Temat: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Od niedawna jestem posiadaczem upgrade'owanej atarki - 1 MB Ram, Stereo, SpartaDOS X 4.22 i QMEG 4.04. Mam w związku z tym parę pytań i próśb:

1) Poszukuję jakiejś instrukcji po polsku do QMEG'a 4.04
2) Jak przejść z QMEGA do Sparty?
3) Jak przejść ze Sparty do AtariBasic'a (Komendy CAR, BASIC nie działają, widzę tylko not present)?
4) Gdy próbuję odpalić NUMEN'a spod Sparty, atarka zawiesza się podczas ładowania. Dlaczego? Sądzę, że Sparta i Numen korzystają z tego samego banku XMS'a. Tylko jak przenieść Spartę do innego banku?
5) Teraz trochę z innej beczki - gdy odpalam Róló 2 z włączonym Stereo dźwięk się trochę kaszani. Gdy wyłączę stereo wszystko jest ok. Dlaczego?

grzybson/SSG^NG

2

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Od niedawna jestem posiadaczem upgrade'owanej 1) Poszukuję jakiejś instrukcji po polsku do QMEG'a 4.04

Zdaj sie ze trzebaby napisac ;) ...

2) Jak przejść z QMEGA do Sparty?

Wersja 4.04 wylacza niestety SparteX, najwygodniej nagrac na dyskietke plik INIDOS.SYS (wlaczajacy SparteX) i wykonac pod sparta rozkaz BOOT INIDOS.SYS. Od tej chwili odpalenie komputera z ta dyskietka w stacji wlaczy od razu SparteX. Zrob to na wszystkich dyskietkach wymagajacych Sparty i juz - to wygodniejsze nawet od wlaczania i wylaczana SpartyX.

3) Jak przejść ze Sparty do AtariBasic'a (Komendy CAR, BASIC nie działają, widzę tylko not present)?

Winilbym rozszerzenie pamieci RAM do 1MB - zobacz TU.

4) Gdy próbuję odpalić NUMEN'a spod Sparty, atarka zawiesza się podczas ładowania. Dlaczego? Sądzę, że Sparta i Numen korzystają z tego samego banku XMS'a. Tylko jak przenieść Spartę do innego banku?

Patrz punkt poprzedni.

5) Teraz trochę z innej beczki - gdy odpalam Róló 2 z włączonym Stereo dźwięk się trochę kaszani. Gdy wyłączę stereo wszystko jest ok. Dlaczego?

Nie stosuje stereo - nie wiem.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

> Poszukuję jakiejś instrukcji po polsku do QMEG'a 4.04

Syzygy 8

4

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

5) Teraz trochę z innej beczki - gdy odpalam Róló 2 z włączonym Stereo dźwięk się trochę kaszani. Gdy wyłączę stereo wszystko jest ok. Dlaczego?

Najprawdopodobniej (nie pamietam, bylismy pijani) w Róló 2 jest player Pelca, ktory wali sie pod stereo. Przed wgraniem róló wylacz po prostu stereo i delektuj sie róló muzom :]

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Ano tak bylo. No i jeszcze szukanie przez godzine jak sie to kurestwo odpala.... Chyba w koncu poratowal Pinek... ;)

6

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

3) Jak przejść ze Sparty do AtariBasic'a (Komendy CAR, BASIC nie działają, widzę tylko not present)?

Pecuś ma rację. Komuś kto pisał CAR.COM nie przyszło do głowy, że kiedyś Atarki będą miały po 1MB. Stąd CAR nie potrafi włączyć BASICa. Nie znalazłem na razie innego sposobu niż wersja plikowa Atari Basic (lub Turbo Basic XL)  :(

4) Gdy próbuję odpalić NUMEN'a spod Sparty, atarka zawiesza się podczas ładowania. Dlaczego? Sądzę, że Sparta i Numen korzystają z tego samego banku XMS'a. Tylko jak przenieść Spartę do innego banku?

Załatwi to SSDXBNK.SYS (kilka razy była o nim mowa na tym forum).

Jeżeli masz Spartę w wersji 4.22, to zamiast DEVICE SIO załaduj DEVICE SIO2. Wtedy Sparta będzie używała SIO z QMEGa, który obsługuje więcej dyskowych przyśpieszaczy.

7

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Ano tak bylo. No i jeszcze szukanie przez godzine jak sie to kurestwo odpala....

