1

Temat: Żółknięcie

Dlaczego żółkną tylko niektóre klawisze a inne nie?
http://wej.dnsalias.net/ata.jpg
pozdr
Bachoo

2

Odp: Żółknięcie

Pewnie dlatego, że są z różnej jakości materiału, co po latach robi różnicę ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-08-10 22:12:48)

3

Odp: Żółknięcie

... mi też zęby żółkną różnie ;)- starość, nie radość :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Żółknięcie

bachoo, pisałem o tym kiedyś.... Żółkną te, do których dodano substancje powodujące że plastik się tli a nie pali. Wszystko po to, aby spełnić normy przeciwpożarowe. Teoretycznie, powinny wszystkie mieć ją dodaną, ale zapewne ktoś się zorientował po fakcie i te, które są ze starej partii - nie żółkną. Żółknięcie jest spowodowane pękaniem łańcuchów polimerowych, tworzą się monomery.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

5

Odp: Żółknięcie

Pin napisał/a:

... mi też zęby żółkną różnie ;)- starość, nie radość :D

-bo od fajek tworzą Ci się monomery ... :)

Duddie napisał/a:

bachoo, pisałem o tym kiedyś.... .

sry, nie znalazłem. Dzięki za rzeczowe wyjaśnienie! http://www.retsat1.com.pl/michauer/chem … limery.pdf
pozdr
Bachoo

6

Odp: Żółknięcie

Czyli widać kto ma łatwopalne Atari :) Strażacy powinni chodzić po domach i kazać wymieniać wszystkim klawisze na równo żółte :)
No chyba że po przemianie poli- w mono- klawisze tracą te tlące właściwości i wtedy przeciwnie, żółte klawisze do wymiany żeby nie drażniły strażaków?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Żółknięcie

No tak, wpływa na to lepkosprężystość hemiataktycznych diastereoizomerów heksametylocyklotrisiloksanu. Wszystko jasne!

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

8

Odp: Żółknięcie

Czy przebywanie atarki w zamkniętej szafie luzem i bez opakowania może przyspieszać żółknięcie obudowy? Gdzieś na forum był post o negatywnym wpływie celulozy z kartonu. Drewno, okleina czy sklejka to jakby nie patrzeć też celuloza.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

9

Odp: Żółknięcie

Conrad, nawet schowane do pudełka, w ciemnej szafie może żółknąć. Bo wpływ na to ma szereg czynników, np. uwalniające się do powietrza składniki chemiczne pudełka, kabli, samej szafy (kleje itp.)...
Na pewno zauważyłeś, że Atari owinięte jakimś kablem i schowane na dłużej będzie miało ślady jakby plastik się topił w miejscach gdzie dotykał kabel.... To jest efekt wyziewów chemicznych z kabla...

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

10

Odp: Żółknięcie

conrad napisał/a:

Drewno, okleina czy sklejka to jakby nie patrzeć też celuloza.

.... wypraszam sobie :D


hahahahahahhh ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info