1

Temat: MIDI - pytania podstawowe

Jak wygląda w praktyce współpraca ST z keyboardem po MIDI? Czy dobrze myślę iż:
1. Jeśli w cubase zostanie wpisany utwór - sekwencja dźwięków - zostaną one odegrane na keyboardzie po wysłaniu rozkazu po MIDI? Jak wygląda wybór barwy dźwięku na keyboardzie? Tylko jest jeden zdefiniowany czy też można w danej chwili odegrać np. 3 nuty w piano a kolejne 5 w eorgany?
2. Jeśli zagram motyw na keyboardzie to zostanie jego sekwencja zapisana na ST? (zapisana oczywiście w postaci znaków a nie pliku dźwiękowego)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

Odp: MIDI - pytania podstawowe

1. Zasadniczo tak. Wszystko zależ od konkretnej konfiguracji i oprogramowania
2. Tak. Oczywiście z odpowiednim oprogramowaniem

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: MIDI - pytania podstawowe

Cubase na ST rejestruje tylko zdarzenia MIDI, więc plików audio na nim nie zapiszesz.
Co do pierwszego pytania, to jeżeli keyboard ma wbudowany syntezator i jest zgodny ze standardem GM to możesz odegrać jakiekolwiek dźwięki (przełączanie dźwięków jest na wszystkich urządzeniach midi znormalizowane). Ograniczeniem jest tylko sam syntezator w keyboardzie (polifonia) i przepustowość łączy.

Ostatnio edytowany przez saulot (2011-11-24 14:42:25)

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

4

Odp: MIDI - pytania podstawowe

Zależy też czy keyboard ma tzw. multi timbral:
http://midiweb.zwarts.ws/info/library/w … bral.shtml

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: MIDI - pytania podstawowe

To ja sie dołącze do pytania conrada:
1. ile nut na raz ST moze przesłać/odebrac, załózmy, że po drugiej stronie mam klawiature z dobrej pólki?
2. Czy są jakieś poważniejsze ograniczenia w praktyce, typu sorry, ale tyle naraz dzwiękow sie nie da przesłac, więc trzeba to przesłać za drugim machem i w zwiazku z tym powstaja opóźnienia jakieś itp.?

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-11-24 15:31:10)

/l\tari

Odp: MIDI - pytania podstawowe

1. MIDI w se nadaje z prędkością 38400 bodów o ile się nie mylę. To nie jest dokładnie odpowiedź na to pytanie, ale wydaję mi się że jeśli Jarrowi wystarczyło to Ci też :)
2. ST było znane (i dłuuugo używane) głównie dla tego że nie było problemów z opóźnieniami (ale to był raczej problem synchronizacji a nie przepustowości) w porównaniu do PC.

Wydaję mi się, że w MIDI nie będziesz miał problemów z przepustowością. No chyba że zechcesz jednym STkiem całą orkiestrę symfoniczna obsłużyć ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: MIDI - pytania podstawowe

W sumie pytam, bo tu obok mnie siedzi taki amerykaniec-mądralista i mówi: "I had 1040ste, but there was a latency and you can't play many notes at the same time, blah, blah". Ja mu mówie właśnie, ze ST dlatego do dzis jest w uzyciu, bo wszystko popierdziela "live", bez opoźnień jak na PC z karta PCI. Pewnie jakies drogie turtle-sound-cards na pieca dadzą rade, ale ciagle wydaje mi sie, ze ST ze wzgledu na swoją prostotę i PRZEDE WSZYSTKIM jednozadaniony system operacyjny jest nie do pobicia.... No ale tak se gadam jak bym sie znal :P

Co do tego że Jarre'owi wystarczało: to chyba też nie do konca prawda skoro na tym swoim słynnym koncercie było 11 x MEGA ST. Skoro 4800 bajtów / sek styknie to dlaczego aż tyle kompow on potrzebował na raz? Dla samego show? Eeee...

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-11-24 16:34:37)

/l\tari

8

Odp: MIDI - pytania podstawowe

conrad napisał/a:

Jak wygląda wybór barwy dźwięku na keyboardzie? Tylko jest jeden zdefiniowany czy też można w danej chwili odegrać np. 3 nuty w piano a kolejne 5 w eorgany?
2. Jeśli zagram motyw na keyboardzie to zostanie jego sekwencja zapisana na ST?

Ad.1. Jest taki komunikat MIDI o nazwie PROGRAM CHANGE - tym zmienisz brzmienie w dowolnym momencie.
Grając na klawiszach i przełączając brzmienie taki komunikat zeż powinien być wysłany - jeżeli potrafisz w czasie gry szybko przełączyć brzmienie :). Ale najlepiej nagrać sekwencję jednym brzmieniem a potem wyedytować w programie (wstawić w odpowiednie miejsca PROGRAM CHANGE)
Ad.2. W przypadku keyboardów jest tak (nie wiem czy wszystkie), że trzeba go przełączyć w tryb MIDI. Syntezatory tego nie mają, od razu nadają poprzez MIDI.

Co do opóźnień na ST to ja faktycznie nie zauważyłem. Chyba, że próbował z dodatkowymi portami MIDI i naraz grało 128 ścieżek ?

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2011-11-24 16:46:54)

Odp: MIDI - pytania podstawowe

dynamike: na koncercie nie za bardzo jest czas na szukanie/ładowanie programów itp, więc myślę że Jarre miał tyle po to aby płynnie i szybko przechodzić od jednego numeru do następnego + backup.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: MIDI - pytania podstawowe

Jeśli chodzi o midi to jest to 31250 baud. Lagi występują przy dużym natłoku nut i są słyszalne głównie na perkusji, toteż prawdziwy muzyk perkusję daje w "0" momentach taktu, a resztę przesuwa o minimini w czasie (o ile gra całe midi na raz, a nie zgrywa do audio po kolei)

Przez midi odegrasz dowolną ilość nut na raz (hehe, sekwencyjnie). Kwestia, jak to syntezator odbierze. Jeśli ma zbyt małą polifonię, to wyciszy stare nuty.

Kiedyś była audycja, jak to STek grał przez midi na syntku. Grało to przednio, jednak tak dziwnie trochę nierównomiernie (na progu percepcji) właśnie ze względu na lagi. Jednak gdybym ja pisał program typu cubase, to zapewne kanał perkusyjny bym odtwarzał tu i teraz (czyli natychmiast) przed innymi nutami.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2011-11-25 11:39:16)