Temat: SpartaDOS X 4.45

Cześć

SpartaDOS X 4.45 jest od dzisiaj oficjalnie dostępna na http://sdx.atari8.info/index.php (oraz http://spartados.com i http://spartadosx.com - które to adresy, będące póki co aliasami, polecamy do użycia jako łatwiejsze do zapamiętania).

Ponieważ jest to już trzecia wersja ukazująca się w tym roku, zmian nie jest tak dużo, jak to było przy przejściu z 4.42 na 4.43. Skrócona lista (w języku obcym) jest tutaj: http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.45/whatsnew.txt

Jak zwykle wyrazy uznania i podziękowania należą się GoodByteXL, ofiarnie pracującemu nad przygniatającą częścią dokumentacji.

Witamy też na pokładzie nowego kodera, mianowicie Mono/Tristesse, którego wkładem w SDX jest na przykład funkcja uzupełniania nazw plików, co, mam nadzieję, się wszystkim spodoba (bo mnie osobiście tego cholernie brakowało i nawet sam chciałem to zakodować, ale zostałem ubieżon).

Kilka programów, które do tej pory były w kartridżu, zostało przeniesionych do Toolkita. Zaleca się ;) przejrzenie pliku whatsnew.txt (link powyżej) celem sprawdzenia, które to, i ewentualne uzupełnienie obrazów *.ROM przy użyciu SDX_Imagera (również dostępnego pod wyżej wymienionymi adresami).

Dobrej zabawy, towarzysze, życzę w imieniu własnym oraz Komitetu Centralnego.

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: SpartaDOS X 4.45

.

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-11-04 22:37:40)

3

Odp: SpartaDOS X 4.45

hmmm ... chyba czas na update ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: SpartaDOS X 4.45

szacun, a nawet mega szacun...
tak tylko dopytam - do side to wersja ta sama co do ultimate?

ps. zawsze bylem zwolennikiem wydawania czestszego, nawet przy mniejszych zmianach, niz tylko przy wielkich milestones - tym bardziej mnie cieszy to ze czesciej widac efekty prac (nawet gdyby byly mniejsze).

mono: zrobiles to, do czego chyba wiele osob sie zbieralo, ale widac zbytnio niemrawo :>
ilosc zrobionych przez ciebie w ostatnim czasie rzeczy, niby "malutkich", ale fpyte przydatnych - przygniata!
chodzi mi w tym rowniez i o plejery ktorymi jestem zachwycony ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: SpartaDOS X 4.45

Wersję dla SIDE przygotowuje FJC, będzie wkrótce na jego stronie. Obraz dla Ultimate jest inny.

6

Odp: SpartaDOS X 4.45

Sflaszowane! :) Ładnie śmiga a i config selector nowy jest. Mega szacun!

@jellonek: Dzięki, ale moje zmiany to są drobiazgi. A inne rzeczy - staram się wykorzystywać fakt, że chwilowo mogę trochę pokodować na Atari :) Tym niemniej dziękuję, dziękuję.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: SpartaDOS X 4.45

Trub - Mono;- piszcie sterownik do obsługi optyki :)

Mono - jak tam LOADER? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SpartaDOS X 4.45

Mono - jak tam edytor? :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: SpartaDOS X 4.45

Na ukończeniu :P

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

10

Odp: SpartaDOS X 4.45

drac030 napisał/a:

Ponieważ jest to już trzecia wersja ukazująca się w tym roku, zmian nie jest tak dużo, jak to było przy przejściu z 4.42 na 4.43. Skrócona lista (w języku obcym) jest tutaj: http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.45/whatsnew.txt

To jest maly update? Chyba wacpan zartujesz.

Dzieki wielkie za to! Czekam na wersje do SIDE (i monitoruje strone FJC).

