26

Odp: Toms 720 by Zenon

stryker napisał/a:

I pytanie nr. dwa czy do modyfikacji Toms 360 wystarczy naped 720 Kilo i nowy rom czy cos jeszcze ?

Wystarczy, choć jeszcze pozostaje kwestia odczytu drugiej strony dyskietki, tzn. napęd trzeba lekko przerobić.

27

Odp: Toms 720 by Zenon

Trub mozesz zrobic fotki aparatem wnetrznosci stacji ? ;-) tj. elektroniki i napędu ? ;-)
Czyli JEr... według ciebie mozna smialo wykupywac stacje TEAC 55-GFR ?

Ostatnio edytowany przez stryker (2011-06-23 07:44:08)

"wszystko się kiedyś kończy......."

28

Odp: Toms 720 by Zenon

Według mnie można śmiało, jak widać z manuala, może ten napęd pracować w trybie 720k.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

29

Odp: Toms 720 by Zenon

jer napisał/a:

Mogą wystapić kłopoty czasowe przesuwu głowicy przy formatowaniu tych gęstości.

Mogą ale nie muszą ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

30

Odp: Toms 720 by Zenon

To zależy od kontrolera, w tym wypadku elektroniki stacji dysków (nie elektroniki napędu). Silnik krokowy ma pewną bezwładność zwiiększoną jeszcze o bezwładność wózka głowicy. Ponadto występują drgania bezpośrednio po przesunięciu, które powinny zostać jak najszybciej stłumione tak, bu głowica ustawiła się na właściwej ścieżce w określonym czasie. Kontroler nie wie, czy głowica stoi już na ścieżce, czy jeszcze drga, bo interfejs takiej informacji nie wysyła (oprócz TR00). Ustalone są więc standardowe czasy przesuwu głowicy, po upływie których kontroler może wysłać komendę zapisu/odczytu/formatowania. Jeżeli kontroler zbyt szybko wyśle komendę przy podwójnym kroku, to np. sformatowana zostanie część ścieżki pośredniej i część właściwej, co skutkuje błędem i ponownym formatowaniem właściwej już ścieżki, o ile obsługa błędu to przewiduje. Ale to kwestia oprogramowania, a nie napędu.

Ostatnio edytowany przez jer (2011-06-23 08:17:27)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

31

Odp: Toms 720 by Zenon

jer napisał/a:

Przy zdjętej zworce LG rzeba zewrzeć pin 2 złącza 34-pinowego do masy i założyć zworę na I. Wtedy masz obroty 300/sek i 720k. Trzeba pamiętać o tym, że do sformatowania 360k (i mniejszych gęstości) w napędzie 720k potrzebny jest podwójny krok. Mogą wystapić kłopoty czasowe przesuwu głowicy przy formatowaniu tych gęstości.

Nie widziałem stacji Toms 360 ijej schematu, ale myślę, że niewiele się różni od Toms 710.


Toms 360 to bardziej Toms 720 niz Toms 710:P
Z tego co rozmawiałem kiedyś z Toms-ami to mieli kilkanaście gotowych Tomsów 720 tylko mieli problem z napędami, więc włożyli tam napęd 360kb, zmienili rom, oraz odcieli na naklejce która jest na obudowanie napis Toms 720 ..
Swoją drogą stacja Toms360 jest totalnym unikatem bo powstało jej kilkanaście sztuk :)

32

Odp: Toms 720 by Zenon

Odświeżam temat.
Sprawdziłem moje trzy sztuki stacji Teac FD-55GFR na pececie i są sprawne.
Więc gdyby ktoś był nimi zainteresowany, to mam je na sprzedasz.
A TU aukcja którą znalazłem, może kogoś zainteresuje. Zaznaczam nie jest to moja aukcja.

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

33

Odp: Toms 720 by Zenon

jer napisał/a:

Przy zdjętej zworce LG rzeba zewrzeć pin 2 złącza 34-pinowego do masy i założyć zworę na I. Wtedy masz obroty 300/sek i 720k. Trzeba pamiętać o tym, że do sformatowania 360k (i mniejszych gęstości) w napędzie 720k potrzebny jest podwójny krok. Mogą wystapić kłopoty czasowe przesuwu głowicy przy formatowaniu tych gęstości.

