Temat: Kilka pytan i watpliwosci...

Witam!

Calkiem niedawno udalo mi sie (nareszcie!) odkupic duze Atari (MegaSTE), a ze ostatnim razem mialem z eSTEkiem kontakt dawno temu mam pare pytan.

1. Planowalem wymienic hdd na cos wiekszego, czy podejdzie kazdy dysk scsi czy trzeba bedzie czarowac? Sadze ze jego wielkosc bedzie oscylowala w okolicach 300/400 Mb.

2. Obecnie zainstalowalem na nim system magic 6.20 (z nakladka Jinne 2.5) i czesto zdaza sie, ze po wyjsciu z jakiegos programu ekran sie nie odswieza i musze albo zrestartowac system lub zmienic rozdzielczosc. Czy ten system tak ma czy cos u mnie jest nie tak?

3. Gdzies wyczytalem, ze sa dostepne programiki wgrywajace przed startem inny TOS. Jak ma sie wtedy sprawa z kompatybilnoscia, no i ktory programik polecacie.

4. Z tego co zdazylem zauwazyc, jest w nim stacja DD zamiast HD, czy byly i takie modele czy cos przeoczylem (jesli tak to na dniach trzeba bedzie sie zrujnowac na HD)?

5. Jak ma sie sprawa z kartami graficznymi do Megi? Czy warto cos dzialac w tym kierunku, bo osobiscie nie mam pojecia jak ma sie sprawa z obsluga podstawowych trybow? Bedzie mozna i je uzyskac wtedy na zwyklym monitorku czy lepiej poszukac sobie czym predzej jakiegos monitorka Multisync lub Amigowego?

Narazie tyle... co mi sie przypomni to poinformuje :)

pozdrawiam

ślamk!

2

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

1. mam wymieniony dysk scsi na 810 i dziala normalnie na 4 partycje pod AHDI (tak chyba sie ten sterownikHD nazywa(.

2. a skad masz taki Fajny system ??

3. kozystam z SELTOS-a i jak do tej pory sie sprawdza,

4. tak mozna zamontowac gesta stacje, ( przynajmniej w moim modelu :)

5. podobno multisynh jest optymalny ale nie sprawdzalem tak tez mam 2 monitory jeden mono do hires i drugi taki jak TV

3

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

1. mam wymieniony dysk scsi na 810 i dziala normalnie na 4 partycje pod AHDI (tak chyba sie ten sterownikHD nazywa(.

2. a skad masz taki Fajny system ??

3. kozystam z SELTOS-a i jak do tej pory sie sprawdza,

4. tak mozna zamontowac gesta stacje, ( przynajmniej w moim modelu :)

5. podobno multisynh jest optymalny ale nie sprawdzalem tak tez mam 2 monitory jeden mono do hires i drugi taki jak TV

1. Czyli bardzo fajnie :)

2. Zassalem z Luzika, jesli chcesz namiar to wal na priv bo nie jestem pewien czy tutaj moge go podac.

http://dracon.internetdsl.pl/magic.jpg

3. Gdzie moge go namierzyc? :)

4. W tym na 100%

5. Ja jak narazie jeden monitorek, VGA mam przez przejsciowke a kolor podlaczony do karty TV w grzybie. :>
Do tej samej karty rowniez mala atarka jest podpieta, wiec wyszedl mi z tego fajny pajaczek. Jedynie co mi doskwiera to slaby sygnal z karty TV i dlatego skieruje sie raczej ku monitorkowi multisync.

ślamk!

4

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

1. Planowalem wymienic hdd na cos wiekszego, czy podejdzie kazdy dysk scsi czy trzeba bedzie czarowac? Sadze ze jego wielkosc bedzie oscylowala w okolicach 300/400 Mb.

Bez problemu. Mozesz wstawić jeszcze większy.

2. Obecnie zainstalowalem na nim system magic 6.20 (z nakladka Jinne 2.5) i czesto zdaza sie, ze po wyjsciu z jakiegos programu ekran sie nie odswieza i musze albo zrestartowac system lub zmienic rozdzielczosc. Czy ten system tak ma czy cos u mnie jest nie tak?

Ile masz RAMu?

3. Gdzies wyczytalem, ze sa dostepne programiki wgrywajace przed startem inny TOS. Jak ma sie wtedy sprawa z kompatybilnoscia, no i ktory programik polecacie.

Seltos.

