26

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Namiar na fotki - ni mom. Strona tamtego projektu już dawno temu przestała istnieć. Szkoda, bo sam chciałem coś podejrzeć, ale z drugiej strony dobrze - bo robię po swojemu :D

Narzędzia - chyba nie wyszukane: cienki brzeszczot, 3 rodzaje pilniczków do metalu (małe, płaski, okrągły i kwadratowy), jakiś tam papier ścierny, very drobny, no i oczywiście nożyki (takie jak do tapet). Btw. nożyk często służy również do wygładzania powierzchni ;)

Klej - pochodna kropelki, "cyjanoakrylowy" (tak stoi napisane).

Z farbkami jeszcze nie walczyłem, ale najpewniej będzie to: podkład matowy w sprayu (żeby w miejscach szpachlowania nadać fakturę) i kolor - albo znów sprej (ino że sprej może złazić), albo farbki modelarskie - pędzelek róló  :lol:

Co tam jeszcze? Szpachlówka - modelarska, firmy Humbrol (jednoskładnikowa typu "wyciśnij se" z tubki).

27

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Dzieki! Trzeba bedzie cos wymyslec... ;)

28

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Gdyby kogos interesowalo sledzenie projektu Atari1300XEF (tak tak, od ostatniego razu do 130XEF dodalem jedno zero  :D ) to zapraszam ponownie do galerii - dorobilem wyjscie dzwieku oraz potencjometr.

www.icpnet.pl/~wierzbak/130xef

29

Odp: Former techy at atari Poland ;)

A co oznacza owe zero?

30

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Tok myslenia byl nastepujacy: Atari zaokraglalo liczbe kbajtow pamieci i tak powstawalo 65 i 130 XE (analogicznie 260, 520 i 1040 ST). Jesli zatem docelowo bede mial 1088 kb (64 + 1024 na simmie) to smialo moge podciagnac to do liczby 1300 (przy okazji wielkosc obudowy sugeruje kontunyacje linii 1200 i 1450 XL). F w nazwie okresla wbudowana stacje (jak w STciakach).

W sumie wiec komputer nazwe najprawdopodobniej Atari 1300XEF+ (plus okreslalby tzw. reszte :D)

Najswiezsza wiadomosc - wlasnie wykonalem probny natrysk szara szachlowka w sprayu - efekt geeniaaalny! Balem sie ze bedzie widac szlifowane miejsca, ale nie - szpachlowka pokrywa plastik bardzo drobnymi kropkami, co do zludzenia przypomina oryginalna fakture atarki. Niestety kolor jest nieznacznie jasniejszy (nawet ladniejszy od oryginalnego) - wiec i tak bede musial jeszcze polozyc kolor.

31

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Huh, a ja mam 320XEPGM - do rozszyfrowania we wlasnym zakresie ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

32

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Atari 260 + XEP60 (60 kolumnowy) + Game System :)

33

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Atari 260? To jakas okrojona wersja 2600? ;)

34

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Właściwie BeWu powinno być ATARI 1105.
Te 65,130,260 itp wzięło się ztąd że 64 kB to naprawde 65 kB a 128 kB to tak naprawdę 130 kB (właściwie 131+grosze :) ).
Dlatego też 64 kB czyli 65 + 1024 kB czyli 1040 daje razem 1105.
Ale to niestety ta liczba za bardzo nie pasuje....
Lepsze byłoby 1100 :)

35

Odp: Former techy at atari Poland ;)

od kiedy 64 kilo to 65 itd?

36

Odp: Former techy at atari Poland ;)

zgaduje, ze chodzi o to, ze 64kilobajty to ponad 65k bajtow - itd.

Prawdopodobienstwo, ze dotre na jakis zlot jest odwrotnie proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia przelozonego i wprost proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia brata.

37

Odp: Former techy at atari Poland ;)

Sukkor_benoth slusznie mnie poprawil - rzeczywiscie Atari nie zaokraglalo liczby 64kb do 65 w oznaczeniu modelu - 64kb to przeciez nic innego jak 65536 bajtow...

Pytanie zatem czemu hi-endowej ;) 130-tki nie oznaczono liczba 131 - to przeciez 131072 bajty. Domyslam sie ze moze to wynikac prostego zalozenia, ze 2x65=130 :) Potem poszlo juz z gorki: 260, 520, 1040... Wszystko to wielokrotnosc 65-tki.

Tyle ze na tym koniec. Inne modele oznaczane byly bardziej dowolnie - ot takie 800XE, produkowane z mysla o najmniej wymagajacym rynku (czyzby europejczycy chetniej kupowali cos, co ma wieksza liczbe w nazwie?).

Oczywiscie to tylko moje luzne przemyslenia :)