No nie ma sukcesu, nie rozpoznaje dyskietek, odczyt brak (ładuje z ROMu MyDosa).

Jer - zobacz na fotę, co połączyłem (pin 2 do masy i zworka na I).
Może coś nie kapuję.

Post's attachments

55GFR próba.no1 z 720kB.jpg 1.52 mb, liczba pobrań: 2 (od 2011-07-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

34

Odp: Toms 720 by Zenon

Zworę z D1 przenieś na D0, bo wg (mojego) schematu sterowany jest pin 10 (D0).

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

35

Odp: Toms 720 by Zenon

Zapomniałem dokręcić kabelek do ustalania położenia zamknięcia dźwigni. Bez tego stacja nie próbuje zakręcić i rozpoznać dyskietki.

Zamiana zwory na D0 oraz NIE dawanie zwory na I - pomogło.
Wykonuje rozkaz Format, przechodzi do ostatniej ścieżki 80, potem zaczyna od nowa.
Zapis kończy się na sektorze 3, potem błąd 90.

Jutro testy z gotowymi dyskietkami....

36

Odp: Toms 720 by Zenon

Ja już kupiłem od Grzegorza_29_ więc może ktoś zaryzykuje uratowanie 3 sztuk w aukcji. Nie mam z nią nic wspólnego.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

37

Odp: Toms 720 by Zenon

Tylko na tej aukcji nie ma ani jednej stacji której szukamy, bo są 1.2hd które można przerobić, albo 360kb :P
Coś widzę że temat niestety upadnie :(

38

Odp: Toms 720 by Zenon

ło-matko, zbyt pobieżnie czytałem ten wątek. myślałem że 55GFR to 360k

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

39

Odp: Toms 720 by Zenon

szkoda że temat upadł :(

40

Odp: Toms 720 by Zenon

pajero napisał/a:

Jutro testy z gotowymi dyskietkami....

Były, ale bez sukcesu.

Stacja rozpoznaje gęstość, odczytuje jakoś tam 1 sektor (lub nie) i nic dalej......
Tu potrzeba jer'a albo kogoś z doświadczeniem.

41

Odp: Toms 720 by Zenon

Jer z tego co słyszałem ma być na sv2k11 :P
I zapewne weźmie ze sobą "lutownicę" :)

42

Odp: Toms 720 by Zenon

Witajcie koleżanki i koledzy :)
Kłania się nisko stary Ataraomaniak (lata 90'te) :)

Postanowiłem wygrzebać z odmętów piwnicy wielki karton z napisem równie wielkim: ATARI 65XE :)

Doznałem niemałego szoku. Chociaż ja to pół biedy, ale moim współpracownicy wyjęli chusteczki z kieszeni i ocierali pot z czoła kiedy wyciągałem kolejne części całego zestawu ;)

Kiedy wszystko stanęło na blacie. Podłączyłem i ku mojemu zdziwieniu - nie działa TOMS 720 ;(
Rozebrałem... a tam pourywane przewody :( Zrekonstruowałem na ile się dało, ale widzę, że pod PCB Tomsów, w rzeczonej przez Was stacji Teac połamana jest płytka z fotorezystorami (chyba). Zwracam się więc z gorącą prośbą, czy ktoś z Was może podesłać link, lub foto do ów płytki. Samą płytkę mam, ale kolejność 5-ciu przewodów na pewno ma jakiś sens ;)
Sprawdziłem co prawda, że na każdym z 4-ech pinów pojawia się 5v. Chciałbym jednak połączyć to jak fabryka dała.

Pozdrawiam,

43

Odp: Toms 720 by Zenon

Witamy Witamy.
Fajnie że znalazła się kolejna mityczna stacja Toms 720 :P

Zobacz ten schemat:
http://www.dereatari.republika.pl/atarisch/toms720.zip
Czy masz walnięty napęd czy elektronikę Toms-ów???

A i zrób zdjęcie swojej perełki, ciekawi mnie bardzo co to za sztuka.

p.s.
jeśli nie dasz rady ogarnąć stacji to może warto napisać do Jer-a, on potrafi uzdrowić najdziwniejsze wynalazki do Atari :)
p.s.2. czy to nie Ty kupiłeś ode mnie joy-a matt?