4. Z tego co zdazylem zauwazyc, jest w nim stacja DD zamiast HD, czy byly i takie modele czy cos przeoczylem (jesli tak to na dniach trzeba bedzie sie zrujnowac na HD)?

Powinno się udać, ale musisz kupić stację którą możesz przezworkować na 0 (czyli taka ze zworkami). Ewentualnie pogrzebać wewnątrz napędu.

5. Jak ma sie sprawa z kartami graficznymi do Megi? Czy warto cos dzialac w tym kierunku, bo osobiscie nie mam pojecia jak ma sie sprawa z obsluga podstawowych trybow? Bedzie mozna i je uzyskac wtedy na zwyklym monitorku czy lepiej poszukac sobie czym predzej jakiegos monitorka Multisync lub Amigowego?

Raczej zapomnij o karcie. Rzecz praktycznie nie do dostania. Najlepszym rozwiazaniem bedzie jakis multisync + przejsciowka. Wlasnie stoi jakis Nec Multisync 3D na allegro. Warto taki kupic. Zajrzyj tu: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=17091680.

5

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

Bez problemu. Mozesz wstawić jeszcze większy.

To tak pogladowo, napewno bede wstawial wiekszy jesli nie bedzie problemu, jeszcze nurtuje mnie czy moze to byc SCSI II czy tylko SCSI?

Ile masz RAMu?

4Mb

Powinno się udać, ale musisz kupić stację którą możesz przezworkować na 0 (czyli taka ze zworkami). Ewentualnie pogrzebać wewnątrz napędu.

Cos sie znajdzie...

Raczej zapomnij o karcie. Rzecz praktycznie nie do dostania. Najlepszym rozwiazaniem bedzie jakis multisync + przejsciowka. Wlasnie stoi jakis Nec Multisync 3D na allegro. Warto taki kupic. Zajrzyj tu: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=17091680.

Zastanawialem sie nad nim, aczkolwiek jeszcze troszeczke poczekam, moze trafi sie jakis. Skoro dziala kazdy multisync to na takie bede polowal.

ślamk!

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

2. Co to znaczy ze ekran sie nie odswieza? Kolory? Moze zostaja smiecie po uruchomionym programie, jesli tak to to wina programu i Magic nic do tego nie ma, pomoc moze kombinacja lawiszy CONTROL-SHIHT-HOME (albo jakos tak)

3. Jezeli masz zamiar przez wiekszosc czasu uzywac Magica, to wymiana TOSu na inny nie jest potrzebna bo Magic podmienia chyba calutki TOS, zas jezeli chcesz czasami uzywac TOSa, to tez nie ma to wielkiego sensu bo w MegaSTE byly montowane conajmniej 1.62
jak nie 2.06 (a z wiekszym numerkiem do Megi nie ma)

5. Jesli chcesz uzystkac zwykle tryby na monitorze VGA to karta graficzna raczej nic tu ci nie da niestety.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

2. Co to znaczy ze ekran sie nie odswieza? Kolory? Moze zostaja smiecie po uruchomionym programie, jesli tak to to wina programu i Magic nic do tego nie ma, pomoc moze kombinacja lawiszy CONTROL-SHIHT-HOME (albo jakos tak)

Dokladnie, jakies smieci znikajace w momencie jak przykladowo przesune w ich miejsce otwarte okno z katalogami na dysku itp. Pytalem czysto z ciekawosci bo pierwszy raz bawie sie tym systemikiem.

3. Jezeli masz zamiar przez wiekszosc czasu uzywac Magica, to wymiana TOSu na inny nie jest potrzebna bo Magic podmienia chyba calutki TOS, zas jezeli chcesz czasami uzywac TOSa, to tez nie ma to wielkiego sensu bo w MegaSTE byly montowane conajmniej 1.62
jak nie 2.06 (a z wiekszym numerkiem do Megi nie ma)

Raczej bede sobie na zmiane uzywal TOSu, obecnie mam 2.06 lecz sprawdze sobie Seltosem jak sprawuja sie pozostale do niektorych gierek i programow.

5. Jesli chcesz uzystkac zwykle tryby na monitorze VGA to karta graficzna raczej nic tu ci nie da niestety.

Wiec tak jak mowilem w poprzednim poscie, skombinuje sobie monitorek multisync, przyznam ze ta opcja najbardziej mi pasuje.

Dzieki wszystkim za pomoc.

ślamk!

