Temat: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

Witam.

Przymierzam się do rozbudowania swojej "atarki". Ostatnio w swoich zapasach odnalazłem duże ilości układów 44256, jednak pamiętam, że gdy kilkanaście lat temu montowałem rozszerzenia spotkałem się z problemem odświeżania tych pamięci w "atarce".  Pamiętam jednak, że ktoś kiedyś opowiadał o bardzo prostym rozwiązaniu na tę okoliczność na prostej logice TTL.
Być może osoba, która mi opowiadała też tego nie pamięta, stąd też proszę czynnych/zorientowanych elektroników o sugestię na proste rozwiązanie tego problemu (od razu zaznaczam, że w moim wypadku nie wchodzi w rachubę programowanie GAL-i).

2

Odp: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

Jeżeli te układy wspierają odświeżanie typu "CAS before RAS" (a podejrzewam, że tak), to weź jedną bramkę AND z 74xx08 i:
1) do jednego jej wejścia podepnij sygnał Ref z Antica lub MMU,
2) do drugiego wejścia sygnał CAS ze sterownika rozszerzenia pamięci,
3) a wyjście do pinów z sygnałem CAS kostek 44256.

3

Odp: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

Wielkie dzięki Pasiu :)

4

Odp: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

Ja swoja atarke mialem rozszerzona wedlug tego schematu http://aim.pelech.net/256kb.htm i chodzilo bez problemu.

5

Odp: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

@monsoft: Ale to są kości 1-bit (4164 & 41256) i one miały "zgodne" odświeżanie. Poza tym 256kB na tym sterowniku to marnotrawstwo ;)

6

Odp: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

pasiu napisał/a:

Jeżeli te układy wspierają odświeżanie typu "CAS before RAS" (a podejrzewam, że tak), to weź jedną bramkę AND z 74xx08 i:
1) do jednego jej wejścia podepnij sygnał Ref z Antica lub MMU,
2) do drugiego wejścia sygnał CAS ze sterownika rozszerzenia pamięci,
3) a wyjście do pinów z sygnałem CAS kostek 44256.

Nie mówię, że to nie ma prawa działać, ale nie bardzo mieści się w specyfikacji. Problem w tym, że niski stan na REF pojawia się jakieś 15-20ns przed wysokim stanem na RAS. Nawet uwzględniając 10ns opóźnienia na bramce AND, nadal pozostaje 5-10ns przed RAS. A powinno być po, a co najwyżej równocześnie. Najbezpieczniej byłoby wcześniej przepuścić REF przez flip-flop 74XX74 taktowany RAS i dalej jak w opisie. A przynajmniej przez jeszcze jedną bramkę AND.

Post's attachments

refresh.png 43.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

7

Odp: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

Nie mówię, że tak nie jest, ale wszystkie rozszerzenia na 1MB SIMM, które wyszły ode mnie miały tę przeróbkę.

Ostatnio edytowany przez pasiu (2013-01-14 23:36:16)

8

Odp: Atari 8-bit, a scalaki pamięci 44256.

macgyver napisał/a:

@monsoft: Ale to są kości 1-bit (4164 & 41256) i one miały "zgodne" odświeżanie. Poza tym 256kB na tym sterowniku to marnotrawstwo ;)

Ahh faktycznie. Czytanie ze zrozumieniem ...