Temat: Różne wersje 130'ek

Znów nowicjusz podręczy pytaniami bo nie znalazł odpowiedzi ;-)
Znalazłem niegdyś (teraz kurcze nie wiem gdzie bo na Atariki nie ma) informację że 130XE było w 2 wydaniach. Jedno wcześniejsze rzadziej albo w ogóle bez wadliwego Frediego i późniejsze z wadliwym. Ponoć można je było rozróżnić po SelfTest. W tym pierwszym były jakieś dodatkowe funkcyjne klawisze widoczne na ekranie testu klawiatury a nie było dodatkowej pamięci na teście tejże właśnie, i odwrotnie w wypadku tego późniejszego modelu. Czy to prawda i czy ma ktoś może jakiegoś screenshota tego SelfTestu? Niestety mam  też inny problem. Korporacja blokuje mi wiele stron z hasłem Atari (tą na szczęście nie) i byłbym wdzięczny za wklejenie tych screenshotów zamiast podawanie linka.

THX

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

2

Odp: Różne wersje 130'ek

O wadliwym GTIA sporo wiadomo, ale wadliwy freddie? Szczerze wątpię, by było coś takiego. Co do wersji płyt 130xe to spotykane sa dwa rodzaje, z 16 szt. pamięci typu 4164 lub też z 4 kościami typu 4464.

Wersje romu z OS: jest wersja w której jest wyświetlona nadmiarowa ilość klawiszy funkcyjnych, takich, które nie występują w tej serii atari, (OS REV.2) oraz jest wersja OS w której są tylko klawisze występujące faktycznie (OS REV.3). Oba ROMy zdarzają się w 130XE.

Ostatnio edytowany przez laborant (2012-11-20 13:47:18)

3

Odp: Różne wersje 130'ek

Tutaj zrzut ekranu z testem klawiatury, o który pytasz.

Post's attachments

osv2.gif 4.38 kb, liczba pobrań: 1 (od 2012-11-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: Różne wersje 130'ek

Ooo, coś popierdzieliłem, chodziło mi oczywiście o GTIA wadliwe jak napisałeś a nie Frediego.

A czy wiadomo coś więcej w których modelach GTIA nie było wadliwe albo rzadziej były wadliwe, np w wersji z romem REV.2 albo z płytą gdzie są większe ilości kości pamięci ewentualnie jakaś wariacja tych dwóch?

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

5

Odp: Różne wersje 130'ek

Stare 130xe i 65xe z płytami posiadającymi 16 i odpowiednio 8szt kosci typu 4164 były praktycznie zawsze dobre. Nie trafiła mi się taka, w której oryginalnie byłby wadliwy GTIA. Dopiero potem, bliżej 1988 i później, a zwłaszcza pod koniec produkcji zaczeły się pojawiać.  Są to niektóre układy z datami produkcji 89XX i 90XX, może jakieś małe partie z datą 88XX też są wadliwe, ale nie wiem na pewno. Najczęściej występują w 800XE made in china. Była chyba swego czasu gdzieś lista, które konkretnie daty są "trafione".

6

Odp: Różne wersje 130'ek

Jeszcze tak dla wiadomości jest wersja w której SelfTest sprawdza dodatkową pamięć (to jest ta bez nadmiarowych klawiszy). W tej wersji GTIA mam dobre, to chyba dotyczyło głównie 800XE.

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2012-11-20 18:31:48)

7

Odp: Różne wersje 130'ek

Hmm, a czy wadliwe GTIA pojawiały się również w XEGS?

pozdrowienia,

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

8

Odp: Różne wersje 130'ek

Trudno powiedzieć. Te xegsy, które przeszły przez moje ręce wszystkie były dobre. Były to jednak egzemplarze z +-1987. Jeśli jednak produkowali je odpowiednio długo, to mogły też się załapać na trefne GTIA. Niestety nie wiem kiedy zakończono produkcję.

Ostatnio edytowany przez laborant (2012-11-21 11:42:54)

9

Odp: Różne wersje 130'ek

Fajnie byłoby wrzucić ROM testujący nadmiarową pamięc w SelfTest.
Nikt tego nie robił? No tak, bo dzisiaj standardem jest 1MB...
Mimo wszystko...

10

Odp: Różne wersje 130'ek

Ja mam 130XE z 1989, ROM w ostatniej wersji czyli w Self-Test brak klawiszy F1-F4, testuje dodatkowa pamiec, plyta na ukladach czterobitowych, nie stwierdzowno wadliwego GTIA, moje pierwsze Atari 65XE na identycznej plycie czyli wersja 130XE ale z dwiema kostkami, rocznik 1988 rowniez byla zdrowiotka :)

11

Odp: Różne wersje 130'ek

a ja mam 130ke z klawiaturą na sprężynkach a nie gumkach i bardzo leciutko sie pisze na niej jak na 800xl