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-10-19 09:27:36)

44

Odp: Toms 720 by Zenon

Hehe :) Świat jest mały... ja pierniczę, permanentna inwigilacja ;)

JOY'a kupił mój wspólnik, pewnie wiedziony zapachem spalenizny... spaliłem dzisiaj stację ;)
Chciał mnie pocieszyć, że International Karate odpalimy z magnetofonu i zagramy na dwa Joy;ie ;)

Na szczęście, to stacja którą kupiłem myśląc o swapie, ale się przeliczyłem.
W moim TOMSIE padł zasilacz. Elektrolity się powylewały, ścieżki się utleniły ;)
Chciałem go zasątpić innym, ale nie zwróciłem uwagi na to, że w nowym jest odwrotna polaryzacja.
Podłączyłem jednak do testów nowy nabytek i tenże się spalił... kij mu w oko.

Zniechęcony wyprowadziłem rozgałęziacz zasilania dyskowego i podłączyłem +5v do elektroniki, a resztę do mechanizmu.
Czyli reasumując stacja Toms720 stoi, a na niej jest odpalony ATX'owy zasilacz 400W :)

Działa jak szalony. Zapomniałem o tym, że trzeba jeszcze Jana Niezbędnego włożyć między elektronikę a mechanizm stacji i już bladłem kiedy żadna gra, program nie chciały się czytać :( Wiedziałem jednak że coś jest nie tak i w końcu do tego doszedłem.  Z naprawą płytki oraz fotorezystorów poradziłem sobie. Wszystko hula. Teraz tylko muszę sobie przypomnieć konfigurację Atarka. Widzę, że mam dwa Qmegi (3 i 4), Freezer Code3 SousedTeam, Stereo, Sampler, 260 RAMu, nie wiem czy nie mam wyłącznika BASIC'a... chgw ;) Nic nie pamiętam. Zero dokumentacji własnego sprzętu ;) Jakieś swoje przeróbki, wyjścia na wszystko ;) Zakupiłem na allegro jakiś konwerter Video-VGA, bo mam wstręt do czarno-białego pudła, które musiałem dźwigać na zloty, giełdy i inne takie ;) Poza tym śmierdzi kasprzakiem :)

Czuję się jakbym zaczynał przygodę dopiero z Atari ;)
Także, jeśli pozwolicie, to będę Was o wszystko pytał, aż sobie przypomnę to i owo.
Na pewno kupię na dniach moduł Zaxona do podłączenia Dysku/karty CF.
Może nawet uda mi się zebrać do kupy naszą starą poczciwą grupę, z którą zostawiliśmy nikomu nie potrzebne produkcje na małego Atari ;)

A tak w ogóle, to w latach 90/00 znałem jednego AS'a z warszawskiej pragi.
Może to Ty ;)

Pozdrawiam serdecznie.

A co do zdjęcia... nie wiem czy wszyscy mają FB
ale tam mój wspólnik już zdążył pochwalić się światu naszym wielkim osiągnięciem ;)

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- … 6868_n.jpg

Ostatnio edytowany przez MaReK_MG (2011-10-19 20:26:43)

45

Odp: Toms 720 by Zenon

No to grubo! I widać że świat jest mały :P
Tak jestem tym "AS-em z Warszawskiej pragi" ....

Ale 5lat temu przeprowadziłem się do 3city :)

Swojego niezniszczalnego Toms-a 710 też kiedyś miałem podłączonego pod zwykły zasilacz atx, z kolei Toms-a 720 nie udało mi się nigdy zepsuć :P

Pisz śmiało, nawet jak masz "głupie" pytania :P

Edit.
i koniecznie musisz/musiecie zawitać na jakiegoś kolejnego sztaba w 3city :P
Ale to będzie pewnie dopiero po zlocie Sv2k11 na którym mam nadzieję że się spotkamy.

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-10-20 09:34:45)

46

Odp: Toms 720 by Zenon

AS... napisał/a:

No to grubo! I widać że świat jest mały :P
Tak jestem tym "AS-em z Warszawskiej pragi"...

