żeby odbierać NTC), to powinien to HD odebrać. Przez złącze EURO raczej nie pójdzie, więc po HDMI.
Według Emitela TVP1 ma dźwięk w E-AC3 od ponad miesiąca - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=2271

10

Odp: Dekoder DVBT

lemiel napisał/a:

Przez złącze EURO raczej nie pójdzie

Przez SCART z absolutną pewnością nie pójdzie :) Tylko HDMI lub Component.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Dekoder DVBT

No to temat obadany. Pojechałem i odebrałem ze sklepu tunerek. W zestawie zasilacz 5V, pilot, baterie i szczątkowa :) wielojęzyczna instrukcja. Podłączanie anteny jest przelotowe, tzn. podłączamy przewód antenowy do tunera, a z niego kablem RF łączymy się z CRT. Po podłączeniu do SCART włączyłem z pilota, przełączyłem na AV na TV, odczekałem kilkanaście sekund, które umiliłem sobie oglądaniem logo NotOnlyTV, po czym wyświetliło się menu wyszukiwania kanałów i wybór języka menu oraz kraju. Po jakichś 4 minutach znalazło MUX2 na kanale 58 (770 MHz) ze Ślęży z 8 kanałami. Wyłączyłem audio cyfrowe, dałem wyświetlanie RGB, PAL i 576i oraz ustawiłem automatyczne ustawianie proporcji obrazu (domyślnie ustawione jest na 16:9). Wyświetla ładnie, kanały są w miarę szybko przełączane, OSD jest czytelne. Nie sprawdziłem jeszcze EPG, teletekstu, napisów, zapisu audycji i odtwarzania filmów. Zdążyłem jeszcze zaktualizować firmware do wersji z 3 maja (które można znaleźć TUTAJ) - wszystko poszło szybko i bezproblemowo.

Testy w toku, ale już mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z zakupu. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2011-08-23 11:42:41)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

12

Odp: Dekoder DVBT

Conrats. Ile za niego dales?
I czy masz mozliwosc sprawdzenia wyjsca video+audio(z ac3 i e-ac3) via HDMI? Moze masz monitor z DVI (i wtedy przez przejsciowke hdmi-dvi)?
I co masz na mysli piszac, ze wylaczyles audio cyfrowe? Chodzi o wyjscie spdif?

13

Odp: Dekoder DVBT

Dałem 151 PLN w iComp.pl z odbiorem w sklepie w Świdnicy. Na Ceneo można niby znaleźć taniej, ale jeśli doliczy się koszty przesyłki, to wyjdzie niestety drożej niż w powyższym sklepie - wybór był prosty. Nie mam za bardzo możliwości sprawdzenia go przez DVI (nie mam przejściówki), więc tutaj nie pomogę. Na pudełku wspomniane jest, że AC-3 idzie przez HDMI.

Chodzi o wyjście koaksjalne dźwięku - i tak nie będzie wykorzystane w CRT, nie ma zatem potrzeby, żeby sygnał szedł na gniazdo.

Spróbuj zarejestrować się na forum EmiTela i zapytać userów w wątku dotyczącym tego tunera - jest aktywny co najmniej od marca i na pewno są tam użytkownicy, którzy na tym tunerku zęby zjedli. :) Ja mam go dopiero od mniej więcej 1,5 h. :P

Ostatnio edytowany przez voy (2011-08-23 12:48:09)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

14

Odp: Dekoder DVBT

Azbest napisał/a:

Pytajac o HD glownie mam na mysli to, czy jesli pojawia sie programy nadawane w HD (mial byc ten cholerny TVP HD a nie jest) to czy do telewizora pojdzie obraz hd z tego kanalu czy sd?
Co do dzwieki, to spotkalem sie z opisami przy roznych dekoderach, ze czasem w roznych softach i w roznych cudacznych 'opcjach' owszem, dzwiek sie pojawia, ale wlasnie np nie przez HDMI. Tzn przez HDMI leci tylko i wylacznie obraz. Dzwiek trzeba sobie 'zakombinowac'. Takie rozwiazanie jest jak dla mnie nie do przyjecia.
Jesli jest downmix do stereo via HDMI to dla mnie jest gites. Jesli chodzi o dzwiek to nic wiecej ponad stereo nie oczekuje
Swoja droga - moze ktos ma jakies przecieki czy w ktorym kolwiek muxie bedzie jakikolwiek kanal w HD?