11

Odp: SpartaDOS X 4.45

I ja też, mam nadzieję, że wkrótce pojawi się paczka dla SIDE, FJC pisał coś o problemach ze sprzętem, stąd opóźnienie ;) Z najnowszym DOSKEY.SYS Atarka z VBXE i SIDE dopiero rozwinie skrzydła :)

12

Odp: SpartaDOS X 4.45

... dla VBXE jest tryb 80 znakowy dla SDX (s_vbxe.sys) ... potężne narzędzie, szczególnie jak się już coś poważniej na Atarce działa. Pytanie jednak Draco jest takie, czy można zdiagnozować problem zakończenia linii w trybie 80 vbxe i np. pod tbasic XL?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: SpartaDOS X 4.45

Można, ale ciągle coś mi wypada i nie usiadłem jeszcze do tego :/

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: SpartaDOS X 4.45

THX Master , kucamy ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

15

Odp: SpartaDOS X 4.45

Mam jeszcze jedno pytanie, Draco. Czy istnieje możliwość napisania sterownika, który dałby radę odczytać dyskietki 3.5" 720k formatowane na Atari STe - do odczytu / zapisu oczywiście na "przerobionej" na 720k stacji XF551?

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-11-07 20:24:12)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: SpartaDOS X 4.45

Problem polega na tym, że XF nie bardzo daje sobie radę z sektorami o wielkości 512B.

17

Odp: SpartaDOS X 4.45

Bo nie ma prawa.  Procesor 8050 ma tylko 256 bajtów RAM.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

18

Odp: SpartaDOS X 4.45

Można od biedy podejść od drugiej strony: na ST da się sformatować dyskietkę z sektorami 256-bajtowymi. Ale jak z nagraniem na nią plików, nie wiem: GEMDOS sam z siebie z całą pewnością tego nie umie, trzeba byłoby patchować system.

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: SpartaDOS X 4.45

Czy moge zapytac "po kiego"? Jak trzebe cos przeniesc z ST to chyba 100 razy szybciej przez PC. A dla hardcorowcow AFTER. :)

20

Odp: SpartaDOS X 4.45

Simius napisał/a:

Bo nie ma prawa.  Procesor 8050 ma tylko 256 bajtów RAM.

W rozszerzeniu HyperXF dodano instrukcje "czytaj pierwszą połówkę sektora 512", "czytaj drugą połówkę". Teoretycznie moża byłoby więc składać go kawałkami. Zgadzam się, że nie miałoby to jednak większego sensu.

21

Odp: SpartaDOS X 4.45

Można by pomyśleć o płytce rozszerzenia, montowanej zamiast oryginalnego procesora, zawierającej jakąś ATMegę. Sprzętowo dziecinnie proste. Trzeba tylko napisać (lub przetłumaczyć) kod. Trochę czasu to zajmie. Pytanie - ilu byłoby zainteresowanych posiadaczy XF-ki?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

22

Odp: SpartaDOS X 4.45

Z pliku "S_VBXE10.ARC" nie mogę rozpakować "CON.SYS"

23

Odp: SpartaDOS X 4.45

U mnie tez był z tym problem... ale rozpakowałem na atari i tam błędów nie było, przynajmniej nic nie wyskoczyło... ale fakt dziwna sytuacja

"wszystko się kiedyś kończy......."

24

Odp: SpartaDOS X 4.45

Pod unixem (arc 5.21i) też się rozpakowuje bez problemu. Natomiast pod windowsami (arc 6.02) faktycznie nie chce.

EDIT: już jest jasne, na czym polega problem: windowsy nie lubią plików, które się nazywają CON.*

Problem trzeba zgłosić do Microsoftu :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-11-18 10:16:34)

KMK
? HEX$(6670358)

25

Odp: SpartaDOS X 4.45

drac030 napisał/a:

Pod unixem (arc 5.21i) też się rozpakowuje bez problemu. Natomiast pod windowsami (arc 6.02) faktycznie nie chce.

EDIT: już jest jasne, na czym polega problem: windowsy nie lubią plików, które się nazywają CON.*

Problem trzeba zgłosić do Microsoftu :)

To nie bug, to feature. Tak samo nie lubią plików lpt1, com2, itp...

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1