Nie jest jednak taki mały ten świat ;) Okazuje się, że mój wspólnik oglądał joy'e ale go w końcu nie kupił :)
Natomiast jeśli masz na imię Adam a na nazwisko Sie...ski ;) Specjalista od DOG iN THE FOG...
To chyba nawet byłem u Ciebie w domu i coś kojarzę jak przez  mgłę, że oprócz nas dwóch krzątał się tam mały bobas... :)

AS... napisał/a:

Ale 5lat temu przeprowadziłem się do 3city :)

Nie może być... Ten AS którego ja znałem, nigdy by tego nie zrobił ;)

AS... napisał/a:

Swojego niezniszczalnego Toms-a 710 też kiedyś miałem podłączonego pod zwykły zasilacz atx, z kolei Toms-a 720 nie udało mi się nigdy zepsuć :P

Bo go pewnie częściej używasz niż ja ;) Ja użyłem po ponad 11 latach ;)
I tak cud, że on się jeszcze w ogóle odpala ;)

AS... napisał/a:

Pisz śmiało, nawet jak masz "głupie" pytania :P

Nie kuś, nie kuś ;)

AS... napisał/a:

i koniecznie musisz/musiecie zawitać na jakiegoś kolejnego sztaba w 3city :P
Ale to będzie pewnie dopiero po zlocie Sv2k11 na którym mam nadzieję że się spotkamy.

No u mnie Zloty i Spoty póki co tylko samochodów konkretnej marki ;)
Teraz jeszcze będzie nas  więcej, bo w drodze kolejny członek, więc nie wiem jak to się uda pogodzić.
A możesz napisać coś więcej na temat tych zlotów i spotkań w 3city?

Pozdrawiam,

Ale offtop ;)
To żeby nie było, to Wam napiszę, że pisałem do firmy TOMS maila.
Ale oni chyba go nie odbierają, albo moje pytanie potraktowali mało poważnie ;)
Zanim do Was trafiłem, to szukałem Tadka Okonia i Marka Stolarskiego ;)

47

Odp: Toms 720 by Zenon

A więc tak Grey, organizuje chyba największe party w europie Atari Only:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=8373

Sztaby dość często odbywają się u AdamaK:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9248
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9144
Ale że mamy niedługo party to nie kombinujemy ze sztabami :)

Dobra aby nie zaśmiecać i nie robić offtopa, bo zaraz Stryker się przyczepi, atakujemy na priv :P

p.s.
ostatnio nie dawno właśnie jakiś marek kupił odemnie joya mata z allegro, odebrał zapłacił... ?!
Ale to może zbieg okoliczności..
p.s.2.
również pisałem do firmy Toms nawet przez dyr. ds informatyki w firmie której pracuje i nic..... A ściemnialiśmy że jesteśmy zainteresowani sapem za 10baniek którego w końcu wdrożyła nam inna firma :P

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-10-20 11:41:00)

48

Odp: Toms 720 by Zenon

Podłączyłem stacje TEAC-55GFR 193-U do Toms 710..
- ze zworka ustawiona na LG - czyta jako tako dyskietki w formacie S
- ze zworką ustawioną na I i zaklejonym pinem "2" - czy ma iść do masy ? zmiana zworek na D0 i D1 nie robi różnicy. Jest to samo czyli czyta "S"
Nie czyta dyskietek w "D" ... formatowanie w Toms N. niechce iść.
Inna sprawa że przy podniesionej dzwigience i zabootowaniu kompa dalej chce czytac ze stacji... a nie powinien... jak to poprawić ?
No i co robie źle ;-)
Odpaliłem jeszcze ze SDX programik RPM i tam obroty według niego obojątnie w jakiej konfiguracji zworkowej j.w. sa na poziomie 380-430
Jer jakies pomysly ? To chyba ostatnio walczyles z ta stacja montując ja do tego ruskiego flopka ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

49

Odp: Toms 720 by Zenon

Po co robisz takie experymenty???
Nie działa Tobie Toms 710???

50

Odp: Toms 720 by Zenon

Po co ?
Wymienie dwa powody:
- na zapas
- napęd do karinki

"wszystko się kiedyś kończy......."