1

Temat: USB<->Parallel

Poratujcie!
Ponieważ Portfolio jest jedynym moim palmtopem, który nie komunikuje się po bożemu przez RS-232, kupiłem przejściówkę z USB na DB25. Sprzęt jest wykrywany przez system (Ubuntu 10.04) i instalowany jako urządzenie /dev/usblp0. Problem w tym, że nijak nie da się za pomocą tego połączyć z Pofo - próbowałem używać linuksowego programu Transfolio, ale dostaję komunikat "PPCLAIM: Inappropriate ioctl...". Pomyślałem, że powinno coś lecieć, jak zrobię cat /dev/usblp0, a na Portfolio spróbuję coś drukować. Też nic z tego.
Czy macie jakąś konstruktywną radę dla coraz bardziej zniechęconego portfoliowca?

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

2

Odp: USB<->Parallel

a jestes pewien, ze pofo ma ten port dwukierunkowy?
standardowo, port drukarki dziala w jedna strone, transmisje 2 kierunkowa symuluje sie liniami kontrolnymi np rdy

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: USB<->Parallel

Pofo ma na pewno dwukierunkowy, bo wysyła i odbiera pliki (to jest zresztą domyślny port do transmisji danych), natomiast nie jestem pewien, jak to wygląda od strony Linuksa.

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

4

Odp: USB<->Parallel

Nie znam szczegółów ale Transfolio potrzebuje chyba nie /dev/lp0 , ale /dev/parport. Mnie udało sie z Transoflio tylko na "fizycznym" porcie równoległym, czyli czymś co zgłasza sie w dmesg jako:

parport_pc 00:0b: reported by Plug and Play ACPI
parport0: PC-style at 0x378, irq 7 [PCSPP,TRISTATE,EPP]

a nie po zaladowaniu modułu lp:

lp0: using parport0 (interrupt-driven).

s.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

5

Odp: USB<->Parallel

No właśnie to jest ból. Nie żal mi tych 11 złotych za przejściówkę, ale liczyłem na to, że do przenoszenia danych na Portfolio nie będę już musiał zaprzęgać starego desktopa-dyskietkowca...

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

6

Odp: USB<->Parallel

Cosi, męczyłem swego czasu takie adaptery. Niestety, są one uproszczone do granic możliwości, a do tego, wnoszą duże opóźnienia na liniach, co jest nie bez znaczenia przy takiej nieco "trickowej" transmisji. Wątpię, żeby Ci się to udało....

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

7

Odp: USB<->Parallel

Cóż, nie podniosłeś mnie na duchu, ale przynajmniej dzięki za szczerość... :)
A może Ty byś skonstruował jakiś sprytny kabelek USB<->Pofo?

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

8

Odp: USB<->Parallel

Może przy zalewie różnorakich projektów pokroju Gotek, HxC, FlashFloppy, etc, projekt który by emulował RAM-kietke na jakimś kontrolerze byłby możliwy do łatwej realizacji?
Nie wiem jakie dokładnie zależności czasowe występują na złączu RAMkietki, ale może MCU który by był w stanie obsłużyć 17 liniii adresowych i 8 linii danych jest dostępny za rozsądne pieniądze. Może TM4C123G? Umieścić go wraz z gniazdem CF i mamy gotowe urządzenie do przenoszenia danych dla PoFo. Co Wy na to?
Transfolio na Rpi nie poratuje jak nie mamy złącza równoległego.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

9

Odp: USB<->Parallel

fajny pomysł, brakuje takiego rozszerzenia do PoFo

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: USB<->Parallel

Taki pomysł nie ma chyba jednak szans powodzenia. Takiemu "emulatorowi" RAM-kietki bliżej do PiStorm niż do Gotek'a. Czas reakcji na żądanie odczytu/zapisu musiałby odpowiadać czasowi reakcji pamięci SRAM (50...200ns), a nie us. W PiStorm'ie muszą się wspomagać szybkim FPGA, żeby sprostać takim wymaganiom.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

11

Odp: USB<->Parallel

Podobny problem często występuje w wypadku amatorskich obrabiarek sterowanych numerycznie - w tym starszych drukarek 3D.
Są "listy" (w cudzysłowie - bo to za duże słowo) przelotek które nie ,,są uproszczone do granic możliwości'', ale często bardzo niekompletne i mocno nieaktualne...

Może jhusak by coś doradził?

wszystkie trzy strony świata

12

Odp: USB<->Parallel

Ja to nawet nie wiem, jaki jest problem. Chodzi o pamięć ram w sensie złącza, działającą jak ram, ale nieulotną?