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

Dokladnie, jakies smieci znikajace w momencie jak przykladowo przesune w ich miejsce otwarte okno z katalogami na dysku itp. Pytalem czysto z ciekawosci bo pierwszy raz bawie sie tym systemikiem.

To po prostu program nie czysci po sobie, niestety niewiele mozna na to poradzic, chyba ze Jinee ma (a o ile pamietam to ma) opcje do automatycznego odswierzania po kazdym programie.

Raczej bede sobie na zmiane uzywal TOSu, obecnie mam 2.06 lecz sprawdze sobie Seltosem jak sprawuja sie pozostale do niektorych gierek i programow.

Jak masz 2.06 to jest to najwyzszy numerek jaki pojdzie na MegaSTE. Mniejsze tylko w wypadku jak jakis program nie bedzie chcial pojsc, ale to naprawde bardzo rzadkie przypadki.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

ST? Dracon? DRACON? Z TQA?! Stary, czy to możliwe? :) A może to jakiś sequel ze scenz ST/Falcon? Michale! Jeśli naprawdę masz STka to jestem b. mile zaskoczony! mam nadzieję, że podłubiesz trochę w programach graficznych (polecam Crackarta) i wystawisz coś na SV2K+4 lub Quaście! :)

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

10

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

oops... ale wtopa... toż to Dracon katowicki ;)

Maska - odezwij się na mail'a bo znudziło mi się ściganie ludzi na forum, hehe... deadline do wysyłania artkuff upływa 27-go października. Chcę wypuścić disk-mag'a i zająć się stronką SV2K etc.

pozdrawiam!

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

11

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

oops... ale wtopa... toż to Dracon katowicki ;)

Jakie oops? :) To normalka choc na szczescie zdarza sie coraz rzadziej. A i o 2 kreseczkach zapomniales :p

ślamk!

12

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

To ja mam pytanko, korzystając z otwatego już tematu:

Mam MEGA ST z wbudowanym kontrolerem IDE. Jaki max. dysk mogę podłączyć do tego kontrolera - czy chociaż półgigamega wejdzie?

(Obecnie mam 40MB i zaczyna mi powoli brakować miejsca, o uporządkowaniu tego już nie wspomnę...)

I Ty zostaniesz big endianem...

13

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

Mysle, ze 300-400MB bez problemu. Ten kontroler moze miec bole powyzej 500MB jak w 386. Najlepiej podlacz jakis 40GB i bedziesz wiedzial jaka jest granica kontrolera (0.5, 2, 8, 32 czy 128GB). :)

14

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

To ja mam pytanko, korzystając z otwatego już tematu:

Mam MEGA ST z wbudowanym kontrolerem IDE. Jaki max. dysk mogę podłączyć do tego kontrolera - czy chociaż półgigamega wejdzie?

(Obecnie mam 40MB i zaczyna mi powoli brakować miejsca, o uporządkowaniu tego już nie wspomnę...)

Wydaje mi sie, ze z dyskami do 1Gb problemu byc nie powinno. Kwestia jeszcze doboru odpowiednich sterownikow i szafa gra. Gdzies ktos pisal (bodajze na pcsa) o problemach przy podlaczeniu dysku 2.1 Gb, niby komputer widzial ale tylko pierwsza partycje. Pewnie tez problem do rozwiazania sterownikowo.

ślamk!

15

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

Jezeli kontroler IDE do Mega ST(e) wspolpracuje z ktoryms sterownikow typu AHDI, HUSHI czy HDD Driver to podobnie jak w Falconie problemem nie powinna byc wielkosc samego dysku, tylko rozmiar partycji. Niedawno ten temat byl rozpatrywany na forum w watku: "Czy da się podłączyć 4gb dysk do falkona".
Poza tym zaskakuje mnie troche kontroler IDE w Mega ST(e) - czy tutaj chodzi przypadkiem o ten kontroler, ktory tworzy Paskud i jest podlaczany do zlacza Cartridge-a w Atari ST(e)/MST(e) ?

16

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

Jezeli kontroler IDE do Mega ST(e) wspolpracuje z ktoryms sterownikow typu AHDI, HUSHI czy HDD Driver to podobnie jak w Falconie problemem nie powinna byc wielkosc samego dysku, tylko rozmiar partycji. Niedawno ten temat byl rozpatrywany na forum w watku: "Czy da się podłączyć 4gb dysk do falkona".
Poza tym zaskakuje mnie troche kontroler IDE w Mega ST(e) - czy tutaj chodzi przypadkiem o ten kontroler, ktory tworzy Paskud i jest podlaczany do zlacza Cartridge-a w Atari ST(e)/MST(e) ?