No bo jak nie przełożyłeś zworki... ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Jeżeli masz Spartę w wersji 4.22, to zamiast DEVICE SIO załaduj DEVICE SIO2. Wtedy Sparta będzie używała SIO z QMEGa, który obsługuje więcej dyskowych przyśpieszaczy.

Wystawcie gdzies na FTPa albo w inne miejsce plik SIO2.SYS ze SpartyX 4.22 - mam nadzieje ze chodzi on z 4.20 czy 4.21.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

ZTCW to nie chodzi. Ale jakbys mnie zlapal wieczorkiem na gadulcu to Ci podesle.

10

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Wystawcie gdzies na FTPa albo w inne miejsce plik SIO2.SYS ze SpartyX 4.22 - mam nadzieje ze chodzi on z 4.20 czy 4.21.

Oryginalny nie chodzi  :( . Ale spróbuj mojej wersji:
http://trub.sys.net.pl/download/sdx/sio2a.sys
i napisz czy Ci zadziała (bo testerzy Dely i Pin coś cicho siedzą).

11

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

tester dely siedzi cicho bo tester Pin nie podsyla mu dysku!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

A mi wlasnie sio2a.sys nie chodzi, a sio2.sys chodzi (z Ultra Speedem pod APE). Qmeg 4.04, Sparta 4.22....

13

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

A mi wlasnie sio2a.sys nie chodzi, a sio2.sys chodzi (z Ultra Speedem pod APE). Qmeg 4.04, Sparta 4.22....

A po co Ci SIO2A ? On jest tylko dla tych nieszczęśników, którzy nie mają SDX 4.22.
Ja też mam 4.22 i dlatego nie mogę go przetestować.

14

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Aha, no to juz wiem co do czego jest ;)

15

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Nie mam teraz pod reka okablowania zeby na Atari wrzucic, ale.... zdaje sie ze Dely mi to podsylal - testowalem - nie dzialalo. (Sparta w wersji 4.21).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

A gdzie znaleźc te pliki o których wspomnieliście (SSDXBNK.SYS, i jakiś inny) ?

Wyszedł mi jeszcze jeden problem. Montuje ATR'a pod napęd trzeci (QMEG włączony), próbuję wylistować jego zawartość i wyskakuje błąd 138. Potem nie mogę odczytać już nic. Co z tym fantem zrobić?

grzybson/SSG^NG

17

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Hehehe;- wylutować Qmega.  :D Poza tym;- jeśli się nie mylę, to NUMEN posiada bank selector - przy dopałce 1MB można by powiedzieć, że w tym wypadku ssdxbnk.sys jest zbędny. Hehe;- tzn. jest niezbędny, bo i tak znaczna cześć softu wykorzystującego ext ram nie posiada konfigu banków.

Dely'- konduktor ....LUJ, nie chciał zabrać w łape 15 zeta i zabrać HD. Dysk podeśle jednak ... o zgrozo via snail. Wysyłam jutro;- trza tylko obudowe z kartonu - tak w sam raz jak na telewizor 21". :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Należy się wyjaśnionko i poprawka:
Sparta żeby załadować SIO2A.SYS z dysku musi mieć najpierw załadowany sterownik z kartridża :!: .

Czyli robimy tak:
1. Pobieramy stąd nową wersję SIO2A.SYS i przegrywamy do Atarki.
2. W CONFIG.SYS piszemy:
   DEVICE SIO
   DEVICE A:SIO2A.SYS
3. SIO.SYS z pierwszej linii służy tylko do załadowania drugiego sterownika. Potem zajmuje niepotrzebnie  pamięć, ale na to nic nie poradzimy  :(
Na pocieszenie: drugi sterownik najmuje tylko ok. 40 bajtów.
4. Od tego momentu obsługą SIO zajmuje się QMEG OS.

Uwaga: Dotyczy to SDX 4.20 i starszych. Dla 4.22 zamiast DEVICE SIO napisz DEVICE SIO2.
Uwaga: SIO2A.SYS i oryginalny SIO2.SYS z SDX 4.22 obsługują wszystkie napędy 1-8. Dlatego np. ramdyskowi należy przypisać następną literkę (I).

19

Odp: QMEG 4.04, SpartaDOS X - pomocy !

Czy jest jakiś sposób (kombinacja klawiszy) by spod QMEGa 4.04 wyłączyć SDX? Coś w stylu COLD /N? ;)