Temat: Rozjazd scrolla

Występuje u mnie ciekawy efekt. Na scrollach poziomych od pewnej szybkości w górę, znaki się rozjeżdżają co druga linia o mniej więcej 1-2 piksele. Po długich próbach udało mi się sfotografować:

http://whitefactory.eu/images/rozjazd.jpg

Znalazłem scroll na tyle szybki, że efekt występuje, a na tyle wolny że migawka komórki to uchwyciła. Zdjęcie z telewizora CRT, bo na LCD z powodu bezwładności robi się z tego blur, ale też występuje. Zauważyłem zwłaszcza na scrolach w trybie 0 (8 ?) ale na 4 kolorowych jak scrolling jest szybki też występuje. Wydaje mi się że kiedyś tego nie miałem. Ale kiedyś oznacza dawno temu, od tamtej pory minęło z 1.5 roku lub lepiej.

Mam VBXE rdzeń 1.24 - na standardowym wyjściu chwilowo nie mogę sprawdzić, bo nie mam takiego kabla. Co to może być?

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-07-28 08:29:35)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

2

Odp: Rozjazd scrolla

mam to samo z ST na TV LCD, gdy szybko poruszam kursor widzę takie paski, nie występuje to na starym SM1224.
Jak dla mnie jest to efekt deinterlace

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Rozjazd scrolla

Hm, czyli za dobry telewizor do starego sprzętu? Sprawdzę na antentowym jeszcze jak już znajdę - może to problem VBXE tylko? I jeśli tak to ciekawi mnie jak temu zapobiec. Czytać się nie da :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

4

Odp: Rozjazd scrolla

kurcze niedlugo sie okaże że wśród Lamersów znaleźć będzie można ze dwie maszyny z VBXE, to jakaś jedna trzecia posiadaczy na scenie  ;);) ja to widzę tak, że może kiedyś jakieś demo powstanie na ten config :)

btw. mam całkiem podobne artefakty po podłączeniu małego atari do Szajsunga LCD serii 6, niektóre scrolle smużą tak, że nie można poczytać faków i innych spinek ;)

gep/lamers^dial

5

Odp: Rozjazd scrolla

To smużenie to efekt bezwładności ekranu, ale efekt jest tym bardziej przeszkadzający że smużą te rozjechane linie. Jak tego nie ma to nie przeszkadza. Ten efekt jednak występuje też na CRT który aktualnie używam - na LCD nie byłem wstanie zrobić zdjęcia z uwagi na rozmycie - poprzedni tego nie robił. I teraz tak się zastanawiam - czy to TV nie robi deinterlace'u ale wtedy zwykła telewizja też by tak wyglądała, czy odwrotnie - spodziewa się sygnału z przeplotem a tymczasem go nie ma i po deinterlace robi się to co robi :) Chyba namieszałem :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: Rozjazd scrolla

Standardowo obraz TV składa się z dwóch półekranów przesuniętych czasowo o połowę linii, zanim pojawi się pierwszy hsync po vsync.. Wówczas jeden z półobrazów przesuwa się o pół linii w dół.

Niektóre CRT mają to niejako wymuszone  (tak to wygląda, za wymuszenie podejrzewam cyfrowe przetwarzanie), ale niemal wszystkie stare CRT włącznie z TV są w stanie wyświetlać cały czas półobrazy jednego rodzaju. Wówczas obraz ze spectrum, atari, c64 czy innych będzie stabilny i nie będzie podskakiwał w rytm 25Hz.

W przypadku VBXE (trzeba pytać Candle) być może jest włączone generowanie półobrazów A-B-A-B, a nie A-A-A ...
Przemawiać może za tym fakt generowania trybów interlace, jednak może to być wyłączalne, bo powinno być kompatybilne z Antic.

W przypadku LCD obraz jest taki, jaki program zakodował producent. Czasem pomaga ustawienie "game mode", jeśli jest.

Ot, garść przemyśleń.