Jesli to paskudowski kontroler to problemu byc nie powinno. Chyba ze mowimy tutaj o megafile, a z tego co mi wiadomo to tylko modelik 44 byl kontrolerem scsi i lykal ladnie dyski do 1Gb.

ślamk!

17

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

noo.. to niezupelnie megafile, tylko wewnętrzny kontroler IDE z dyskiem (nie wiem, czy PASKUDny...)

I Ty zostaniesz big endianem...

18

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

O ile mnie pamięć nie myli, to Rafał Kawecki ma 8GB w swoim Falkonie. Pod HD Driverem nie ma praktycznie ograniczenia wielkości dysku. Pod TOS-em - jedyne ogranuiczenie to wielkość partycji do 640MB, pod Magic-iem - chyba nie ma nawet takiego ograniczenia (co więcej, można zainstalować więcej partycji niż pod TOS-em). Ja w TT-ce używałem dysku 2,1GB (SCSII) i HD-Driver bezproblemowo takie widzi. Można także używać dysków sformatowanych pod grzybem, ale należy pamiętać o wielkości partycji ;)

Sikor umarł...

19

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

miker: grzybowe kontrolery do hdd nie maja ograniczen - bios je obslugujacy ma, z poziomu assemblera jest zawsze dostep do calego dysku, bez wzgledu na to czy ma 2 czy 120gb, wiec i z atarowym (pare ukladow dekodujacych adresy) nie bedzie problemu
a tak w ogole to na sieci jest mnostwo kontrolerow ide do steka, tak na cartdridgu, jak i wewnetrznych dla tosu 2.06
co tu tworzyc? nowe dziady??

dracon__: pochwalilbys sie tym adresem? brakuje mi softu typu uzytki na ste, mam tylko dema i gierki :(

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

dracon__: pochwalilbys sie tym adresem? brakuje mi softu typu uzytki na ste, mam tylko dema i gierki :(

no wlasnie ;)

"wszystko się kiedyś kończy......."

21

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

dostalem odpowiedz od Dracon____'a ;) i prosił o podanie info na serverku bo sam dostał urlop na 7 dni na AA...
ftp://preferuje.luzik.pl
l: anonymous
h: twoj mail

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

mirroring in progress... transfer do dupy.. 2kb/s na laczu 20mb/s

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

Candle: wszystko zalezy miedzy jakimi sieciami dochodzi do transferu. 20 Mbit w obrebie jednej sieci nie swiadczy o tym, ze 20 Mbit w pelni wykorzystane w obrebie calego swiata, ba... nawet w obrebie Polski. Wyobraz sobie, ze w np. Olsztynie sciagajac bezposrednio cos z hosta podlaczonego do lacza polpakowego 2 Mbit mozesz miec na neo+ transfery wyzsze, niz sciagajac z sieci miejskiej podlaczonej do lacza ATM 155 Mbit. Niemozliwe ? A jednak. Ow ATM jest wpiety do szkieletu POL34, ktory to ma bardzo kiepskie przejscie do szkieletu TPNET-u. Z obydwu tych sieci sa lepsze "pingi" do Nowego Yorku niz do siebie nawzajem. Pewnym rozwiazaniem jest wykorzystanie jakiegos serwera proxy, ktory ma dobre wpiecie do obydwu tych sieci - ja najczesciej wykorzystuje w3cache.icm.edu.pl - jezeli opisywany przez ciebie problem wiaze sie wlasnie z tym, to proxy moze ci dac transfery nawet kilkunastokrotnie wyzsze (nie opieram tego na gdybaniu, tylko na wlasnej praktyce).

24

Odp: Kilka pytan i watpliwosci...

mirroring in progress... transfer do dupy.. 2kb/s na laczu 20mb/s

I szybszy na tym serverku chyba nei bedzie oto co wyczytalem z welcome.msg:
Welcome!

This is an experimental FTP server.
If you have any problems then solve them yourself.

We have no privacy nor children protection policy,
thus our service has been tested on humans.

But we have downloading policy
- only 1 connection per host
- bandwitch limited to 2048 bytes/sec
- maximum 10 clients connections allowed

You have been warned.

Have a nice day.

"wszystko się kiedyś kończy......."