Jeśli chodzi o programy nadawane w hd, to ten tuner powinien je obsłużyć, aczkolwiek nie jestem pewien.
Co do dźwięku, to nie mam pojęcia, czy idzie on przez HDMI. Możliwe, że idzie tylko przez złącze koaksialne znajdujące się obok HDMI. Nigdy tego nie wypróbowywałem, ponieważ nie mam takiego TV, co by miał HDMI :)

voy napisał/a:

No to temat obadany. Pojechałem i odebrałem ze sklepu tunerek. W zestawie zasilacz 5V, pilot, baterie i szczątkowa  wielojęzyczna instrukcja. Podłączanie anteny jest przelotowe, tzn. podłączamy przewód antenowy do tunera, a z niego kablem RF łączymy się z CRT. Po podłączeniu do SCART włączyłem z pilota, przełączyłem na AV na TV, odczekałem kilkanaście sekund, które umiliłem sobie oglądaniem logo NotOnlyTV, po czym wyświetliło się menu wyszukiwania kanałów i wybór języka menu oraz kraju. Po jakichś 4 minutach znalazło MUX2 na kanale 58 (770 MHz) ze Ślęży z 8 kanałami. Wyłączyłem audio cyfrowe, dałem wyświetlanie RGB, PAL i 576i oraz ustawiłem automatyczne ustawianie proporcji obrazu (domyślnie ustawione jest na 16:9). Wyświetla ładnie, kanały są w miarę szybko przełączane, OSD jest czytelne. Nie sprawdziłem jeszcze EPG, teletekstu, napisów, zapisu audycji i odtwarzania filmów. Zdążyłem jeszcze zaktualizować firmware do wersji z 3 maja (które można znaleźć TUTAJ) - wszystko poszło szybko i bezproblemowo.
Testy w toku, ale już mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z zakupu.

Gratuluję zakupu, voy :) Mam nadzieję, że będziesz z tego tunera zadowolony :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

15

Odp: Dekoder DVBT

voy, marcin1040stfm - nie ma opcji, zebyscie przeszli sie do jakiegos znajomego na piwo z tym dekoderem pod pacha i sprawdzili czy via hdmi idzie tez dzwiek (moze byc downmixowany) w e-ac3?
ten dekoderek chcialbym tez zapodac babci ale nie poradzi ona sobie dodatkowym przelaczaniem alternatywnego zrodla dzwieku.
dekodery najchetniej kupilbym od razu dwa i to takie same - jeden dla siebie, drugi dla babki - tak, zeby mozna bylo przez telefon dokladnie mowic co ma robic (patrzac na to co jest u mnie) a bylaby lipa gdyby okazalo sie, ze z e-ac3 jest problem.
bylbym spokojniejszy, gdybym mial pewnosc :)
co do ceny to prawdopodobnie kupie dwa za 300zl z przesylka (okolo 139zl/sztuke) czyli porownywalnie

16

Odp: Dekoder DVBT

Ja niestety nie dam rady. Mieszkam na wsi, i chyba nikt nie ma tutaj tv z hdmi. Do nas nowinki techniczne przychodzą bardzo powoli (podobno dopiero w latach 70-tych zakończono tu elektryfikację :)), więc w dalszym ciągu dominują u nas stare TV CRT.

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2011-08-23 15:38:02)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

17

Odp: Dekoder DVBT

marcin1040stfm: no ale to ty masz dvb-t a nie ja wiec nie jest tak zle :)

18

Odp: Dekoder DVBT

Ano tak :D Ale założę się, że tu na wsi tylko ja się orientuję w tym całym dvb-t. Inni na pewno jeszcze o tym nie słyszeli :D Co ciekawe tą niewiedzę zaczęły wykorzystywać firmy zajmujące się tv satelitarną. Wciskają oni ludziom kit, że jak nie kupią ich dekodera i anteny satelitarnej, to im przestanie telewizja działać :D Na szczęście ja nie dałem się nabrać ;)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

19

Odp: Dekoder DVBT

Dobra, udało mi się znaleźć kabel HDMI u rodziców i podłączyłem tuner do LCD. Zatem sprawdzone jest, że faktycznie idzie dźwięk przez HDMI i to zarówno w MP2, jak i AC-3 (TVN, TVN Siedem). Nie mam możliwości sprawdzenia E-AC3, bo najzwyczajniej w świecie nie ma jeszcze u nas ani MUX1, ani MUX3, tylko MUX2. :P

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

20

Odp: Dekoder DVBT

voy - wielkie dzieki i sorry za zawracanie dupy :)
w takim razie kupuje - miejmy nadzieje, ze e-ac3 bedzie dzialac :)
chodza sluchy ze u nas jest mux-2 i mux-3 wiec jak sprawde to dam znac :)

dzieki jeszcze raz!

21

Odp: Dekoder DVBT

Spoko. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

22

Odp: Dekoder DVBT

Mam swojego LV6TBOXHD :)
Pierwsze wrazenie przy otwieraniu: ale kiczowaty plastik. No i WTF! Gdzie jest pilot?!?! A, tu za kartonem upchniety.
Po podlaczeniu znalazl mi z megagownianej anteny sygnal z trzech nadajnikow, podczas gdy pozyczony Pinncacle E330 tylko z jednego. Ogromny plus za czulosc.
Pierwsze co to sprawdzilem E-AC3 via HDMI - dziala gites.
Ogolnie trudno sie do czegokolwiek przyczepic (no moze poza tajmsziftami i innymi piwiereami - strasznie muli, ale to moze byc wina mojego ultrawolnego pendrajwa) tym bardziej, ze dalem za niego jakies 145 zl z przesylka.
Jakby ktos mial pytania to sluze. (Uzywam wylacznie via HDMI)