7

Odp: Rozjazd scrolla

Mam ten efekt na tanim grabberze USB. :( Skoro Atari generuje obraz A-A-A... to skąd "mądry" telewizor/grabber wie, czy wyświetlić A-B-A-B... czy B-A-B-A... ?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

8

Odp: Rozjazd scrolla

to, jaka to jest ramka (A, czy B) zalezy od poczatkowych sygnalow sterujacych ramki (ztcp wykorzystuje to rybags w swoim trybie) ktore prostsze sprzety pewnie olewaja, spodziewajac sie "jak bozia przykazali" A-B-A-B

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Rozjazd scrolla

Ale jak to olewają? Jak włączasz telewizor, to pierwszą odebraną ramką może być A albo B.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

10

Odp: Rozjazd scrolla

olewaja, w sensie wyswietlania "skoro skonczylem wyswietlac linie ramki A, nastepne linie przesune o piksel w dol"

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Rozjazd scrolla

Czyli muszą rozpoznać, że to ramka A.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

12

Odp: Rozjazd scrolla

tak, to chyba minimum
bez tego obraz by delikatnie drgal czy to w dol, czy w gore (ztcp o pol piksela w tv, czyli w lcd pewnie musialo by na siebie to zachodzic)

btw. dopiero teraz zauwazylem twoja stopke. bombowa ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

13

Odp: Rozjazd scrolla

IMO stare telewizory dają ramkę taką, jak leci, podobnie 1084S. Obraz z Atari stabilny  - 50 obrazów A.
Nowsze TV CRT (zamierzchłe czasy) natomiast mogą mieć "inteligentne przetwarzanie ramek", "filtry grzebieniowe" itepe itede. Nowoczesne CRT (te co były zaraz przed LCD i równo z plazmą za 15kzł) 100 HZ CRT to już czysta elektronika. Co tam producent sobie zakodował, to jego. Może łatwiej jest zdecydować: skoro dostałem ramkę A, to następna musi być B. I wtedy z defolta stosujemy filtry i mamy, co mamy.

Miałem: Sony CRT i on miał "tendencję" do interlace. wyświetlał stabilny obraz, jednak ramki przesunięte o ciut ciut - objaw - goniąc wzrokiem w górę za liniami łatwiej było iść w górę, niż w dół (czy może odwrotnie - nie pamiętam).

Miałem przedtem jowisza, podobny objaw.

Natomiast na 1084S zero takich "tendencji"

Teraz mam jakiegoś daewoo i wg mnie ma stabilny obraz z Atari.

A rozpoznanie czy to ramka A czy B, to zwykły komparator :) jeśli już trzeba.

Co do framegrabbera - on robi po chamsku - przetwarza wejściowy obraz, skanuje ramkę, a potem tworzy z tego piękny ciąg półobrazów z interlejsem.

I teraz UWAGA.

Przy przetwarzaniu filmów/ nagrywaniu z TV udawało mi się osiągnąć efekt zamiany półobrazów. Tzn obraz A był przetwarzany jako B i odwrotnie :)

Normalnie kaszana i nie dało się tego oglądać - także takie kwiatki też są możliwe :) Nie pamiętam tylko, jaki to sprzęt.

Druga sprawa nagminnie w TV stosowana to było:

klatka 1 półobraz A
klatka 2 półobraz B
klatka 2 półobraz A
klatka 3 półobraz B

Po zdigitalizowaniu każda ramka zawierała półobraz z poprzedniego kadru i z bieżącego!

To było z nagrywarki DVD marki Panasonic.

Masakra.

Więc koledzy nie narzekajcie, mogło być gorzej :) W RFC o TV nie jest opisane, czy kadr filmu 25 klatek/sek to ma być A-B czy B-A.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2012-07-31 20:18:26)

14

Odp: Rozjazd scrolla

kur....a ja ja bym, chciał uczęszczać na studia, których będziecie wykładowcami..............

ps. nie umiem nic.

15

Odp: Rozjazd scrolla

Skąd przypuszczenie, że "wykładowcy" się nie mylą :) A może by się wypowiedział w końcu ktoś z konstruktorów VBXE - jak się generuje obraz na wyjściu przetwornika, czy różni się od tego na standardowym wyjściu i czy można prosto zaradzić powyższemu efektowi (gdy z danym telewizorem występuje)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

16

Odp: Rozjazd scrolla

Ok, już mam pewność, że to nie kwestia VBXE - na wyjściu antenowym efekt występuje jak najbardziej. Czyli telewizor robi deinterlace w sposób "nieprawidłowy". Ten z którego robiłem zdjęcie to JVC 100 Hz , CRT. Drugi na którym to mam to LG Flatron, LCD. Nie miałem go (prawie na pewno) na innym CRT,  trochę starszym, ale nie aż tak bardzo (góra 6 lat) , muszę się brata zapytać co to było, bo to jego TV.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem